PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : == Uzun Yol Yakıt Testi ==

Bülent A.
24/01/2007, 13:06
Herkese selam.Uzun süredir şehir dışındaydım bugün döndüm.Bu sürede genede aktif omaya çalıştım.

Geri dönerken birazda gece olması nedeniyle (yaşlılık nedeniyle gözlerimiz fazla görmüyor ondan aslında ) 90-110 arası gelerek yakıt testi yapayım dedim.

Karacabey çıkışı depoyu Opet ten fulledim.Balıkesir - Alaşehir - Gölmarmara - Denizli - Korkuteli - Antalya güzergahında yapğıldı test.Birebir gerçek yol koşullarında yapılmıştır.
Araçta tek kişi , orta boy valiz , bir ton ıvır zıvır vardı ve lastikler 215/40/18 tir.

Analya ya vardığımda 590 km yol yapmıştım ve hala 1/4 mazot vardı

https://img261.imageshack.us/img261/3710/fotoraf00087rf.jpg

Totalden tekrar depoyu fulledim.
30.970 lt yakıt aldı.

Burdan hesapla

30.970 lt / 590 km = 0.0524915 lt yapar km de
0.0524915 lt x 100 km = 5.24915 lt yakmış olur 100 km de

yani

0.0524915 lt x 2.260 ytl = 118.630 ytl yakmış olur km de

1 depo ile (45 litre olarak hesaplarsak)

857 km yol yapılabilir.Tabii orjinal jant ve lastik ile bu dahada düşer.
Bu arada ortalama hızda 82 km olarak gösteriyordu.

Bülent A.
24/01/2007, 13:12
Peki bu test nerden aklıma geldi?
Buyrun

Bir depoyla 1580 km?

https://www.arabadergisi.com/icindekiler/yakit-gostergesi.jpg

Peugeot 307 1.4 HDI ile İstanbul-Antalya arasında gayrıresmi bir yakıt tüketimi rekoru denemesi... Gerçek koşullarda düşük bir ortalama hızda ne kadar az tüketilebilir?

Erkan Altınsoy

Yolu tamamlayıp biraz uğraştıktan sonra Antalya'da benzinciyi bulup yakıt almak üzere aracı durdurdum. Araçtan inmeden sol kapıyı açarak pompadaki görevliyi çağırdım, "İstanbul'da Kozyatağı'nda depoyu doldurdum, buraya kadar 700 km geldim, ibre hala yarıdan fazla gösteriyor!" dedim. Görevlinin ilk tepkisi, "İbre yanlış gösteriyor?" oldu. "Hayır" dedim, "gayet doğru gösteriyor!". Bunun üzerine, "nasıl geldin, yavaş mı geldin" muhabbeti başladı ve o da acaba depo kaç litre alacak diye en az benim kadar meraklandı. Depoyu büyük bir titizlikle doldurdu. Hatta pompa üçüncü kez de otomatik olarak atınca (Peugeot, kullanım kitapçığında pompa üçüncü kez atınca doldurmayı bırakın diyor) yeterli olduğunu söyledim, ama bir hakem titizliğiyle, "dur, dur, hile yok" diye takılarak biraz daha doldurdu. 703.7 km geçmiştim İstanbul'da depoyu doldurduktan sonra. Değerli pompacı arkadaşımızın bütün çabalarına rağmen 26.58 litre motorin alabildi depo. Benzin pompasının göstergesine göre ödeyeceğim tutar da (o günkü fiyatla) 59.01 YTL idi, yani yakıt masrafım. Bu tüketim 100 km'de ortalama 3.77 litreye karşılık geliyordu. Yani, görev tamam, amacıma ulaştım. Sabah 07:45 İstanbul Kozyatağı'ndan depoyu doldurup yola çıktıktan sonra hava kararırken, 703.7 km'nin ardından 18:45'te Antalya'daki benzinciye hedeflediğim sürede ve hedeflediğim yakıt tüketimiyle ulaşmış oldum. Başlıktaki sorunun cevabı, evet, bir depoyla 1588 km gidilebilir!

Nasıl bir yolculuk oldu?

Bu yolculuk aslında aşırı yavaş giderek yapılmış bir yolculuk olmadı. Her şeyden önce, gerçek trafik koşullarında yapıldığı için, trafik kurallarına ve daha genel olarak trafik güvenliğine uygun bir şekilde kullanmak gerekiyordu. Bu nedenle yolculuğun ilk bölümünde İstanbul'da Kozyatağı'nda depoyu doldurduktan sonra TEM Adapazarı kavşağına kadar otoyolda hedef hız 90 km/s idi. Otoyolda daha yavaş gitmek tehlikeli çünkü diğer araçlarla hız farkı ne kadar yüksekse, kaza riski de o kadar artıyor. Adapazarı gişelerden itibaren Antalya'ya kadar ise hedef hız 80 km/s idi. Sonuçta, yemek ve diğer molalar için harcanan zaman çıkarılıp kalan zaman ile geçilen kilometre hesaplandığında ortalama hız 71.2 km/s olarak çıktı. Adapazarı'na kadar olan bölüm yolun beşte birinden biraz fazlasını oluşturuyordu. Bu nedenle otoyoldaki hızın ortalama hıza etkisi fazla olmadı. Ortalama hızın düşük çıkmasının nedeni tabii ki gerçek koşullarda gidilmesi. Gişede, trafik ışığında durup beklemek, yavaş araçların arkasında bir süre gitmek, jandarmanın kimlik kontrolü için durdurması vb. biraz zaman kaybına neden oldu. Ayrıca Kozyatağı'ndan TEM'e çıkmadan önce küçük bir kaza nedeniyle 1-2 dakikalık bir sıkışıklık oldu ve Antalya'ya ulaşınca da istediğim benzinciyi buluncaya kadar akşam trafiğine (neyse ki İstanbul kadar kötü değil) yakalanıp vakit ve yakıt kaybettim. Ama gerçek koşulda testte zaten böyle şeyler olması beklenir. Bunun dışında, artık bende alışkanlık haline geldiği üzere, yumuşak bir şekilde hızlandım, uygun zamanlarda gecikmeden üst vitese geçtim ve öndeki trafiği iyi bir şekilde izleyerek ve mümkün olduğunca az gaz vererek fren yapma ihtiyacını en aza indirmeye çalıştım. Her aracın motorunun ve vites kutusunun özellikleri farklı. 1.4 HDi motorunun 307'de kullanılan versiyonu 160 Nm torkunu 2000 devir/dakikada veriyor. Hedef yol boyunca aracı beşinci viteste 2000 d/d civarında tutmaktı. Bazen düz yolda yavaşlayınca ya da yokuş çıkarken dördüncü vitese geçmek gerekti. Bunun dışında, en yüksek hız en düşük tüketim hedefine uygun olarak şanzıman hep beşinci vitesteydi.

Artık 307'de sunulmayan bir motor: 1.4 HDi

Doğrusu Golf sınıfı da denilen bu sınıfta Peugeot'nun 307'de 1.4 litrelik (70 beygir) bir motor sunması birçok kişiye şaşırtıcı gelmişti. Çünkü, genelde bu hacimdeki motorlar daha küçük sınıftaki otomobillerde sunulur. Tabii, teknoloji birçok eski genellemeyi geride bırakmaya neden oluyor. Aslında, 1.4 litrelik yüksek basınçlı ortak yakıt hattına (common rail) sahip bu turbodizel motorun sağladığı tork 1.6 litrelik benzinli bir motorun torkundan daha fazla. Üstelik bunu, 3500-4500 gibi devirlerde değil, daha 2000 d/d'den itibaren sağlıyor. Yani çok daha kullanışlı. Buna rağmen, bu kasayla bile en az tüketen dizel motorlar kadar da düşük yakıt tüketimine sahip. Fabrika rakamlarına göre şehir içi tüketimi 5.5 litre/100 km. Benim İstanbul'un yoğun trafiğinde elde ettiğim rakam ise 6.5 litre/100 km civarında. Yani, koşullar göz önünde bulundurulduğunda gerçekçi sayılır. Şehir dışı tüketimi ise fabrika rakamlarına göre 4.0 litre. Antalya yolculuğu bunun hayal ürünü olmadığını gösterdi. Normalde, araç yüklüyken normal hızlarda bile şehirlerarası yollarda 5 litre civarında bir tüketim elde edilebiliyor. Peugeot, yenilenen 307'de bu motorun yerine 1.6 litre 110 beygirlik dizel motorun daha düşük güçteki modeli 90 beygirlik motoru sunuyor. Bu yeni motor artık sunulmayan 1.4 HDi motora göre daha iyi performans sağlıyor ama yüzde 10 civarında daha fazla tüketiyor (ortalama 4.5 litre yerine 4.9 litre/100 km) 1.4'ün çok cimri olduğunu düşünürsek, yine de düşük sayılabilecek bir tüketim rakamı bu. Ama daha çok şehir içinde kullanıldığında aradaki fark açılıyor. Benim gibi ekonomiye daha çok önem verenler için 1.4 HDi iyi bir seçenekti. Hatta bu motorun 16 supaplı 92 beygirlik bir kardeşi de Citroen tarafından C3'te kullanılıyordu.

Dizel motor kullanım tekniği

Dizel satışlarının artması ve dizel motorlu araçların trafiğe çıkmasıyla birlikte bazı uyum sorunları da yaşanmaya başlandı. Sürücülerin bir bölümü (taksiler dahil) dizel motoru benzinli motor gibi kullanıyor, üst vitese geçmeden önce 4000-4500 devir/dakika'ya kadar çıkıyor. Halbuki, dizel motorların verimliliği (çoğunlukla) 3500 d/d'den sonra hızla düşmeye başlıyor. Hem daha iyi hızlanma hem de daha düşük yakıt tüketimi için üst vitese geçip, torkun en yüksek olduğu 2000 ile 3500 arasındaki devirlerden yararlanmak gerekiyor. Ekonomik kullanmak istiyorsanız, tercihen 2000 ile 3000 d/d arasında kalınmalı. Yani, 3500 d/d'deyken hızlanmak istiyorsanız yapmanız gereken en doğru şey önce üst vitese geçip ondan sonra gaza basmak olacaktır. Dizel motorların özellikleri genel olarak benzese de, tork eğrileri (hangi devirde ne kadar tork sunduklarını gösteren grafik) ve vites oranları farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle, araçla ilgili biraz bilgi edinmek aracı daha verimli kullanmak açısından yararlı olur. Doğrudan direksiyona oturan biri de motorun hangi devirden itibaren iyi tepki göstermeye başladığını ve bu yüksek çekiş gücünün hangi devirlere kadar devam ettiğini zaman içinde anlayabilir ve alışabilir. Motorun özelliklerine uygun bir şekilde kullanılmasıyla hem daha iyi performans elde ediliyor hem de yakıt tüketimi düşüyor.

Başka araçlarla da bu yakıt tüketimine ulaşmak mümkün mü?

Artık satılmayan 1.4 HDi motorlu 307 şu anda yolda görebileceğimiz büyüklüğü ne olursa olsun en ekonomik araçlardan biri. Daha düşük yakıt tüketimi için aynı motoru kullanan daha küçük otomobillerden başlayarak mini sınıftaki otomobillere bakmak gerekir. Örneğin, Peugeot 206, Citroen C3, C2, Ford Fiesta (1.4 TDCi, aynı motor). Bu motor bir ara Citroen'in 307 ile aynı sınıftaki eski Xsara modelinde de sunuldu. Peugeot-Citroen'in dizel motorları, aynı zamana Ford'da ve Volvo'da da kullanılıyor. Bunun yanında, yeni nesil yüksek basınçlı yakıt hattını (common rail) kullanan birçok şirket çok verimli dizel motorlar sunuyorlar. Renault ve Fiat da bu alanda önemli uzmanlığa sahip. VW Grubu (VW, Audi, Skoda, Seat) ise pompa enjektörlü dizel teknolojisiyle düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Araçların teknik bilgilerinde yakıt tüketimleriyle ilgili ayrıntılar belirtiliyor. Az yakıt tüketen birçok dizel (ve benzinli) araç seçeneği var. Ama, bu testte de görüldüğü gibi, aracın ne kadar tükettiği kadar, nasıl kullanıldığı da önemli. Ekonomik araç + ekonomik sürücü = ekonomik tüketim.

Bülent A.
24/01/2007, 13:13
Şehir Efsaneleri: "bu araba gaz yemiyor", "bu motor bu kasayı çekmiyor" vb. !

İnsanların birbirinden duyduğu ve tekrarladığı şehir efsanelerinden biri olan "bu araba gaz yemiyor" tabiri de aracın kullanımıyla ilgili. Trafikteki bir durumda yanlış viteste yakalanıp, vites değiştirmeden gaza basınca araba "gaz yemiyor" doğal olarak. İnsanlar, "ben yanlış viteste yakalandım, benim hatam" diyemiyor, "araba gaz yemiyor" diyorlar. Bu sürücülere asıl sizin kafanız "gaz yemiyor" demek lazım. Araç otomatik vitesli değilse, zaman zaman vites değiştirme ihtiyacı doğar. Bundan doğal bir şey olamaz (Kusura bakmasınlar, insanların iftiralarına karşı otomobilleri ve motorları savunmam gerekiyordu). Tabii ki bazı motorlar nispeten daha düşük güce ve torka sahip ama yine de doğru kullanıldıklarında gayet iyi bir performans verebilirler.

Buna benzer bir konu da "bu motor bu kasayı çekmiyor" deyimi. Bunu söyleyenleri tebrik ederim. Fabrikaya bağlı çalışan binlerce araştırma ve geliştirme mühendisinin göremediği bir şeyi görmüşler... Her otomobil çeşitli güçteki benzinli ve dizel motorlarla sunuluyor. Bazıları düşük güçte ama ekonomik oluyor, bazıları da nispeten daha yüksek güçte oluyor ve daha çok yakıt tüketiyor. Bütün bu motorlar araçlar üzerinde, tam yüklü olarak normal trafik koşullarında da test edildikten sonra piyasaya sunuluyor. Müşteriler de araçların özelliklerini ve performans bilgilerini inceledikten sonra satın alıyor. Ama vatandaş aracı almış, ya yukarıdaki gibi yanlış viteslerde yakalanıyor ya da motor gerçekten istediğinden az performans veriyor. Ama burada suçlu aranacaksa, araç, motor ya da fabrikada aranmamalı, aynaya bakmak yeterli. Çünkü, herkes satın almadan önce aşağı yukarı nasıl bir performansla karşılaşacağını biliyor ya da alacağı aracı test edebiliyor.

Lastiklerin yakıt tüketimine etkisi

307 1.4 HDi'deki standart lastikler Continental EcoContact EP 195/65 15 idi. Bu lastiğin (modelinin) bileşimi (bir başka deyişle, hamuru) daha sert. Bu sayede düşük yakıt tüketimine katkıda bulunuyor. Bu tür "çevreci" lastiklerin yuvarlanma direnci normal lastiklere göre yüzde 10'u aşan oranlarda daha az olabiliyor. Ama bu durum yakıt tüketimine yüzde 10 olarak yansımıyor tabii, çünkü yuvarlanma direnci, birçok değişkenden sadece bir tanesi (diğerleri, mekanik sürtünme, hava sürtünmesi vb.). Ama yine de başka lastiklere göre daha düşük bir tüketim sunuyor.

Dizel araç maliyet hesabı yanlış yapılıyor

Dizel araçların kullanıcıya maliyetini hesaplarken hep şöyle bir yöntem izleniyor. Örneğin, aynı motor gücüne ya da donanım düzeyine sahip benzinli araçla arasındaki fiyat farkına bakılıyor (diyelim ki dizel 35,000 ve benzinli araç da 30,000 olsun). Sonra da her iki aracın yıllık yakıt tüketimi maliyetleri hesaplanarak aradaki fark (dizelin avantajı) bulunuyor. Bu da örneğin, 15,000 km geçildiğinde 2000 YTL olsun. Bu yönteme göre, deniyor ki, dizel aracın verilen 5000 YTL fazla fiyatı çıkarması için 2.5 yıl gerekiyor. Burada göz ardı edilen önemli bir şey var. Bu araçları diyelim ki 2.5 yıl sonra satmaya kalkıştık. Dizel motorlu araç benzinli araçla aynı fiyata mı satılacak? Hayır, tabii ki. Herkes biliyor ki dizel araçlar kullanılmış olarak satılırken de daha yüksek fiyata satılıyor. Bu şekilde, fiyat anlamında maliyetin bir kısmı sonraki kullanıcıya aktarılmış oluyor. Bu nedenle dizel aracın, benzinliye göre fiyat farkının hepsini bir kaç yıl içinde yakıt tasarrufuyla çıkarması gerekir diye düşünmek çok doğru olmuyor.

Resmi yakıt tüketimi rakamları nasıl elde ediliyor?

Resmi yakıt tüketimi testlerinin amacı müşterilere farklı modellerin standart testlerdeki yakıt tüketimi hakkında karşılaştırmalı bilgi sunmak. Gerçek hayattaki çok değişken koşullar nedeniyle kuralları sıkı sıkıya belirlenmiş ve karşılaştırılabilir bir test yapılması gerekiyor. Şu anda Avrupa'da AB'nin 80/1268/AET (en son 2004/3/EC ile değiştirildi) direktifine göre yakıt tüketimi testleri yapılıyor. Uluslararası alanda kabul gören bu testler önceki testlere göre gerçek koşullardaki yakıt tüketimini daha doğru gösteriyor.

Testte kullanılacak araçların en az 3000 km kullanılmış olması gerekiyor. Test iki bölümden oluşuyor; şehir içi ve şehir dışı.

Şehir içi testi

Bu test bir laboratuarda 20°C ila 30°C sıcaklıkta döner bir yol üzerinde motor soğuk olarak başlanarak yapılır. Bu testte çeşitli hızlanmalar, sabit hızda gidişler, yavaşlamalar ve boşta çalışmalar bulunuyor. En yüksek hız 50 km/s, ortalama hız 19 km/s ve geçilen mesafe de 4 kilometredir. Aşağıdaki grafikteki birinci bölüm bu testi gösteriyor. Testin bu bölümü şehir içinde sürekli dur kalk trafiğini yansıtıyor.

Şehir dışı testi

Bu test şehir içi testinin hemen ardından yapılır ve aşağı yukarı yarısı sabit hızda gidişten ve geri kalın da hızlanma, yavaşlama ve biraz boşta çalışmadan oluşur. En yüksek hız 120 km/s, ortalama hız 63 km/s ve geçilen mesafe de 7 kilometredir. Bu test de aşağıdaki grafiğin sağ tarafında gösteriliyor.

Ortalama yakıt tüketimi rakamı

Ortalama yakıt tüketimi şehir içi ve şehir dışı rakamlarının bileşimidir. Bu nedenle, her iki testin her bölümde geçilen mesafeye göre ağırlıklı olarak alınmış ortalamasıdır.

Yakıt tüketimi testi grafiği
Yukarıdaki hız ve zaman grafiğinde test sırasındaki hızlanmalar, yavaşlamalar, sabit hızda gidişler ve boşta çalışmalar gösteriliyor. Belirtilen zamanlara ve hızlara aynen uyulması büyük önem taşıyor, izin verilen toleranslar çok düşük. Bu nedenle, testi yapan sürücülerin çok dikkatli olması ve testi çok hassas bir şekilde uygulaması gerekiyor. Bazen testin doğru olarak yapılıncaya kadar 25-30 kez tekrar edilmesi gerekebiliyor. Test sürücülerinin işi hiç de kolay değil, ama testlerin karşılaştırılabilir olmasının başka yolu da yok.
Test Bilgileri
Test Tarihi: 27.03.2006 (motorin fiyatı ve maliyet rakamları da aynı tarihin)

Sabah Yola Çıkış (Kozyatağı, Hal, Petrol Ofisi) = 07:45

Antalya Varış (Petrol Ofisi, Erdemli Petrol) = 18:40

Toplam Süre : 10 saat 55 dakika

Geçilen kilometre: 703.7 km

Toplam yolculuk süresi (molalar dışında) = 9 saat 53 dk

Ortalama hız (yaklaşık) : 71.2 km/s (trafik ışığı, gişe, trafik sıkışıklığı vb. dahil)

Tüketilen yakıt miktarı (motorin) : 26.58 litre (deponun pompada aldığı yakıt)

1 litre yakıtla gidilen ortalama mesafe = 26.474 km

100 km'de ortalama tüketim = 3.77 litre

Yakıta (26.58 litre) ödenen tutar = 59.01 YTL

0.083 YTL / kilometre

100 km'de = 8.30 YTL (27.03.2006 tarihindeki yakıt fiyatlarına göre)

Bu tüketime göre bir depoyla (60 litre) tahmini menzil = 1588.44 km.

Peugeot 307 1.4 HDI (2004 model) resmi yakıt tüketimi rakamları, şehir içi, şehir dışı, ortalama = 5.5 - 4.0 - 4.5 litre/100 km.

Lastikler = standart Continental Ecocontact EP 195/65 R 15 H

Lastik basıncı = ön 2.4 bar, arka 2.55 bar (üreticinin önerisi, normalde ön/arka 2.4 bar, yüklüyken, ön: 2.6, arka 3.0 bar)

© 2001-2006 araba dergisi.. Copyright. HER HAKKI SAKLIDIR. Arabadergisi.com'daki yazı ve resimler izinsiz kullanılamaz.

Arabadergisi.com 2006

https://www.arabadergisi.com/icindekiler/307antalya.htm

mTk
24/01/2007, 13:32
Yaklaşık her hafta sonu Balıkesir-Manisa yaparım.
Ortalama 80km/h ile 135km yolu 3.8lt/100km ile geliyorum. Fakaaat bu işin sırrı gaz pedalıyla çok hassa birşekilde oynamaktan geçiyor. Ve bütün yokuş aşşağı yollarda ayağı gazdan çekmekle oluyor. Ve aynı zmanda rampaları tam gaz vermeden çıkmak gerekiyor.

Yukarıda saydıklarımı yapmayıp ortalana 90km/h ile yine aynı yolda 4.8lt/100km yakıyorum. Yukarıdaki 3.8lt yi yakalamak için gerçekten çok kasmak gerek. Yeri geliyor kamyonlar bile sizi geçmeye çalışıyor çünkü o sıra gaza tam basamıyorsunuz. Ben birkereye mahsus bu testi yaptım ve sonucu gördüm. İsteyince 3.8lt gibi yakmıyor denecek kadar az bir değere ulaşabiliyorsunuz.

Unutmadan bu testi yapdığım da yazdı ve felaket sıcak vardı. Demek istediğim klima full açıktı. Yeri gelmişken söyliyeyim klima tam 0.2lt/100km fark ettiyor. Anlık tüketimden bu farkı görebilirsiniz
.
https://img263.imageshack.us/img263/1360/dscf01076qt.jpg

the_Algn
24/01/2007, 13:40
Burdan hesapla

30.970 lt / 590 km = 0.0524915 lt yapar km de
0.0524915 lt x 100 km = 5.24915 lt yakmış olur 100 km de

yani

0.0524915 lt x 2.260 ytl = 118.630 ytl yakmış olur km de

1 depo ile (45 litre olarak hesaplarsak)

857 km yol yapılabilir.Tabii orjinal jant ve lastik ile bu dahada düşer.
Bu arada ortalama hızda 82 km olarak gösteriyordu.

Abi pejo! 3.7 tutturmuşşş...grande tutturusa o yakıt tüketimini 1216km yol yapması demektir dizeller yapabilir...ben geçen yaz 77hp ile denedim %100 tasarruflu kullanamadım + klima sürekli açıktı şehir içine gir çık ama toplamda 800ü gördüm ortalamamda 5,6L/100km depo bazında ii bir rakam benzinli araba için...Adandan mersine kısa mesafe ortalam ise rekordu 106km sonunda bilgisayar 4.6L/100km...verdi kliamda açıktı süreklii...arakdaşlara söyleyince inanmıyorlar bu değerlere özellikle dizel aracı olan arkadşlarım göz ardı ettikleri şey dizeller bu değerlere 100-110km hız arasında ulaşıyorlar ben ise 80-90km arası hızlarla elde edebiliyorum o zamanda yol uzadıkça uzuyor...

BGRAYS
24/01/2007, 23:32
8W 8W 8W inanamıyorum ya ben ne kadar kasarsam kasayım yaz kıs klıma acık kapalı 5.0 ın altını goremıyorum bunun cok kasdım tem de sag serıtte 80-90la gıtmeler yokusta gaza sadece cok cok hafıf dokunmalar ama olmuyo buarada 90lıklar ıcın dıyorum 6ıncı wıtesın avantajı nsl cok mu fazla sızce ??

pdr42
24/01/2007, 23:41
yaw senin arabada bi problem var ben de 5 litre yaktırıyorum arabaya ee ne anladım ben bu işten senin araba ustelik dizel bence ya fazla devirli kullanıyosun yada bu işte çok iş vcar:)

BGRAYS
24/01/2007, 23:46
bende onu dıyorum bende ne anladım bu ısten ;) yakısın nedenı bısılerın tıkanması mı arabayı serwise goturmem lazım fıltreler falan mı tıkalı acaba .. 20bin bakımını beklemeden gotursem mı?ya dıer aynı sınıftakı aralara c3 fiesta dan sankı daha fazla yakıyo ya da dedıgın gıbı bunda bı ıs war

Sezgintr
25/01/2007, 00:28
İlk yağ değişiminden sonra aracının yakıtı hissedilir derecede düşer merak etme. Dizellerin avantajınıda göz önünde bulundur ne anladım bu işten demene hiç gerek yok. Benzinlilerden senede 200ytl daha az vergi ödüyorsun. 250 000km ye kadar ağır bakım istemiyor. En önemlisi yüksek tork ile verdiği keyif ayrıca mazotun benzinden ucuz olması ve bugün sıkışsan mazotlu arabayı yarın daha rahat ve çabuk satarsın. Bu föktörleri hiçbizaman aklından çıkarma.

BGRAYS
25/01/2007, 00:35
abi dogru dıyosunda dızel aldgım zaman bazen bi depoda 800kmleri gormek istıyosun yoksa cok cok abartı bı tuketım yok zaten olamazda bu araba dızel.. benım arabayı hıc mıı hıc satma dusuncem olamaz maddı bı sıkıntı olmadıkca asırı memnunum tabıı bılıyorum ıkıncı eldekı awantajını bende yag degisimini beklicem ins duser tuketım araba 20bine yaklasıyo

Sezgintr
25/01/2007, 00:35
Bunu söylemeyi unuttum multijet ödüllü bi motordur 1.0 - 1.4 motorlar arasında 2005 yılında en düşük yakıt ve en yüksek performanslı yılın motoru seçildi. Bende dizel kullananları dinliyorum ama hepsi sıkıyor her kafadan farklı bi ses çıkıyo. Ben arkadaşın 206nın yakıtı için iddaya girdim 9ykr yaktırıyorum dedi inanmadım ve beraber yakıt aldık akşama kadar gezdik yine depoyu fulledik bi hesapladık okadar yavaş ve sakin kullanmasına rağmen ozamanın pompa fiyatlarına göre 12ykr yakmıştı.

BGRAYS
25/01/2007, 00:37
9 ykr biras fazla iddalı olmuş ..

Sezgintr
25/01/2007, 00:39
800 kmyi ben hiç düşünmedim ben arabayı sürekli üst devirlerde kullanırım ben 650 km gördüm mü eyvallah diyorum. 1.3 benzinli toyotadan sonra bu araba bana hem uçak gibi hemde hiç yakmıyomuş gibi geliyo.

Sezgintr
25/01/2007, 00:40
9 ykr biras fazla iddalı olmuş ..

Yok zamanında diyorum aşağı yukarı 2 sene oluyo tabi bu olay olalı.

ORACLE
25/01/2007, 08:50
Abi ya ağlamak istiyorum adamlar 800 km den bahsediyor.
Ben devamllı şehir içi kullandığım için bu 400 km de ışık yanıyor :D
Birazda bastırarak tabi

Linos
25/01/2007, 09:04
Abi ya ağlamak istiyorum adamlar 800 km den bahsediyor.
Ben devamllı şehir içi kullandığım için bu 400 km de ışık yanıyor :D
Birazda bastırarak tabi

Sorma yaw, sessiz sessiz takip etmekteyim ben de başlığı... Madara oluyoruz yaw! :D

Bülent A.
25/01/2007, 10:05
Walla açıkçası şehir içinde bende devirli kullanırsam 450 km civarında lamba yanıyor. 550 km de sınırlı menzil diyor yakıt alıyorum.Şehir dışını hele hiç sormayın.140 - 160 arası kullandığımda 8 lt civarı yakıyor.

Bu arada 6 ncı itesin yakıta çok bir etkisi yok enfazla 0.2 fark ettiriyor anlık yakıt tüketiminde.Esas amaç mtoru rahatlatmak ve ömrünü uzatmak gibi geliyor bana

Ryu
25/01/2007, 10:30
benim arabada yokuş aşşağı 2 litre yakıyor. memnunum. yokuş yukarıyı sormayın 8D

dagored
25/01/2007, 12:32
ben depoyu fulleyerek iki kere denedim fazla basmadan birincisinde 630 ikincisinde de 580 km yaptım şehir içinde ama kimseyi inandıramıyorum bu kadar az yakamaz diyolar 8S

İbrahimKC
25/01/2007, 14:18
Ben genellikle sehir için kullanıyorum. ve 650 -700 km yolu rahat yapıyorum.
arada uzun yola çıkıp gelirsem mesela eskişehir - ankara arası, 800 km'yi buluyor..

Ortalama yakıt tüketiminde genelde 5.6 ile 6,2 arasında değişiyor.

Bu rakamlar beni tatmin ediyor açıkcası. Ama uzun yolda biraz daha fabrika verilerini yakalamak için çalışmalrım devam edecek..

barraquda
25/01/2007, 15:28
hafta sonu ankaraya gittim..2 gün 41 plakalı GP olarak ankara caddelerinde dolaştım..
izmit-ankara (ortalama 100km/h)+şehiriçi dolaşma (1 Saat otopark aradım 2.vites ile, hiç otopark yok sanki memlekette) toplam 511km yol yapmışım 56,5YTL ultra eurodizel, 0,11 ykr/km 4.8lt/100km ortalama...araç 2500km'de..bence tüketim iyi gibi geldi bana...

baycep
25/01/2007, 18:45
Benzinli arabaların 77 hp lik modelleri özellikle şehir içinde 95 hp e göre bayağı az yakıyor..

ümit yanardağ
25/01/2007, 19:15
ilk arabam BMW idi ne yaktığını bilmiyorum :) gençtik 2 arabam toyota idi ne gittiğini bilemedim :) şimdi gp zevk ile kullanıyorum hem gidiyorum hemde ne yaktığını biliyorum :) BMW az yakıyor TOYOTA dan hızlı ve rahat gidiyor.oratsını buldum galiba :) grande punto 95 hp

CAGLARKA
25/01/2007, 23:13
arkadaşlar ben arabayı aldım bilginize.nihayet kavuştum kırmızı gp 'ma
resim çekemedim çeker çekmez koyucam siteye.
benim arabanın ortalaması 6,8 gösteriyo şehir içinde 1450 km de
ne zaman düşmeye başlar bu tüketim ?

x-troy
25/01/2007, 23:25
benim arabada yokuş aşşağı 2 litre yakıyor. memnunum. yokuş yukarıyı sormayın 8D

8M 8M 8M çok güldüm yaww.. benimkide aynı valla nihohahahahahaa

CaGRi
28/01/2007, 22:54
ve rekorumu sonunda kırdım.:DCuma günü ank dan ist e geldim. 100 kmh ortalama ile geldimm. ve ve ve sonç.km de 90 krş .yani ankdan ist e 40ytl ye geldim.

İbrahimKC
29/01/2007, 10:46
Hafta sonunu 4 arkadas ve dolu bir bagaj ile birlikte Eskişhirden Denizliye Gittim. 373 km sehirler arası 110 km de Denizli içi yol yaptım. Dönüşte benzim aldığımda 65 litaya depo doldu. Yani km de 134.5 lira yapmış canım puntom. Eskişehir denizli arası otobus biletinin 25 lira olduğunu düşünürsek bence 4 kişi sehir için gezinmeyle beraber 65 lira çok güzel bir rakam.

Dönüş yolunu ise hiç sormayın. PAzar gündüz denizliye bile kar yağdı. AFyon kütayha eskisehir tarafıda karlıydı ama genelde akşamdan yağdığı için yollarda sadece kuytu köşelerde buzlanma vardı.

Afyon ikbal tesislerinde 10 Plakalı bir puntoya kart bıraktım bakalım gelecekmi.

Puntomun halini göstereyim sizlere Denizli -AFyon arasında bu hale geldi zavallıcık.

https://img227.imageshack.us/img227/5438/1005782kn6.jpg (https://imageshack.us)

https://img151.imageshack.us/img151/1162/1005783kt6.jpg (https://imageshack.us)

https://img222.imageshack.us/img222/4715/1005785ne1.jpg (https://imageshack.us)

ORACLE
29/01/2007, 10:50
Bende bu hafta sonu istanbul - Çerkezköy - Tekirdağ - İstanbul
yaptım. yaklaşık 400 KM falan 120 den aşağı pek düşmedim.
6.2 litre ortalama

Auto engineeR
29/01/2007, 11:50
ben kasmadan ankaradan niğdeye geldim (hızım 100 ciwarındaydı) tabi dip gaz yapmadım, ama ekonomi yapmak için riskli durumlara girmedim. 4.1e kadar düşürmüştüm. we bu değeri elde etmek zor değil. ama motoru zamanında iyi açmaya da bağlı olablir

aynı yolu perormanslı geliorum, radar tehlikesi olan yerlerde 100, kalan yerlerde 140-150, bazen dip gaz yapıp 180ler 190lar, takıt tüketiminin 6.7 olması hiç de zor olmuyor :D

Auto engineeR
29/01/2007, 11:52
ve rekorumu sonunda kırdım.:DCuma günü ank dan ist e geldim. 100 kmh ortalama ile geldimm. ve ve ve sonç.km de 90 krş .yani ankdan ist e 40ytl ye geldim.

abi otobanda kaçla gittin Ramo

yamtar00
29/01/2007, 12:52
bu hafta sonu 410 km yol yaptım hiç sürat yapmadım hatta çok yavaştım ortalama hız 69 km idi ve ortalama yakıt 3.8 gösteriyordu

CaGRi
30/01/2007, 17:04
abi otobanda kaçla gittin Ramo
genelde 100 km/h ile bi kere 150 civarı gördüm o da 10 sn fln sürdü.ama olsun sonuca değer bişiydi.

Ziyaretçi047
14/04/2007, 23:53
az yakma konusunda iyiyimdir. ama yüklü araba uzun yol rampalı mampalı 5.0 yaptım. hıza dikkat etmedim motor açılmadı. aracı ilk aldığımda şehir içi 7.3 lerdeydim şu an 6.8 lere indim inmeye de devam ediyorum. bakalım neler olacak.

krsd
15/04/2007, 00:39
Bir depoyla 1580 km?
Peugeot 307 1.4 HDI ile İstanbul-Antalya arasında gayrıresmi bir yakıt tüketimi rekoru denemesi...100 km'de ortalama 3.77 litre... Başlıktaki sorunun cevabı, evet, bir depoyla 1588 km gidilebilir!(foruma yeni katıldım,alıntı yapmayı beceremedim.Bülent arkadaşımdan şimdiden özür dilerim,onun mesajından alıntı bu kısım)
Sevgili arkadaşım emeğine sağlık,üşenmeyip detaylı hesaplarla açıklamışsın yakıt testini.Peki aynı testin Antalya-İstanbul ayağını deneyebildin mi hiç?Sanırım test ettiğin arabayı şuanda kullanmıyorsun.Ama şimdiki aracınla deneme imkanın olursa lütfen tekrar dene.Sanırım aynı oranları göremeyeceğiz.Bence Anyalya-İstanbul arası daha fazla tüketim sarfedilecektir.Yani 1 depoyla 1588 km gerçekten çok zor!..

Ziyaretçi047
15/04/2007, 13:46
ben bir depoyla 1500 km yaparım. fakat eski punto lazım ve açılmış sağlam bir motor. o araba kadar az yakanı göremeyeceğim sanırım.

SteinGP
15/04/2007, 13:54
ben bir depoyla 1500 km yaparım. fakat eski punto lazım ve açılmış sağlam bir motor. o araba kadar az yakanı göremeyeceğim sanırım.

yapma be abi ya bir depoyla 1.500 km ne demek..100 kmde 3 litremi yakıcaksın??

ABNEW
15/04/2007, 20:44

Eski puntolar yenilerine göre 2-3lt fazla yakıt alır ama:D

KeOpS
15/04/2007, 21:00
Ya Arkadaslar Bu Rakamlari Okudukca Benim Aractami Sorun Var Diye Dusunmeye Basladim Bence Benimki Cok Yakiyor Tamam Bazen Sehir Icinde Kaptiriyorum Kendimi Devirli Ve Agresif Kullaniyorum Ama Hicbir Zaman 6.0 Lari Asagisini Zaten Konusmuyorum Bile :d Gormedim Yani Bugun H.sonu Planimizi Yapmistik Donuste Deniycem Dedim 95 Km Geldim 6.4 Gosteriyodu 250 Km Yol Yaptim
Anlamadim Gitti Bi Sorunmu Vardir Kullanimlami Ilgili Sizce???
Saygilar
Bu Arada Jant Aldim Yeni Resimleri Nasil Ekliycem Birisi Anlatirsa Sevinicem Boyut Buyuk Diyo Hep Kucultuncede Biseye Benzemiyo Bazi Arkadaslar Resim Ekliyo Ayni Ebattan,bunu Nasil Yapicam???

Ziyaretçi047
17/04/2007, 02:40

aynen kardeş. getir bana eski puntoyu. 100km de 3lt yapacam. tabi arabada buhran geçirmezsen. :)

akıncıgrande
17/04/2007, 19:45
bende cok yakıyorum dıye uzuluyordum sehır ıcı 5,4 lt ortalama tam depoyla 800/820 km rahat yapıyorum sehır dısı ortalaması 4,0 lt cıvarı 1100 km gıbı fazlasıda olur yavas gıdersek.depo bırde 60 lt olacaktı daha ıyı olurdu.

SteinGP
17/04/2007, 19:50
bugün 1.6 litre astrayla okula yani manisaya gidip geldim ve 5 lt yaktı :)bide benzinli yani,baya bi az yaktı..yol tam 100 km gidiş geliş

krsd
17/04/2007, 20:10
bende cok yakıyorum dıye uzuluyordum sehır ıcı 5,4 lt ortalama tam depoyla 800/820 km rahat yapıyorum sehır dısı ortalaması 4,0 lt cıvarı 1100 km gıbı fazlasıda olur yavas gıdersek.depo bırde 60 lt olacaktı daha ıyı olurdu.
Bu ortalamaları her seferinde tutturabiliyorsan gerçekten çok iyi,acaba ne kadar az yaktırabilirim diye kasmıyorsan yani!
Ben her hafta Antalya-Sandıklı gidip geliyorum,giderken 5.6-5.8 dönüşte 3.7-4.0 arası değişiyor.Ortalama da genelde 4.9-5.1 gibi değerlerde oluyor.Bunlar kışınki değerler tabi ve daha hiç yağ değişimi yapılmadı.Kısmetse haftaya 10000'i devireceğiz,bakalım servis sonrası ve biraz da havaların ısınmasından sonra ne gibi değişiklik olacak tüketimde...

Ziyaretçi047
17/04/2007, 22:16
eheueh arkadaş şehir içi 5.4 le rekora gidiyor. sanırım 0 ışık 0 trafik

krsd
17/04/2007, 22:24
Bencede 5.4 şehir içi için çok çok iyi rakam,ben Antalya şehir için de 6'nın altına pek inemiyorum çok trafik olmamasına rağmen.

Bülent A.
18/04/2007, 00:01
Bencede 5.4 şehir içi için çok çok iyi rakam,ben Antalya şehir için de 6'nın altına pek inemiyorum çok trafik olmamasına rağmen.
Ben daha 6.6 nın altına inemedim Antalyada.Sen gene iyisin maşallah

ufukbzk84
18/04/2007, 13:41
arkadaşlar ben özle sebeplerden dolayı en azından ayda bir bursaya giderim istanbuldan çamlıca gişelerinden itibaren verileri sıfırlarım ve mümkün olduğu kadar dikkat ettiğim zaman yakıta en fazla 4,4/100 km ortalama yakıt fiyatını tutturabiliyorum fazlası oluyo aşağısını daha görmedim tabi bunların körfezi dolaştığım için şehir içide var özlellikle izmit ile yalova arsı oldukça fazla ışık ve trafik oluyo ama bursaya vardığımda ortalama 4,4 ü gördüm arabam 10,000 km daha görmedi yakın da yağ değişimi var daha düşer bence buradaki incelik mesela rampa çıukarken çok fazla yavaşlamamak için gaza köklemek yerine vites düşürmek daha mantıklı ve daha az yakıt tüketimi oluyo arabayı mümkün oluduüu kadar 2000 ile 3000 devir arasında tutmak gerek ama gaza çok fazla asılmadan rampa aşağı inberkende gaza hiç basmıyorum bu ortalamayı yol bilgisayarımdaki ortala hız 65 km ile oluyo şehiriçi de ortalaması 6 lt civarı oluyo genelde tabi şehiriçinde gittiğiniz yer çok önemli istanbulu ayırıyorum bir istanbul sakini olarak...

Ziyaretçi047
18/04/2007, 14:52
65km hıza dayanabiliyorsan ne ala :)

mustafa
18/04/2007, 14:58
Ben arabamı adanadan almış ve şu an görevli olduğum alanyaya mersin üzerinden geçen hafta getirmiştim ve 50 ytl lk mazot yakmıştı ki bence süper çünkü mersin gazipaşa arası türkiyenin en kötü yollarından birisidir ve o yolu şehirdışı saymamak gerekir.(ortalama hızım 45 gösteriyordu)

ufukbzk84
19/04/2007, 10:33
65 km hızla gitmiyorum kardeş seir ortalaması yol ortalaması yol bilgisayarında öle gösteriyodu ışıklarda filan durunca veya kamyonun arkasına takılınca ortalama düşüyo malesef ondan 65 km yazdım. yok 65 km hızlka burdan bursaya akıl işi deil tasarruf yapıcam diye ama bu hafta sonu bi daha bursaya gidicem yine test edicem mümkün olduğu kadar tasarruf yapomaya çalışıcam bakalım en düşük ne kadara ulaşabileceğim :muha:

Bülent A.
02/05/2007, 10:09
En fazla yakma rekoruda bende sanırım
İstanbul - Ankara arası 1 depo ile 450 km
Ortalama sürat (yol bilgisayarına göre) : 143 Km
Varış Süresi (Çamlıca gişeler - Ankara Gişeler) : 2.40 dk.

ufukbzk84
02/05/2007, 10:26
bu hafta uzun yola gittim 400 km si uzun yol 200 km şehir içi 4,2 / 100 km ortalamayla gittim. İstanbul-Bursa arası körfezden dolaşarak gittim. 200 km orada kullandım tamamen şehir içi...
23,8 km gidiyo 1 litre mazotla
23,8x45 litre=1071 km
bunun altına düşebilen varmı acaba
(NOT: düşebileceğim en düşük rakam bu tamamen tasarrtuf deneme amaçlı kullandım)

eakbas
02/05/2007, 10:55
23 nisanda ankara-alanya alanya ankara toplam 1179 km yol yaptım araçta 5 kişi ve bagaj full dolu idi. toplam 133 ytl mazot harcadı.

PuNTo
02/05/2007, 13:19
Arkadaşlar bende tecrübemi yazayım daha önce yapmış olduğum edirne gebze arası 300KM de 3.9 ortalama tüketimini yine aynı istikametlerde 3.3 lt olarak kırdım hatta bunun fotosunuda çektim 3.3 lt yi 300KM de ve araçta birtek ben vardım hızım mak. 90KM

mustafa
02/05/2007, 13:29
Arkadaşlar bende tecrübemi yazayım daha önce yapmış olduğum edirne gebze arası 300KM de 3.9 ortalama tüketimini yine aynı istikametlerde 3.3 lt olarak kırdım hatta bunun fotosunuda çektim 3.3 lt yi 300KM de ve araçta birtek ben vardım hızım mak. 90KM
Peki bu şekilde kullanmak zarar vermiyor mu motora ?? Mesela ben de 90km hız ile gidip 6. vitese takarsam bu rakamı yakalarım gibime geliyor ama motorun devri çok düşük olmuyor mu o zaman ?? Bunun bir sınırı var mı ??

PuNTo
02/05/2007, 13:33
zaten 90 KM hızda sabitlediğinde 75 beygir dizel için konuşuyorum motor deviri 2000 2200 arasında oluyor

ABNEW
02/05/2007, 13:44
Peki bu şekilde kullanmak zarar vermiyor mu motora ?? Mesela ben de 90km hız ile gidip 6. vitese takarsam bu rakamı yakalarım gibime geliyor ama motorun devri çok düşük olmuyor mu o zaman ?? Bunun bir sınırı var mı ??

Sürekli düşük devirde kullanmak kurumlanmaya neden olabilir.Arada sırada yüksek devirleri de kullanmak gerekli...

mustafa
09/05/2007, 09:05
Arkadaşlar geçen hafta işletme ziyaretlerinde bulnudk ve şube görevlisi yorulunca şube arabası olan dizel megane i ben kullandım ve yol bilgisayarını anlık tüketime getirdiğimde 0 0,5 1,2 gibi değerleri gösterdiğini gördüm (bizimmki 2 nin altını göstermiyor malumunuz ) .aklıma şöyle bir soru geldi : Acaba bizim bilgisayar 2 nin altını göstermediği için (örneğin o anki tüketim 0,8 iken onu 2 olarak gösterdiği için ) ortalama tüketimi olduğundan fazla gösteriyor olabilir mi ?? yoksa ortalama tüketim anlık tüketimden bağımsız mı hesaplanıyor ????

Furkan
09/05/2007, 11:06
En fazla yakma rekoruda bende sanırım
İstanbul - Ankara arası 1 depo ile 450 km
Ortalama sürat (yol bilgisayarına göre) : 143 Km
Varış Süresi (Çamlıca gişeler - Ankara Gişeler) : 2.40 dk.

Bizde bir kere hız denemesi yaptık 76 litre 98 oktan benzinle otobanda 290 km gidebildik.
ortalama hız: 262 Km
98 model Audi S6plus
5 dakika arayla benzin göstergesine bakınca değişim direk göze çarpıyodu :(
En son tekirdağa gidip gelirken puntoyla uzun yolda ortalama 95 km hız ile 5.2 lt

Bülent A.
09/05/2007, 11:13
Bizde bir kere hız denemesi yaptık 76 litre 98 oktan benzinle otobanda 290 km gidebildik.
ortalama hız: 262 Km
98 model Audi S6plus
5 dakika arayla benzin göstergesine bakınca değişim direk göze çarpıyodu :(
En son tekirdağa gidip gelirken puntoyla uzun yolda ortalama 95 km hız ile 5.2 lt
Ben 96 Audi A6 Qutaro ile remen benzin ibresinin hareket ettiğini gördüm.Dip gazda.

Furkan
09/05/2007, 11:21
Bülent Abi, senin kullandığın kaç litrelik motordu?
benim arabanın 160 tan 180 e çıktığı süre zarfında audi 200 den 260 çıkıyodu inanılmaz zevkliydi :)

mustafa
07/08/2007, 17:33
Cuma günü Ankaradan adanaya giderken ulukışlada depoyu doldurttum .Haftasonu Mersin-Yapraklı koyu-Akçatekir-Ankara-Kastamonu yaptım.pazar akşamı kastamonuya giderken Ankara çıkışı doldurttum depoyu 97 YTL ye doldurttum ve 880 km yapmıştım ve arabada 6lt daha yakıt vardı ki 1000 km yi rahat geçilebileceği anlamına geliyor.

ufukbzk84
07/08/2007, 17:56
75 ytlik mazot aldım...pazar günü 40 km türkiş sitesi sultanbeyli gittim geldim... gece istanbuldan bursaya gittim sabah bursa istanbul yaptım aynı gün işe gidip geldim 10 km toplam...ve yine aynı gün yakupluya gittim geldim... toplam 680 km yol yapmışım ışık daha çakmamıştı tahminim 10-15 km sona yanardı ışık... :d (not: yakıt aldığımda ışık yeni yanmıştı) bu kkadar şeyi 75 ytllik yakıtla yaptığımda iyiki dizel almışım diyorum....

gokhantr
08/08/2007, 10:19
izmir-ısparta-izmir toplam 860 km
araçta 4 kişi,bagaj dolu ve klima sürekli açık olarak kullanıldı.
otoban ortalaması 130,diğer yol ortalaması 100km/sa ,gösterdeki ortalama 77km/sa
yakıt ortalaması 5,2 l/100km

mtt
09/08/2007, 12:55
arkadaşlar uzun süredir takip ediyorum formu çok güzel bilgi paylaşımı oluyor. benim gp şehir içinde 720 km civarında oluyor

unik06
09/08/2007, 14:23
17" jant ve spor yay ile birlikte,

şehir içi..full depodan ışık yanana kadar kullandığımda,

en fazla 675km yapabildim..ama genelde de 650 nin altına asla inmiyor ::)

kadoku
09/08/2007, 14:37
hafta sonu Ağvaya gittim gidişte 90 km yol yaptım. Varış yerinde yol bilg.5,6 idi bu da gösteriyorki km. de 177 ykr yakmışım kendi adıma yakaladığım en düşük değer bu.

Auto engineeR
09/08/2007, 14:38
kasarak kullanmam genelde ama bi kere ankaradan aksaraya kadar sürekli 99-100le gitmeyi başarmıştım we 4.1 litre ortalamayı bulmuştum.
genelde 100-120 kullanırım arada 180lere çıkarım bu şekilde ortalamam da 5.5-6.0 litre oluyor

kadoku
09/08/2007, 14:47
valla Alpercim bende kasarak kullanmayı sevmiyorum genelde yüksek devirde kullanmayı seviyorum bu yüzden normal şartlarda 8.0 lt.nin altına pek düşmem ama bu sefer inat ettim, zaman zaman 100-110 arası gittiğimde oldu ama 110 u hiç geçmedim varış yerinde hız ortalamam 55 i gösteriyordu :) bu da gösteriyor ki baya bi kasmışız :)

ABNEW
09/08/2007, 18:59
kasarak kullanmam genelde ama bi kere ankaradan aksaraya kadar sürekli 99-100le gitmeyi başarmıştım we 4.1 litre ortalamayı bulmuştum.
genelde 100-120 kullanırım arada 180lere çıkarım bu şekilde ortalamam da 5.5-6.0 litre oluyor

İyi değer Alper senin için bir ara 8lt nin aşağısına inemiyordun:)

ACTOROFTHEROAD
09/08/2007, 19:34
arabayı babam kuLLAndığı zman sehir içinde bi depoyLa 800 e yakIn hatta geçİo ben KUllandığımda 600 650:s herseyden oNce nası kULLAndığımız coK oenMLi:)

dtunacik
09/08/2007, 19:55
Abi ağlamak istiyorum millet 3-4 lt den bahsediyor ya

Lordrivendel
10/08/2007, 12:03
Dizeller ele geçirmiş bu topic'i kardeşim!
Dikkatli kullanırım, çabuk hızlanmam, klima genelde açmam.
Km.'de 150-180 Ykurus arası yakıyor.
50 YTL'lik yakıtla 300-350km. arası gidiyorum.

jkn20
10/08/2007, 14:02
Benzinli arkadaşlar boşverin takmayın,2940 km 580 ytl benzin uzun yol kısa yol hepsi içinde klima açık - kapalı.Bu kadar ince hesap yapmayın GP lerin zevkini çıkarın.Ben şahsen öyle yapıyorum.Yukarıdaki hesabı da senelik izinde dolaşırken tuttum,bir daha da tutmayacağım.

Auto engineeR
10/08/2007, 14:24
arda abi walla antalyada halen 9 un altına indiremiyorum. çok yakıyor burda . ama uzun yolda ii :)

ABNEW
10/08/2007, 14:51
arda abi walla antalyada halen 9 un altına indiremiyorum. çok yakıyor burda . ama uzun yolda ii :)

Suç Antalyada o zaman:) Ankarada umarım düşer...

shadow959
12/08/2007, 14:12
benim veriler de önemli gibi arkadaşlar. çünkü ayın 2sinde teslim aldım puntomu. depo bomboş tabi:D. hemen 100ytl mazot aldım. bugün ayın 12si. ben tam olarak 493km yol yaptım. araba km si ile trip km aynı çünkü teslim aldığım yerin hemen yanından aldım. bilgisayara göre;
ortalama yakıt: 5.9 lt
gidilebilecek menzil: 350km
trip: 493km
ilk aldığımda normal kullandım sora geçen pazar otobanda deniz dönüşü 170km son sürat denemesi yaptım. norma yolda 1.6 honda civic e torq nedir onu anlattım:D:D. yakalıyodu ama olsun. en azında 190nm tork var sıkışık trafikte pek şansı kalmıyodu.onu haricinde ekonomik kullanımla tarsus a gittim geldim. yani bana göre iyi yakıyor. bi de önemli bi nokta var bence..anlayamadığım.. motorun ilk rodaj süresi 500-1000km arasıdır. ben yarış motoruda kullanan birisi olduğumdan biliyorum. sıkıştırmayın yazar kitapçıkta (ilk 500km). zaten yağ değişimi vardır 1000km de. sora normale doner. bence yakıt ilk 1000km den sonra en fazla %5 aşağı iner.:S.çok düşeceğini sanmıyorum.

ABNEW
12/08/2007, 15:45
motorun ilk rodaj süresi 500-1000km arasıdır. ben yarış motoruda kullanan birisi olduğumdan biliyorum. sıkıştırmayın yazar kitapçıkta (ilk 500km). zaten yağ değişimi vardır 1000km de. sora normale doner. bence yakıt ilk 1000km den sonra en fazla %5 aşağı iner.:S.çok düşeceğini sanmıyorum.

Günümüzde tam anlamıyla rodaj olmasa da dediğin gibi ilk km lerde fazla üst devirlere çıkılmamalı bence de.Yakıt tüketimi ise 1000kmden oldukça sonra da düşmeye devam edebilir.Ancak senin de söylediğin gibi bu düşme fazla olmaz kesinlikle, aracın hayırlı olsun...

dejavu
12/08/2007, 19:13
temmuz 23 de yaz tatiline çıktım... ankaradan depoyu doldurdum çıktım istanbul yoluna ve araç giderken (gişeden hemen çıkışta ) yol bilgisayarını sıfırladım.. on dakka motor ısınmasından sonra başladım sonları denemeye... bolu tuneline sanıyorum bir saatde vardım ankaradan.. istanbula vardığımda tahminen 360 km yol yapmıştım..
tüketim 100 km/ 7.9 lt idi... hız ortalaması 143 km/sn idi...
ve bu yolda aracın bir ara hızı 205 km/sn hızı yakaladığını gördüm. tabi biraz rampa aşagı oldu bu durum.. ama 190 km/sn hızlarda çok gittim (75 hp active diesel)
bu anlattıklarımın bir yüzü...
tabi bir yüzü daha var.. tatilde trabzona geçtim.. dönüşte trabzon -ankara 698 - km lik yolu ise 4.0 lt ortalamayla geldim.. opetten depoyu makine atıncaya kadar doldurdum daha fazla doldurmadım... ve yola koyuldum.. ortalamam çogu yerde yokuş yukarı olmasına rağmen ve yol kalabalık olmasına rağmen düşük çıktı.. trabzon ankara arasında motor devrini 2200 devir saate hızı 95-100 km hıza sabitledim.. bu sonuçla ortalama 4.0 lt, hız ortalaması 76 km/sn ve ankaraya geldiğimde 698 km yol yapmıştım ve hala iki ibrelik yakıtım vardı.. o iki ibre ile çok rahat 200-250 km yol yapardım lamba yanmadan.. ama bizim araçlarla 1000 km çok rahat yapılır.. bu yolculuklarda arabada ben ve eşim ve bavullar vardı...

h k
12/08/2007, 19:29
Otobüsle gelirsem gidiş-dönüş 2 kişi 100 YTL.
Ama bir yandanda ben bu lüks ve konforlu (bana göre) aracı niye aldım eğer uzun yol yapmayacaksam diye düşünüyorum.
Siz ne dersiniz????

Saygılar.

100 degilde varsın 200 olsun , araç kullanırken uzun yolda yorulmak zorlanmak gibi bir sıkıntınız yoksa otomobilin keyfi varken ne işiniz var otobüslerde :) ?

ka
14/08/2007, 12:19
Yakın zamanda tatilden döndüm. Ankara - Fethiye - Kaş - Ankara.... Toplam 1500 km yol yaptım. Sürekli klima açık ve ortalama 100 - 160 km arasında kullandım. Toplamda 250YTL'lik mazot harcadım.

fatihhhh
15/08/2007, 13:41
ben, şehir içi, şehirler arası, dağ bayır, klima açık 4000 km yol yaptım ve 5,3lt/100km yakıt yaktı. ben 4 olmasını umuyordum, hayal kırıklığı oldu ama, şehir içi kullanım, hızlı kullanım ve klima, bu artışta etkili oldu sanırım.

mustafa
15/08/2007, 14:35
Ben mazot alıp depoyu doldurttum ve bilgisayarı sıfırladım tekrar mazot aldığımda da dapoyu doldurdum garip olan şu ki :

Yol bilgisayarı ortalaması 4,6 yı gösteriyordu ama doldurduğum mazotu kilometreye bölünce ortalama 4,8 çıkıyordu .

Bu fark neden kaynaklanıyor olabilir acaba ?

grande26
03/12/2007, 23:22
arkadaşlar ben geçen sene eskişehir edirne arası 98 model opel vectra 20 cd aracımla 90-100 km hızlarla 5.7 ortalama tüketimle gittim.araçta 4 kişi artı bagajda sınırlı sayılabilecek yükümüz vardı.yol bilgisayarı verisini doğrulamak için eskişehirde fullediğim depomu yolculuk sonunda tekrar fulleyerek tüketim değerini birebir teyit ettim.yüksek hacimli motorlar kasayı daha rahat çektikleri için uzun yolda kesinlikle düşük hacimli motorlardan daha az tükettiklerini düşünüyorum.şehir içine gelince ibre malesef tersine dönüyor.şu an da bursadan gelecek gp mi beklemekteyim.forumlarda gördüğüm tüketim rakamlarının farklılığı muhtemelen kullanıcı ve yol şartlarından kaynaklanıyordur diye düşünüyorum..selamlar

rubin_e
06/12/2007, 00:42
Arkadaşlar bende geçen sene 1.9 JTD 105 hp doblo vardı eski kasa 2004 model;araba 83500 km civarında ve hep kendimiz kullandık(babam ve ben).Her sene Giresundan Manisaya bi kez gider geliriz ailevi nedenlerle.Ve şunu söyleyeyim söylediğiniz rakamlar çok yüksek, klima kapamaksızın ve 90 km/h hızdan aşağı inmeden,yolunu bulduğumuzda 120-140 km/h hıza ulaşarak kullanırız;Samsundan doldurmuş olduğumuz yakıt bizi Manisa merkeze kadar atıyor ve ışık yanmıyor.Toplam yol 950 km aracın deposu 60 litre ve 6-7 litre depoda kalıyor yol bilgisayarı ortalamsıda 5.4 ortalama gösteriyor ki gittiğimiz yol boyunca şehir içilerinede girdik.Bu araç km ye vurursak 140 ykr yakıyor.Bu koca araç bunu yakarken grande puntonun bu rakamları yakması çok fazla geliyor.

misli1
06/12/2007, 10:14
İstanbu - Adapazarı - İstanbul toplam 400km (100km ortalama 4,9L)