PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İridyum buji yardım

halils2
19/04/2014, 13:34
Arkadaşlar bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine iridyum buji ararken Ngk nın bizim araçların lpglisi için özel olarak ürettiği lpg8 bujisi çıktı karşıma. Aracımın yağ bakımı önümüzdeki ay bu arada bujileri de değiştireyim diye düşündüm biraz performansa etkisi olur diye de iridyum bujilere baktım karşıma bu çıktı. Ngk lpg8 bujisini bilen kullanan var mı??? Ya da buna benzer bir ürün kullanıp tavsiyede bulunabilecek??

Arrest
19/04/2014, 13:42
130 bin kmdir buji degistirmiyorum

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

Castell
19/04/2014, 14:08
Lpgli araçlar için özellikle iridyum buji öneriyorlar ama ne kadardır bilmiyorum fiyatlarını......

halils2
19/04/2014, 14:40
Bahseetiğim buji tanesi 60 tl

halils2
19/04/2014, 14:41
130 bin kmdir buji degistirmiyorum

Niye senin bujiler nano mu :)

Arrest
19/04/2014, 17:03
Niye senin bujiler nano mu :)

Benim ki ultra nano

tayfux
19/04/2014, 17:44
Honda da benzinli olanını kullanmıştım fena değil diyebilirim..

Luc
19/04/2014, 17:44
Forumda kullanan bir arkadaş vardı.

LPG için başarılı olduğunu söylüyorlar.

Sent from my GT-I9300 using

halils2
20/04/2014, 00:12
Benim ki ultra nano

hade len derdim ama ayıp olur şimdi :) ultrasonik mi kullanıyon

halils2
20/04/2014, 00:16
Forumda kullanan bir arkadaş vardı.

LPG için başarılı olduğunu söylüyorlar.

Sent from my GT-I9300 using

Kullananlar yorum yapsa çok memnun olacam boşuna 250 tl vermek istemiyorum. Bu bakımda üstündeki bujileri de kontrol edecem ne durumda diye. Önceki çıkardıklarım ne zaman takıldı bilmiyorum ama durumları çok iyiydi ama değiştirdim yine de bunlarda 20k oldu takılalı inceleme yaptıktan sonra resimli olarak paylaşacağım. Bazı kaynaklar benzin bujisinin lpg de kullanıldığında buji tırnağının eridiğini söylüyor bakalım görecez. Cruze 1.6 124 gp lpg + spor egzantrik + chipli araçta platinyum buji kullanan bir arkadaş var bujinin fark ettiğini söylüyor ama insan görmeden de pek inanamıyor.

Arrest
20/04/2014, 00:16
hade len derdim ama ayıp olur şimdi :) ultrasonik mi kullanıyon

sevimsonik abi :D

halils2
20/04/2014, 00:17
Honda da benzinli olanını kullanmıştım fena değil diyebilirim..

Çekişte yakıtta fark etti mi?

Arrest
20/04/2014, 00:54

abi etse etse 3-5 tork 1-2 hp fark ettirir yani ne bekliyon firenin multiair olmasınımı 2 tane bujiyle :D bende aldıgım duyumlara göre şu anda ( 2-3 kişiden daha evvelden muhabbeti geçmişti ) bir iki hp ve bir kaç tork kattıgını duydum. denemekten zarar gelmez artısı var eksisi yok ama şöyle diyim.

Normal buji 30 bin de bir değiştiriyorum. İridyum uzun mu gider ve aradaki fiyat farkı ne

halils2
20/04/2014, 01:05
1 takım buji aracı mair tjet yapacak değil dediğin gibi. Mutlaka farkı olacaktır. Ben bu bujiyi araştırıyorum nedir ne değildir die. Normal buji 30 k gidiyorsa bu buji 100 k gidiyorsa arasındaki fiyat farkı oranı normal buji değişimiyle aynı. Normal bıji tanesi 20 tl bu 60 tl e yakıttan ve performanstan alacağım da bana kar sayarım. Buji ile açık hava filtresi ve chip uygulaması yapmayı düşünüyorum o yüzden biraz araştırma içindeyim. Yani 77 lik aracım bana 90 95 hp arası olsun kafi şimdilik tabi. Araç değişim işini bir süre erteleyeceğim. Zaten aldığım araçta 2. el olacak o da sokakta kalacak o da çizilecek :(. Bu nedenle bazı düşüncelerim var bakalım uygulayabilirsem sonra bakacam araç değişim işine :)
Şuana dek yaptığım araştırmalarda chip uygulattırıp 138 tork 92 hp olan fire var ama sahibiyle görüşemedim o ayrı.

Arrest
20/04/2014, 01:06
1 takım buji aracı mair tjet yapacak değil dediğin gibi. Mutlaka farkı olacaktır. Ben bu bujiyi araştırıyorum nedir ne değildir die. Normal buji 30 k gidiyorsa bu buji 100 k gidiyorsa arasındaki fiyat farkı oranı normal buji değişimiyle aynı. Normal bıji tanesi 20 tl bu 60 tl e yakıttan ve performanstan alacağım da bana kar sayarım. Buji ile açık hava filtresi ve chip uygulaması yapmayı düşünüyorum o yüzden biraz araştırma içindeyim. Yani 77 lik aracım bana 90 95 hp arası olsun kafi şimdilik tabi. Araç değişim işini bir süre erteleyeceğim. Zaten aldığım araçta 2. el olacak o da sokakta kalacak o da çizilecek :(. Bu nedenle bazı düşüncelerim var bakalım uygulayabilirsem sonra bakacam araç değişim işine :)

abi orta susturucu iptali , kn filtre , egzoz , buji ve chip ile 10 15 hp katabilirsin buna inanıyorum. bunların hepsinin maliyeti 1000 tl olur aşağı yukarı. ben yazın yaızlım attırıcam tjete

halils2
20/04/2014, 01:11
abi orta susturucu iptali , kn filtre , egzoz , buji ve chip ile 10 15 hp katabilirsin buna inanıyorum. bunların hepsinin maliyeti 1000 tl olur aşağı yukarı. ben yazın yaızlım attırıcam tjete

bilmiyorum kardeş bakacaz ama şuanki hesaplamalarım chip + buji 900tl :). Hava filtresi egzoz dedin mi 1500 ün kapısı. Sadece chiple atmosferik +%10 veriyor. Buji ve hava filtresiyle yanmayı daha etkili hale getirip aracı serileştirsem bile bana yeterli. Aslında aracım dinamik olmuş olsa emme manifol değişikliği+ turbo+ chip yapsam bi t jet ayarına gelse bile benim için yeterli fire motor araç için ama şimdi sırf bunlar için araç değiştirip bilmediğim bir aracı alıp baskı triger balata vs uğraşmak istemiyorum. Değişim yaparsam sedan araç için yapacam fakat ona + 10k verip tekrar aracı sokakta bırakacağım için pek sıcak bakmıyorum.

gececiyiz35
20/04/2014, 01:13
:) fire mı :) normal buji kullanın hiç bişey farkettirmez. aracınızın 90 hp olmasını istiyorsanız motor silindir kapagını taşlatmanız gerekmekte. sato arkadasımızın dedikleri evet buji, emişten direk aleminyum boruyla açık hava filtresi, susturucu iptalleri ilaveten 61mm düz boru, katalizor yerine down pipe yaptıgınız taktirde aracınız 95 beygiri bulur ha yetmedi derseniz dereceli egzantirik yapıp son hızı arttırır ve tork yakalaya bilirsiniz :)

gececiyiz35
20/04/2014, 01:16
bilmiyorum kardeş bakacaz ama şuanki hesaplamalarım chip + buji 900 :). Hava filtresi egzoz dedin mi 1500 ün kapısı.

üstadım chip aracınızda hiç bir işe yaramaz buji işe yaramaz !!!!!!!!! chip atmosferik arabalarda kullanılmayan bi olay. Hiç stock honda üzerine chip duydunuz mu ? S2000 de mesela yada bi civic de ? Atmosferik arabaya chip olmaz malesef olur diyenler sadece para yemek isteyenlerdir !!!

tayfux
20/04/2014, 01:19
aman aman fark olmuyor fark olması için arabanın diğer ekipmanlarının da performansa uygun olması lazım yoksa bir hava filtresi kapak taşlama tarzı bir performans zaten bekleyemezsin ama yakıtta çok cüzzi azalma görülebilir çünkü yanma olayı daha sağlıklı oluyor..

halils2
20/04/2014, 01:19
:) fire mı :) normal buji kullanın hiç bişey farkettirmez. aracınızın 90 hp olmasını istiyorsanız motor silindir kapagını taşlatmanız gerekmekte. sato arkadasımızın dedikleri evet buji, emişten direk aleminyum boruyla açık hava filtresi, susturucu iptalleri ilaveten 61mm düz boru, katalizor yerine down pipe yaptıgınız taktirde aracınız 95 beygiri bulur ha yetmedi derseniz dereceli egzantirik yapıp son hızı arttırır ve tork yakalaya bilirsiniz :)

Motorla oynamadan ne yapabilirim diye düşünüyorum. Fire için 90 hpler yeterli benim için. Zaten aracın kalkışından memnunum fazla teferruata girmek istemiyorum bu araç için. Ama buji konusunda fark edeceği kanaatindeyim. Neticede farklı motorlarda buji değişimi uygulayan hatta lpg için buji kullanıp aracın çekişinin iyileştiğini söyleyen kişiler var bazı forumlarda. Bakalım bu araç için neler yapabilecez zamanla görecez :)

halils2
20/04/2014, 01:26
üstadım chip aracınızda hiç bir işe yaramaz buji işe yaramaz !!!!!!!!! chip atmosferik arabalarda kullanılmayan bi olay. Hiç stock honda üzerine chip duydunuz mu ? S2000 de mesela yada bi civic de ? Atmosferik arabaya chip olmaz malesef olur diyenler sadece para yemek isteyenlerdir !!!

Ya öyle bişey demişsin ki modifiye olayları sadece turbolar için geçerli gibi. Ben buna katılmıyorum ama şöyle: Turbolu bir araçta sadece chiple 30 hp alınıyorsa atmosferikte 10 15 hp alınır. Aynı parayı ödersin ama aldığın verim az olur işe yaramama kısmı budur bence. Ama bu işe yaramamazlık olarak görülemez. Neticede bir artış söz konusudur ama oran turbolu araca göre düşüktür. Fire motor herhangi bir modifiyeyi kaldıramayacak bir araç değil. Alt yapısı tjetle aynı paran varsa emme egsoz manifolt değişikliği + turbo ilavesiyle 140 lık bit tjet yapabilirsin ama bunun için ödeyeceğin meblağ 6 8 bin liraları bulur orası ayrı.

gececiyiz35
20/04/2014, 01:27
üstadım lpg bambaşka bir sistem lpgli bir aracınızda normal bujileriniz bitmeye yakın olsun ateşleme sıkıntı çıkartır ve araç vurmaya başlar benzine alın sıkıntı ortadan kalkar. Lpgden daha çok verim almak için iyi ateşleme sistemi istenir. Çogu lpg ustasına gidin gaz ayarına araba tekliyor deyin 1 buji değiştir 2 bobini yenileder.Bujinizin iyiliği ateşleme hızınızı etkilemez alev oranını etkilemez. T-jetler orjinal olarak iridyum buji ile çıkıyor fabrikadan çünkü ateşleme hızları farklı. Benim asli fikrim orjinal bujilerinizi takmanızdan yana. Aracınızın gücünü katı düz boru yapın sondaki susturucunuzla birlikte komple boruyu 61mm boru yapın ve açık hava filtresi kullanın 82 83 hpleri bulabilirsiniz. Ayrıca bakımlarından ve ilabeten dediklerimi aracınıza uygularsanız gücü hissedersiniz.

halils2
20/04/2014, 01:34
üstadım lpg bambaşka bir sistem lpgli bir aracınızda normal bujileriniz bitmeye yakın olsun ateşleme sıkıntı çıkartır ve araç vurmaya başlar benzine alın sıkıntı ortadan kalkar. Lpgden daha çok verim almak için iyi ateşleme sistemi istenir. Çogu lpg ustasına gidin gaz ayarına araba tekliyor deyin 1 buji değiştir 2 bobini yenileder.Bujinizin iyiliği ateşleme hızınızı etkilemez alev oranını etkilemez. T-jetler orjinal olarak iridyum buji ile çıkıyor fabrikadan çünkü ateşleme hızları farklı. Benim asli fikrim orjinal bujilerinizi takmanızdan yana. Aracınızın gücünü katı düz boru yapın sondaki susturucunuzla birlikte komple boruyu 61mm boru yapın ve açık hava filtresi kullanın 82 83 hpleri bulabilirsiniz. Ayrıca bakımlarından ve ilabeten dediklerimi aracınıza uygularsanız gücü hissedersiniz.

Ben de bu yüzden iridyum bujiyi istiyorum. Ateşlememde sıkıntım yok çok şükür ama iyileştirmek istiyorum. Ayrıca buji değişikliği fark etmemiş olsa tjetlerde iridyum değil standart buji kullanılırdı. Mutlaka fark var ki yanma iyi olsun diye iridyum buji kullanıyorlar. Senin söylediklerinin aksine atmosferik motorda standart buji yerine iridyum kullanıp memnun olanlar var. Bakalım hayırlısı.

Arrest
20/04/2014, 01:39
kapak taşlatmak hiç sağlıklı değil öyle güç artacaksa artmasın sonra başka problemlere yol açar.

halils2
20/04/2014, 01:41
kapak taşlatmak hiç sağlıklı değil öyle güç artacaksa artmasın sonra başka problemlere yol açar.

Egzantrik değişikliği neyse de dediğin gibi taşlama olayında sana katılıyorum.

Arrest
20/04/2014, 01:46
ya yok abi ben motor bloğuna ve silindir kapagına yapılan işlemlere karşıyım. hilmi bunu sevmedi

gececiyiz35
20/04/2014, 01:47
Ben de bu yüzden iridyum bujiyi istiyorum. Ateşlememde sıkıntım yok çok şükür ama iyileştirmek istiyorum. Ayrıca buji değişikliği fark etmemiş olsa tjetlerde iridyum değil standart buji kullanılırdı. Mutlaka fark var ki yanma iyi olsun diye iridyum buji kullanıyorlar. Senin söylediklerinin aksine atmosferik motorda standart buji yerine iridyum kullanıp memnun olanlar var. Bakalım hayırlısı.

Üstadım ben max 1 bg için uğraşma derim 250 tl az değil yoksa tabiki takıp deneyebilirsin. sen 1 kere değiştirirsin diğeri 3 kere sıfırlar bujisini senin bujin körelir onunki hep 0 olur :) Karar sizin zaman aralıklarıyla bizimle paylasın diyecegim ama 1 bg hissetmezsiniz bile.

Kapak taşlama contanın alt bolgesinde kalan motor bloğuyla kapak arasındaki bölgenin daraltırlma işlemidir. Bu işlem sayesinde egzoz odacıklarki küçülür ve sıkıştırma artar faydası tork ve güç muhtemel derecede artar zararı rektefiye edileceği zaman hakkınız 1 e düşer :) yani motorunuz 500 000 de çöp olur :)

halils2
20/04/2014, 01:52
Üstadım ben max 1 bg için uğraşma derim 250 tl az değil yoksa tabiki takıp deneyebilirsin. sen 1 kere değiştirirsin diğeri 3 kere sıfırlar bujisini senin bujin körelir onunki hep 0 olur :) Karar sizin zaman aralıklarıyla bizimle paylasın diyecegim ama 1 bg hissetmezsiniz bile.

Kapak taşlama contanın alt bolgesinde kalan motor bloğuyla kapak arasındaki bölgenin daraltırlma işlemidir. Bu işlem sayesinde egzoz odacıklarki küçülür ve sıkıştırma artar faydası tork ve güç muhtemel derecede artar zararı rektefiye edileceği zaman hakkınız 1 e düşer :) yani motorunuz 500 000 de çöp olur :)

Yanmayı iyileştirip güç artmasa bile çekişi arttırmak kafi bujiyle. Kalanı da hava filtresi ve duruma göre chiple halledecem sanırım.

Ziyaretci046
20/04/2014, 11:40
ben starjetlerde 2009 öncesi iridium buji takıyorum hep tjetlerinkinden lpgde sallama titreme kalmıyor baya netice aldık fire motorda hiç denemedim ama fire de kendi orjinal bujisinin zkr7a-10 yerine bosch v.s randuman vermiyor iriduımu denemek lazım ama çok bi fark olmaz bence

halils2
20/04/2014, 16:11
ben starjetlerde 2009 öncesi iridium buji takıyorum hep tjetlerinkinden lpgde sallama titreme kalmıyor baya netice aldık fire motorda hiç denemedim ama fire de kendi orjinal bujisinin zkr7a-10 yerine bosch v.s randuman vermiyor iriduımu denemek lazım ama çok bi fark olmaz bence

Fire orjinal bujiyi üreten ngk. Belki ngk lpg8 bujiyi fire da kullansak iş yapar ne dersin??

gececiyiz35
21/04/2014, 12:25
Üstadm ben bu hafta sonu arkadasımın arabasına buji taktırdım aracı t-jet sport araç lpg li taktırdıgımız buji ngk nın dynoya soktu aracını bujilerden önce yani üzerinde 50.000 lik iridyum buji varken aracı 102 hp çıktı !!!!!!!(bu sırada aracın katı boş egozozları spor ve filtresi koton.) Daha sonra araca 50 Tl verip tjet e gore olan ngk bujileri taktık aracı tekrar dynoya soktuk ve araçtan 119 hp güç aldık. Aracı 97 000 km de ! araçta ekstra olarak katı boş egozozları spor ve filtresi koton. Bu bujileri 20 000 km kullanırmıs ortalama. Şimdi mantıken 50 tl verip normal buji almak daha mantıklı diğer iridyumlar 150 tl ve 50 000de performansı düşürecekler. Bana denilen çift tırnak buji kullanın daha çok performans verir. Kimisi 3 tırnak diyor ama kullananlara sordugumda 3 tırnak aynı performansı verir yakıtı arttırır yönünde. Bence siz iridyum yerine çift tırnak bir buji kullanın.