PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıradışı bir soru II

EMRE ALTINOK
15/04/2014, 21:28
Dün akşam arabamın kullanma klavuzunu didiklerken 94. ve 105. sayfalarda yazan iki şey dikkatimi çekti. Birbiriyle ilgisi var mı merak ettim.

-94. sayfa-

CİTY arızası durumunda otomobil mekanik direksiyon sistemiyle kullanılabilir.
(yani bu durumda hidrolik sistem tamamen devreden çıkmıyor)

DİKKAT Bazı durumlarda elektrik destekli direksiyon dışındaki bağımsız faktörler kırmızı direksiyon simgesi uyarı lambasının yanmasına neden olurlar.

Şimdi 105. sayfaya geçelim..

Otomobil içinde cep telefonu ve radyo vericiler kullanılamaz.

DİKKAT Yolcu bölmesinde bu cihazların kullanılması artan etkilerle radyo frekansında elektromanyetik alanlar yaratır, buda otomobilde bulunan elektrikli sistemlerin arızalanmasına yol açar.Bu durum yolcuların güvenliği için tehlike teşkil eder.

Soru: Cep telefonu CİTY arızasına (yada kırmızı direksiyon işaretinin yanmasına) , esp,asr,ebd sistemlerinin bozulmasına,geçici devreden çıkmasına,sapıtmasına neden olur mu?

cdogu
15/04/2014, 21:31
Yok be. Otobüslerde de ser artık. Eskiden cep telefonlarının sar değerleri çok ama çok yüksekti. Şimdi eski modellere göre azalmaya başladılar. Daha az radyasyon yayıyorlar. City'nin suçlusu telefondur diyemeyiz. Arızalanırsa,fabrikadan arızalı çıkmış demek.

GP COSKUN
15/04/2014, 21:32
çok düşük bir ihtimal de olsa evet geçici olarak elektronik sistemlerin etkilenmesine neden olabilir

comanchee
16/04/2014, 17:08
coşkun üstad hoş gelmişsiniz

Evren_c
16/04/2014, 17:27
Uçaklarda bile telefonlara izin verilmesi konuşuluyor günümüzde. Uçakta izin verilmemesinin sebebi ise milyarda bir dahi olsa (abartıyorum tabii) uçağın elektronik ekipmanında arızaya yol açabilme ihtimalidir.

Araçlarımız bu kadar hassas değil. Kaldı ki araçlarımız uçak gibi "faraday kafesi" mantığı ile üretilmiş de değil. Dolayısıyla dışardaki elektromanyetik radyasyondan da etkilenebilirler.

Özetle; telefon yüzünden aracın herhangi bir donanımının arızalanma olasılığı matematiksel açıdan sıfırdır denebilir sanıyorum.