PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devir Saati ve Motor Arıza Işığı

seralex
15/04/2014, 11:46
Merhaba arkadaşlar

2 ay önce uzun yol yaptım izmire gidip geldim, akşam izmirden dönüp eve geldim ertesi sabah işe gitmek için aracıma bindiğimde normalde tek marşta çalışan araç o gün sabah 3.marşta çalışabildi, birkaç yüz metre gittikten sonra devir saatinin hareket etmediğini sıfır da durduğunu farkettim az daha gittikten sonra gaza bastıkça aracın gaz yemediğini farkettim. O şekilde sanayiye kadar indim araç cihaza bağlandı sorunun aküden olduğu anlaşıldı. Akü daha yeniymiş ve tam şarzlıymış ancak bilinmedik dandik bir markaymış bir daha yaparsa aküyü değiştiririz demişti usta. Daha sonraları 2 3 defa daha motor arıza ışığı yandı stop edip çalıştırınca geçiyordu.

Hafta sonu akşam kuşadasına gittim 200 km kadar uzun yol yaptım, ertesi sabah kalkıp aracımı çalıştırmak istediğimde araç çok zor çalıştı, çalıştıktan sonra ise motor arıza ışığı yanıyordu ve devir saati hareket etmiyordu sıfırdaydı. Birkaç defa stop edip çalıştırdıktan sonra devir saati düzeldi motor arıza ışığı ise gün içersinde birkaç defa kullandıkça kendiliğinden düzeldi.

Dün akşam kuşadasından denizliye dönüş yaptım, bu sabah sabah işe gelmek için aracıma bindim aynı hatalar yine tekrar etti. Birkaç defa stop edip çalıştırmama rağmen arıza ışığıda sönmedi devir saati de hareket etmedi o şekilde işe geldim.

Şimdi burada şöyle birşey var, ne zaman uzun yol yapsam araçta bu arızalar tekrar ediyor. Ayrıca 2 ay önce izmire 5 kişi bagaj ful dolu gidip geldiğimde 5.7 lt yakmıştım ve aracın çekişide çok iyiydi ancak hafta sonu kuşadasına 4 kişi gidip 2 kişi dönmeme rağmen 6.2 lt yaktım ve aracın çekişini hiç beğenmedim bi düşüş var gibi geldi bana.

Şuan motor arıza ışığı yanıyor devir saati çalışmıyor, gaz pedalını 1/3 oranı kadar basınca herşey normal ama gaza daha fazla bastıkça araç gaz yemiyor sanki benzin bitiyormuş gibi. Hatta gaza dibine kadar bastıkça anlık tüketim yavaş yavaş düşüyor. Birde camları açıp kapatırken araçta bir titreme oluyor, sanki cam motorlarına elektrik yetersiz geliyorda zorla açılıp kapatılıyor gibi.

Acaba bu arızalar neden kaynaklanıyor olabilir, akü kalitesiz olduğu için bujileri yeteri kadar ateşleyemiyor olabilirmi? Yada şarz dinamosunda mı bir sorun var? Sorunun ne olduğunu tam olarak bilmeden direk aküyüde değiştirmek istemiyorum. Bana bi akıl verin arkadaşlar

Ziyaretci046
15/04/2014, 12:50
akünü değiştir ama cihaza bağlandığında arıza kodlarına bakılsa neden yaptıgı anlaşılır

seralex
15/04/2014, 13:06
akünü değiştir ama cihaza bağlandığında arıza kodlarına bakılsa neden yaptıgı anlaşılır

kardeşim, 2 ay önce bu arıza ilk çıktığında hatırlarsan ilk seni aramıştım sende aküdendir kutup başlarını sök tak demiştin, bende söküp taktım ve arıza gitmişti. Sonra sanayiye ustaya götürdüm usta daha bakmadan devir sensöründendir demişti cihaza bağlayınca aküden demişti ve tekrar ederse değiştirelim aküyü demişti.

Büyük ihtimalle aküden ama aküyü değiştirmek kesin çözüm olurmu ki? Bazen aracı ilk çalıştırırken marş dinomasından mı artık bilmiyorum bi gıcırtı geliyor. Ayrıca araç rölantide çalışırken kırrrrrr kıırrrrrrr diye bir ses azalıp çoğalıyor acaba şarz dinamosunda bir sorun olabilir mi?

Ziyaretci046
15/04/2014, 13:17
akü zayıf olursa marş dinamosu düzgün çalışmaz ses yapar ona güzel birtane 60 amper delphi akü al izmire gelirsen uğra bakalım

onur006
15/04/2014, 13:40
camları açıp kapatırken araç elektrik çektiği için rolanti düşüyor ve araç sallatı yapıyor acaba farları ilk yaktıgında böyle bi sıkıntı oluyormu oluyorsa kesin çözüm akü bence :) saygılar

seralex
15/04/2014, 13:42
akü zayıf olursa marş dinamosu düzgün çalışmaz ses yapar ona güzel birtane 60 amper delphi akü al izmire gelirsen uğra bakalım

İzmire bu ay gelecektim ama ordakiler buraya geleceği için bizim iş yattı :) mayıs veya haziranda geleceğim izmire, gelince yanına mutlaka uğrarım kardeşim.

Delphi aküyü bilmiyorum ama lastikleri aldığım yerde 60 amper mutlu akü 135 TL idi, önceki aracımda da hep mutlu kullanırdım olmazsa ben o mutlu aküyü alıp takam bakalım bi değişiklik olacakmı araçta. Eğer bi düzelme olmazsa iyi kötü 1 2 ay idare derim oraya gelince sen bakıverirsin artık.

seralex
15/04/2014, 13:47
camları açıp kapatırken araç elektrik çektiği için rolanti düşüyor ve araç sallatı yapıyor acaba farları ilk yaktıgında böyle bi sıkıntı oluyormu oluyorsa kesin çözüm akü bence :) saygılar

Farları açtığımda yada başka bi elektrik harcayan bir parçada etki yok ama camlarda müthiş etkisi var, sanki aracın rölantisi çok düşükde stop edecek gibi sarsıyor. Birde şuan sağ arka kapı kumanda dan açılıp kapanmıyor acaba bi yerde şase yaptıda motorunumu yedi ki?

Ziyaretci046
15/04/2014, 13:51
mutlu akü alma suyu akıyor kapalı olsun bakımsız olsun

seralex
15/04/2014, 13:58
mutlu akü alma suyu akıyor kapalı olsun bakımsız olsun

Tamam o zaman delphi bulabilirsem ondan alayım...

seni bulmuşken sorayım, aracın çekişini etkilermi bu akü ?

onur006
15/04/2014, 14:09
sana servis yolu gözüktü bence öbür kapılarıda yemeden gitmelisin :)

seralex
15/04/2014, 14:19
Servis mi ? Allah korusun bir daha servise gitmem.

Şu işlerimi biraz hafifleteyimde sanayinin yolunu tutacam :)

seralex
26/05/2014, 14:44
Arkadaşlar sorunum hala devam ediyor, ayda bir veya iki defa yaşıyorum bu sorunu.

Cihaza bağlandı akü arızası vermişti geçen hafta aküyü değiştirdim ama dün yine yaptı.

Şöyle bir durum var; ayda 2 defa kuşadasına gidiyorum ve her gittiğimde bu sorunla mutlaka karşılaşıyorum kutup başını söküp takınca geçiyor. Birde dün ormanlık alana pikniğe gittim akşam üzeri yağmur yağdı 5 dk kadar dönüşte yine yaptı. Tesadüf mü bilmiyorum ama sanki nemli havalarda yapıyor sadece. Acaba akü kablolarından kaynaklanıyor olabilirmi?

celenlee
26/05/2014, 15:18
Şarj dinamosu ya da dinama kasnağındaki bir problem sebep olabilir mi?
Malum hareket halinde bobinleri şarj dinamosu direkt besler.
Hareket halindeki bir eksiklik şarj dinamosunun besleme yapamamasından kaynaklana bilir.

Bariz bir şekilde beslenmeyle ilgili bir sıkıntın var, ya da aradaki kabllarla ilgili bir sorun.
Buji kabloları ya da şarjdan aküyü, aküden diğer üniteleri besleyen kablolar vs.. Onlar da kontrol edilse güzel olur.

seralex
26/05/2014, 15:35
Şarj dinamosu ya da dinama kasnağındaki bir problem sebep olabilir mi?
Malum hareket halinde bobinleri şarj dinamosu direkt besler.
Hareket halindeki bir eksiklik şarj dinamosunun besleme yapamamasından kaynaklana bilir.

Bariz bir şekilde beslenmeyle ilgili bir sıkıntın var, ya da aradaki kabllarla ilgili bir sorun.
Buji kabloları ya da şarjdan aküyü, aküden diğer üniteleri besleyen kablolar vs.. Onlar da kontrol edilse güzel olur.

Aküyü değiştirmeden önce elektirikçiye gittim aküyü ölçtüler arızalı çıktı hatta başka bir araca taktılar ve aracın farlarını kaloriferini açıp çalıştırmayı denediler çalıştırmadı. Aküyü boşa değiştirmedik ama sorunda çözülmedi :(

Dediğiniz gibi dinamo veya kablolardan olma olasılığı yüksek.

Yarın sabah bi elektrikçiye gideyim diyorum, elektirikçiye gitmek tamirciye gitmekten daha mantıklı dimi ?

tab
26/05/2014, 22:33
Araçta elektrik kaçağı kontrolünü baktır. Birde akünün şase kablo bağlantısını kontrol ettir.(şanzımanın üzerinde sıkma civatası)

halils2
27/05/2014, 06:56
Body dahil devir sensöründen ecuya ordanda body gelen hatla panele gelen hattın kontrol edilmesi gerekir. En ufan bir temassızlık, oksitlenme, nemlenme bu tip durumlara neden olur. Ya sensörünüzde ya body nizde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Arıza olduğunda resetlemeden hata kodunu öğrenebilirseniz daha çok yardımcı olabiliriz.

seralex
13/02/2019, 18:17
Merhaba arkadaşlar, konunun üzerinde epey zaman geçmiş ama sorunumu 5 yıl sonra çözebildim o yüzden bu sorunla karşılaşanlar olursa diye paylaşmak istedim.

5 yıl gitmediğim tamirci kalmadı ne yaptılarsa olmadı en sonunda arızanın kesin olarak krank sensöründen kaynaklandığını tespit ettik. Ancak 2 defa krank sensörü değişmesine rağmen sorun yine çözülmedi. En sonunda akıllı bir usta bu araçlarda aracın beyni motora çok yakın olduğundan çok ısınmadan kaynaklı arıza çıkartır bir beyinciye git dedi gittik ustanın dediği gibi beyin arızası nedeniyle araç krank sensörünü okumuyormuş 350 TL bir masrafla bu arızadan kurtulduk.