PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ çubuğundan gelen buhar!!!

yusufagcatr
14/04/2014, 09:59
Arkadaşlar merhaba dün araçla kısa mesafeli bir yolculuktan sonra akşam saatlerine yakın kaputu açayım yağı suyuna bakayım dedim.Yağ çubuğunu çıkardığımda sigara dumanı edasıyla hafif hafif tüten buhar dikkatimi çekti.Nette bakındığım kadarıyla kesin bir kanıya varamadım.Aracın çekişinde bir sorun yok.Forumdan arkadaşlar bilir bundan önceki aracımda 2008 punto idi fakat böyle bir şeyle karşılaşmadım. Bu arada araç 2011 Punto evo Mylife 102,000 de.100,000 bakımları yapılmış,motor yağı olarak ta opar olio marka yağ konulmuş.Aracı alalı 1 ay olmadı.Garantisi devam ediyor ve full servis bakımlı.

GP COSKUN
14/04/2014, 21:41
kısa mesafeli bir yolculuktan sonra gelmesi normal yağ buharının
aracın motorunun normal çalışma sıcaklığına geldikten sonra da bir gözleyin durumu sonra yazışalım

halils2
14/04/2014, 23:27
aracın motorunun normal çalışma sıcaklığına geldikten sonra da bir gözleyin durumu sonra yazışalım

Abi hoş geldin. Gözlerim hep seni arıyor vallaha

yusufagcatr
15/04/2014, 08:32

Bahsettiğim olay anında gösterge normal sıcaklık seviyesindydi.Dün iş çıkışı motor yağ kapağını açtım,üfleme yada herhangi bir olay varmı diye üfleme yok.motor içerisinde fark edemem diye peçeteyle kontrol ettim gaza basınca emiş yapıyor,bian rahatladım ama bu hafif buhar işi aklıma takıldı acaba yağdan olabilir mi diye düşünüyorum..

abulbul08
15/04/2014, 09:38
Yağa su karıştırmış olabilir. Araç suyunda azaltma varsa bu şekilde fazla sürme

yusufagcatr
15/04/2014, 11:35
Yağa su karıştırmış olabilir. Araç suyunda azaltma varsa bu şekilde fazla sürme

Araç suyunda azalma yok, hatta max seviyenin bayağı üstünde su var.Fazla su var diye yapacağını sanmıyorum.Daha önce bu marka yağı kullanan var mı?

Ziyaretci046
15/04/2014, 12:52
bence normal multijet o km de yağ yakmaz o kadar buharda olucak kullanılan yağın markası durumu artırıp azaltabilir bu buharı fazlası tabikide zararlı

1.6 multijetlerde o yüzden tavsiyem her 10.000 kmde yağ yağ filtresini hava filtresini değiştirin bu araçlarda 20.000 km dense de çok zaten hava filtresinde debimetrede bariz yağlanma oluyor bu da aracın motor ömrünü çekişin yakıtını bozar.

GP COSKUN
15/04/2014, 21:08
Bahsettiğim olay anında gösterge normal sıcaklık seviyesindydi.Dün iş çıkışı motor yağ kapağını açtım,üfleme yada herhangi bir olay varmı diye üfleme yok.motor içerisinde fark edemem diye peçeteyle kontrol ettim gaza basınca emiş yapıyor,bian rahatladım ama bu hafif buhar işi aklıma takıldı acaba yağdan olabilir mi diye düşünüyorum..

ında dediği gibi normal bir durum meraklanacak bir şey yok keyifli sürüşler

GP COSKUN
15/04/2014, 21:09
Abi hoş geldin. Gözlerim hep seni arıyor vallaha

hoşbulduk kardeşim bundan sonra müsait oldukça giricem foruma

tayfux
15/04/2014, 22:54
çok ince yağ atıldığı zaman da buharlaşma yapabilir. Ayrıca peçetede ki yağ miktarı da önemlidir..dip gazlarda egzosdaki dumana da bakın..ama bende zannetmiyorum bir sıkıntı olacağını..

omer07
17/01/2017, 15:38
merhaba arkadaşlar ben gruba yeni katıldım 2007 punto var bende dün satıcaktım eksper yağ çubuğunu çektive el feneriyle duman varmı diye baktı cayın üzerindeki duman kadar çıkıyordu ve motor gitmeye başlamış dedi 100 yada 150 bin kadar sonra rektefe olurdedi

şimdi araba 140 binde ve exper öncesi 400 km yaptım sonra direk ekpere girdi araç %100 performans çıktı aracımda bi sıkıntı varmıdır yoksa eksper den mi kaynaklı yardım edermısınız

volkan1065
17/01/2017, 17:50
Araç içindeki yağın sıcaklığı kaç derece olmuştur o exper biliyormu acaba. Kış ayındayız illaki yağ cubuğunu cıkarınca sıcak yağın buharı çıkar.

Ezeldenberi
17/01/2017, 18:05
Araç içindeki yağın sıcaklığı kaç derece olmuştur o exper biliyormu acaba. Kış ayındayız illaki yağ cubuğunu cıkarınca sıcak yağın buharı çıkar.

Volkan bey, ilk mesajda ki dumana ne dersiniz?
Kullanılan yağa bağlayabilirmiyiz. ". opar olio marka yağ "

SinanTR
17/01/2017, 18:10
önüne gelen eksper firması açıyor kime neye göre eksper bunlar ne derece araçtan anlıyorlar

nette çok fazla yazı okuyorum bu eksperlerle alakalı madur insan sayısı çok fazla ve motoru bitik yada hasarsız raporu verip hasarlı araçlar aldırdılar insanlara ve kesinlikle sorumluluk kabul etmiyorlar elinizde rapor var ama git mahkemeye ver diyorlar parayı alırken sorun yok ama sıkıntı çıkınca kabalaşıp insanların üzerlerine yürüyor

son zamanlarda sektör oldu bunlar devlet bu işe bi standart getirmeli bana kalırsa bu işlem yetkili serviste yapılmalı dışarıda yapılan ekspertize ben şahsen güvenmiyorum sizde madem öyle gidin bi yetkili servise motorla alakalı bi danışın duruma göre dayanın o yerin kapısına motorda sorun yoksa boşa müşteriyi kaçırmışlar

volkan1065
17/01/2017, 20:25
Volkan bey, ilk mesajda ki dumana ne dersiniz?
Kullanılan yağa bağlayabilirmiyiz. ". opar olio marka yağ "

Zannetmiyorum normal bir durum. Yağ yakan araçtan çıkan dumanı görmen lazım :) Yağ kağaını açınca zannerdesın içerde birisi puro içiyor. Keza Yağın ısınınca çıkardığı dumant yada buhar içerideki basınç ile dışarı çıkar. Sonuç olarak ısınan bir ortamda basınç ile bunun olması gayet normal önemli olan kapağı yada yağ çubuğunu cektikten sonra belli bir süre sonra devam etmemesidir.

halilimo
17/01/2017, 22:10
Yagin markasiyla alakali degil hocam ben mobil 1 yag kullaniyorum o kadarcik duman bendede var. %100 de motor performansi var.