PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ara sira beyaz duman atiyor ??

TGzgnr
11/04/2014, 19:08
Arkadaslar aracta ilginc bir problem var. Yolda giderken aniden beyaz duman atmaya basliyor ve biraz sonra duman kesiliyor. Ama duman dedigimde az degil, baya yogun duman atiyor. Gazi koklersem cok fazla cikiyor, o durumda bende dusuk devirle gitmeye calisiyorum. Fazla cikmiyor.

Servise gosterdim, surekli yapsa sorun var ama ara sira yapiyorsa pis gazi temizliyodur falan dedi.

Daha once ayni durum basina gelen varmi yada nedenini bilen ? Servise guvenip motordan olmayalim bide.

Bh arada arac 2011 evo dizel

Arrest
11/04/2014, 19:10
Mazotu nerden alıyorsunuz ? Araç mavimsiye yakın beyaz bir duman atıyorsa pompadan veya mazottan olabilir. Beyaz dumanıda hararet yaptıgında atar genelde

TGzgnr
11/04/2014, 19:16
Mazotu bp shell petrol ofisinden aliyorum. Yani yolda hangisini gorursem ordan aliyorum. Ozellikle sectigim istasyon yok. Duman mavimsi degil, yogun beyaz bi duman. Ve yolda aniden basliyor, cok yogun oluyor arkadaki araci goremiyosunuz yani o derece.

Arrest
11/04/2014, 19:24
Mazotu bp shell petrol ofisinden aliyorum. Yani yolda hangisini gorursem ordan aliyorum. Ozellikle sectigim istasyon yok. Duman mavimsi degil, yogun beyaz bi duman. Ve yolda aniden basliyor, cok yogun oluyor arkadaki araci goremiyosunuz yani o derece.

Kardeş mazot filtreni en son ne zaman değiştirdin ?

Ayrıca böyle su alır gibi kola alır gibi mazot alman cok saglıklı değil dizel hassas bir araç. Benzinli gibi değil benzinliye ispirto koysan bile bi nevi yakma ihtimali var :) Bence bunu bu şekilde yapma galiba az az aldıgın için önüne gelen yerden alıyorsun. Fulleyerek kullansan farkları anlardın çekişteki ve yaptıgın km bazındaki.

Büyük ihtimal mazot pompanda bir problem var buda aldıgın kötü mazotlardan olabilir.Dizel evonun çalışma sistemini çok iyi bilmiyorum. Emin olamamakla beraber bu fikrimi yorum olarak sunuyorum belki daha net birşeyler söyleyebilecek arkadaşlar vardır.

sarman
11/04/2014, 22:28
Dpf filtresi temizleniyodur

Arrest
11/04/2014, 23:26
Dpf filtresi temizleniyodur

kardeş bu kaç binde bi temizleniyor ki bu kadarda olmaz yani :D

sfkbrtn
12/04/2014, 02:24
araç euro 5 yani dpf li ise yukarıda da yazıldığı gibi dpf temizliğidir belli bir km aralığı yoktur mazot kalitesi de etkiler(kötü mazot daha sık devreye girmesine sebep olabilir) veya proses başladığında her seferinde bitmeden stop edildiğinde veya uzun bir süre ş.içi devirsiz kulllanımın ardından ilk devirli sürüşünüzde devreye girer tabii egsozun belli bir sıcaklığa da ulaşması gerekir vs... ama euro5 değilse araç bilemiyorum:)

Arrest
12/04/2014, 02:58
araç euro 5 yani dpf li ise yukarıda da yazıldığı gibi dpf temizliğidir belli bir km aralığı yoktur mazot kalitesi de etkiler(kötü mazot daha sık devreye girmesine sebep olabilir) veya proses başladığında her seferinde bitmeden stop edildiğinde veya uzun bir süre ş.içi devirsiz kulllanımın ardından ilk devirli sürüşünüzde devreye girer tabii egsozun belli bir sıcaklığa da ulaşması gerekir vs... ama euro5 değilse araç bilemiyorum:)

Dizel kullanmadigim icin dpf hakkinda bu geniş bantta fikrim yoktu ama bende mazottan olavagini dusundum. Opetin gazini hic begenmiyorum ama arkadaşlarim duzenli olarak opetten mazot aliyor..

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

GP COSKUN
14/04/2014, 21:49
araç euro 5 yani dpf li ise yukarıda da yazıldığı gibi dpf temizliğidir belli bir km aralığı yoktur mazot kalitesi de etkiler(kötü mazot daha sık devreye girmesine sebep olabilir) veya proses başladığında her seferinde bitmeden stop edildiğinde veya uzun bir süre ş.içi devirsiz kulllanımın ardından ilk devirli sürüşünüzde devreye girer tabii egsozun belli bir sıcaklığa da ulaşması gerekir vs... Ama euro5 değilse araç bilemiyorum:)

::)
+1000

TGzgnr
19/04/2014, 16:04
Depoyu boşaltıp shellden doldurdum. Yakıt kalitesini test etmek için. Yola çıktığımda 20-25 dk normal seyirde duman çıkmadı. Devirsiz kullandım.
Dönüşte bu sefer biraz zorladım 3000 lere çıktı devir ve duman atmaya başladı yine.

İnşallah sizin dediğiniz gibi yüksek devirde yaptığı temizliktir. Yoksa başıma çok iş çıkaracak gibi.

TGzgnr
19/04/2014, 16:05
bu arada araç euro 5

TGzgnr
20/04/2014, 16:50
Peki hocam bu nasıl biticek ? Yani yolda giderken arkamdaki araçların yanıma gelip korna çalmasından sıkıldım :)

az önce yine aynı şey oldu, yine bi ton korna yedim :)

cemal arslan
20/04/2014, 17:29
beyaz duman
yakıtta yağ vardır
yağ yakar o yüzden beyaz duman çıkar
sürekli olmaz ara sıra yapar
başıma geldi....

turbo mil kırmıştır
turboya gelen yağ hava borusundan yanma odasına gider
yağ yanar beyaz duman atar

başak bir nedeni yok

sendeki neden yakıttaki yağdan kaynaklı
son yakıt aldığın yere bir daha gitme
y kıta dikkat et

TGzgnr
22/04/2014, 18:33
Bugun cevre yolunda denedim, yine devirle gidince duman atti ama bu sefer devam ettim ve 1-2 dk sonra kesildi. Ondan sonra 2 saat daha kullandim arabayi ve hic duman gelmedi. Bakalim insallah tekrar yapmaz

cemal arslan
23/04/2014, 21:03
yakıt kaynaklı
temiz yakıt al düzelir

Ziyaretçi78
24/04/2014, 22:05
Turbodan kaynaklı diye biliyorum ama göz kırpmış bence turbo

H.KURU Saygılarımla

Castell
25/04/2014, 09:13
Bugun cevre yolunda denedim, yine devirle gidince duman atti ama bu sefer devam ettim ve 1-2 dk sonra kesildi. Ondan sonra 2 saat daha kullandim arabayi ve hic duman gelmedi. Bakalim insallah tekrar yapmaz

Kullandığın yakıt yada turbo diyorum....

cemal arslan
25/04/2014, 23:55
turbo olsa sürekli yapar
ara sıra yapmaz

cemdogu
26/04/2014, 02:15
doğru turbo olsa kamyon taşlıkta dorseli tır gider gibi duman atarsınız.

yakıt düzeninizi iyi oturtmanız lazım bence.eliniz değdiğinde mazot filtresini değiştirtmenizi tavsiye ederim.Carbon Clean de bir nebze işinize yarayabilir, yakıtınız düşebilir.

cdogu
26/04/2014, 05:17
Araba kaç km'de? 70 bin üstüyse tavsiye ediliyor Carbon Clean

Onun disinda yakit temizligi muhim gercekten. Yakit aldiginiz yeri degistirmekle baslayabilirsiniz. Onun disinda hava,yakit filtreleri elden gecirmek gerekir. Puntolar bakim isteyen arabalar

Ben de turboya ihtimal vermiyorum. Bir kere yaptimi,hep yapar turbo olsa. Elektronik aksam degil ki arada bir yapsin. Mekanik ariza hep surekli olur.

LG-D802 cihazımdan gönderildi

atlatma
28/04/2014, 00:40
Çeşitli yerlerden yakıt alındığı söyleniyor. Hepsi mi sahtekar?
Bencede Harun kardeşim dediği gibi durum turbo sıkıntısı olabilir.
Devirli kullanımda devreye giren turbonun yağ kaçırıp egsoz da yüksek hararetle yakma durumu olabilir. Aracın o dumanı atarken performans kaybı gibi bir sorunda oluşuyor mu?
Sanki gaza basıyorsun ama gitmek istemiyo gibi?

marineros
28/04/2014, 07:52
Sınavda çıkmıştı bize bu soru :) dizel makinelerde beyaz duman sebebi. Cevap; yakıta karışan su. Filtreleri değiştirin düzelir.

delta0o
28/04/2014, 16:30
turbo basmaya basladıgı zaman atıyor galıba.turboda sıkıntı olsa sureklı atması lazım oda ilginç yakıttan buyuk ıhtımal.ama yınede turboya baktırın..

marineros
28/04/2014, 17:16
Dizel makinelerde turboşarjin en önemli faydalarindan birisi de makine gücünü % 50-60 oranında arttirmaktir.eger motorunuzda çekiş kaybı hissediyorsanız turboşarja bakilabilir.ve belli bir devire ulaşmadan turbo devreye girmez ya da deyim yerindeyse üfler. Ama yakıta su karismissa beyaz renkli duman atar.mavimsi duman yağ, siyah gri duman ise iyi yanmayan-yakilamayan yakıt demektir.dedigim gibi yakıt filtresinin altında küçük bir vana ya da açılıp yakıtın bosaltilabilecegi bir vidali kapak olur.oradan açıp biraz suyunu boşaltmayi deneyebilirsiniz.ama hepsini boşaltmayin hava yapabilir.ya da en iyisi bir servise gösterebilirsiniz.

marineros
28/04/2014, 17:27
Ve aracınız kaç km de? Bunu da bilmek gerekir. Bütün makineler saat veya km ile çalışır. Eğer km si dolduysa turbonun keçe veya mil burçları asinmis olabilir.ama bakmadan ezbere konuşmak ancak buraya kadar olur.cok alakasız bir yer de tam isabet bir tespitte olabilir. :)

mustafay87
16/01/2015, 00:20
Benim aracım 48 bin km de ve aynı sorun bende de var, genelde otobanda bu dumanı gorsemde bazen yolculuk sonrası park halindeyken de araç bu beyaz dumanı atıyor. Bakıma 1 hafta önce girdi. Yakıt filtresi dahil rutin bakim yapıldı ilave olarak carbon temizliği de yapıldı. Serviste söyledim Eksoz da yer alan bir filtre partiküler temizlik yapıyor dedi. Ama durum çok rahatsız edici. Gerçekten arkadaki araç görünmüyor dumandan. Ben aracı yeni aldigim için ne yapacağımı da bilemiyorum. Sizce ne yapmalıyım ?

2jz
16/01/2015, 09:40
Benim aracım 48 bin km de ve aynı sorun bende de var, genelde otobanda bu dumanı gorsemde bazen yolculuk sonrası park halindeyken de araç bu beyaz dumanı atıyor. Bakıma 1 hafta önce girdi. Yakıt filtresi dahil rutin bakim yapıldı ilave olarak carbon temizliği de yapıldı. Serviste söyledim Eksoz da yer alan bir filtre partiküler temizlik yapıyor dedi. Ama durum çok rahatsız edici. Gerçekten arkadaki araç görünmüyor dumandan. Ben aracı yeni aldigim için ne yapacağımı da bilemiyorum. Sizce ne yapmalıyım ?

yapacak bişeyiniz yok mustafa bey, eğer çok sık temizliğe giriyorsa ya aldığınız yakıttandır, ya da temizliği tam yapamadığından olabilir, aracınızı park edeceğiniz zaman araç temizlik yapıyorsa (bunu anlamanın en kolay yöntemi motor rolantide daha gürültülü çalışır radyatör fanı çalışıyor gibi, belkide o gürültünün sebebi fandır bilmiyorum) aracı stop etmeyin, mümkünse belli bir hızın üzerinde devirli kullanın (5. viteste 2000 devirde değil de 4. viteste 3000 devirde gibi)

ibooovn
16/01/2015, 14:31
geçen yaptırdım karbon clear serviste...sanki çekişte iyileşme oldu daha seri gidiyor şimdi çalışmasıda daha sessizleşti gibi tabi piskolojik değilse...

mustafay87
16/01/2015, 21:00
yapacak bişeyiniz yok mustafa bey, eğer çok sık temizliğe giriyorsa ya aldığınız yakıttandır, ya da temizliği tam yapamadığından olabilir, aracınızı park edeceğiniz zaman araç temizlik yapıyorsa (bunu anlamanın en kolay yöntemi motor rolantide daha gürültülü çalışır radyatör fanı çalışıyor gibi, belkide o gürültünün sebebi fandır bilmiyorum) aracı stop etmeyin, mümkünse belli bir hızın üzerinde devirli kullanın (5. viteste 2000 devirde değil de 4. viteste 3000 devirde gibi)

öncelikle teşekkür ederim. aynen dediğiniz gibi, biraz önce arabayı çalıştırdım fan çalışır gibi bir ses geliytor gaza biraz yüklendiğimde, park halindeyken. sonra haraket ettim ki inanılmaz bir duman yine başladı, park ederken sanki araba yanıyormuşcasına bir duman bulutu içinde kaldım.

peki aracı yüksek devirde bi süre kullanınca mı temizleme işi bitecek mi, yani motordan gelen ses normale dönecek ve duman atma olayı da bitecek mi ? servise gitmeyi düşünüyorum bu sebepten dolayı ?

mustafay87
18/01/2015, 23:20
bir de arkadaşlar araç yağ yakıyorsa ki araç daha 48 bin km de, garantisi devam ediyor aracın, bu konuda bi yaptırımım olabilir mi fiata?

yani daha 2 yıllık aracın motorunun yağ yakması normal mi

Fiatx
08/03/2021, 10:36
Amme hizmetidir. Aynı sorunu birebir yaşadım 😄 sorun tamamen yağ ve yakıtla ilgili değiştir bir daha atmayacaktır

Fiatx
14/06/2021, 08:54
Amme hizmetidir. Aynı sorunu birebir yaşadım 😄 sorun tamamen yağ ve yakıtla ilgili değiştir bir daha atmayacaktır

Sorun devam ediyor yağı orjinal almak lazım diye düşünüyorum shelden almıştım yağı