PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nedir Bu Dualogic'ten Çektiğim

outlife
31/03/2014, 10:37
Arkadaş arabayı aldığımdan beri ki daha 1 yıl bile olmadı. Dualgoic vites yüzünden 3. yolda bırakması.

Hadi ilki acemilik ilk araç arabaya vitese vs yabancılık.
Hadi ikincisi usta hatası ( ilkinden hemen bir hafta sonra) vs dedik yaptırdık.

3. de artık bahane bulamıyorum. Yeminle küstürdü beni.

Baskı balata olduğunu düşünmüyorum yaptırdığımdan beri doğru düzgün yokuş çıkmadım. Sadece izmir e giderken sabuncubeli denilen yer var manisada orası. onun dışında hep devirli ve mümkün olduğunca manuelde kullandım. hafta içi araç evin önünde yattı zaten.

Şimdi 3 gündür vitesi kontrol ettirin diyor. geçişlerde sorun yapıyor. 1. vitese vitesi düşürün diyor. geriye alırken zorlanıyor. sürekli N konumuna atıyor. vs.7

götüreceğim servise en az 2000 tl masraf çıkaracak. sadece vites için bu arabaya 4000 tl masraf yapmak yazıktır yaa.

yaptırıp satacağım arkadaş. Yemişim puntosunu da arabasını da...gına geldi artık yaaa.

bu arada bana bravo ile puntonun otyomatik şanzımanları farklı derseniz bravo alabilirim yoksa direk citröen c4 hyundai i30 kia ceed reno megan vs alacağım. fiata hoşçakal diyeceğim.

otomatik dizel bravo kullanan ve sorun yaşayan arkadaş var mı aramızda?

halils2
31/03/2014, 14:39
Arkadaş arabayı aldığımdan beri ki daha 1 yıl bile olmadı. Dualgoic vites yüzünden 3. yolda bırakması.

Baskı balata olduğunu düşünmüyorum yaptırdığımdan beri doğru düzgün yokuş çıkmadım. Sadece izmir e giderken sabuncubeli denilen yer var manisada orası. onun dışında hep devirli ve mümkün olduğunca manuelde kullandım. hafta içi araç evin önünde yattı zaten.

Şimdi 3 gündür vitesi kontrol ettirin diyor. geçişlerde sorun yapıyor. 1. vitese vitesi düşürün diyor. geriye alırken zorlanıyor. sürekli N konumuna atıyor. vs.7

götüreceğim servise en az 2000 tl masraf çıkaracak. sadece vites için bu arabaya 4000 tl masraf yapmak yazıktır yaa.

yaptırıp satacağım arkadaş. Yemişim puntosunu da arabasını da...gına geldi artık yaaa.

bu arada bana bravo ile puntonun otyomatik şanzımanları farklı derseniz bravo alabilirim yoksa direk citröen c4 hyundai i30 kia ceed reno megan vs alacağım. fiata hoşçakal diyeceğim.

Bravo ile punto aynı dualogic. Serviste şahit olmuştum otomatik bravo sahibi arıza dolayısıyla servise getirmiş servis her şeyin normal olduğunu söylüyordu. Adam baya sinirlenmiş 1 değil 2 değil kaç oldu hata veriyor bir çözüm bulamadınız diye. Servis şefiyle konuştum sonra otomatiklerin sıkıntılı olduğunu söylemişti punto ve bravoların.

outlife
31/03/2014, 14:43
Bravo ile punto aynı dualogic. Serviste şahit olmuştum otomatik bravo sahibi arıza dolayısıyla servise getirmiş servis her şeyin normal olduğunu söylüyordu. Adam baya sinirlenmiş 1 değil 2 değil kaç oldu hata veriyor bir çözüm bulamadınız diye. Servis şefiyle konuştum sonra otomatiklerin sıkıntılı olduğunu söylemişti punto ve bravoların.

valla ya bir kez daha şansımı deneyip yeni bir otomatik punto alacağım. şansıma sorunsuz çıkarsa ne ala

yahut direkt satıp elden çıkaracağım honda jazz tarzı bişeyler bakacağım şanzıman sorunu yaşatmayacak...

1 sene içinde yaptığım km 13 bin. 3 kez şanzıman, 1 kez şşarj dinamosu tamiratı fazla. arabanın ederi 23-24 bin en fazla yaptığımız masraf rutin bakımlar kasko yakıt hariç 4000 tl.

byadrenalin
31/03/2014, 15:58
Sat gitsin. Ben sattim kafam rahat :)

serkandikici
31/03/2014, 18:12

Citroeni üzülerek tavsiye edemeyeceğim çok sağlam paralar ödedik citroen dualogic vitesin başımıza açtığı sorunlara toplamda 2500-3000TL masraf yaptık.. Şahsi görüşüm honda jazz iyi bi seçenek olabilir yada ford fiesta otomatik..

halils2
31/03/2014, 18:40
valla ya bir kez daha şansımı deneyip yeni bir otomatik punto alacağım. şansıma sorunsuz çıkarsa ne ala

yahut direkt satıp elden çıkaracağım honda jazz tarzı bişeyler bakacağım şanzıman sorunu yaşatmayacak...

1 sene içinde yaptığım km 13 bin. 3 kez şanzıman, 1 kez şşarj dinamosu tamiratı fazla. arabanın ederi 23-24 bin en fazla yaptığımız masraf rutin bakımlar kasko yakıt hariç 4000 tl.

Şarj dinamosu neyse de şanzıman biraz fazla olmuş. 3 senede 39500 km yaptım, 1 airbag makaradı bir de sinyal arızasından body tamir gördü. Manuel bir araç kullanamaz mısın? Otomatik şart mı?

Evren_c
31/03/2014, 18:46
Geçmiş olsun dostum. Ben de 1 yılımı doldurdum, 32bin kilometredeyim şu an, şimdilik bir sıkıntı yok şükür. Ama ben çok sakin trafikteyim, yolumun büyük kısmı otoban, vites bile değiştirmiyor araç haliyle. O yüzden çıkaracağı varsa da belki de daha uzun sürede sorun çıkaracak.

Sorunsuz otomatik istiyorsan bence Jazz gayet mantıklı. Sanırım 7 vitesti, üstelik CVT şanzıman. Keyifle binersin araca.

tirit
31/03/2014, 19:47
Benim bravomda 79k km de ve bugüne kadar önemli bir sıkıntı yaşatmadı. Siz zaten söylüyorsunuz, şanzumana müdehale edilmiş ve sanırım iyi yapılmamış.

henky
31/03/2014, 20:04
Otomatik araç istiyorsanız ne olursa olsun honda olsun.acık konuşalım benim aracım bana o kadar masraf çıkarıp canımı sıksa değil punto audi olsa düşünmem. Bi sefer 94 civic yolladım hurdaya kafam rahatladı o yüzden neler hissettiğinizi çok çok iyi anlıyorum. Yaptırıp satmak en mantıklısı olur bence

yavuzselim
31/03/2014, 20:04
Otomatik istiyorsan honda yada wolsvogenden sasma. Bencede honda jazz doğru bir seçim olurdu....

biancoangelo
31/03/2014, 23:22
Otomatik araç istiyorsanız ne olursa olsun honda olsun.acık konuşalım benim aracım bana o kadar masraf çıkarıp canımı sıksa değil punto audi olsa düşünmem. Bi sefer 94 civic yolladım hurdaya kafam rahatladı o yüzden neler hissettiğinizi çok çok iyi anlıyorum. Yaptırıp satmak en mantıklısı olur bence

Otomatik istiyorsan honda yada wolsvogenden sasma. Bencede honda jazz doğru bir seçim olurdu....

Abi kesinlikle muhalefet olmak istmem ancak. HOndaa hondaa hondaaaaaa honda diyeee övmeyin şu arabayı hondanın otomatiğide sıkıntılı bi video izlemiştim. Millet hondadan daha doğrusu şanzımanından bezmişti. yani Otomatik kavramı aşama kaydetsede her marka için sıkıntı. otomatik sıkıntısız olsun diyosan.

Bakın listeden şaşmayın bırakın hondayı
1- Mercedes
2- Audi
3- Bmw

Ve çift kavramanın olduğu belli markalar
4-alfa
5-reno.....
6- ....
7-....

byadrenalin
31/03/2014, 23:26
Bu ara Golf lere bakiyorum. Az once forumuna girdim. Bu Dsg Golf te de sikintiymis. Millet sikayet edip durmus. Ayni Punto da ki sikintilar. Otomatikten vazgeçin bence.

yirmiyedi
31/03/2014, 23:52
Sorunsuzluk istiyorsanız mazda 3 derim

tirit
01/04/2014, 00:11
Dünya da iki marka var kendi otomatik şanzumanını yapan. Biri porche diğeri honda. Ama bunlar tam otomatik. Yarı otomatik yeni jenerasyon ve mutlaka sıkıntıları çıkar.

byadrenalin
01/04/2014, 00:17
Sorunsuzluk istiyorsanız mazda 3 derim

Mazda sorun cikarmayan araba olarak bir cok sefer birincilik aldi. Bizde 14 yil mazda 6.26 kullandik. Otomatigini bilmem ama arabanin kendisi tas gibi. Uc metre yuksekten atla bin devam et :)

fawori
01/04/2014, 02:50
Benim bilader doğuş otoda servis mühendisi dsg lerde sıkıntı var diyor. 80 bin km. lerden sonra gelen çok diyor. Özellikle yoğun trafikte ısnmadan kaynaklıymış. Audi lerde de varmış aynı sıkıntılar. Ama ben Honda nın iyi olduğunu duyuyuorum sürekli mekatronıkte uzman diye biliyorum. Sanayide honda diyolar hep otomatikte.

aa21
01/04/2014, 03:35
Otomatik dizel bravo kullaniyorum arac yaklasik 1 senedir bende 47 000 kmde surekli kisa mesafe kullaniyorum en uzun 15 km bugune kadar herhangi bir sikintiyla karsilasmadim

PERSEUS
01/04/2014, 09:16
Senelerce ilk çıkan Gp dualogic kullandım. Chipti boxtı yapmadığım şey kalmadı. Ağır perte yakın bir kaza da buna dahil. 80bin km sonunda debriyaj bitmek üzereyken satmıştım. Bana mı denk geldi bilmiyorum ama ben yolda kalmadım. 1 kere dik bir otoparka çıkamadım o kadar. Arabayı salıp hız aldım öyle çıktım. Şimdi 2012 dualogic lounge alıcam. 1 sene garanti uzatıp kullanıcam. Umarım sıkıntı yaşamsm yine. 2008 Mini Coopr S kullandım otomatik 2007 Passat dsg kullandım seat leon dsg kullandım 320cd otomatik kullandım 520d otomatik kullandım hiç sorun yaşamadım. Ben şanslıyım herhalde :) DSG alacaksanız 7 vitesli olanı tercih edin. Renault Edc iyi diyolar ama denemedim. Honda nın tek dezavantajı dizel otomatik yok.

tayfux
01/04/2014, 09:24
Sorunsuz otomatik tam otomatiktir. Yarı otomatiklerden sorunsuzunu duymadım..2003-2004-2005 civic i-vtec ler tam otomatikti ve gerçekten yakıt bakım vs konusunda da sizi üzmez. Tavsiye ederim..

EMRE ALTINOK
01/04/2014, 09:57
manuel vites candır.

faster
01/04/2014, 11:02
manuel vites candır.
+

outlife
01/04/2014, 11:29
valla honda jazz a bakıyorum. bugün aracı servise bıraktım. en az 2000 tl girecek gibi görünüüyor. olsun. yaptıracağım. zaten sahibinden e ilanımı da verdim. araç çıkınca fotolarını da ekleyeceğim.

otomatik arıyorum illa. istanbul trafiğinde manuel kullanmak işkence geliyor. ayrıca eşimde kullanacak aracı. zaten her aracın belirli giderleri var mecburen üstüne bir de şşanzıman sıkıntısı gelince bıktırıyor. motoru ve şanzımanı sağlam bi jazz bizi uzun süre götürür diye düşünüyorum.

SaLDo
01/04/2014, 11:46
Abi tam otomatik bir araç düşünmelisin. Benim abimde de yarı otomatik var daha alalı 20 bin km oldu o da herhangi bir sorun yaşamadı. Colt. Biraz da şans olacak.

celenlee
01/04/2014, 13:14
45000'den 70BIN'e kadar kullandım.
2 Senede 25BIN km.

2 sene içerisinde:
1-2 kere manuel mod devre dışı, ya da otomatik mod devre dışı uyarısı verdi, kapattım açtım düzldi.

1-2 kere de geri geri giderken vitesten çıktı boşa attı.

Amma son 1 ay içerisinde 3 kere sensör hatası verdi ve araç çalışmadı.
Kablo ile hatayı silince çalıştı.

Aynı hatayı relpa nickli arkadaşımız da yaşadı, o da benim gibi servise gitti, balata spreyi ile robotu ve soketleri temizlediler ve aracı çalıştırdılar.

Ayrıca, forumdan LUC nickli arkadaşımızın da bir önceki aracı dualogic.
Aldığı gibi servise gitmiş ve komple robotu elden geçirtmiş, temizletmiş vs. Satana kadar hiçbir sorun yaşamamış.

Robot çok korunaksız, elektrik tesisatı ve kablo yalıtımları da pek kaliteli değil malumunuz.
Bence robotu komple indirtip, sensörleri, böbin içindeki kömürleri, komple söktürüp, tozumaları ve kirleri temizletip, konnektörleri temizletip kabloları güzel bir yalıtımdan geçirirsek, sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Şu an ara ara sensör hatası yaşadığım için araçta Laptop taşıyorum, ilk boş vaktimde dediğim şekilde motoru ve robotu komple temizletip, tüm elektrik tesisatını konnektörlerini temizletip yalıtımını yapacağım.

outlife
01/04/2014, 15:02
az önce servisten aradılar şanzımanın beyninde sorun olmadığını basıncın çok fazla yükseldiğini ve muhtemelen robotun arızalı olduğunu belirttiler. fiyat olarak 7-8000 tl tutar dediler.

hadi bakalım. ben bu puntoyu yakar mıyım yakmaz mıyım? bunu daha ucuz bi şekilde yaptırabileceğimiz bi yer yok mu? arkadaşlar.

faster
01/04/2014, 15:09
az önce servisten aradılar şanzımanın beyninde sorun olmadığını basıncın çok fazla yükseldiğini ve muhtemelen robotun arızalı olduğunu belirttiler. fiyat olarak 7-8000 tl tutar dediler.

hadi bakalım. ben bu puntoyu yakar mıyım yakmaz mıyım? bunu daha ucuz bi şekilde yaptırabileceğimiz bi yer yok mu? arkadaşlar.
Çıkmacıları bir arşınla derim.Gerçekten çok yüksek fiyat.İsyan etmekte haklısın.

sercan5897
01/04/2014, 16:31
Bende yeni dualogic sahibi oldum sayılır. Bizimki 6000 de gerçi ama yazılanları görünce soğuyor insan

byadrenalin
01/04/2014, 20:24
İstanbul iki telli Atatürk Oto Sanayi çıkmacılarına uğra istersen bir. Orda parçayı daha ucuz yollu bulup alabilirsin. Dışarı da sanayi de yaptırırsın. Ama yine bir 5 bin gözden çıkar herhalde :( Çok geçmiş olsun. Gerçekten kendi aracımda olmuş kadar üzüldüm. Çok büyük bir mebla.

comanchee
02/04/2014, 17:01
Fosfagenin meşhur DeSeGesini direk kucağımıza alalım.öyle mi?Hondaya gelirsek honda bir dönem jazzlarda cvt kullandı kullanıcıların geneli memnundu fakat i-shifte geçince bayağı sorun yaşadılar cvt ye geri döndüler i-shit jazzdan uzak durun.

outlife
02/04/2014, 17:35
i-shift evet problemli. aslında yarı otomatiklerin tamamı problemli. wv sinden citröeinen toyotasından hondasına kadar hepsi sıkıntı yapıyor. şansı olanlar sıkıntı yaşamıyor tabi. belki bi 4-5 sene sonra geliştirilip daha otomatize edebilirler. bilmiyorum.

dediğin gibi honda da i-shift değilde cvt tercih etmek gerek. subaru da otomatiklerde cvt kullanıyor bildiğim kadarıyla.

fatihz
02/04/2014, 19:01
45000'den 70BIN'e kadar kullandım.
2 Senede 25BIN km.

2 sene içerisinde:
1-2 kere manuel mod devre dışı, ya da otomatik mod devre dışı uyarısı verdi, kapattım açtım düzldi.

1-2 kere de geri geri giderken vitesten çıktı boşa attı.

Amma son 1 ay içerisinde 3 kere sensör hatası verdi ve araç çalışmadı.
Kablo ile hatayı silince çalıştı.

Aynı hatayı relpa nickli arkadaşımız da yaşadı, o da benim gibi servise gitti, balata spreyi ile robotu ve soketleri temizlediler ve aracı çalıştırdılar.

Ayrıca, forumdan LUC nickli arkadaşımızın da bir önceki aracı dualogic.
Aldığı gibi servise gitmiş ve komple robotu elden geçirtmiş, temizletmiş vs. Satana kadar hiçbir sorun yaşamamış.

Robot çok korunaksız, elektrik tesisatı ve kablo yalıtımları da pek kaliteli değil malumunuz.
Bence robotu komple indirtip, sensörleri, böbin içindeki kömürleri, komple söktürüp, tozumaları ve kirleri temizletip, konnektörleri temizletip kabloları güzel bir yalıtımdan geçirirsek, sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Şu an ara ara sensör hatası yaşadığım için araçta Laptop taşıyorum, ilk boş vaktimde dediğim şekilde motoru ve robotu komple temizletip, tüm elektrik tesisatını konnektörlerini temizletip yalıtımını yapacağım.

bu robot temizleme - bakım işini kim nerede yapar? yetkili servise sordum biz sadece yağı değiştiririz dediler.

Özden's
02/04/2014, 19:15
Dizel otomatik düşünülüyorsa ben olsam hyundai - kia grubuna yönelirdim, tam otomatik çoğu sorunsuz ve konforlu, eski teknoloji olduğu için yakıtı fazla; ama yarı otomatikle uğraşmaktansa yaksın daha iyi :)

mavilerrr
02/04/2014, 19:23
Benim punto dizel otomatik 22000 km hic sikinti cikarmadi

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

fatihz
02/04/2014, 19:53
dualogic de robot var bu bakımdan hassas deniyor, robot, tam otomatiklerde de var, aradaki en büyük fark dualogic de aktarım balata ile, tam otomatikte yağ türbini ile oluyor, tiptronik vites konusuna girmiyorum temel olarak fark budur.

yavuzselim
02/04/2014, 21:28
Fosfagenin meşhur DeSeGesini direk kucağımıza alalım.öyle mi?Hondaya gelirsek honda bir dönem jazzlarda cvt kullandı kullanıcıların geneli memnundu fakat i-shifte geçince bayağı sorun yaşadılar cvt ye geri döndüler i-shit jazzdan uzak durun.

Punto fiyatlarıyla karsılastırınca cvt yada dsg sanzımandan daha iyisi varsa sole onu alalım.kusursuz yoktur Hepsi arza yapar. Önemli olan en az sorun çıkartanı bulmaktır. Ailem otomatik jazz kullanıyor 170binde araç. daha vitesle ilgili bir kusur hiç olmadı.

ERDEM1907
05/04/2014, 12:16
Yetkilisi servisin o fiyatı vermesine şaşırmadım çünkü müşteriyi kazıklamayı çok seviyorlar.
benim araba da 2 kez yolda kaldı. ilkinde arabayı çalkalayıp geri gönderdiler ikicisinde gaz yada fren sensörü tam hatırlayamıyorum bir sorun olmuş onu değiştirdiler ama benim araç garanti kapsamındaydı. Belki araba da öyle bir şey var ama servisin müşteri kazıklama hevesinden komple değişim yapmak istiyor olabilirler. Sanayi de Otomatik vites ustası bulup göstermek lazım. Forum da iyice araştır bu arızayı yaşayan bi ton insan var belki doğru teşhisi bulabilirsin.

outlife
05/04/2014, 17:19
Yetkilisi servisin o fiyatı vermesine şaşırmadım çünkü müşteriyi kazıklamayı çok seviyorlar.
benim araba da 2 kez yolda kaldı. ilkinde arabayı çalkalayıp geri gönderdiler ikicisinde gaz yada fren sensörü tam hatırlayamıyorum bir sorun olmuş onu değiştirdiler ama benim araç garanti kapsamındaydı. Belki araba da öyle bir şey var ama servisin müşteri kazıklama hevesinden komple değişim yapmak istiyor olabilirler. Sanayi de Otomatik vites ustası bulup göstermek lazım. Forum da iyice araştır bu arızayı yaşayan bi ton insan var belki doğru teşhisi bulabilirsin.

teşekkür ederim. ilk tamir eden ustaya götürdüm. sonuçta 2000 km sonra gene aynı arızayı veriyorsa sorun birazda ustada demektir. bakalım bugün teslim ettim arabayı. pazartesi bakıp söyleyecek bana derdini. ona göre bir çare bulacaz.

valla kime sorduysam bugün honda alırsan memnun kalırsın diyor. bakalım. ama önce arabayı satmam lazım. onu satarsam direkt bi kaç tane beğendiğim jazz var tam otomatik.

bu arada senin ailenin jazz ı yarı otomatik mi tam otomatik mi? yarı otomatikse de memnunlar mı?

ERDEM1907
05/04/2014, 22:08
Hic bozulan Toyota gördünüz mü yada yolda kalan? Otomatik vites Toyotalari tek gecerim. Ne kadar tanidigim otomatik Toyota sahipleri sadce yillik bakimdan yillik bakima servise gidiyorlar aslinda ona da gitmeyenler var:) Hondaymis, Wv bilmem ama Otomatik Toyota Corolla yi tek gecerim.

gesta0723
05/04/2014, 22:53
eğer aracı sürekli yetkili serviste bakıma sokuyorsan fiat genel müdürlüğünü ara derdini anlat bunu ödemekte güçlük çektiğini anlat ve iyi niyet garantisinden karşılanmasını iste ama öncesinde nette bir araştır belki senin gibi olupta ücretsiz yapanlar vardır onları örnek gösterebilirsin. hepsini ödemezlerse bile bir kısmını ödeyebilirler sonucun ne olduğunu yazmayı unutma merak ediyorum

outlife
05/04/2014, 23:03
Hic bozulan Toyota gördünüz mü yada yolda kalan? Otomatik vites Toyotalari tek gecerim. Ne kadar tanidigim otomatik Toyota sahipleri sadce yillik bakimdan yillik bakima servise gidiyorlar aslinda ona da gitmeyenler var:) Hondaymis, Wv bilmem ama Otomatik Toyota Corolla yi tek gecerim.

toyota yarı otomatiklerde mmt şanzıman kullanıyor. nette bir araştır. dünya kadar şikayet var.

tayfux
05/04/2014, 23:23
son zamanlarda otomatik toyotolarda inanılmaz sorun var diyorlar hocam araştırmanızı tavsiye ederim..

celenlee
06/04/2014, 00:22
Toyota MMT (yarı otomatikler) de sorun var! Hem de ciddi sorunlar var.

**Ama "4ileri tam otomatikler" aynı Honda gibi sorunsuz... Sadece yağını değiştir devam et!

cdogu
06/04/2014, 01:55
Ama 4 ileri olmasının dezavantajı çok. Yakıt,yüksek devirde kullanma mecburiyeti gibi..

ERDEM1907
06/04/2014, 23:34
Sen burda yazilanlara pek bakma fiatta bu sorun yuzde 1/100 ise toyata da 1/10.000 dir. Ben yari otomatik icin demedim zaten full otomatik modelleri icin demistim 1-2 kasa oncesi. Toyota ile fiati karsilastirmak bile buyuk hata bence.

celenlee
06/04/2014, 23:44
Ama 4 ileri olmasının dezavantajı çok. Yakıt,yüksek devirde kullanma mecburiyeti gibi..

4 ileri birçok aracın 4. vitesi çok uzundur ;)

Biz 5. viteste 3000rpm 95 giderken
Tam otomatik bir çok araç 4.viteste 3000 devirde 120 civarı hızlarda gider.

Muhtemel 3ten 4 e hemen geçmiyordur, bu belki ş.içinde dezavantaj olabilir.

Evren_c
07/04/2014, 10:30
Benim de tavsiyem ya tam otomatik ya da CVT şanzımanlı bir araç almanız. Toyota'lar daha sorunsuz olsa da, almışken otomatikleştirilmiş manuel almayın derim.

Eski nesil 4 vitesli tam otomatiklerde arkadaşların da belirttiği gibi vites oranlarının farklı olmasından ve şanzımanın mekanik yapısından kaynaklı güç kayıpları olur, ayrıca bu güç kayıplarından dolayı tüketim görece fazladır. Bunun yanında konfor yüksek, arıza yapma olasılığı düşüktür.

Ben olsam CVT tercih ederdim. Hem konforu yüksek, hem performanslı, hem az tüketiyor. CVT'yi çok basite indirgersek, otomatik vitesli (varyatörlü) scooter gibi düşünebilirsiniz. Özünde bu da CVT oluyor.

comanchee
07/04/2014, 18:40
Punto fiyatlarıyla karsılastırınca cvt yada dsg sanzımandan daha iyisi varsa sole onu alalım.kusursuz yoktur Hepsi arza yapar. Önemli olan en az sorun çıkartanı bulmaktır. Ailem otomatik jazz kullanıyor 170binde araç. daha vitesle ilgili bir kusur hiç olmadı.

bende 52k dır dualogic kullanıyorum sıkıntı yok. fakat birisi gelip burada sadece sallayarak honda ve volkswagen için ow yeea bunların otomatikleri çok iyi derse sinirleniyorum.ortada vw tarafından bile kabul edilmiş 7 ileri dsg problemi varken,hondanın bir i-shift macerası varken sallama yorumlar beni sadece hasta ediyor itirazım buna.dualogic parasına göre muadillerinden başarlı bulduğum bir şanzuman bence.Fakat servislerde bu şanzımanı hakkıyla bilen eleman azlığı maalesef sorunları büyütüyor.

erenemre
07/04/2014, 21:00
Sen burda yazilanlara pek bakma fiatta bu sorun yuzde 1/100 ise toyata da 1/10.000 dir. Ben yari otomatik icin demedim zaten full otomatik modelleri icin demistim 1-2 kasa oncesi. Toyota ile fiati karsilastirmak bile buyuk hata bence.

toyota motor konusunda çok başarısız firma fiat ile toyota araç kalitesi olarak belki karşılaştırılamaz ama konu motora gelincede toyota fiat ın yanına dahi gelemez toyota nın dizellerinin sorunlu olduğunu herkes biliyor yağ yakan ve en çabuk turbo bozan 4d4 motorlar bunu hangi iyi motor ustasına sorsan bilir multijet le ilgili yoruma bile gerek yok.Toyota tasarım olarakta bence çok geride bunu yeni corolla ve auris in düşük satış rakamlarındanda anlayabiliyoruz

celenlee
08/04/2014, 11:08
Fakat servislerde bu şanzımanı hakkıyla bilen eleman azlığı maalesef sorunları büyütüyor.

En büyük problem bu ve elektirk tesisatının izolasyon sorunu!!!
Hep soketler, bağlantılar yüzünden problem yaşıyoruz.

Bir de arada bir sensör kalibrasyonu yapmak gerekiyormuş ama servis yapıyor mu?
(((( Toyota servisleri yapıyor, çünkü yapmak zorunda kalıyor :) Çok çabuk debriyaj yediği için vite geçişleri problemli hale geliyor, servise şikayete gelene de kalibrasyon yapıyorlar. ))))))

Ben geçen kendim yaptım, vites geçişleri iyileşti, artık daha kısa sürede geçiş yapıyor (ya da psikolojik bana öyle geliyor :p )

ysfbyk87
08/04/2014, 21:15
Nasil yapiliyor bu sensör kalibrasyonu? Ayrıca ne tür bakımlara nerelere yaptırılabilir.

comanchee
09/04/2014, 11:31
Nasil yapiliyor bu sensör kalibrasyonu? Ayrıca ne tür bakımlara nerelere yaptırılabilir.

hakikatten bende merak ettim

celenlee
09/04/2014, 11:37
Düz ELM cihazı ile Şanzıman/Selespeed bölümüne giriş yapıyoruz.

Orda Adjustments bölümünde (En sok sekmede)
Service Final Calibration var. Bu sensörler takılıp çıkartıldığında ya da robot sökülüp takıldığında yapılması gereken birşey. Yani Pozisyon sensörleri yerlerini kalibre ediyor.

Ama belirli bir km'den sonra yeniden kalibre etmekte faydası olduğunu düşünüyorum.

fatihz
11/04/2014, 11:54
baskı balatayı 2 hafta önce değiştirdim, araç arada bir 1den 2 ye ve 2 den 3 e ototmatik olarak vites atmıyor, devir 4000 e çıksa bile vites atmıyor, balata değişmeden önce böyle birşey hiç yapmamıştı, bu olay günde 1-2 defa oluyor ama harbiden çok can sıkıcı, kalibrasyonla düzelirmi?

celenlee
11/04/2014, 12:08
baskı balatayı 2 hafta önce değiştirdim, araç arada bir 1den 2 ye ve 2 den 3 e ototmatik olarak vites atmıyor, devir 4000 e çıksa bile vites atmıyor, balata değişmeden önce böyle birşey hiç yapmamıştı, bu olay günde 1-2 defa oluyor ama harbiden çok can sıkıcı, kalibrasyonla düzelirmi?

Balatayı takan yer kalibrasyon yapmadı ise,daha ince ayar için bir yer var o yapılabilri. Ama sorunu çözer mi bilmem.
Açıklamasında da (İnce ayar için bu kullanılır deniyor)
YENİ BALATA TAKILDIKTAN SONRA:
Araç, yani: motor, şanzıman, balata sıcak iken PC ile giriş yapılıyor
-hata kodu olmamalı
-start-stop kapalı olmalı.

1-Motor Çalışmaz iken,kontak MAR konumunda iken ilgili yere gidip EXECUTE yapılıyor.
2-Motoru çalıştır.
3-1. viteste ike DİP GAZ kalkış yapılıyor
4- Dip gaz bu şekilde ~300 metre gidilip aracı durduyoruz.
5- Kontağı tam kapatıp ~10 saniye bekliyoruz
6- Yeniden kontağıMAR

Alet bu kalkıştaki ölçümlere göre pozisyon sensörlerini kalibre ediyor.

outlife
11/04/2014, 13:22
Balatayı takan yer kalibrasyon yapmadı ise,daha ince ayar için bir yer var o yapılabilri. Ama sorunu çözer mi bilmem.
Açıklamasında da (İnce ayar için bu kullanılır deniyor)
YENİ BALATA TAKILDIKTAN SONRA:
Araç, yani: motor, şanzıman, balata sıcak iken PC ile giriş yapılıyor
-hata kodu olmamalı
-start-stop kapalı olmalı.

1-Motor Çalışmaz iken,kontak MAR konumunda iken ilgili yere gidip EXECUTE yapılıyor.
2-Motoru çalıştır.
3-1. viteste ike DİP GAZ kalkış yapılıyor
4- Dip gaz bu şekilde ~300 metre gidilip aracı durduyoruz.
5- Kontağı tam kapatıp ~10 saniye bekliyoruz
6- Yeniden kontağıMAR

Alet bu kalkıştaki ölçümlere göre pozisyon sensörlerini kalibre ediyor.

Abi yeminle keşke esenlere ustaya değilde sana getirseydim aracımı. İnan sen ondan daha ustasın... Gerçi bu dualogic beni de usta yapmak üzere :) :)

şarj dinamosunu değiştirmiştim geçen ay. dinamo çin malı. ustanın dediğine göre içindeki konnektör mü konvertör mü ne arızalanmış. araç verimli elektirk üretemiyormuş. Şimdi böyle bir sorun olabilir mi? dinamonun yetersiz yahut verimsiz elektirk üretmesi, oldu varsayıyorum bu şanzımanın beynini robotunu sensörlerini vs etkiler mi?

tahminim usta motorun altına yatınca baktı dinamo yeni ben buna burdan çakarım bahaneyi diye düşündü. en azından ustalığına bahane bulamayalım diye bilmiyorum. paranoyak oldum anasını satiim yaa... şanzımanı yapıp aracı teslim etsin artık. satayım kurtulayım.

bu arada abi sen ne önerirsin yarı otomatik yahut tam otomatik bir araç b-c sınıfı farketmez. 1.3,1.4,1.5 farketmez. yakıtta önemli değil.

celenlee
11/04/2014, 14:10
Abi yeminle keşke esenlere ustaya değilde sana getirseydim aracımı. İnan sen ondan daha ustasın... Gerçi bu dualogic beni de usta yapmak üzere :) :)

şarj dinamosunu değiştirmiştim geçen ay. dinamo çin malı. ustanın dediğine göre içindeki konnektör mü konvertör mü ne arızalanmış. araç verimli elektirk üretemiyormuş. Şimdi böyle bir sorun olabilir mi? dinamonun yetersiz yahut verimsiz elektirk üretmesi, oldu varsayıyorum bu şanzımanın beynini robotunu sensörlerini vs etkiler mi?

tahminim usta motorun altına yatınca baktı dinamo yeni ben buna burdan çakarım bahaneyi diye düşündü. en azından ustalığına bahane bulamayalım diye bilmiyorum. paranoyak oldum anasını satiim yaa... şanzımanı yapıp aracı teslim etsin artık. satayım kurtulayım.

bu arada abi sen ne önerirsin yarı otomatik yahut tam otomatik bir araç b-c sınıfı farketmez. 1.3,1.4,1.5 farketmez. yakıtta önemli değil.

Ben robotun komple sökülüp temizlenip geri takılınca iyileşeceği düşüncesindeyim.

Eğer aracı ille değiştirecem diyosan da Ne kaa ekmek o kaa köfte diye birkaç seçenek sunabilirim :)

outlife
11/04/2014, 14:46
Ben robotun komple sökülüp temizlenip geri takılınca iyileşeceği düşüncesindeyim.

Eğer aracı ille değiştirecem diyosan da Ne kaa ekmek o kaa köfte diye birkaç seçenek sunabilirim :)

valla limitim maks. 40 bin tl. köfte seçeneklerini alabilrim :)

celenlee
11/04/2014, 16:44
valla limitim maks. 40 bin tl. köfte seçeneklerini alabilrim :)
Bu iş çok keyfi ama :)

Yakıt düşünmeyecek olsam, dualogic'ten daha iyi sadece EDC ve DSG var ancak DSG'var diye ben VW,Seat vs almam.

Ama otomatik dersem:

1-) Mazda 3 Impressive 5Kapı (Gerçek Japon, tam japon)
2-)Toyota Auris (2011 makyajlı)1.6 4ileri Tam otomatik (2. Sınıf Japon :))
(MMT olan da var dikkat etmek lazım, MMT'den uzak durmalı)
3-)Megane III EDC (Millet alınmaz vs dese de MeganeII kullanıcısı olarak megane'a binilir abi maşallah 120BIN'i devirdik, bir problemimiz yok çok şükür)
4-)Kendim sevmediğim için en sona bıraktım :) Honda Civic

--Bu arada Yakıtı sorun etmesem ve Otomatik ZARURİYETİM olmasa.
**Turbosuz Benzinli araç almazdım ;)
Manuel olsun TSI, Tjet olsun..

outlife
11/04/2014, 17:49
Bu iş çok keyfi ama :)

Yakıt düşünmeyecek olsam, dualogic'ten daha iyi sadece EDC ve DSG var ancak DSG'var diye ben VW,Seat vs almam.

Ama otomatik dersem:

1-) Mazda 3 Impressive 5Kapı (Gerçek Japon, tam japon)
2-)Toyota Auris (2011 makyajlı)1.6 4ileri Tam otomatik (2. Sınıf Japon :))
(MMT olan da var dikkat etmek lazım, MMT'den uzak durmalı)
3-)Megane III EDC (Millet alınmaz vs dese de MeganeII kullanıcısı olarak megane'a binilir abi maşallah 120BIN'i devirdik, bir problemimiz yok çok şükür)
4-)Kendim sevmediğim için en sona bıraktım :) Honda Civic

--Bu arada Yakıtı sorun etmesem ve Otomatik ZARURİYETİM olmasa.
**Turbosuz Benzinli araç almazdım ;)
Manuel olsun TSI, Tjet olsun..

Dizel otomatik ne tavsiye edersin peki? Megane önde gibi sanki bu bütçeye zorlasam 2-3000 daha ilave edersem.

celenlee
11/04/2014, 18:41
Dizel tam otomatikler biraz fazla yakiyo, hyundai dizellrinde var.
Meganelar iyi ama, bi sorun duymadim.

İlk ciktiginda dsg ve tdi skintilari vardi, duzelmis olabilir ama ben vw grubuna fazla para baglamayi mantikli gormuyorum.

Toyota d4d+mmt'ye asla bakmam bile.
Geriye dualogic+multijet ve dci+edc kaliyor.

**Ford ve opelde dizel+otmtk son iki senedir yok sanirim bu paraya yonelik.
Citroen mcp ler var ama ben cesaret edemedim ona :)

En makulu dualogic+multijetti pna da paramiz yetmedi zamaninda :)

outlife
14/04/2014, 09:21
cumartesi gün usta aradı. yaptığı açıklama aşağı yukarı şu şekilde.

daha önce şarj dinamosunu değiştirmiştim. Çin malı dinamo taktırmıştım. Onunda konjektörü arızalandığı için bu şanzımana gönderilen elektirikteki düzensizlikten ötürü beyinin komutlarını saptırdığını ve buna bağlı olarak basınç tüpünde deformasyon yaptığını basınç sürekli arttığı içinde robotu etkilediğini söyledi. yani 100 daha fazla verip orjinal şarj dinamosu taktırsaydın dedi bu sorunu yaşamayabilirdin (en azından uzun bir süre). kendisi basınç tüpünü değiştirdiğini, sensörleri temizlediğini şanzıman yağını değiştirdiğini ve güncelleme yaptığını söyledi. tutar olarak 670 tl fatura çıkardı.

bugün kısmetse gidip arabayı alacağım.

celenlee
14/04/2014, 16:35
cumartesi gün usta aradı. yaptığı açıklama aşağı yukarı şu şekilde.

daha önce şarj dinamosunu değiştirmiştim. Çin malı dinamo taktırmıştım. Onunda konjektörü arızalandığı için bu şanzımana gönderilen elektirikteki düzensizlikten ötürü beyinin komutlarını saptırdığını ve buna bağlı olarak basınç tüpünde deformasyon yaptığını basınç sürekli arttığı içinde robotu etkilediğini söyledi. yani 100 daha fazla verip orjinal şarj dinamosu taktırsaydın dedi bu sorunu yaşamayabilirdin (en azından uzun bir süre). kendisi basınç tüpünü değiştirdiğini, sensörleri temizlediğini şanzıman yağını değiştirdiğini ve güncelleme yaptığını söyledi. tutar olarak 670 tl fatura çıkardı.

bugün kısmetse gidip arabayı alacağım.

Hadi geçmiş olsun.. Az değil fatura ama diğer telaffuz edilen rakamların yanında çok sevimli duruyor :)

En kısa zamanda ben de komple robotu indirtip dip köşe temizleteceğim.
Şanzıman yağından sonra bir değişim olup olmadığını çok merak ediyorum, yorumlarını bekliyorum.

***Benim vites geçişlerinde çok kemik sesi geliyor, acaba şanzıman yağından mmı diye düşünmeye başladım bu ara.

outlife
14/04/2014, 17:36
Hadi geçmiş olsun.. Az değil fatura ama diğer telaffuz edilen rakamların yanında çok sevimli duruyor :)

En kısa zamanda ben de komple robotu indirtip dip köşe temizleteceğim.
Şanzıman yağından sonra bir değişim olup olmadığını çok merak ediyorum, yorumlarını bekliyorum.

***Benim vites geçişlerinde çok kemik sesi geliyor, acaba şanzıman yağından mmı diye düşünmeye başladım bu ara.

lpg nin bakımını ve gaz ayarlarını da yapmasını söyledim. Bu akşam alacağım. Yarında alacağım kısmetse. kesinlikle telafuz edilen rakamların yanında bişey değil.

aklıma şey takıldı. bu aracın ilk şanzıamn arızasıda acaba şarj dinamosundan kaynaklanmış olabilir mi? çünkü şanzıman yapıldı hemen arkasından şarj dinamosu da arızalandı.

Scorpion28
22/04/2014, 19:10

dizel dualogic bravo kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim. punto ile bravo arasında sadece şanzımanın adı aynı.

Bravolardaki dualogic piyasadaki tek kavramalı otomatik vites araçlar içindeki en sorunsuzudur.
Bunu bizzat fiat servisinde çalışan yakın tanıdığımız bir abiden de teyit ettirtik, şöyle ki aracı almadan önce arayıp sorduğumda;
fiat'ın en sorunsuz otomatik şanzımanına sahip olduğunu punto dualogiclerin sık sık arıza yapıp servise geldiğini ama bravonun tam tersi olduğunu söyleyip gözüm kapalı alabileceğimi söylemişti.

Aynen de öyle oldu, tek sorunla karşılaşmadım sık sık diğer fiat modellerinin otomatiğinde arıza olduğunu duyuyorum ama bravo bu konuda çok farklı.

cdogu
22/04/2014, 19:38
Ergin abi evet bunu ben de duymuştum. fiat bravodaki dualogic,ağırlık ve kavrama vs. dolayısıyla Punto'dakinden farklı. Sanıyorum 1.6 olması ile alakalıdır.

serdark7
16/07/2014, 20:20
Selamlar benda 2006 dualogic panda var , 3 sefer yolda kaldım . Bir sure tafikte kalırasam vites hata verip boşa alıyor birdaha vitese gecmiyor . Hidrolik pompa değiştirdim bir sefer fakat sürekli çalıştığından dolayı aldığım pompada yanmış . Ustam iyi olmadığından teşhis koyamadılar sanırım . Şimdi hidrolik motora bobin sardırıp hidrolik basınç tupunu yenileyip deneyelim diyor . İyi bir usta tavsiye edebilirmisiniz , birde bu motoru bobin sardırıp tekrar kullanmak sakıncalımıdır.

serdark7
17/07/2014, 08:33
Azda olsa bi hidrolık sızıntı olduğunu sanıyorum ve araç dururken hidrolik pompa vites boştayken bile 14 saniyede bir düzenli devreye giriyor . Dur kalklarda yada araç dururken vites değiştirirsem 4-5 saniyede bir devreye giriyor . Normalde ne kadar surede mesala vites boştayken robot pompası devreye girer .

Avrupa yakası bahçelievlerdeyim.

celenlee
17/07/2014, 10:00
Azda olsa bi hidrolık sızıntı olduğunu sanıyorum ve araç dururken hidrolik pompa vites boştayken bile 14 saniyede bir düzenli devreye giriyor . Dur kalklarda yada araç dururken vites değiştirirsem 4-5 saniyede bir devreye giriyor . Normalde ne kadar surede mesala vites boştayken robot pompası devreye girer .

Avrupa yakası bahçelievlerdeyim.

Normalde 3/4 vites geçişinden sonra basınç 40barın altına düşer ve pompa basıncı 50bara'a tamamlar.

Bu işlerden anlayan iki yer varmış, gidenler memnun:
*Ataşehir Bosch Servisi Herford
*Bostancıda bir usta vardı adını hatırlayan yazar. Reze mi Rese mi neydi tam hatırlayamadım. karıştırıyo da olabilirim.

serdark7
17/07/2014, 16:30
Herkez Rese recai ustayı tavsiye etti , bi karşı bostancı yapıcam artık , tabi once arabayı ayaklandırmammız lazım ,

serdark7
19/07/2014, 18:19
Yeni robot motoru taktirdim bir sorum olucak araba rolantideyken vites bostayken dualocik hirolik robot motoru 20 saniyede bir devreye girip 3 ila 4 saniye calisip kapaniyor . Rolantide vites bostayken 20 saniye de bir devreye girmesi normalmi , dualocik vitesli arkadaslar sizde nekadar suruyor yazabilirlerse sevinirim. Bu arada herkezsisteminin ne durumda oldugunu kontroletmis olur. Cunku en cok ariza veren parcalardan biri ne kadar calisirsa okadar erken ariza veriyor. Cunku motor cabuk isiniyor

Salihege
20/07/2014, 04:39
Aracı %90 manuel kullanıyorum gerçi ama 91.000 km'deyim daha sorun yaşamadım şanzımanla ilgili. Yazılanları okudukça korkuyorum tabi. Manuel kullanım daha mı sağlıklı acaba dualogiclerde. Sadece eşim kullandığı zaman otm moda geçiyoruz.
Bir de şanzıman yağı en son 60.000 km'de değişmiş serviste. Geçenlerde ustaya değiştirsek mi dedim bunlarda hiç gerek yok dedi. Bu kadar sorunlu mu ya araçlarımız?

tumay
07/09/2014, 22:48
Sorunları okuduktan sonra gene ikilemde kaldım otomatik almam gerekiyor ama korkudan yanaşamıyorum önerisi olan varmı arkadaşlar.

tasso40
07/09/2014, 23:33
Hocam yarı otomatik olup sıkıntısız olan bir araç yok gibi bunların içersinde en sıkıntısız olan bravodur belkide. Bravo ile puntonun dualogic vitesi aynı değil hatta benzinli ve dizel puntolarin dualogiclerininde farklı olduğunu servisten öğrendim. Yarı otimatikte bravo iyidir .ama bir honda cvt şanzımanin sorunsuzluguyla karsilastiramazsiniz. Cvt nin eksi yani ne derseniz bu tarz sanzimanlar fazla tork kaldıramıyor bknz. cvt li araçların tork değerleri.
Yarı otomatik olayına dönecek olursak...
-i-shift sıkıntılı baskı balatayi çabuk yiyor.
-easytronic etrafımda kullanan üç kişi var en az ikişer kez yolda kaldılar.
-mmt auriscilerin sitesi bile var bu şanzıman sorunuyla ilgili
Sonuç olarak dualogic sıkıntılı ama eslenigi olanlardan farkı yok hatta bravo bu konuda bir adım önde denebilir.

HTC One S cihazımdan gönderildi