PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü

EMRE ALTINOK
29/03/2014, 07:48
Punto forumundan herkese selam, aracımın ilk sahibi olan akrabam yurtdışından döndü ve bende araçla ilgili kafamda takılan bazı soruları sorma fırsatı buldum..

Arabanın aküsü VARTA marka ama orjinal değilmiş. 2-3 sene önce değiştirmiş. yurtdışına giderken kablonun bitanesini sökmüş. 8 ay sonra döndüğünde bakmış ki akü bitik. kuru tip aküyü şarj ettirmiş ama akşamı dolmadan araç gene stop."yanlış kabloyu söktüm" dedi bişe anlamadım.

bana dediğine göre "en geç 10 güne bir arabanın çalıştırılıp akünün dolması" gerekiyormuş.. bu yapılmaz ise akünün ömrü kısalıyormuş. geç doluyor çabuk bitiyormuş. şimdi izin verirseniz sorularıma geçeyim.

* uzun süre kullanmayacak isek en geç kaç güne bir motoru kısa süreli çalıştırmalıyız? Akünün sıhhati için?

* artı yada eksi kutubu ayırmanın bi yararı / zararı olur mu?

* teybin şifresini BİLİYORSAK akünün kutup başlarını söksek olur mu?

* teybin şifresini BİLMİYORSAK ne yapmalıyız?

* bakım tamir onarım için teybi yuvasından çıkarır kablolarından ayırırsak şifre ister mi? bunun aküyle ilgisi var mı?

* akünün kutup başlarını ayırmadan şarz etmek mümkün mü?

Bunlar haricinde akü ile ilgili tecrübesi bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Esen kalın.

khanunl
29/03/2014, 10:43
Merhaba.Ben Kayseri'deki motor'umun akü başını ayırıp brandasını çekiyorum bir sene öylece soğukta yatıyor,ertesi sene gitiğimde kutup başını bağladığımda tek marşta çalışıyor,bence akünün sağlıklı olabilmesi için aracı ay'da bir çalıştırıp bir saat kullansanız yeterli gelecektir.

sipahi
22/08/2014, 16:46
Konu varken hazır yenisini açıp database'e yük olmayayım.

Çok tartışılır ve ben de merak ediyorum aracım 1 hafta yattı 2 gün kullanıcam sonra 2 hafta daha yatacak. Bu arada kafam rahat olsun diye anahtarı bırakayım dedim.

Soruma gelirsek; akünün dolması için çalıştırmak yeter mi yoksa araba yürütülmeli mi?

tayfux
22/08/2014, 17:15
Konu varken hazır yenisini açıp database'e yük olmayayım.

Çok tartışılır ve ben de merak ediyorum aracım 1 hafta yattı 2 gün kullanıcam sonra 2 hafta daha yatacak. Bu arada kafam rahat olsun diye anahtarı bırakayım dedim.

Soruma gelirsek; akünün dolması için çalıştırmak yeter mi yoksa araba yürütülmeli mi?
normal şartlar altında yüksek devir çalışması yeterli..