PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anlam veremediğim devir saati problemi?

tolgabaydar
27/03/2014, 00:22
merhaba,aracım 1.3 mj sorun şu şekilde,

Çogunlukla geri viteste bazen 1. viteste de olmakla birlikte
ayak yarım debriyajdayken gaz verince hareket için birden bire devir saati km saati yarıya kadar çıkıyor
muzik son ses acılıyor(km 120 geçtiği için) direksiyon sertleşiyor.

benim aklıma akü geliyor ama bakımları yeni yapıldı serviste eger sorun olsa söylerlerdi dye düşünüyorum,

bi fikriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim belki aynı sorunu yaşayıp çözümlemiş arkadaşlarvardır konuları aradım ama bulamadım?

cdogu
27/03/2014, 00:23
Servis farketmemiş olabilir, aküdeki sorun genelde böyle problemler verir. Aküyü değiştirip bir göz atmak lazım

LG G2 Cihazımdan aracılığıyla gönderildi.Olası yazım yanlışlarım için özür dilerim.

tolgabaydar
27/03/2014, 00:27
cenk çok hızlısın:D tsk cevap için hangi akyü kullanıyor bunlar,bide debriyaj setini değiştikten sonra sorun hortladı fiyatlara bir bakayım müslüm abinin yolu gözüktü yine anlasılan

cdogu
27/03/2014, 00:39
cenk çok hızlısın:D tsk cevap için hangi akyü kullanıyor bunlar,bide debriyaj setini değiştikten sonra sorun hortladı fiyatlara bir bakayım müslüm abinin yolu gözüktü yine anlasılan

Rica ederim :) Aktif forum kullanıcısı olmanın faydaları :)

Valla debriyajla alakası olmaz. Elektronik aksam sonuçta. Aküler Varta marka. Ama ben Mutlu tavsiye ederim :)

LG G2 Cihazımdan aracılığıyla gönderildi.Olası yazım yanlışlarım için özür dilerim.

halils2
27/03/2014, 01:07
Rica ederim :) Aktif forum kullanıcısı olmanın faydaları :)

Valla debriyajla alakası olmaz. Elektronik aksam sonuçta. Aküler Varta marka. Ama ben Mutlu tavsiye ederim :)

Acaba baskı değişirken yanlışlıkla hız sensörüne falan çarpılmış olamaz mı? Sensörün yerini tam bilmiyorum ama hız sensörleri genelde şanzuman üstünde oluyor ya ondan dedim.
Arkadaş sorunu ilk söylediğinde aklıma body gelmişti ama baskı değiştikten sonra deyince fikrim de değişti.

tolgabaydar
27/03/2014, 01:09
hall bey selam body derken biraz açarmısınız anlamadım?bu hız sensörü çekiş gücünüde etkiler diye biliyorum ?

tolgabaydar
27/03/2014, 01:12
birde aracım o kadar soğuk gördü 1 kere bile 2 marş almadan hemen çalıstı ve çalısıyor akü dışında sanki baska birşeyler var:unsure00:

halils2
27/03/2014, 01:18
hall bey selam body derken biraz açarmısınız anlamadım?bu hız sensörü çekiş gücünüde etkiler diye biliyorum ?

Hız sensöründen kastım km/h olarak ekranda görünen değeri ölçen sensör. Bunun araç çekişine etkisi olmaz sadece o anda ölçtüğü hızı ecuya, ecudan body computere ordan da göstergeye yansıtır. Eski düzen araçlarda km/h teli vardır. Şanzuman üzerinden direkt olarak telle ekrana yansıtılır. Ama siz devir saati ortaya geliyor, direksiyon da sertleşiyor diyorsunuz. Direksiyon için ekranda kırmızı direksiyon arıza lambası yanıyor mu?

tolgabaydar
27/03/2014, 01:22
yok herangi bi lamba yanmıyor olay gerceklesirkende yanmıyor sadece ibreler yükseliyor ibre yukseldıgı için ses artıyor direksiyon sertlesiyor.body derken beyin mi demek istediniz acaba

halils2
27/03/2014, 01:27
birde aracım o kadar soğuk gördü 1 kere bile 2 marş almadan hemen çalıstı ve çalısıyor akü dışında sanki baska birşeyler var:unsure00:

Bizim araçlar bilinenin aksine eski sistem araçlara göre tam elektronik araçlar. Her ünitenin kendi beyni var ve bu beyinlerden gelen bilgiler body computer aracılığı ile ekrana bilgi ya da lamba şeklinde yansıtılıyor. 2 satır araçlarda lamba yakar 3 satırlılarda hem lamba yakar hem de ekranda kısa olarak arıza ya da durum bilgisi geçer. Geçen arkadaşın birinde de konuşuyorduk onun dediklerinden ben body arızası diye düşündüm ama sonradan akü altındaki ana şaseleme kablosundan çıktı arıza. O yüzden yazarken arıza tespiti kendi kontrol ettiğinin ki gibi olmuyor. Net olarak arıza burda diye söylemenin hata payı yüksek. Sadece ihtimaller dahilinde konuşuluyor. Arkadaşımında da 2006 punto var geçen gün arabaya binmek istemiş kumanda çalışmıyor kontak, gösterge, hiç bir şey yok. Araca anahtarla binmek zorunda kalmış ama zaten araç hiç çalışmıyor. O nun araca bakamadım daha 2 oldu bu ama ilk bakacağım yerler şaseleme kabloları olacak. Zamanla oksitlenme yaptığı için iletkenlik azalıyor ya da kayboluyor. Ve şu forumda en çok gördüğüm akü, şaseleme geçirmemezlikleri ve body computer. ECU arızası sadece byadrenalin kardeşimizde çıktı. Ha söylenmemiş yazılmamış arızalar mutlaka vardır ama en çok baş gösterenler bunlar.

halils2
27/03/2014, 01:34
yok herangi bi lamba yanmıyor olay gerceklesirkende yanmıyor sadece ibreler yükseliyor ibre yukseldıgı için ses artıyor direksiyon sertlesiyor.body derken beyin mi demek istediniz acaba

Evet. Göğsün sol tarafında bulunan kapağın altındaki parça. Benim teyiptede hıza göre ses kumandası açık araç hızlandıkça ses de artıyor ve doğal olarak direksiyon sertleşiyor. Sizin söylediklerinizden yola çıkarak doğal olarak en son yapılan işlemden; baskı balata değiştikten sonra bu arıza baş gösterdiğine göre bence şanzıman üzerindeki hız sensöründen kaynaklı bir arıza. Sensör kırıldıysa veya yeri yeri oynadıysa hatalı ölçme yapar ve beyine hatalı bilgi gönderir. Şuan işte olduğumdan hız sensörünün yerine bakamayacağım ama sabah eve gittiğimde sensörün yerini bir kontrol eder size tekrar dönüş yaparım.

tolgabaydar
27/03/2014, 01:34
:uhm00000:anladım halil bey konuyla ilgilendiğiniz için ayrıca tesekkür ediyorum ilk boş vaktimde aracı servise göstereceğim tabi uzaktan ancak bu kadar yardım edilir vaktinizi ayırdınız,umarım beyin değildir demekten baska bişey bulamadım

halils2
27/03/2014, 01:36

Şunu da belirteyim hız sensörünün devirle alakası yoktur. Devir göstergesi siz gaz verdiğinizden yükseliyordur.

tolgabaydar
27/03/2014, 01:37
valla süpersiniz resimde atabilirseniz tadından yenmez:) beni büyük zahmetten kurtarmıs olursunuz cunkı sabah 11 aksam 10 çalısıyorum 1 gun iznim var neeye koşturucağımı sasırıyorum, allahrazıolsun tekrar tesekkür

halils2
27/03/2014, 01:38
:uhm00000:anladım halil bey konuyla ilgilendiğiniz için ayrıca tesekkür ediyorum ilk boş vaktimde aracı servise göstereceğim tabi uzaktan ancak bu kadar yardım edilir vaktinizi ayırdınız,umarım beyin değildir demekten baska bişey bulamadım

Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Yakın zamanda beyin arızası geçiren biri olarak sıfır beyin 1500 1600 tl, tamiri için bir şey diyemem ama sinyal arızasından dolayı 350 tl ödediğimi belirteyim.

tolgabaydar
27/03/2014, 01:38
yo oda ben gaz verdiğiden değil ikisi km ile orantılı tam hizzalı olarak yukselıyorbenden çıkıyor iş

halils2
27/03/2014, 01:40
valla süpersiniz resimde atabilirseniz tadından yenmez:) beni büyük zahmetten kurtarmıs olursunuz cunkı sabah 11 aksam 10 çalısıyorum 1 gun iznim var neeye koşturucağımı sasırıyorum, allahrazıolsun tekrar tesekkür

Sabah dönüş yapmaya çalışırım. Hiç tatili olmayan biri olarak sizi gayet iyi anlıyorum :). İyi geceler.

halils2
27/03/2014, 01:43
yo oda ben gaz verdiğiden değil ikisi km ile orantılı tam hizzalı olarak yukselıyorbenden çıkıyor iş

:rolleyes2: Her kalkışınızda yapıyor mu?

tolgabaydar
27/03/2014, 01:45
:rolleyes2: Her kalkışınızda yapıyor mu?

yok hayır canı isterse ama su ara geri viteste hemen hemen her zaman.

halils2
27/03/2014, 01:55
yok hayır canı isterse ama su ara geri viteste hemen hemen her zaman.

Şimdi aklıma gelen bizim araçlarda bilgisayardan 4 tekerleğin de hızı ayrı ayrı okunabiliyor ama ben bunu hiç deneyemedim. Yani hız sensörü şanzıman üstünde değil de tekerleklerden de okunuyor olabilir. Müsaade ederseniz sabah bir kontrol edeyim size dönüş yapayım. Hız ve devir göstergesinin aynı anda oransal bir şekilde ortaya gelmesi biraz kafamı karıştırdı.

tolgabaydar
27/03/2014, 02:03
aracım 2006 model lastıklerden ayrı ayrı okuyabılecegını sanmıyorum:D sankı mekanık deılde bı elektronık arıza gıbı daha cok devir saatine gidecek veri km saatinede gidiyor sankı aniden gaza basarsınız ibre yukselır onun gibi hareketi ama gaza bastıgınızın 2 katı veri gidiyor gibi motorun sesı ve tepkısı sızın gazınızla aynı ama gel gorkı gostergeler kafayı yemiş. neyse bakalım canımı sıktı çözücez inş.garip bir olay tüm garipliklerde beni buldu herzamanki gibi:D tekrar tsk gelişmeleri paylasıcam bende

halils2
27/03/2014, 02:09
aracım 2006 model lastıklerden ayrı ayrı okuyabılecegını sanmıyorum:D sankı mekanık deılde bı elektronık arıza gıbı daha cok devir saatine gidecek veri km saatinede gidiyor sankı aniden gaza basarsınız ibre yukselır onun gibi hareketi ama gaza bastıgınızın 2 katı veri gidiyor gibi motorun sesı ve tepkısı sızın gazınızla aynı ama gel gorkı gostergeler kafayı yemiş. neyse bakalım canımı sıktı çözücez inş.garip bir olay tüm garipliklerde beni buldu herzamanki gibi:D tekrar tsk gelişmeleri paylasıcam bende

2006 da olsa her tekerlekte abs sensörü var. Bu sensörlerden gelen bilgiyi elektronik ortama aktarıyor. Yani hız bilgisinin okunması bizim araçlarda elektronik mekanik değil :). İşte o göstergelerin neden kafayı yediğini bulmamız lazım :D.

tolgabaydar
27/03/2014, 02:19
abs sensoru dedınız aklıma geldı 2 3 ay önce işe geldım tam park edicem abs ışığı yakmıstı kontagı kapadım tekrar çalıştırdım söndü hani belki birisi işini tam yapmıyor olabılır:D

halils2
27/03/2014, 02:23
abs sensoru dedınız aklıma geldı 2 3 ay önce işe geldım tam park edicem abs ışığı yakmıstı kontagı kapadım tekrar çalıştırdım söndü hani belki birisi işini tam yapmıyor olabılır:D

Dur bakalım sabah bi göz atayım ne var ne yok sistemde diye ondan sonra konuşuruz tekrar. Kafam karıştı şimdi. Araba yanımda olsa bilgisayardan kontrol ederdik ama uzağız.

halils2
27/03/2014, 11:04
şuana dek km/h ile ilgili bulabildiğim tek veri hız bilgisini abs beyninden alması. Resim olarak aşağı ekliyorum. konu ile ilgili olarak akşam dönüş yapabilirim ancak. Görüşmek üzere.

tolgabaydar
27/03/2014, 22:58
valla resimden bişey anladım dersem yalan olur ama cok işiime yarayacagı bellı bundan bı cıktı alıp elektrıkcıye gosterebılırım,bugun ıse gıderken akuyu olcturdum,kötü demedi ama iyide demedi.

halils2
27/03/2014, 23:05
valla resimden bişey anladım dersem yalan olur ama cok işiime yarayacagı bellı bundan bı cıktı alıp elektrıkcıye gosterebılırım,bugun ıse gıderken akuyu olcturdum,kötü demedi ama iyide demedi.

Km/h bilgisi, abs beynine tekerleklerden gelen hız bilgisi işlendikten sonra can-bus ile direkt olarak göstergeye gönderiliyor göstergedeki step motor gelen veriyi işleyerek o anki hızı gösteriyor. Sistem sözü geçen bir hız bilgisi daha var; motor kontrol ünitesi (ECU) da hız bilgisi abs sensörünün hız bilgisiyle kıyaslanıyor diye söylüyor ama ECU da hız bilgisiyle alakalı bir veri bulamadım. Onda da abs den gelen hız bilgisi kullanılıyor diye bahsediyor. Sen sol tekerlekteki sensörü bir kontrol ettirsene. Baskı değişirken sol tekerlek sökülüyorsa belki orada bir sorun olmuştur.

yavuzselim
27/03/2014, 23:35
googleden arama yaparsan birçok benzer sorun var. hatta bu forumdada benzer problemleri yaşanyanlar oldu. Serviste yazılım güncellemesi yapıldığında düzeldiğinden bahsedilmişti.Sizin probleminizde aynısı görünüyor.

tolgabaydar
27/03/2014, 23:45
izinli gunumde servise ugrayacagım artık baska yolu kalmadı.

halils2
27/03/2014, 23:53
Sonuçları paylaşırsan sevinirim

tolgabaydar
28/03/2014, 00:20
tabi konuyu sonuclandıracagım bu böyle kalmaz:D

korn92
01/10/2014, 14:54
Balatalarım bitik halde mecburen 1 - 2 gün kullandım aracı . Bu süre içerisinde vitesin sertleştiğini ve devirin anormalleştiğini farkettim . şimdi balatayı serviste değiştirdim ama devir ve vites düzelmedi .
Devir saatinin sorunu devri 4000 ne kadar yükseltip vites değiştirsemde devir 2000 nin altında kalıyor .
Daha devir 2000 e gelmeden motor sanki devir 4000 deymiş gibi bağırıyor . Ve anlık tüketimde yükseldi eskiden 5.6 gösterirken şimdi 8 hatta 10 - 11 lere cıktı . Sorun neyden olabilir üstadlar

Evren_c
01/10/2014, 22:58
Balatalarım bitik halde mecburen 1 - 2 gün kullandım aracı . Bu süre içerisinde vitesin sertleştiğini ve devirin anormalleştiğini farkettim . şimdi balatayı serviste değiştirdim ama devir ve vites düzelmedi .
Devir saatinin sorunu devri 4000 ne kadar yükseltip vites değiştirsemde devir 2000 nin altında kalıyor .
Daha devir 2000 e gelmeden motor sanki devir 4000 deymiş gibi bağırıyor . Ve anlık tüketimde yükseldi eskiden 5.6 gösterirken şimdi 8 hatta 10 - 11 lere cıktı . Sorun neyden olabilir üstadlar

Balata bitikse motor devirleniyor ama lastiklere gücü aktaramiyordur. Dolayısıyla yuksek devir görüyorsunuz ancak arac gitmiyor. Balata siyiriyor, sanki boşta gaz veriyormuşsunuz gibi çalışıyor motor diye dusunuyorum.