PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Volvo teknolojileri

EMRE ALTINOK
26/03/2014, 20:47
....DEN İTİBAREN STANDART

çelik güvenlik kafesi (1944)

3 noktalı emniyet kemeri (1959)

kapı içi güvenlik kilitleri, 4 tekerde disk fren (1960)

ısıtmalı arka cam (1969)

darbe emici kolonlar, kazada katlanır direksiyon (1973)

geniş açılı ayna , ön-arka sis farları, gündüz sürüş farları (1982)

elektronik çekiş kontrolü , 3.fren lambası (1985)

tayfux
26/03/2014, 20:58
işte bunlar için emniyet kemeri takılı iken sanırım ölümlü kazası yok :)

erenemre
26/03/2014, 21:28
işte bunlar için emniyet kemeri takılı iken sanırım ölümlü kazası yok :)

100 km üzeri hızda bir yere çarpsında görelim bakalım ne oluyor dünyada hiç bir araç 100 km üzeri hızda ölmeme garantisi veremiyor hız felakettir gerçekten geçen yaz aydın oto yolunda 180 e çıkmıştım şimdi düşünüyorum da ne kadar aptalmışım bir milin üzerinde gideriyoruz o hızla bir yere çarpsam ALLAH korusun değil punto , zırhlı mercedes bile olsa parçalarımı 500 metreden toplarlar ...

henky
26/03/2014, 21:48
100 km üzeri hızda bir yere çarpsında görelim bakalım ne oluyor dünyada hiç bir araç 100 km üzeri hızda ölmeme garantisi veremiyor hız felakettir gerçekten geçen yaz aydın oto yolunda 180 e çıkmıştım şimdi düşünüyorum da ne kadar aptalmışım bir milin üzerinde gideriyoruz o hızla bir yere çarpsam ALLAH korusun değil punto , zırhlı mercedes bile olsa parçalarımı 500 metreden toplarlar ...

Ben bu 100 km olayına pek karılmıyorum.ülkemizde çoğu kişinin adını bile duymadığı Saab ın 120 km hız ile olan çarpışma testi buyrun izleyin

https://m.youtube.com/watch?v=2OmhxMf5oYc

tayfux
26/03/2014, 21:52
ben söylemiyorum literatürler söylüyor Emre..

erenemre
26/03/2014, 22:02
Ben bu 100 km olayına pek karılmıyorum.ülkemizde çoğu kişinin adını bile duymadığı Saab ın 120 km hız ile olan çarpışma testi buyrun izleyin

https://m.youtube.com/watch?v=2OmhxMf5oYc

bu test herşeyi ispatlamaz sizin görüşünüzdür saygı duyarım ama en güvenli araçlarda bile 100 km hız ve üzeriyse sonuç maalesef hep hüsran oluyor testlere değil gerçek kazalara bakmak gerek bence

serkandikici
26/03/2014, 22:36
Hız elbetteki ölüm riskini yüksek oranda arttırıyor lakin malesef ki standart donanım bir hatchback arabayla volvo,bmw, mercedes vb araçların güvenlik sistemleri aynı seviyede değil.. Bu ve bunun gibi büyük markaların içerisinden sağ çıkan bir çok insan var çok sağlam kazalardan ki ölenlerin de olduğu gibi.. Bence en önemli şey şöförün aracını tanıması ve hız limitlerini, kaza yaparken (elindeyse) aracın neresinden vuracağını, fren mesafesi ve dolayısı ile takip mesafesini kendi ayarlamasıdır. Gerisi tabiki de trafiği paylaştığınız diğer şöförlerin size sunduğu yaşam hakkıyla orantılı..

henky
27/03/2014, 06:05
Saab Volvo gibi araçlar için geçerli değil bence bu söylediğiniz 2006 saab 93 1.8 turbo araç ile tek seferde 3000 km yol yapan biri olarak söyliyorum bunu.bizim araçların 80-90 km ile giderken hissettirdiklerini o araç ile 150-160 km lerde hissediyorsunuz yol tutusu olsun direksiyon tepkimeleri olsun mükemmel olan makinalar.200 lü km leri rahatlıkla görebilen bu a karşılık yolu bırakmayan bir araç ile bzim kullandığımız araçlar arasındaki fark hiçde yabana atılır cinsten değil.yine saabın başka bir testi var 2011 yılında yapılan bırakın canlı çıkmayı aracın kapıları hasar görmeden acılıp kapanıyor.Ülkemizdeki vergi oranları yüksek olmasaydı yine tercihim olurdu fabrikadan 2.0t 210 bg olarak çıkan kaç araç var ki.

Buda testi

https://m.youtube.com/watch?v=brCYMtWTeRU

tayfux
27/03/2014, 08:41
Saab Volvo gibi araçlar için geçerli değil bence bu söylediğiniz 2006 saab 93 1.8 turbo araç ile tek seferde 3000 km yol yapan biri olarak söyliyorum bunu.bizim araçların 80-90 km ile giderken hissettirdiklerini o araç ile 150-160 km lerde hissediyorsunuz yol tutusu olsun direksiyon tepkimeleri olsun mükemmel olan makinalar.200 lü km leri rahatlıkla görebilen bu a karşılık yolu bırakmayan bir araç ile bzim kullandığımız araçlar arasındaki fark hiçde yabana atılır cinsten değil.yine saabın başka bir testi var 2011 yılında yapılan bırakın canlı çıkmayı aracın kapıları hasar görmeden acılıp kapanıyor.Ülkemizdeki vergi oranları yüksek olmasaydı yine tercihim olurdu fabrikadan 2.0t 210 bg olarak çıkan kaç araç var ki.

Buda testi

https://m.youtube.com/watch?v=brCYMtWTeRU
Saab GM nin Opel ile birlikte çalıştığı firmalardan bir tanesidir. Opel platformunda yapılan ve motor olarak da aynı motoru paylaştığı bir firmadır fakat yanlış planlama-strateji kurbanı olmuştur. aslında Saab uçak motoru üreten bir firmadır ki zaten araçlarında bunların esintilerini sunmaktadır. nasıl mı? mesela Saab ın bir modelinde direksiyon yok uçaklardaki gibi çift kol ile araç sürülüyor. reklamlarında da sürekli savaş uçakları kullanılır. Bütün bunun gibi "saçma" düşünceler yüzünden Saab battı. son modelleri vectra ile aynı platformda ve motorda üretildi ama tutunamadı. şu günlerde bir firmanın satın aldığı ve ayağa kaldırmak için uğraştığı söyleniyor ama ne kadar doğru bilemiyorum. Ülkemizden çekilen , halkımızın alışkanlıkları ve yanlış stratejiler yüzünden tutunamayan kaliteli bir marka daha diyebiliriz(lancia gb.)..

Evren_c
27/03/2014, 09:05
Test videolarına bakarak karar vermek istatistiki açıdan bir anlam ifade etse de, pratikte sonuç her zaman böyle olmayabilir. Saab, Volvo, Mercedes vs. çok sağlam araçlardır doğru. Doğal olarak ölümlü kaza riski örneğin Fiat'a nispetle daha düşüktür. Ancak şans faktörü -bence- çok önemlidir zira 30'la giderken ölümlü kaza yapabileceğiniz gibi 150'yle yapılan kazadan sağ çıkabilirsiniz. Hangi açıyla neye nasıl vurduğunuz gibi yüzlerce farklı parametre konabilir ortaya. Sadece aracın sağlamlığına bakmak yanlış olur. Ama bu tabii ki Volvo vb.'nin sağlam, güvenli araçlar olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabii.

Örneğin yukardaki Saab çarpışma testinde gerçekten araçların bütünlükleri korunmuş, çok iyi bir sonuç ama nihayetinde aracın içinde mankenler var. Gerçek bir kazada her yerimiz hava yastığı dolu olsa dahi zayıf bir insanın boynunun kırılmayacağının (kamçı etkisiyle) garantisi verilebilir mi?

Yani demem o ki altınızda ne olursa olsun, güvenmeyin o araca :) Mazallah... Yüksek hızlarda giderken aniden durunca (çarpınca) iç organlarımız bile kanamaya başlayabilir, darbe almasak dahi.

EMRE ALTINOK
29/03/2014, 08:01
1996 yılında susurluk kazasını hatırlayın. onda son model merso kamyonun altına girdi.

1997 yılında prenses diana kaza yaptı radyatör peteği bacaklarına saplanmış. arka koltukta oturuyordu.

Puntişinizle sürat yapmadan önce 2 kere düşünün.

Honor COOPER
29/03/2014, 10:30
Volvo ve Saab gerçekten güvenlik konusunda hep en önde olan markalardı.

SteinGP
29/03/2014, 15:25
Volvo hakkında verilen istatistik doğrudur diye biliyorum. Kesinlikle dünyanın en güvenli markası bence. Bir kez binin, kaputu açın lifte kaldırın bağlantı noktalarına bakın, kritik yerlerdeki sac kalınlığına, çelik barların kalınlıklarına bakın.

Serious Volvo Crash Caught On Tape, Why to drive a Volvo - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=UZM7QyZeFxw)

Şu videodan da görebilirsiniz. Ayrıca volvolarda kaza anından bi kaç saniye sonra otomatik olarak radyo son ses açılır. Eğer bayıldıysanız ayılmanıza yardımcı olmak için. Bu kadar ayrıntılı güvenlik önlemleri var adamların :)

elbruz
12/04/2014, 23:17
Gerçekten ilginç başarılı....:)

kovboy
13/04/2014, 05:55
volvo,merso bi yere kadar hız felakettir.yinede güvenliğe yatırım yapmış firmaların otolarını kullanmaya gayret edelim.kazasız sürüşler.

erenemre
13/04/2014, 18:43
marka falan bir yere kadar hepsi hikaye arkadaş güzel örnek vermiş prenses diana son model zırhlı mercedes te can verdi volvo da olsa tankta olsa hız felakettir ve iddia ediyorum 120 nin üzerinde hiç bir marka garanti veremez