PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima çalışsa da çalışmasa da gelen koku

tommyknocker
25/03/2014, 16:54
Selamlar,

Bu konu hakkında burada yani punto forumumuzda detaylı bilgi olabilir ama baya aramama rağmen bulamadım. İnternette de farklı model ve marka araçlarda benzer problemler var ama aradığımı bulamadım...

Başlıktan da anlaşılacağı üzere klima ya da ısıtma açık da olsa kapalı da olsa araba çalışınca içeri böyle yanık kokusuna benzer bir koku siniyor. Klimayı ya da havalandırmayı açmamla birlikte şiddetleniyor. Ben pek sallamıyorum açıkçası ama kız arkadaşım 3 kere ikisi çevre yolunda olmak üzere aracı kenara çektirip indiği ve bir daha da binmediği için bu sorunu halletmem gerekli :)

Öyle bir koku ki hani "oha yanık koktu" diyemiyorsunuz klima ya da havalandırma kapalıyken ama ince ince hissediyorsunuz o kokuyu, garip bir koku. Araç çalıştıktan bir 5 dk sonra falan gelmeye başlıyor hemen değil. Klimayı açınca biraz daha şiddetleniyor içeri giren hava ile ama asla çok çok fazla olmuyor. Belli bir seviyede takılıyor.

Daha önce böyle bir sorun yaşayan arkadaş varsa ve bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

tayfux
25/03/2014, 17:38
bende de yanık değil ama pis bir koku geliyor maalesef..ama aracı kapattığımda oto düğmesine bastığımda komple içindeki havayı boşaltıyor klima..bu arada benim aracım astra h..galiba puntolarda yok bu son yazdığım..

F500
25/03/2014, 19:07
Motor kaputunu açtığınızdada aynı koku geliyor mu?eğer geliyorsa nerden geldiğine bakabilirsiniz..motor yağ terletiyorsa sıcakken yanarak koku yapar,baskı balata ve kayışlardanda koku gelebilir..

Arrest
25/03/2014, 19:22
Ya poset kokusudur biyere falan yapismistir ya yag kokusudur. Polen filtre niz asiri pis olabilirmi? Nemli biyerde yasiyorsaniz polen filtreniz cok daha cabuk kirlenir.

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

byadrenalin
25/03/2014, 19:37
Benim de aklıma yukardakilerden hariç seçenek olarak torpito arkasında bulunan kalorifer rezistörünün üstündeki kablolar geldi. Klima çalışmıyor olsa bile belki o rezistör elektrik çektiğinden kablolara koku yaptırıyor olabilir. Arada belki sıcak kalorifer yüzünden eriyen bir kaç kablo vardır. Diğer seçenekleri de arkadaşlar söylemiş zaten.

cemdogu
26/03/2014, 01:17
Isınınca gelen koku diyince aklıma ilk poşet geliyo.Egzosa ya da diğer sıcak aksamlara yapışabilir.Lifte kaldırıp bakmak lazım.Varsa da temizlettirmek gerek.Berrrrbat kokar, geçmez de lanet olası.Baskı balatanız olsa, vites geçişlerinden anlardınız sanırım.Debriyaj ekstra yumuşar kavraması çok garip olur.Bazen araba direk zıplar kalkışlarda ya da koku vites geçişlerinde daha da ağırlaşır...Bunun gibi şeyler.Polen filtresine de baksanız iyi olur tabii de, ısınınca olması çok garip.

Sony Xperia L cihazımdan ile gönderildi.Olası Yazım Hatalarım İçin Özür Dilerim.

tommyknocker
27/03/2014, 02:25
Bugün ümraniyede oktay ustaya goturdum. Nur oto. Sorunu anlattım ve direk torpidonun arkasındaki polen filtresine baktı. Kapağın eski sahibi tarafından sanırım açılırken dişi kırılmış. Burada da bir arkadaş polen filtresini değiştirken buna dikkat edin diyordu. Polen filtresi de Oktay ustanın deyimiyle leş olmuş.

Kokunun ondan olduğuna emindi usta valla. O kadar garip senaryolar okudum ki böylesine basit olmasına bir süre inanamadım ve "abi emin misin" dedim :) %100 bu diyor. İnşallah odur da yarın kurtulurum şundan çevre yolunda kenara çekip kız arkadaşınızı yeniden binmeye ikna çabası müthiş can sıkıcı oluyor.

Poşet olayını kontrol etmiştim. Ama tam randımanlı olmamıştır. Eğilip fenerle egsoza falan baktım ama bir şey goremedim.

Kapağı 40 liraya aldım filtreyi de 10 liraya Özkan otodan yarın da takılacak.

İnşallah geçer şu koku da kurtulurum.