PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka arkaya problemler (start&stop, akü, city...)

mucar
25/03/2014, 01:45
Merhaba,

Bir süre önce start&stop sonrası akü ışığı yanmış ve akü şarj olmamıştı, şurda detaylarını anlatmıştım: https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/51638-gecici-aku-sarj-problemi.html

Arabayı durdurup tekrar çalıştırdıktan sonra problem yok sanmıştım ama arka arkaya problemler çıkmaya başladı. İlki ve en önemlisi artık start&stop çalışmıyor. Eskiden durduğumda motoru stop etmeyeceğinde (motor ısınmadıysa, klima açıksa vs) "start&stop devre dışı" yazardı, artık o da yazmıyor ve devreye girmiyor. Start&stop'u birkaç kez kapatıp açtım, değişiklik yok.

İkincisi, city açıkken direksiyondan bir cızırtı geliyor. Eskiden de var mıydı farkında değilim. Biri direksiyona iyice yaklaşıp city'yi açıp kapatarak denerse çok memnun olurum.

Üçüncüsü ve en önemsizi, camları aşağı indirmek için düğmeye biraz basıp bırakırsam tamamen açılıyor fakat kapatırken otomatik kapanmıyor. Kapanana kadar düğmeyi çekmem gerekiyor. Uzaktan kumandayla eskiden camlar kapanırdı, artık kapanmıyor. Bu normalde hiç önemli değil ama belki bir arızanın belirtisidir diye yazıyorum.

Arabayı 3-4 günde bir kullanıyorum artık, bir de işler yoğun olduğundan servise gidemiyorum. Bulduğum ilk fırsatta gideceğim. Anlattıklarıma göre bir tahmini olan var mı?

cdogu
25/03/2014, 01:49
Hocam probleminiz bana akünün değişmesi gerektiğini düşündürdü. Onun dışında diğer konunuzda da şarj dinamosu sıkıntısı olabilir dendi. Punto'larda elektrik materyaller fazla olduğu için birinde arıza olunca diğerini de sapıtabiliyor. Bence bir akünüzü değiştirip bakın duruma. Olmazsa arıza tespit yoluna gidilir. Zaten serviste bağlayıp bakarlar ak ile kara çıkar ortaya.

1923qw
25/03/2014, 02:10
cityde bir cızırtı yok hocam bende ben arabayı çok dinlerim, camlara gelince aynı şey başıma gelmişti sağ arka camım uzun basmama rağmen otomatik açılıp kapanmıyordu, serviste 5 dakikada hallettiler büyük bir problem değil yani

mucar
25/03/2014, 18:00
cityde bir cızırtı yok hocam bende ben arabayı çok dinlerim, camlara gelince aynı şey başıma gelmişti sağ arka camım uzun basmama rağmen otomatik açılıp kapanmıyordu, serviste 5 dakikada hallettiler büyük bir problem değil yani

Cızırtı da canımı sıktı şimdi... Bilgi için teşekkürler.

F500
25/03/2014, 18:35
Akü işareti çıktıysa şarj dinamosundandır ve aküyü şarj etmediği için düşük voltaj en başta dreksiyon motoru olmak üzere tüm elektriksel sistemlerde hataya sokar,yapıcağınız ilk iş bi elektrikcide aküyü ölçtürtmek eğer çok düşükse şarj dinamosuna baktırmaktır,dinamonunda üzerine takılı kömür denilen küçük ayrı bi parça var muhtemlen o değişecektir,basit bir işlemdir,çıkmasınıdaa bulabilirsiz sıfırıda bosh marka 120 tl olması lazım,arızayı anlamadan sakın komple şarj dinamosunu falan değiştirtmeyin,geçmiş olsun

mucar
13/05/2014, 18:13
Servise hala gidemedim ama start&stop artık çalışıyor. Aylar sonra ilk defa klimayı çalıştırmıştım, ışıkta durunca klima ve motor birlikte durdu, debriyaja basınca çalıştı. "Start&stop devre dışı" yazısı da olması gerektiği gibi (park ederken vs) çıkıyor artık.

İlerde aynı problemle karşılaşan olursa deneyebilir.

brcan157
14/05/2014, 03:46
puntoya yada sana bana has değil bu usta.bizim müdürde s60 drive var adamı maymun ettiler 2hafta arabasız kaldı megersem start stop akü arızasıymıs.dehset profesyonel olsalar bile adamların yaptıkları yorum neymiş biliyomusun.?'geç farkettik ama sonuc ıtıbarı ile aküdenmiş' :)) hadi yaaaaaaa dedik bizde.arıza herkese mahsus ama amatörlük pahabiçilemez.

iskmehmet1975
14/05/2014, 16:37
Bunların hepsi bende de oldu,aküyü değiştirdiğim zaman oldu ama hernasılsa kendi kendine gittiler :)

mucar
21/05/2014, 19:56
Servise gidebildim nihayet :) Sadece aküyü test ettiler "AKÜ İYİ DURUMDA" yazıyor. Keşke diyorum düzelmeden gitseydim, problemin kaynağı bulunurdu belki.

Her şey yolunda diye kafama takmıyorum şimdilik, umarım tekrarlamaz.