PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klimayı Açınca Gelen LPG Kokusu

samedya
23/03/2014, 15:45
Merhabalar, Grande Punto 1.4 Fire Fun aracım var. Aracı LPG ile kullanırken bekleme anında klima/kalorifer açtığımda içeri LPG kokusu doluyor. Araç hareket halindeyken böyle bir sorun yok. Işıklarda yada herhangi bir sebeple beklerken koku geliyor.

Ankarada bir kaç ustaya gittim bunlar arasında Sait Usta ve Damla Lpg de var. Aletle sızıntı kontrolü yaptılar fakat hiç bir şekilde kaçak olmadığını söylediler. İnternetten de araştırdım bu konuyu farklı yaklaşımlar var.

Ustanın birisi regülatörü değiştirelim dedi birisi LPG beyninde sorun var dedi 300 lira fiyat biçiyorlar. İnternette konunun sadece manifalttan regülatöre gelen ince hortumun değiştirilmesi ile çözülebileceğini söyleyen var bunu ustaya söylediğimde tavrı değişiyor internette her yazana inanırsan işin zor diye. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Acaba aynı olaydan muzdarip bir arkadaşımız varmı aramızda ? Bu arada LPG sistemim OMVL

byadrenalin
23/03/2014, 15:54
Önce bir polen filtreni değiştir. Benzer bir sorun bende de vardı. Arabanın içinde boğulcak gibi oluyordum. Polen filtresini değiştirdiğimde sorun çözülmüştü. İnternetten yazanlara inanma diyen ustalara da hiç bulaşma. İnsanları nasıl düdükleriz diye uğraşıyorlar. Diğer arkadaşlar da yardımcı olacaktır illaki. Polen 'i kesin değiş dene. Zaten 7-8 tl bir şey. 10 tl de montaja verirsin. 20 tl yi geçmez. Baktın düzelmedi daha sonra da kendinin internette okuduğun manifolttan regülatöre giden ince hortumu değiştirt. Ustaya git parasıyla değil mi kardeşim. Değiştirmeni istiyorum de. Fiyatını da yine netten öğren ve fazlasını vermeyerek değiştirt. Duruma göre diğer değerlendirmeleri yaparız. Burdaki başka arkadaşlar da yardımcı olacaktır illaki.

samedya
23/03/2014, 16:10
Yanıtınız için teşekkür ederim, ilk iş polen filtresini değiştireceğim. Bu sürede klimayı açmadan aracı LPG ile kullanmayı düşünüyorum umarım bir sorun yaşamam.

halils2
23/03/2014, 17:15
Merhabalar, Grande Punto 1.4 Fire Fun aracım var. Aracı LPG ile kullanırken bekleme anında klima/kalorifer açtığımda içeri LPG kokusu doluyor. Araç hareket halindeyken böyle bir sorun yok. Işıklarda yada herhangi bir sebeple beklerken koku geliyor.

Ankarada bir kaç ustaya gittim bunlar arasında Sait Usta ve Damla Lpg de var. Aletle sızıntı kontrolü yaptılar fakat hiç bir şekilde kaçak olmadığını söylediler. İnternetten de araştırdım bu konuyu farklı yaklaşımlar var.

Ustanın birisi regülatörü değiştirelim dedi birisi LPG beyninde sorun var dedi 300 lira fiyat biçiyorlar. İnternette konunun sadece manifalttan regülatöre gelen ince hortumun değiştirilmesi ile çözülebileceğini söyleyen var bunu ustaya söylediğimde tavrı değişiyor internette her yazana inanırsan işin zor diye. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Acaba aynı olaydan muzdarip bir arkadaşımız varmı aramızda ? Bu arada LPG sistemim OMVL

Önünüzde yanınızda araç var mı içeriye koku geldiğinde. Işıklarda beklerken dediğin için soruyorum. Ben aracı ilk çalıştırdığımda rüzgar aracın önüne doğru esiyorsa benzin kokusu geliyor içeri. Egsoz manifolt contam patlak 3 senedir değiştirecem inşallah. Ama gaz kokusu önümde gazlı araç olmadığı durumlar haricinde hiç hatırlamıyorum.

samedya
23/03/2014, 21:18
Arkadaşlar sorunu hallettik, bugün Kırıkkalede sanayide rastgele bir atiker servisine girdim. Ustaya durumu anlattım ve enjeksiyona giren 4 hortumla manifoltdan regülatöre giden hortumu 30 TL karşılığında değiştirdi ve sorunum düzeldi artık koku gelmiyor.

byadrenalin
23/03/2014, 21:20
Arkadaşlar sorunu hallettik, bugün Kırıkkalede sanayide rastgele bir atiker servisine girdim. Ustaya durumu anlattım ve enjeksiyona giren 4 hortumla manifoltdan regülatöre giden hortumu 30 TL karşılığında değiştirdi ve sorunum düzeldi artık koku gelmiyor.

Geçmiş olsun. Sorununuz çözülmesin sevindim :) Bu tip şeyler insanı araçtan soğutuyor zaman zaman :) Böylece de soru konusu yararlı bir bilgi konusu olmuş oldu :) 30 lira bir şey değil. 300 tl ye beyin değişecek diyen usta diye geçinen o insanlara da yazıklar olsun.

eros06060
23/03/2014, 21:22
sorununuzun çözülmesine sevindim bende sıcağı açtığım zaman aracım lpg li ama banada benzin kokusu geliyor :S acaba aynı sorunmudur düşünmeden edemedim

byadrenalin
23/03/2014, 21:25
sorununuzun çözülmesine sevindim bende sıcağı açtığım zaman aracım lpg li ama banada benzin kokusu geliyor :S acaba aynı sorunmudur düşünmeden edemedim

Sizde bir polen filtresini değiştirmekle başlayın derim :) En ucuz yollusu o :D

eros06060
23/03/2014, 21:26
Sizde bir polen filtresini değiştirmekle başlayın derim :) En ucuz yollusu o :D

Aynen bi onu deneyelim bakalım :D olmazsa karbüratör kablolarını kontrol ettiririz :D

sonaltan
23/03/2014, 21:32
Geçmil olsun.LPG kokusu gelme olayını bende yaşadım.Lpg bayisinde defalarca kontrol edildi bulunamadı.Dizel puntosu olan iş yerinden arkadaşımda benim aracım dizel bende zaman zaman trafikte lpg kokusu alıyorum diyince uyandım.Koku aldığınız zaman önünüzdeki araçtan gelme ihtimalini de aklınızda bulundurun.Ayrıca sıralı sistemlerde kaçak olması durumunda basınç sensörü var diye biliyorum.

byadrenalin
23/03/2014, 21:43
Aynen bi onu deneyelim bakalım :D olmazsa karbüratör kablolarını kontrol ettiririz :D

hahahaha :D

CooLony
23/03/2014, 21:44
Ayni sorunu bende yasiyorum ama regulator degistikte sonra gelmiyor gibiydi dun farkettim sanki yine geliyor. Tam olarak bahsettiginiz sorunun aynisi 5 kere hassas cihazla kontrolu yapildi kacak yoktu. Bu cok iyi oldu ecu degisime gidecek servise gidince o dediklerinizi degistireyim bende bakalim. Allah razi olsun vallaha cok ugrastim bende cok arastirdim bir sonuca ulasamamistim.

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

samedya
23/03/2014, 21:55
Bu konunun diğer arkadaşlar içinde ışık olması beni memnun etti. Öncelikle ustanızın elindeki kaçak cihazı rakamsal değerler gösteren cihaz olmalı. Ankaradaki 3 sözde ustanın elinde küçük renkli kareler olan ve ilkel grafiksel olarak ölçen cihaz vardı ve yakalayamadı kaçağı. Kırıkkaledeki küçücük dükkanı olan adam gibi ustanın elinde ise rakamsal değerler veren bir cihaz vardı ve enjektörlerin altına cihazı tuttuğunda 0,03 gibi bir değer verdi ve usta evet kaçar var dedi.

Söktüğü eski kabloların üzerlerinde kılcal çatlaklar vardı bana da gösterdi hatta. Ayrıca daha önce bu hortumların diplerine kelepçe uygulaması yapılmamış usta bu konuda hassas olduğumu anlamış olmalı ki alt kısımlarada kelepçe taktı. Sizinde sorununuzun çözülebilmesi adına detaylı bir anlatım yaptım sanırım :)