PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1 2007 Fuji Rezaleti

Daywalker
01/10/2007, 11:45
Sezonun en eğlenceli yarışlarından birinin yaşandığı Japonya Fuji pistinde FIA'nın yaptığı inanılmaz hata belki de Ferrari'nin müthiş zafere imza atmasını engelledi. Güvenlik aracı liderliğinde başlayan yarış öncesinde FIA takımlara Yağmur Lastiklerini kullanması yönünde bir uyarı gönderiyor. Bu uyarı da Ferrari takımından Sportif Etkinlikler Müdürü Stefano Domenicali'ye yapılıyor. Ancak duyuru e-mail yolu ile yapıldığından Ferrari takımı yarışa geçiş lastiği denen Intermediate başlıyor ve ancak bu duyurudan yarış başladıktan sonra haberleri oluyor. Sonrasında da her iki aracını da ilk turlarda pite alıp lastik değiştirmek zorunda kalıyor.

Güvenlik aracı önderliğinde geçilen turlarda Kimi Raikonnen ve Felipe Massa 19 ve 20. sılarları paylaşırken, Kimi Raikonnen 3. Felipe Massa ise 6. olarak finiş gördü.

Daywalker
01/10/2007, 12:49
FIA'nın bu tür kritik bir uyarıyı e-mail ile yapması çok ilginç aslında.

İbrahimKC
01/10/2007, 16:29
İyide, Yılların deneyimine sahip Ferrari, boyle bir havada Yağmur lastiklerini kullanması gerektiğini bilmiyor mu? Her ekibin kendine ait hava tahmin takımı olduğu bir organizasyonda, şakır şakır yağmur yağarken neden geçiş lastikleri ile yarışa başlıyorlar.

Bence risk aldılar, yarış başlayana kadar yağmurun dineceğini tahmin ettiler ama olmadı. YAni FIA'ın hatasından dolayı Ferrarinin müthiş!!! zaferi kaçırdığını düşünmüyorum..

Linos
01/10/2007, 17:00
İbrahim'e katılıyorum! FIA uyarabilir ama neticede takımlar kendi kararlarını kendileri verirler! Örneğin yarış esnasında hava yağmura döndüğünde ya da yağmur kestiğinde, FIA'nın uyarısı üzerine mi lastik değiştiriyorlar?

Her ne kadar Ferrari'ci olsam da, yenilginin kabahatini FIA'ya atmak hiç mantıklı değil!

Akincl
01/10/2007, 17:05
çok ilginç yariştı.. bence böyle bir bahane kabul edilemez.. günümüzün iletişim sisteminde bu bahane değil bence...

Kim neyi bahane etmiş .ferrari fia yı mahkemeye mi vermiş.bu yüzden mi yenildik demişler.

senin tuttuğun mclaren sahtekar bir firma olduğunu kabul etti mi

ferrari geçen hafta şampiyonluğunu ilan etti mi

eeeeee daha ne

not:önemli olan pilotlar şampiyonluğu falan yazma lütfen.fia isteseydi sporcuların da puanını silerdi

ama kimse son yarışları izlemezdi.

İbrahimKC
01/10/2007, 17:12
Kim neyi bahane etmiş .ferrari fia yı mahkemeye mi vermiş.bu yüzden mi yenildik demişler.

senin tuttuğun mclaren sahtekar bir firma olduğunu kabul etti mi

ferrari geçen hafta şampiyonluğunu ilan etti mi

eeeeee daha ne

1. Arkadasın mclaren ni tuttuğunu nereden çıkardın?
2. Herkes doğru düzgün bir üslupla fikrini beyan ederken, sen neden bağırıp çağırıyorsun?
3. Her konuya bu şeklide sert mesajlar yazmayı kendine görev mi biliyorsun?

Daha olumlu mesajlarını umutla bekliyorum. Herkes gibi, birisine laf söylemeden genel fikirlerinini burada söyleyebilirsin. Ali Kemal'ın yazdığı mesajda hiç bir şey görmüyorum..Yukarıda ki yazı kime aitse gidip onu bulup ona laf söyleyebilirsin ancak..

Akincl
01/10/2007, 17:33
1. Arkadasın mclaren ni tuttuğunu nereden çıkardın?
2. Herkes doğru düzgün bir üslupla fikrini beyan ederken, sen neden bağırıp çağırıyorsun?
3. Her konuya bu şeklide sert mesajlar yazmayı kendine görev mi biliyorsun?

Daha olumlu mesajlarını umutla bekliyorum. Herkes gibi, birisine laf söylemeden genel fikirlerinini burada söyleyebilirsin. Ali Kemal'ın yazdığı mesajda hiç bir şey görmüyorum..Yukarıda ki yazı kime aitse gidip onu bulup ona laf söyleyebilirsin ancak..

1-Kendisinden öğrendim
2-Doğru düzgün uslup mu.yazının altında ferrari ağlıyor demek istemiş.imayı anlamamışsın
gerçeklerden bahsedelim ferrari nn böyle bir açıklaması mı var.
3-Hayır

benim olumlu yazılarımı okuyan okuyor.subjektif insanlara olumlu yaklaşamıyorum.ayrıca herşeye olumlu yaklaşmak ile biryere varılmaz.bu da benim düşüncem saygı duyarsın ya da duymazsın.

ayrıca araya niye girdiğini de anlamış değilim.kimsenin avukatlığını yapma.

yönetim yorumumu inceler gerekirse hesabım kapatılır.senin yorumuna kimsenin

ihtiyacı yok.

Akincl
01/10/2007, 18:12
Ali Kemal

Ben sana hiç saygı duymuyorum.

OzzY
01/10/2007, 18:12
(not: yönetim bunu görüyordur umarım..)

yönetim hep burda.

OzzY
01/10/2007, 18:13
Tartışma bitsin...

microab
01/10/2007, 18:20
@akıncl

Konuları alıp,eğip-büküp,çekip çekiştirmeyi nasıl da beceriyorsun.

Nerden nasıl kanılara varıyorsun sen,bu nasıl bir ön görüdür.

Gerginliğe neden olacak mesajlar...

12. Herhangi bir başlık altında gerginliğe yol açmak: 7 gün süreli uzaklaştırma

medjai
01/10/2007, 18:48
neyse olay kapansın olayın acıklaması şu sıralama turundaki lastigin neyse yarışa onla başlarsın ama fia derse bu yarısda yagmur yagacagı kesin lastik degişebilirsiniz ozaman takımlar yagmur lastigi takabilir fia bu izni vermiş ama takımlara mail yoluyla haberdar etmiş

Daywalker
02/10/2007, 10:09
Sanırım burada bir yanlış anlama var. FIA yağmur lastiklerinin takılmasını öneri olarak değil mecburiyet olarak bildiriyor takıma. Ferrari kendi kararı ile geçiş lastiği ile başlamış olabilir ancak ilk turlarda pit yapma zorunlulğu olmaması kendi sorunları. FIA nın Extreem lastikleri güvenlik sebebi ile şart koşması sebebi ile ferrariler mecburi pit yapmıştır. Geçiş lastiği ile devam edebilmeleri mümkün olsa daha ileriki turlarda SC öncülüğünde geçilen turlar içerisinde yaptıkları 2. pit stop sırasında lastik değiştirebilir böylece fazladan 1 pit yapmamış olurlardı.

medjai
02/10/2007, 11:30
mecburiyet degil dir öyle olsa ferrariye ceza verilirdi ferrarinin yarısa basladıgı lastik geçiş lastikleridir yarıs sırasında yagmur baslama ihtimaline karsı ama yogun yagmurda da kullanılmaz

Daywalker
02/10/2007, 11:32
mecburiyet degil dir öyle olsa ferrariye ceza verilirdi ferrarinin yarısa basladıgı lastik geçiş lastikleridir yarıs sırasında yagmur baslama ihtimaline karsı ama yogun yagmurda da kullanılmaz

Orijinal duyuru budur. Formula 1 Resmi Web sitesinden.

Ferrari did not receive tyre notification in time

Ferrari have claimed their Japanese Grand Prix was ruined by a late communication from stewards ordering all cars to start the race on extreme wet-weather tyres.

Kimi Raikkonen and Felipe Massa, third and fourth on the grid, both took to the circuit on standard wets, but were then forced to pit, dropping them to the back of the field and severely compromising their chances of challenging for victory.

“After a few laps, we were informed of a decision of the stewards that demanded the use of extreme wets,” said team principal Jean Todt. “The team had not been informed and only after the race, did we find that an e-mail had been sent to Stefano Domenicali which arrived after the start of the race. We were amazed and had to immediately call in the drivers to the pits to change tyres.”

Despite the setback, both Ferraris finished in the points. Raikkonen, in particular, drove a storming race to finish third, keeping his championship hopes a. Massa was less fortunate. The Brazilian picked up a drive-through penalty for overtaking under the safety car and eventually came home sixth, putting him out of contention for the title.

dejavu
02/10/2007, 12:43
Orijinal duyuru budur. Formula 1 Resmi Web sitesinden.

Ferrari did not receive tyre notification in time

Ferrari have claimed their Japanese Grand Prix was ruined by a late communication from stewards ordering all cars to start the race on extreme wet-weather tyres.

Kimi Raikkonen and Felipe Massa, third and fourth on the grid, both took to the circuit on standard wets, but were then forced to pit, dropping them to the back of the field and severely compromising their chances of challenging for victory.

“After a few laps, we were informed of a decision of the stewards that demanded the use of extreme wets,” said team principal Jean Todt. “The team had not been informed and only after the race, did we find that an e-mail had been sent to Stefano Domenicali which arrived after the start of the race. We were amazed and had to immediately call in the drivers to the pits to change tyres.”

Despite the setback, both Ferraris finished in the points. Raikkonen, in particular, drove a storming race to finish third, keeping his championship hopes a. Massa was less fortunate. The Brazilian picked up a drive-through penalty for overtaking under the safety car and eventually came home sixth, putting him out of contention for the title.

Peki şu ingilizceyi türkçeye çevirecek emekçi birarkadaş varmı aranızda..

Daywalker
02/10/2007, 12:49
Ferrari have claimed their Japanese Grand Prix was ruined by a late communication from stewards ordering all cars to start the race on extreme wet-weather tyres

Bu satırda geçen ordering kelimesi eğer ki yanlış anlamadımsa talimat anlamında kullanılmış. yani extreme lastiklerin kullanılmasını talimat ile bildirmişler. Bu da pist durumunun ağırlığı ve de güvenlik gerekçesi ile böyle bir talimat verildiği anlamına gelecektir. Sonuç olarak Ferrari uyarıyı almadığı ve alır almaz da uyguladığı için cezai bir durum söz konusu olmaz sanırım.