PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon kumandası ile Cruise Control

alixxx
16/03/2014, 21:12
Uzun zamandan beri aklımda bulunan bir projeyi hayata geçirdim :) Gerçi artık grande puntom yok fakat arkadaşlar direksiyon kumandası ile yapılır mı deyince bende paylaşayım dedim :)

Önce Eski kumandalarını ödünç veren Yunus beye çok teşekkür ediyorum.

Devre alelacele çizilmiştir bunu belirteyim. Bakır plaket kısıtlı ve pazar günü her yer kapalı olduğu için akşam akşam bir deneme yapayım dedim sadece yârin ışıklısını çizmeyi planlıyorum.

İlk olarak devrenin yollarını çizdim.

https://i.hizliresim.com/xGjaX2.jpg

Daha sonra asite atarak devrenin kalem ile çizdiğim yerlerin dışında kalan yerlerin erimesini sağladım.

https://i.hizliresim.com/wOjmlD.jpg

İstemediğim kısımlar eridikten sonra etrafındaki fazlalıkları törpüledim.

https://i.hizliresim.com/em0my8.jpg

Törpüleme bittikten sonra dirençleri lehimledim.

https://i.hizliresim.com/KrGnza.jpg

https://i.hizliresim.com/xVjm1B.jpg

https://i.hizliresim.com/eoJoMR.jpg

Bu işlemler yapıldıktan ve devre hazırlandıktan sonra direksiyon kumandasındaki 3 ya da ışıksızlardaki 2 kablo sökülerek aynı sıra ile bu yeni kumandaya lehimlenmelidir.

Direksiyondaki işlemler bittikten sonra diğer konumda anlattığım gibi D body computer D soketini söküp bady'nin yanından çıkarıyoruz ve 50. pini buluyoruz. Bu sol direksiyon kumandasından gelen kablo. 50. pindeki kabloyu biraz yukardan kesip 41. pini buluyoruz eğer tesisat varsa kabloyu sıyırıp kestiğimiz boşta kalan kabloyu buraya bağlıyoruz. Eğer pin yoksa pin takıp kestiğimiz kabloyu 41. pindeki kabloya bağlıyoruz.

En son olarakta aktifleştirmek kalıyor ki bunun için de ELM 327 gerekiyor.

Ve sonuç :

https://i.hizliresim.com/wzN9b4.jpg

https://i.hizliresim.com/x9j0yo.jpg

https://i.hizliresim.com/xYomzj.jpg

https://i.hizliresim.com/xYomYj.jpg

Yarın daha güzeli geliyor :) İsteyen arkadaşlara yardımcı olurum.

görkem koçsan
16/03/2014, 21:17
ali abi maşallahın var hee :)

tayfux
16/03/2014, 21:22
Ali hocam elime sağlık cidden görünce şaşırdım eğer bunu çalıştırırsan bravo...

ermanadakale
16/03/2014, 21:24
ali hocam seninki kafada beyin değil başka bişey car discovery izliyor gibi hissetim kendimi helal helal helal diyorum
süperr

alixxx
16/03/2014, 21:26
Ali hocam elime sağlık cidden görünce şaşırdım eğer bunu çalıştırırsan bravo...

Çalışmayacak bir şey yok diğer sistem ile aynı bir ara butonlusunu yapmıştım sitede butonluyu sorunsuz kullanan arkadaşlar var bu günde direksiyon kumandası ile olanını yaptım :)

ykaya1983
16/03/2014, 21:40
Benim tuş takımına ne olmuş öyle yav:DValla maşaallah ali bey sizde bu azim olduğu müddetçe puntoya park asistan da yaparsınız.

cemdogu
16/03/2014, 21:42
Başkan peki şöyle birşey yapılır mı? Sanıyorum, cruise kontrol ü bu şekilde çalıştırmak, teyp kontrolünü direksyondan yapmamamıza mal olacak...

Bu tuşlar Cruise controlü aktifleştirince hız arttırma azaltma olsa, aktifleştirmeyince teyp tuşu olarak devam etse? Röleyle vesaireyle mümkün müdür bu?

C2105 cihazımdan gönderildi

alixxx
16/03/2014, 21:45
Başkan peki şöyle birşey yapılır mı? Sanıyorum, cruise kontrol ü bu şekilde çalıştırmak, teyp kontrolünü direksyondan yapmamamıza mal olacak...

Bu tuşlar Cruise controlü aktifleştirince hız arttırma azaltma olsa, aktifleştirmeyince teyp tuşu olarak devam etse? Röleyle vesaireyle mümkün müdür bu?

Cem'cim aramızdaki yaş farkı ile alakalı olarak "başkan" kelimesi çok hoş olmadı sanki.

Dediğin şekilde de yapılabilir yapılabilir Cem.

okan atak
16/03/2014, 21:47
Projede gec kalmissin baskanim yinede dusunce guzel 2008 t_jet sportum var 1 senedir cc direksiyon kumandasi ile kullaniyorum seviste yaptirdim ;)

GT-I9500 cihazımdan gönderildi

alixxx
16/03/2014, 21:49
Projede gec kalmissin baskanim yinede dusunce guzel 2008 t_jet sportum var 1 senedir cc direksiyon kumandasi ile kullaniyorum seviste yaptirdim ;)

GT-I9500 cihazımdan gönderildi

Yapılmıştır mutlaka ben can sıkıntısından uğraşıyorum bununla ve zaten ilk ben yaptım demedim ki :) Neyse hayırlı olsun :)

karaelmaz
16/03/2014, 21:59

Ali abim eline beynime emegine saglik ah sana yakin olaydim da egitileydim be abi boyle seylere cok merakim var. Arkadasin sordugu soruya gelirsek rakip sitede bir abi bunu yapmisti galiba senin yaptiginda ayni abi dreksiyon kumandasini iki turlu kullanmayi mumkun kilmisti ses ac kis tuslari cc moddayken de ses ac kis yapiyodu celence furkan arkadasimizin aracina montajliydi galiba
Bu arada abim yarin konustugumuz parcalari kargoliycam simdiden tesekkur ederim

alixxx
16/03/2014, 22:38
Ali abim eline beynime emegine saglik ah sana yakin olaydim da egitileydim be abi boyle seylere cok merakim var. Arkadasin sordugu soruya gelirsek rakip sitede bir abi bunu yapmisti galiba senin yaptiginda ayni abi dreksiyon kumandasini iki turlu kullanmayi mumkun kilmisti ses ac kis tuslari cc moddayken de ses ac kis yapiyodu celence furkan arkadasimizin aracina montajliydi galiba
Bu arada abim yarin konustugumuz parcalari kargoliycam simdiden tesekkur ederim

Şahincim onu benim bildiğim bossmen449 nickli arkadaş yaptı Furkan da yapmıştır fakat benim ondan haberim yok. Bayaa oldu Bossmen yapalı ama o önce bu sonra diyemeyecem şimdi ve buna gerekte yok bence. Kimse başkası taktı diye aracına lip takmamazlık yapmıyor ya da kimse başkası aracının gösterge renklerini değiştirdi diye değiştirmekten vazgeçmiyor. Gönül isterki herkes elinden gelen kalbinden geçen her şeyi aracına uygulasın.

İnşallah arkadaşlar daha güzelini benim düşünemediğim ya da düşünüp yapamadığımı yapar.
Senin konuya gelirsek şimdi baktım şahin elimde ufak (805 smd led) yani teyp için sadece kırmızı ve beyaz var fakat büyük ledlerden (1210 smd led) mavi-beyaz-yeşil var teyp işi biraz zor. Aslında sen 805 kılıf smd led bulup içerisine koyup gönderirsen daha güzel olur. Ben buralarda bulamam en son çare sipariş edebilirim. Fakat direksiyon kumandaları için büyük kullanılabilir sorun olmaz.

klavikula
16/03/2014, 22:40
Kardeşim Ellerine sağlık bence çok şık bir uygulama olmuş. Önemli olan önce yapılmış olması v.s. değil senin emek harcayıp bunu bizimle paylaşman seni gerçekten tebrik ediyorum. Kendi namıma forumda böyle aktif ve değerli bir üyenin olması ilede forum adına gurur duyuyorum.Teşekkürler kardeşim vaktini emeğini bizim yararımıza kullandığın için..

alixxx
16/03/2014, 22:48
Kardeşim Ellerine sağlık bence çok şık bir uygulama olmuş. Önemli olan önce yapılmış olması v.s. değil senin emek harcayıp bunu bizimle paylaşman seni gerçekten tebrik ediyorum. Kendi namıma forumda böyle aktif ve değerli bir üyenin olması ilede forum adına gurur duyuyorum.Teşekkürler kardeşim vaktini emeğini bizim yararımıza kullandığın için..

Teşekkür ederim abi.

Abi elimden geldiğince forumdaki arkadaşlara yardım etmeye çalışıyorum. Naçizane tabi yani benim bilgim ne ki yardım edeyim aslında yardımdan ziyade bilgi paylaşımı benimki.

Yarın daha güzeli gelecek nasip olursa. Bu gün dükkanlar kapalı olduğundan 2. denemeyi yapamadım malzeme yetmedi. Fakat yarın ışıklısını yapmayı planlıyorum ve bir bölümde kalemle tam çizememişim sanırım yolun kedisi de eridi. Devre çok içime sinmedi fakat dediğim gibi yarın daha güzelini yapmaya çalışacağım :)

usermm1
16/03/2014, 23:31
direksiyonu hiç bozmasak. ayrı bir buton yapsak ordan devreye soksak. mesela teybin üstündeki boş düğme yerleri olabilir veya başka bir yere monte edilebilir. şu cc kolunu almadan ucuza halledelim şu işi :)

ahdcgg
17/03/2014, 00:42
emeğinize düşüncenize sağlık ustam bize ışık tutuyorsun arabalarımızın eksikliklerini sizin sayenizde kapatıyoruz.. hem teyp hemde cc aynı aynı anda kullanabileceğimiz bi projeyle gelmenizi kendi adıma çok istiyorum dualarımız sizinle emekleriniz boşa çıkmaz inşallah..

cdogu
17/03/2014, 00:52
Cem'cim aramızdaki yaş farkı ile alakalı olarak "başkan" kelimesi çok hoş olmadı sanki.

Dediğin şekilde de yapılabilir yapılabilir Cem.

Hocam yanlış anlaşılma olmasın diye yazıyorum. Biz genelde saygı duyduğumuz,sevdiğimiz ve kendimize yakın bulduğumuz kişilere ''Başkan'' deriz ki, Ankara ekibinden Harun abi bunu en iyi bilenlerdendir şayet Başkan dediğimiz,sevdiğimiz saydığımız abilerimizdendir. Yani bu başkan şeklinde hitaptan rahatsız olmak tabii ki sizin insiyatifinizdedir fakat yanlış anlaşılma olmasın,''Kanka'' laçkalığında söylenmiş bir şey değil. Bu yüzden böyle tepki göstermene şahsen üzüldüm,Cem de üzülmüştür.

Uygulamaya gelince zaten sizin yaptığınız işler ortada,bu da alkışlanacak bir şey olmuş. Işıklı devrenin çizimini de bekliyorum şahsen ki,eğer çözebilirsem Punto'm olmadığı halde Ankara'daki arkadaşlarıma parça ve uygulama konusunda bir nebze yardımcı olabilirim izniniz dahilinde. Teşekkürler :)

cemdogu
17/03/2014, 03:09
Yanlış anlaşılmasına üzüldüğüm gibi, yadırganmasına ve bu kadar resmi olma gerekliliğine de üzüldüm Ali abi.Forum olduğu için, hiç tanımadığım kişilere genelde başkan, hacım,ustam,üstadım diye hitab ederim.tabii ki mizacım normal gelmemiş olabilir ancak laçkalıktan değil, samimiyetten olduğunu idrak etmeni isterim.Kusura bakma, cenk çok güzel izah etmiş, ben de noktayı koyayım dedim...

alixxx
17/03/2014, 19:27
Bu da ışıklısı arkadaşlar :)

Işıklar eski aracımdan kalma bu gün led ararken birde baktım söktüğüm ledlerin bir kısmı duruyor :)

https://i.hizliresim.com/w1XMyp.jpg (https://hizliresim.com/w1XMyp)

https://i.hizliresim.com/KZ07VZ.jpg (https://hizliresim.com/KZ07VZ)

https://i.hizliresim.com/wjoVjr.jpg (https://hizliresim.com/wjoVjr)

ahdcgg
17/03/2014, 20:40
ustam bunun teybi çalıştıranıda olacakmı

bossman449
17/03/2014, 22:29
Evet işte Alixx arkadaşımın bahsettiği Bossman geldi :)
Arkadaşlar ben hem teyp hem cc yi aynı tuşlara bağladım cc aıldığında tuşlarişey olur cc yi kapatıldığındada teybi kumanda ediyor bunun için 3 adet mini çift kontak 12v role ve 1 adet minik bir anahtar kullandım roleleri direksiyon airbağ altına koydum benim mesleğim elektronik olduğu için yapması çok kolay geldi elektronik bilgisi olmayan biri için karmaşık bir olay olur.

ahdcgg
17/03/2014, 22:40
Evet işte Alixx arkadaşımın bahsettiği Bossman geldi :)
Arkadaşlar ben hem teyp hem cc yi aynı tuşlara bağladım cc aıldığında tuşlarişey olur cc yi kapatıldığındada teybi kumanda ediyor bunun için 3 adet mini çift kontak 12v role ve 1 adet minik bir anahtar kullandım roleleri direksiyon airbağ altına koydum benim mesleğim elektronik olduğu için yapması çok kolay geldi elektronik bilgisi olmayan biri için karmaşık bir olay olur.

ustam resimlerle anlatabilme sansın varmı bide malzeme listesini verirsen yaparız..

bossman449
17/03/2014, 23:16
ustam resimlerle anlatabilme sansın varmı bide malzeme listesini verirsen yaparız..

keske arabamı satmasaydımda resim çekebilseydim yaparkende o telaşla hiç aklıma gelmedi ama dediğim gibi elektronik bilgisi olmayanlar için yapımı çok zor aracına dışarıdan cc yapan bir arkadaşım direksiyon sol tuşlarını çıkarıp gönderirse herhangi bir karşılık beklemeden (ücretsiz) yapıp tekrar gönderirim yada Mersin e yolu düşen olursa herşekilde yardım ederim .

cdogu
17/03/2014, 23:33
Şimdi,+,- zaten malumumuz. Ses kapatma tuşu da Cruise'i açıyor desek.. res tuşu ne oluyor bu durumda Ali abi?

LG G2 Cihazımdan aracılığıyla gönderildi.Olası yazım yanlışlarım için özür dilerim.

alixxx
17/03/2014, 23:59
Şimdi,+,- zaten malumumuz. Ses kapatma tuşu da Cruise'i açıyor desek.. res tuşu ne oluyor bu durumda Ali abi?

LG G2 Cihazımdan aracılığıyla gönderildi.Olası yazım yanlışlarım için özür dilerim.

Cenk ses kapatma tuşu res. Cruise açma düğmesi yani on/off yok o da olmasada olur city gibi sürekli ışığı yanar bir zararı olmaz.

ahdcgg
18/03/2014, 00:01
keske arabamı satmasaydımda resim çekebilseydim yaparkende o telaşla hiç aklıma gelmedi ama dediğim gibi elektronik bilgisi olmayanlar için yapımı çok zor aracına dışarıdan cc yapan bir arkadaşım direksiyon sol tuşlarını çıkarıp gönderirse herhangi bir karşılık beklemeden (ücretsiz) yapıp tekrar gönderirim yada Mersin e yolu düşen olursa herşekilde yardım ederim .

elektronik bilgim var ustam baskı devre falan yapabilirim gerekirse yardım alırım abimden elektronikçi kendisi.. cc aç kapa butonu nasıl olacak yada benim aractakini söksem göndersem olur mu..

bossman449
18/03/2014, 20:52
elektronik bilgim var ustam baskı devre falan yapabilirim gerekirse yardım alırım abimden elektronikçi kendisi.. cc aç kapa butonu nasıl olacak yada benim aractakini söksem göndersem olur mu..

söküp gönderirsen yapar tekrar gönderirim karar verirseniz özelden adres sorun yazayım

ozkancavus5916
18/03/2014, 22:21
Kia rio larda direksiyondan cc

serkanceber
24/03/2014, 14:49
selamlar usta gerçekten helal olsun hoşuma gitti bu yaptığın.. rica etsem banada yaparmısın parçayı söküp göndersem ücreti neyse öderim sorun değil.. yalnız kafama takılan bişeyler var.. arıza ışığı yakacakmı? sistemi yaptıktan sonra montaj yapıp hemen calısacakmı ? benm arac starjet modeli yani beyninde cc yüklü sadece aktif etmek gerekiyor.. bu parcayı montajdan sonra sistemi actırmammı gerekecek =?

ozkancavus5916
24/03/2014, 18:30
Corludan halil arkadasim benim arabayi kobay olarak deneyebiliriz yapmak senden araba benden :)

mesutt1905
24/03/2014, 19:21
Takipteyim.

BaranSelo
25/03/2014, 04:23
Abicim çok iyi düşünülmüş bi çalışma olmuş, eline fikrine sağlık. Biraz şu işlerden anlıyor olmayı çok istedim, hergün çevre yolunu kullanıyorum, CC hem yakıt tasarrufu hem kullanım kolaylığı sağlayacak bana ama ah şu tuşları sökerken airbagi sökmek zorunda olmasak...

ozkancavus5916
25/03/2014, 12:23
Mehmet abi sana kargo ile gondersem olurmu yaparmisin cok dua ederim

bossman449
25/03/2014, 12:41
Arkadaşlar cc yi Direksiyon tuşları ile çalıştırmak için 2 ayrı devre lazım birisi cc devresi cc kolu yerine kullanılacak devre yani tuşlarının olduğu devre ötekide direksiyon tuşlarını istediğiniz zaman teypte istediğiniz zaman cc de kullanmanız için kullanılan devre yani önce aracınıza cc devresi uygula(t)manız lazım sonra direksiyon tuşları ile kontrol bunu da ancak işi bilen biri yapabilir ben Mersin deyim yolu düşen yaptırmak isteyen herkese yardımcı olurum bir pazar gününüzü ayırmanız yeterli isteyene özelden cep no su da veririm daha ayrıntılı görüşürüz.

ecuadorm
25/03/2014, 12:56
Arkadaşlar cc yi Direksiyon tuşları ile çalıştırmak için 2 ayrı devre lazım birisi cc devresi cc kolu yerine kullanılacak devre yani tuşlarının olduğu devre ötekide direksiyon tuşlarını istediğiniz zaman teypte istediğiniz zaman cc de kullanmanız için kullanılan devre yani önce aracınıza cc devresi uygula(t)manız lazım sonra direksiyon tuşları ile kontrol bunu da ancak işi bilen biri yapabilir ben Mersin deyim yolu düşen yaptırmak isteyen herkese yardımcı olurum bir pazar gününüzü ayırmanız yeterli isteyene özelden cep no su da veririm daha ayrıntılı görüşürüz.
İstanbul da olsaydınız keşke, kesin bende yaptırırdım. Elinize sağlık. kullanılan malzeme listesini paylaşmanız mümkün mü? Elim bu işlere yatkındır, Elektrik teknikeriyim, elektronikten birazcık anlarım. evde alet edevatta var (havya, lehim vs.) Birde diğer konumda paylaştım demişsiniz, o konuyu bulamadım.

dali0925
27/03/2014, 11:43
Ali kardeşim RY de bulunan cruis kontrol halen aktif ellerine sağlık istediğin zaman değişikliğe hazır oluruz :)

alixxx
27/03/2014, 12:21
Ali kardeşim RY de bulunan cruis kontrol halen aktif ellerine sağlık istediğin zaman değişikliğe hazır oluruz :)

Sen iste yeterki yaparız problem değil ama arabaya iyi bak ben gözümün önünden ayırmazdırm :) bir sıkıntısı yoktur inşallah :)

dali0925
28/03/2014, 13:43
Sen iste yeterki yaparız problem değil ama arabaya iyi bak ben gözümün önünden ayırmazdırm :) bir sıkıntısı yoktur inşallah :)

Araba senden aldığım gibi duruyor kardeşim Otopark dışında pek çıkmıyor bile :) ne zaman istersen kullanımına hazırdır. Yolun düşerse bi alo kadar uzaktayız ;)

alixxx
12/07/2014, 15:15
Güncel...

09ABD04
28/07/2014, 23:59
Ali abime çok teşekkür ederim öncelikle cruise taktik benim punto ma ama çalışmadı fren müşürünü değiştirdim ama hala çalışmıyor araçta herhangi bir arıza da göstermiyor bu cumartesi ali abinin yanına tekrar gitcem ama bu konuda tahmini olanların cevabını da bekliyorum herkese teşekkür ederim

alixxx
31/07/2014, 11:43
Güncel...

12346574523
23/12/2014, 17:21
Ali bey direnclerin degerlerlerini yazarmisini

Panzerkampfwagen
23/12/2014, 18:20
benim direksiyonda radyo kumandasi yok, radyo kumandasi tuslarini alip bunu bu devreye, devreyide cc´ye baglasak olurmu acaba?

alixxx
23/12/2014, 19:21
Ali bey direnclerin degerlerlerini yazarmisini

Diğer konumda mevcut oradan detaylıca bakabilirsiniz. Tabloda yazıyor.

erenemre
23/12/2014, 19:57
benim direksiyonda radyo kumandasi yok, radyo kumandasi tuslarini alip bunu bu devreye, devreyide cc´ye baglasak olurmu acaba?

harika olmuş gerçekten tebrikler bu arada bütün punto larda direksiyondan kumanda standart diye biliyorum hatta eski kasalarda bile sizinkinde nasıl yok direksiyonmu değişti ?

sinaga
23/12/2014, 20:04
toprağım hoş geldin, facebook ta "Direksiyon kumandası ile cruise kontrol yapımı"
Konuyu okumak için tıklayınız: https://forum.grandepuntotr.com/…/52010-direksiyon-kumandasi…" yazısını görünce büyük ihtimalle toprağım yapmıştır dedim. dediğimde de yanılmadım

Panzerkampfwagen
24/12/2014, 16:08
harika olmuş gerçekten tebrikler bu arada bütün punto larda direksiyondan kumanda standart diye biliyorum hatta eski kasalarda bile sizinkinde nasıl yok direksiyonmu değişti ?

Almanyadayim ben sifir alirken radyosuz almislar, kumadada yok böylece.

alixxx
11/01/2015, 01:49
Güncel.

greens57
01/06/2017, 00:24
Alibey konu eski ama tebrikler elektronik bilgiler çok güzel. Bu devre için yardım talep etsem sizden yardımcı olurmusunuz

greens57
11/06/2017, 12:19
Uzun takip ve istek sonunda alibeyin konusunun büyük yardımıyla kendi devremi yaptım alibeye ve yardımcı olan cevap yazan bilgilendiren bütün arkadaşlar çok teşekkürler. Şimdi sadece elm 327 cihazla aktifleştirmek kaldı. Onuda sipariş verdim iki hafta sonra gelir sanırım. Heycanla bekliycem artık

edll
11/06/2017, 15:21
ali kardeşe ne kadar dua ne kadar teşekkür etsek azdır. gerçi benim cruise olmadı sstem farklı diye ama olsun :)

feyzullah
11/06/2017, 17:19
2 yıldır her kullandığımda ali beyi ve halil abiyi hayırla yad ederim. Bu devrenin montajını yapmıştık sıfır sorun.

volkan1065
11/06/2017, 22:51
ali kardeşe ne kadar dua ne kadar teşekkür etsek azdır. gerçi benim cruise olmadı sstem farklı diye ama olsun :)
Sistem farkı derken abi punto larin hepsinde var cruzz alt yapısı

edll
12/06/2017, 00:05
Sistem farkı derken abi punto larin hepsinde var cruzz alt yapısı

ali kardeşim bana hazırlayıp göndermişti sağolsun. mersindede bu işi bilen bi arkadaşı tavsiye etmişti. arkadaşın dediğine göre sistem benim taktıklarımla aynı değil, senin araç yurt dışı üretim olabilir o nedenle değeleri tekrar ölçüp biçip yapmak lazım oda epeyce uğraştırır dedi. o yüzden yattı.

timbaz
12/06/2017, 00:14
Diger puntolar nerede uretiliyor ki?
Sizinki yurtdisi ise...

volkan1065
12/06/2017, 00:22
ali kardeşim bana hazırlayıp göndermişti sağolsun. mersindede bu işi bilen bi arkadaşı tavsiye etmişti. arkadaşın dediğine göre sistem benim taktıklarımla aynı değil, senin araç yurt dışı üretim olabilir o nedenle değeleri tekrar ölçüp biçip yapmak lazım oda epeyce uğraştırır dedi. o yüzden yattı.

sallamış olabilirmi abi :D puntoların türkiye üretimi yok. Direksiyon altındaki sigorta panelinin arkasında iki tane soket var . eline ilk gelen büyük soketin 41 nolu pinde kablo varmı bak yoksa oraya pin takıp direnç buton la bu iş olur. Ya yapılan devrede sıknıtı var yada elm327 ile aktif edemedi. Yoksa olur.

edll
12/06/2017, 00:27
valla bilemiyorum. bana dediğini aktardım sadece. bayramda memlekete sivasa gidicem inşallah, orda el kımandasına dahi yapan biriyle tanıştım. onunla bir görüşüp halletmeye çalışacam artık.

halilimo
12/06/2017, 01:12
bos donanımlarında kablo yok extradan body den hat çekilmesi gerekiyor

feyzullah
12/06/2017, 02:13
bos donanımlarında kablo yok extradan body den hat çekilmesi gerekiyor

Araçtan araca değişiyor. Benim aracım dynamic ama hat çıkmamıştı halil abi sağolsun biraz uğraştı hat çekti işi halletti o zaman.

edll
12/06/2017, 02:21
bize düşende boşlukları tamamlamak. harca harca bitmiyor maalesef.

starex
20/06/2017, 22:34
Hocam ben de elektronikçiyim.Elinizde konuyla ilgili döküman,çizim,devre şeması varsa rica edebilirmiyim?

Fatih181
21/06/2017, 04:08
Direksiyondaki tuslarin ohm degerleri varmi ona gore bi rolelerle teyp tuslarini iptal etmeyiz bi ayirici ile kullanabiliriz

greens57
30/06/2017, 01:06
Tesisatım hazır elm 327 1.5 cihazımda geldi modifiyesini uyguladım. Multiecuscan 3.6 indirdim ama bağlantı hata veriyor nasıl kurulum yapmam lazım yardım edemisiniz

muratttcan
26/06/2018, 18:26
Bossman449 tanıyan bilen numarası olan kim vardır

sonyavuz
29/01/2019, 15:08
2013 model 1.4 8v easy s&s fiat puntomda direksiyon üzerinde tuşlar mevcut. Cc yapmak için içindeki devreyi değiştirmek gerekiyormu mutlaka ?

sozerbasi
06/02/2019, 19:17
Evet mevcut tuşların devresi iptal olup konunun başında belirtilen yeni bir devre hazirlaniyor

Venus Z10 cihazımdan gönderildi

ekremesiroglu
06/02/2019, 22:59
Biz yaparken direksiyon tuşlarına veya devresine müdahele etmiyoruz. Cruise aktif ettiğiniz zaman seçtiğiniz tuşlar hız sabitleme kapattığınız zaman radyo kontrolü yapıyor

resume
07/02/2019, 11:09
nasıl yapıldığını anlatırmısınız

resume
10/02/2019, 11:07
nasıl yapıldığını açıklayacak biri yokmu !!!

ekremesiroglu
10/02/2019, 11:59
Resul bey kısaca şöyle tarif edeyim. Direksiyon tuşlarından body beyine giden kabloyu ayırıyoruz kendi ürettiğimiz pic işlemcili ve yazılımlı modüle giriyoruz. Bu modül direksiyon tuş sinyalini yorumlayıp cruise control sinyaline çeviriyor. Arduino ile de yapmak mümkün

alixxx
10/02/2019, 12:09
Resul bey kısaca şöyle tarif edeyim. Direksiyon tuşlarından body beyine giden kabloyu ayırıyoruz kendi ürettiğimiz pic işlemcili ve yazılımlı modüle giriyoruz. Bu modül direksiyon tuş sinyalini yorumlayıp cruise control sinyaline çeviriyor. Arduino ile de yapmak mümkün

Üstad kuru kuru anlatmasakta uygulamalı göstersek, arduino ya da piç ile nasıl oluyorsa oluyorsa kodları paylaşsak montajı araç üstünde olmasa da bir çizimle anlatsak sizce de muhteşem olmaz mı? Sonuçta bu konuları insanlar sadece kendileri yapsaydı bu forumların faydası olmazdı değil mi?

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

resume
10/02/2019, 12:18
Teşekkürler .

Ama benim demek istediğimde ali beyin dediğidir. maddi durumlar nedeni ile en düşük maliyette kullanışlı bir sistem yapmak.

alixxx
10/02/2019, 12:21
Teşekkürler .

Ama benim demek istediğimde ali beyin dediğidir. maddi durumlar nedeni ile en düşük maliyette kullanışlı bir sistem yapmak.

Bizim maddi durumumuz kötüdür fakat diğer arkadaşlarınki iyidir belki fakat konu maddiyattan öte paylaşmak. Forumun amacı paylaşmak ise ve siz bu konu hakkında bilgi sahibi iseniz bilginizi paylaşın herkes faydalansın. Yapamayan olursa gene ücret karşılığında yapılsın.

ekremesiroglu
10/02/2019, 16:57
Üstad kuru kuru anlatmasakta uygulamalı göstersek, arduino ya da piç ile nasıl oluyorsa oluyorsa kodları paylaşsak montajı araç üstünde olmasa da bir çizimle anlatsak sizce de muhteşem olmaz mı? Sonuçta bu konuları insanlar sadece kendileri yapsaydı bu forumların faydası olmazdı değil mi?

ben tabiki anlatırım ama şemadan da görüleceği üzere basit bir iş değil. biz bile bu iş ile uğraşırken 6 aylık çalışma sonucunda bu konuma varabildik . tek bir kişinin yapabileceği bir iş değil . konu para değil oraya çekmeyin lütfen

https://i.hizliresim.com/dvLa44.jpg (https://hizliresim.com/dvLa44)

alixxx
10/02/2019, 20:19
ben tabiki anlatırım ama şemadan da görüleceği üzere basit bir iş değil. biz bile bu iş ile uğraşırken 6 aylık çalışma sonucunda bu konuma varabildik . tek bir kişinin yapabileceği bir iş değil . konu para değil oraya çekmeyin lütfen

https://i.hizliresim.com/dvLa44.jpg (https://hizliresim.com/dvLa44)

Para demedim ki. Paylaşım dedim ben. Paylaşılır yapabilen yapar yapamayan gene parası ile yaptırır. İllaki yapamayan olacak. Ben ilk hız sabitleyici yaptığımda forumda paylaştım fakat yapamayan arkadaşlarımız oldu onlara ücret karşılığında montaj yaptım. Yoksa hayatınızı idame ettirmek için illaki para kazanmalısınız.

resume
12/02/2019, 16:01
Detaylar paylaşılmazsa tabiki kolay değil ama yaptığı işin detayını paylaşan kişiler çok az . Araştırmaya devam .

ahmetyilmaz
11/03/2019, 09:36
direksiyon tuşlarını hem teyp için hem de CC olarak kullanmak için bu şekilde bir devre uygun olur mu sizce?

Yusuf216
30/04/2019, 02:03
.

Yusuf216
30/04/2019, 02:09
direksiyon tuşlarını hem teyp için hem de CC olarak kullanmak için bu şekilde bir devre uygun olur mu sizce?

Ahmet hocam merhaba, bu akşam bu işe merak saldım arabama kendim yapayım dedim sanırım meslektaşız.
multieuscan.net den aracıma uygun elm kablosu yapısını buldum A3.
sonra orjinal cc kolunun direnc değerlerini ararken buraya kadar geldim.
Tam bende yukarıda anlatıldığı gibi direksyon kumandasından halledeyim diye düşünürken Ekrem beyin biz teyp fonksiyonlarını iptal etmeden cc kullanabiliyoruz demesi kafamda ışığı yaktı. Sonra Ekrem bey saolsun projesini paylaşmış tam ben onu kafamda tasarlamaya çalışırken sizin roleli fikrinizi gördüm.
bi fikir de ben sunayım ve sanırım öyle yapacağım, Role yerine mosfet kullanılabilir role gibi takır tukur ses çıkarmaz ve besleme ihtiyacı olmaz. Mosfetlerde gate ve source arası akım geçişi olmadığından role gibi direk aç kapa yapabilen bir yarıiletken. ayrıca tetiklendiğinde drain source arası 0,02ohm gibi komik rakamlar oluyor bence mosfetle daha güzel sürülür bu devre.

bu arada devrede bi eksiklik gözüme çarptı bu çizime göre anahtar açılsada kapansada cc sürekli aktif görünüyor. anahtarı açtığımızda ccyi on konumuna alması ve kapattığımızda devre dışı bırakması için r7 nin veya r1 in başına bi tetikleme daha koymamız lazım.

ahmetyilmaz
30/04/2019, 10:17
Dediğiniz doğru Yusuf bey. ben mosfetin anahtarlama yaparken cc devresinin direnç değerlerini değiştirebileceği için onları denemedim. aklıma ilk röle geldi. Tabi siz deneyip paylaşırsanız seviniriz tabiki.