PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Viteste sıkıntı

EkserAbi
03/03/2014, 11:29
Arkadaşlar merhaba.
Ben ikici el bir 2011 Punto evo mjet sahibiyim. Yaklaşık 3 ay oldu alalı. İlk aracım ayrıca.
Geri vitese atarken dişliler gıcırdama yapıyor vitese geçmiyor bazen. Birkaç kere denemek zorunda kalıyorum.
Kimi zaman 1 ve 2. vitese de zor geçiyor.

Acaba debriyaj değiştirmek farz mı oldu ?

faster
03/03/2014, 11:36
Arkadaşlar merhaba.
Ben ikici el bir 2011 Punto evo mjet sahibiyim. Yaklaşık 3 ay oldu alalı. İlk aracım ayrıca.
Geri vitese atarken dişliler gıcırdama yapıyor vitese geçmiyor bazen. Birkaç kere denemek zorunda kalıyorum.
Kimi zaman 1 ve 2. vitese de zor geçiyor.

Acaba debriyaj değiştirmek farz mı oldu ?
Hidroliği eksik değilse,öyle görünüyor..Debriyaj pedalının altına paspasın girmediğine emin olun..

EkserAbi
03/03/2014, 11:44
Her türlüsünü denedim üstad paspas gibi bi sıkıntı yok.
Peki hangi marka önerilir bunun için sağlıklı bir şey almak istiyorum. Fiyatları vs nasıl oluyor bilgin var mı?

Seronet
03/03/2014, 12:21
Balata değilsede baskı bozulmuştur, haliyle set olarak değişir.
Km kaç aracın?

faster
03/03/2014, 12:34
Dinamikler biraz pahalı,sanırım 900 gibi bir fiyatı vardı.(servis Orjinal)..Sanayi dediğimiz dışardanda opar marka alıp daha uyguna yaptırabilirsin(sanayideki ustalara).

ceb_58
03/03/2014, 12:36
Aynı sorun bendede var üstad.

Tunaboylu
03/03/2014, 12:40
Bende debriyaj baskı balatayı değiştirmeyi düşünüyorum bugünlerde. Hatta 1 saat önce topkapıdaki ustamı aradım kaça değiştirirsin diye 150 dedi. Parçayıda siteden bi arkadaş telefon numarası verdi 125 liraya almış opar marka. Toplamda inşallah 275 liraya iş bitmiş olacak.

rafetkurt
03/03/2014, 13:06
kronik sorun hocam benim araçda da vardı servis yağladı vs sonra yağmur gördü 15 gün sonra yine aynı sorun olmuştu gıcırt ediyor bazen zor giriyor vs. .debriyaja istediğin kadar bas.. olmuyor baskı balata değiştirmen lazım oda dünya masraf değiştiriyorsun 6 ay sonra yine oluyor.. yapcak birşey yok alışcaksın :)

cemdogu
03/03/2014, 15:58
ee baskı balata bu değişecek.kullanıma göre maximum 50.000km dayanır.Kullanıma göre 10.000'de bir de değişir.Ne kadar zorlandığı ne kadar eziyet edildiğine göre de değişir.

EkserAbi
03/03/2014, 17:27
Dynamic model üstad bendeki, KM 68 bin.
Öneriler için çok teşekkür ederim.

gdurak
03/03/2014, 21:37
Merhabalar aynı gıcırdama sorunu bendede mevcuttu hocam. Servisten aldığım tavsiye ile geri vitese takmadan önce 1. Vitese takıp daha sonrasında geriye takmam tavsiye edildi. Daha sonra birdaha olmadı. Daha sonrasında baskı balatayıda değiştirdim, artık 1 e de takmasamda sıkıntı yok. Size tavsiyem yanlız çok iyi bir ustaya ya da servise değiştirtmeniz.

EkserAbi
03/03/2014, 22:30
Merhabalar aynı gıcırdama sorunu bendede mevcuttu hocam. Servisten aldığım tavsiye ile geri vitese takmadan önce 1. Vitese takıp daha sonrasında geriye takmam tavsiye edildi. Daha sonra birdaha olmadı. Daha sonrasında baskı balatayıda değiştirdim, artık 1 e de takmasamda sıkıntı yok. Size tavsiyem yanlız çok iyi bir ustaya ya da servise değiştirtmeniz.

Evet aynı tavsiyeyi ben de aldım bir ustadan. Ama kalıcı bir çözüm gerekli artık.
Değiştircez dediğiniz gibi. Teşekkürler tekrar.

gdurak
03/03/2014, 22:41
Rica ederim hocam sıkıntınız inşallah giderilir. Hayırlı geceler.

alee367
04/03/2014, 15:50
vitese zor geçme geçerken ses çıkarma gibi sorunlar dişlileri hareket ettiren çatallardan da olabilir baskı balatayla sorun giderilmezse maalesef aracın şanzıman açılacak

GoodGun
04/03/2014, 16:02
İtalyan tarzı bütün arabalarda çıkabilecek bir sorun arkadaşım bu olay. Daha önce kullandığım alfa romeo da da vardı. Geri vites senkromeç dişlisi yapıyor bu problemi. Değiştirmek istersen biraz maliyetli baştan söyleyeyim. Şu anda kullandığım punto da aynı sorunla devam ediyor. Bunun çözüm yolu geri vitese takmadan önce vitesi alt viteslerden birine yani 2 yada 4 e geçirip daha sonra geri ye takman. Böyle kullanırsan 1 ve 2. viteslerde sorun azalır. Yok ben öyle kullanamam diyorsan komple şanzumanı indirip o dişliyi değiştireceksin.