PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP Starjet vs Honda City

serkanceber
02/03/2014, 15:10
selam arkadaslar.. bende 2007 1.4 16v 6 ileri starjet var.
arkadasımın 2006 1.4 i 8V (83 Hp) honda city aracı var..

gecen yaz izmirden akşehire gittik toplamda 1100 km falandı sanırım..

ben 2,5 depo lpg ile gidip geldim 220 tl yakıt parası harcadım..
aynı yolu arkadasın aracı benzinle 250 tl falan yakmıstı aracı..
şimdi anlamadıgım şu, onun aracıda 1.4 benm aracımda 1.4
e aramızda 30 40 tl fark olacaksa neden ozaman lpg kullanıyorum ?

biri bişeyler soylesın.. acaba aracım cokmu yakıyor acaba _?

Arrest
02/03/2014, 15:50
selam arkadaslar.. bende 2007 1.4 16v 6 ileri starjet var.
arkadasımın 2006 1.4 i 8V (83 Hp) honda city aracı var..

gecen yaz izmirden akşehire gittik toplamda 1100 km falandı sanırım..

ben 2,5 depo lpg ile gidip geldim 220 tl yakıt parası harcadım..
aynı yolu arkadasın aracı benzinle 250 tl falan yakmıstı aracı..
şimdi anlamadıgım şu, onun aracıda 1.4 benm aracımda 1.4
e aramızda 30 40 tl fark olacaksa neden ozaman lpg kullanıyorum ?

biri bişeyler soylesın.. acaba aracım cokmu yakıyor acaba _?

Aracın doluluk oranları falan aynı ise siz cok yakmışsınız. Ben fire aracımla yazın balıkesir erdeğe gittim Ankaradan. 4 kişi Klima full açık 16 kuruş yakmıştım. yazın lpg daha ucuzdu 20 kuruş yakmışsınız daha altına düşebilirdiniz. Ben 110 km ortalama hızla gittim 100ün altına düşmedim bide fire 5 ileri sizinki 6 ileri daha az yakması lazım uzun yolda. Tamamen sürüş tekniği ile alakalı diyebilirim. Çok yaktırmışsınız veya aracınız çok yakmış...

serkanceber
02/03/2014, 16:21
Aracın doluluk oranları falan aynı ise siz cok yakmışsınız. Ben fire aracımla yazın balıkesir erdeğe gittim Ankaradan. 4 kişi Klima full açık 16 kuruş yakmıştım. yazın lpg daha ucuzdu 20 kuruş yakmışsınız daha altına düşebilirdiniz. Ben 110 km ortalama hızla gittim 100ün altına düşmedim bide fire 5 ileri sizinki 6 ileri daha az yakması lazım uzun yolda. Tamamen sürüş tekniği ile alakalı diyebilirim. Çok yaktırmışsınız veya aracınız çok yakmış...

benım arac 2 kısıydı dıger arac 3 kısı.. ortalama 100 120 cıvarı gıttık.. cıty fabrıka verılerı 4.8 ş.dışı benım arac 4.6 dıyor.. buna gore baz alırsak benm arac cok daha az yakması lazımdı.. bıde lpg .. hayret bısey ya...

cok yakıp yakmadıgını nasıl anlayabılırız pekı ? eger sürüşle alakalıysa bukadar fark etmesı bence saçma...

Arrest
02/03/2014, 16:28
benım arac 2 kısıydı dıger arac 3 kısı.. ortalama 100 120 cıvarı gıttık.. cıty fabrıka verılerı 4.8 ş.dışı benım arac 4.6 dıyor.. buna gore baz alırsak benm arac cok daha az yakması lazımdı.. bıde lpg .. hayret bısey ya...

cok yakıp yakmadıgını nasıl anlayabılırız pekı ? eger sürüşle alakalıysa bukadar fark etmesı bence saçma...

hocam siz birlikte arkalı önlü falanmı gittiniz? Aracınızın termostat buji hava filtresi vs. bu gibi yakıtı etkileyecek faktör durumlarında arıza olmadıgına eminmisiniz

serkanceber
02/03/2014, 16:33
hocam siz birlikte arkalı önlü falanmı gittiniz? Aracınızın termostat buji hava filtresi vs. bu gibi yakıtı etkileyecek faktör durumlarında arıza olmadıgına eminmisiniz

evet 2 araç konvoy şeklinde gittik.. 10bin bakımınıda yeni yaptırmıştım.. mesela şimdiki fiyatlara göre aracım şehir içinde 30 tlye 105 km falan gıdıyor..

serkandikici
02/03/2014, 16:48
evet 2 araç konvoy şeklinde gittik.. 10bin bakımınıda yeni yaptırmıştım.. mesela şimdiki fiyatlara göre aracım şehir içinde 30 tlye 105 km falan gıdıyor..

Serkan Bey ben 1.4 benzinli evo kullanıyorum İzmir şehiriçi 30-32 kuruş civarı yakıyor bu ara. Yani sizin hesabınızla LPG'de 28 kuruş civarı yakmışsınız biraz çok gibi görünse de yakıtı etkileyen çok faktör var onları da hesaba katmak lazım. Çok çok abartı olmasa da biraz fazla yakıyor gibi aracınız

serkanceber
02/03/2014, 16:55
Serkan Bey ben 1.4 benzinli evo kullanıyorum İzmir şehiriçi 30-32 kuruş civarı yakıyor bu ara. Yani sizin hesabınızla LPG'de 28 kuruş civarı yakmışsınız biraz çok gibi görünse de yakıtı etkileyen çok faktör var onları da hesaba katmak lazım. Çok çok abartı olmasa da biraz fazla yakıyor gibi aracınız

peki ne kadarlık benzin aldıgınızda 30-32 kuruş değer alıyorsunuz ?

tlgtmn
16/03/2014, 02:01
uzun yolda benzinli arabada tüplü araba kadar az yakar bunu bi bilmek lazım . hatta daha az yaktıgı bile olmustur tüpün olayı şehir içinde .

tayfux
16/03/2014, 09:55
uzun yolda aman aman bir fark olmaz zaten. Litre bazında aynı yakarlar. Buradaki fark lpg ve benzinin litre fiyatında olması gerekir. Sizin aracınız 16v uzun yolda çok daha tasarruflu. Âmâ Honda motorları da gerçekten benzinli olmasına rağmen insana parmak ısırtıyor ve çok tasarruflu...bakım farkı olabilir , şöförlerin aracı tanıması olabilir..bir çok neden olabilir ama dediğiniz gibi 1100 km de lpg ve benzinin litre fiyatlarını göz önüne alırsak sizin daha iyi bir tasarruf yapmanız gereklidir..