PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bitüself ile komple bagaj içi ve kapağı ses yalıtımı

byadrenalin
01/03/2014, 20:48
Merhaba arkadaşlar,
Uzun zamandır bagajım da bulunan bass dolayısıyla bagaj kapağında ve belirli yerler de olan titreşimden rahatsızdım. Ben içeride pek bir şey anlamasam da dışarı da olanlar bagajdaki o iğrenç titremeyi ve zırıltıyı duyuyordu :) Bu da kanımca araba için kötü bir imaj. Bir yalıtım gerekliydi. Forumdan arkadaşların tavsiyesi ile bitüself denen kendinden yapışkanlı malzemeden temin ettim ve bugün işe koyuldum. 10 metreye 20 cm olarak Bauhaus tan 64 liraya aldım. Malzeme kendinden yapışkanlı fakat ben ayrıyetten saç kurutma makinesi ile üstünden ısı vererek iyice tutunmasını sağladım. Öğlen 1 de başladığım işi ancak akşam üzeri 8 de tam olarak bitirebildim. Gerçekten çok fazla sabır ve emek isteyen bir iş. Yaptığım test sonucu titreşimi %90 gibi bir miktarda kestim. Zırıltı ise tamamen kesildi. Silecek kapak plastiğinde bir zırıltı vardı onu elektrik bandıyla biraz sıktırdım oraya şimdi daha iyi :)

Çalışma fotoğrafları aşşağıda :) Merak edenlere malzeme, yapılış vs. gibi yardımcı olabilirim.

byadrenalin
01/03/2014, 20:52
.

vts64
01/03/2014, 20:57
ellerinize, emeğinize sağlık. benim de aracın tümü için düşündüğüm bir çalışma idi ama malzeme bulmada sıkıntı yaşadım vazgeçtim. bir bauhaus bulursam bakayım. birde aracın altına siyah pütür attırın (davlumbaz içlerine de yapın, ses soluk çıkmaz arabadan)oldukça memnun kalırsınız. güzel çalışma olmuş. kolay gelsin, hayırlı modifiyeler.

Arrest
01/03/2014, 20:57
Üşenme denen bi huy olmazmı insanda arkadaş ya :) gitti mi zırıltı ?

byadrenalin
01/03/2014, 21:01
ellerinize, emeğinize sağlık. benim de aracın tümü için düşündüğüm bir çalışma idi ama malzeme bulmada sıkıntı yaşadım vazgeçtim. bir bauhaus bulursam bakayım. birde aracın altına siyah pütür attırın (davlumbaz içlerine de yapın, ses soluk çıkmaz arabadan)oldukça memnun kalırsınız. güzel çalışma olmuş. kolay gelsin, hayırlı modifiyeler.

Teşekkürler :) Siyah pütür işini şu an için düşünmüyorum. Arabayı bir sene sonra falan satma gibi bir düşüncem var o yüzden :)

Üşenme denen bi huy olmazmı insanda arkadaş ya :) gitti mi zırıltı ?

Aslında normal de çok üşengeç bir adamımdır. Üşengeçlikten yemek yemeyi unuturum :D Ama bu tip tamir vs. şeyleri sevdiğimden olsa gerek. Yaparken zevk aldığımdan pek üşenmiyorum :) Zırıltı gitti. Maşallah hiç bir şey yok gibi. Çok az var. O da Mercedes te bile var yani :D Bir sonraki çalışma kapı döşeme içlerine olacak :)

henky
01/03/2014, 21:01
Elinize sağlık çok güzel olmuş puntodaki çok büyük bi acığı kapatmışsınız.tesisat olunca bagaj zırıltıları eziyet oluyo

halils2
01/03/2014, 22:15
eline sağlık Çağatay. Çok emek verdin bu arabaya seneye satamazsın bunu sen ;) evladiyelik kalır sende :D

erkancakan82
01/03/2014, 23:10
güzel çalışma olmuş elinize sağlık. :)

dincsoy16
01/03/2014, 23:20
Güzel çalışma elinize sağlık.bu arada Kabin içi ses azaldımı?

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

SaLDo
02/03/2014, 01:38
Ellerine sağlık hacı : DEn kısa zamanda bir dinleyip test yapacam :D

byadrenalin
02/03/2014, 02:18
eline sağlık Çağatay. Çok emek verdin bu arabaya seneye satamazsın bunu sen ;) evladiyelik kalır sende :D

Teşekkürler. Ya orası öyle de abi satıp sıfır bir arabaya ya da sıfır ayarında bir arabaya binme isteğim var :) Alırsam tjet alırım. Yoksa Leon alacağım :)

Güzel çalışma elinize sağlık.bu arada Kabin içi ses azaldımı?

Teşekkürler. Kabin içi ses derken tam olarak anlayamadım ?

Ellerine sağlık hacı : DEn kısa zamanda bir dinleyip test yapacam :D

Uğra yanıma bir ara dinle kanka :) Sıkıntı yok :D Bir seninkini dinleyelim bir de benimkini :D

BaranSelo
02/03/2014, 12:17
Cok guzel uygulama, Bu yaz ben de dusunuyorum ama muadili bir urun ariyorum, bituself pahali biraz. Benim aracta yuksea ses acinca kapi dosemeleri titriyor:D Sizin dosemeler titremiyor mu on ve arka kapidakiler? Yoksa sadece pandizot ve bagajdan mi geliyor muzik?

Sent from my LG-P760 using 2

SteinGP
02/03/2014, 12:39
Çok emek vermişsiniz maşallah. Çokta güzel olmuş..

byadrenalin
02/03/2014, 14:25
Cok guzel uygulama, Bu yaz ben de dusunuyorum ama muadili bir urun ariyorum, bituself pahali biraz. Benim aracta yuksea ses acinca kapi dosemeleri titriyor:D Sizin dosemeler titremiyor mu on ve arka kapidakiler? Yoksa sadece pandizot ve bagajdan mi geliyor muzik?

Sent from my LG-P760 using 2

Titriyor tabiki. Bir sonraki uygulamam da kapı içlerine olacak. Aslında çokta pahalı sayılmaz. Bir ses izolasyonu yaptırmaya kalksak 1000 tl gibi rakamı gözden çıkarmak gerekir. Bu malzeme ile 2 top ile her yeri halledebilirsin. Biraz daha ucuzu var onu dene istersen sen de. Koçtaş ta satılıyor. Adı Simself. Bitüself ten biraz daha ince. Topu 30 tl falandı sanırım.

Çok emek vermişsiniz maşallah. Çokta güzel olmuş..

Teşekkür ederim :)

BaranSelo
02/03/2014, 14:43
Titriyor tabiki. Bir sonraki uygulamam da kapı içlerine olacak. Aslında çokta pahalı sayılmaz. Bir ses izolasyonu yaptırmaya kalksak 1000 tl gibi rakamı gözden çıkarmak gerekir. Bu malzeme ile 2 top ile her yeri halledebilirsin. Biraz daha ucuzu var onu dene istersen sen de. Koçtaş ta satılıyor. Adı Simself. Bitüself ten biraz daha ince. Topu 30 tl falandı sanırım.

Allah allah, 2 rulo bantla 4 kapı + bagaj kapağı ve bagaj tabanını halledebilir miyiz yani? Eğer öyleyse gerçekten birşey değilmiş, ben 4-5 rulo gider diye düşünmüştüm :siritma: Yazı beklemeyeyim ben ozaman :siritma:

byadrenalin
02/03/2014, 15:04
Allah allah, 2 rulo bantla 4 kapı + bagaj kapağı ve bagaj tabanını halledebilir miyiz yani? Eğer öyleyse gerçekten birşey değilmiş, ben 4-5 rulo gider diye düşünmüştüm :siritma: Yazı beklemeyeyim ben ozaman :siritma:

Bu tamamen senin bantı kullanmana bağlı. Ben en ufak parçasını bile ziyan etmedim. Sıkış tıkış doldurdum :D Arka bagaja tam bir top harcadım. Tabanı yapmadım. Yetmedi ama tabana pek gerekte duymadım zaten. Orayla ilgili sıkıntım yoktu. Kapı döşeme içlerine pek bir şey gideceğini sanmıyorum. Bence 2 top ile bilemedin 3 top ile işlem tamamen halledilir. Yeterki bantı ziyan etme :)

dincsoy16
02/03/2014, 19:42
Kabin içi ses derken arabanın içinden duyulan yol, asfalt, lastik ve rüzgar sesinde azalma oldumu demek istemiştim :)

byadrenalin
02/03/2014, 20:49
Kabin içi ses derken arabanın içinden duyulan yol, asfalt, lastik ve rüzgar sesinde azalma oldumu demek istemiştim :)

Bende öyle anladım da tam anlamlandıramadım ondan tekrar sordum abi :) Şöyleki ben sadece bagaja yaptım bu işlemi. O yüzden asfalt sesi vs. gibi seslerde azalma olup olmadığını anlamam zor. Alt tabana yapmadım ayrıca. Gerek duymadım. Dediğin gibi bir azaltma yapabilmek için komple koltukları ve zemin paspasını söküp altına bitüselfi döşemek gerek. Azalacağından kuşkun olmasın. Ben arka çamurlukların üstüne, yan direklere bagaj kapağı ve bagaj kapağının kapandığı yeri yaptım. Şimdi sırada kapı içleri var. Titreşimi ve zırıltıyı büyük ölçüde kesiyor. Bass tan çıkan ses saca çarpıp titreşim yapmak yerine bitüself e çarpıyor bu da titreşimi engelliyor sanırım. Öneririm herkese.

Bu arada sökülmeye kalkıldığı zaman boyada paslı gibi izler bırakıyor. Bilginiz olsun. Bu işlemi yaparım hoşuma gitmezse sökerim diye düşünen varsa hiç girişmesin. Boyanın üstünde leke yapıyor. Hoş görünmeyen yerler ama takıntılı olanlar için sorun olabilir :)

tayfux
02/03/2014, 22:06
hocam eline sağlık güzel çalışma..bunlar aslında fabrikalarda ufak maliyetle halledilebilir ama herşeyden çalma peşinde firmalar..

byadrenalin
02/03/2014, 23:37
hocam eline sağlık güzel çalışma..bunlar aslında fabrikalarda ufak maliyetle halledilebilir ama herşeyden çalma peşinde firmalar..

55 milyarlık araba yapıp ön kapılarına adam gibi kolon bile koymayan bir firma yalıtım yapar mı hiç ? :)