PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 Fire EVO LPG Silkeleme Sorunu

CooLony
28/02/2014, 13:24
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır aracın LPG de silkeleme sorunuyla uğraşmaktayım. (Aracım 2010 Evo 1.4 77hp. Dynamic) Konuyu açma sebebim aynı sorundan müzdarip olan veya olacak olanlara bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla ilgili ekstra bilgileri olan arkadaşlarda dahil olursa yararlı olacağına inanıyorum. Çünkü bir çok forumda araştırdım henüz net bir sonuca ulaşılamamış yada konu başlıkları pasif olmuş.

Öncelikle 1 ay önce yaylaya çıkmak üzere ilk defa AYGAZ' dan LPG aldım. 2.300metre kadar rakımı bulunan yayla dönüşünde araç 2,500 - 3.000 devir bandında silkelemeye daha ilerisi benzine geçiyor ve tüpün bittiği ikaz uyarısını almaya başladım. (Silkeleme derken öyle hafif vuruntu değil oldukça koltuktaki yerimi değiştirmemi sağlayacak kadar güçlü silkeliyordu)

Sonuç olarak rakımdan dolayı OBDII' li sistemden dolayı olduğunu düşündüm ve LPG servisine gittiğimde ilk soru AYGAZ mı kullandın oldu! Meğer katkılı LPG' ler LPG Filtresi başta olmak suretiyle enjektörlerede ciddi hasarlar veriyormuş (bu konuda aygaz ile mahkemelik olup tazminat alanlar dahi varmış)

LPG ayarını yenileyip, OBDII' yi devre dışı bıraktıktan sonra, LPG nin tamamen bitmesini bekledim (silkeleme devam ederek) 2 depo farklı marka lpg alarak kullandım fakat sonuç değişmedi, sonra LPG'nin enjektöründe sorun olacağı kanaatine vararak sıfır enjektör taktırdım, fakat sorun çözülmedi!

Bu gün itibariyle LPG filtresini değiştirdim ve 15-20 km boyunca en ufak silkeleme olmadı (2. viteste kesiciye düşene kadar denedim).

Sanırım katkılı LPG filtreye zarar veriyor ve ondan kaynaklı sorun yaşanıyor, ilerleyen zamanlarda eğer sorun yaşarsam burada paylaşırım.

Şimdilik aynı sorunu yaşayan, çözemeyen veya ilerde başına gelebilecek arkadaşlara bilgilendirme amaçlı umarım faydalı olur. Saygılar.

CooLony
01/03/2014, 14:04
Filtre değişiminden sonra da sorun hallolmadı, bu gün BOSCH CAR' da BOSCH marka buji taktırdım, servisten işyerime gelinceye kadar bir sorun yaşamadım, biraz daha kullandıktan sonra bakalım sorun çözülecek mi.

halils2
01/03/2014, 16:13
Kullandığınız buji umarım işinizi görür. Ama şunu belirtmek isterim fire motorların orjinal bujisi ngk zkr7a 10 dur. Fiatın kataloğunda buna muadil bujisi yoktur.

CooLony
04/03/2014, 12:45
Kullandığınız buji umarım işinizi görür. Ama şunu belirtmek isterim fire motorların orjinal bujisi ngk zkr7a 10 dur. Fiatın kataloğunda buna muadil bujisi yoktur.

BOSCH CAR' da şase numarasından kontrol edilerek takıldı, fakat sorun yine çözülmedi :( benzinde bir sorun yok halen LPG' de silkelemeye devam.

Bir sonraki adım olarak LPG' nin ECU değişecek. Şu an muhterem City sorunundan dolayı servisinde direksiyon tertibatı değişiyor. Çıkınca ilk işimiz bu olacak. Bakalım sonuç ne olacak.

biancoangelo
05/03/2014, 09:33

bende bundan şüphelendim.

CooLony
05/03/2014, 11:54
bende bundan şüphelendim.

Sorun bujiyle alakalı değilmiş üstadım, buji değiştikten sonra da hiç bir fark olmadı. Üzerindekiler orjinal bujileriydi zaten. Bu gün ECU değişecek bakalım bir de onu deneyecez bakalım.

byadrenalin
05/03/2014, 22:49
Benim silkeleme sorunum da vardı. Ecum tamir gördükten sonra düzelmişti. Ama tam olarak sizinki gibi değil. Sadece 1500 rpm de yapıyordu. Ayağını gazdan çekince. Umarım sorununuz çözülür.

CooLony
06/03/2014, 14:31
Benim silkeleme sorunum da vardı. Ecum tamir gördükten sonra düzelmişti. Ama tam olarak sizinki gibi değil. Sadece 1500 rpm de yapıyordu. Ayağını gazdan çekince. Umarım sorununuz çözülür.

Dün regülatörü değiştirdik, 50km falan test ettim şimdilik sorun çözülmüş gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda silkeleme yapacak mı. Daha olmadı ECU' yu da değiştirerek kit'i sıfırlamış olacaz :)

CooLony
07/03/2014, 14:53
Sorun regülatörü değiştirerek te hallolmadı :( Sıra ECU' da

byadrenalin
07/03/2014, 15:08
Sorun regülatörü değiştirerek te hallolmadı :( Sıra ECU' da

Ecuyu değiştirmek yerine ilk olarak tamir deneyin derim. Benim ki tamir ile halloldu. Ecu çok pahalı. 3000 liralardan söz ediyolardı.

CooLony
10/03/2014, 11:50
Ecuyu değiştirmek yerine ilk olarak tamir deneyin derim. Benim ki tamir ile halloldu. Ecu çok pahalı. 3000 liralardan söz ediyolardı.

LPG' nin ECU' sunu değiştireceğiz biz üstadım, araç benzindeyken hiç bir sorun yapmıyor. Sorun sadece LPG' de olduğu için onun üzerine yoğunlaştık. LPG de 1 yıl oldu takılalı o yüzden garanti kapsamında değişiyor hepsi. Fakat sorunu hala çözememiş olmak benim sinirlerimi çok bozmaya başladı. Sizin sorununuz sadece LPG ile miydi yoksa her ikisinde de yapıyormuydu?

eros06060
10/03/2014, 21:51
Çok geçmiş olsun bu silkeleme olayından kastınız örneğin araba 2. viteste 2000 devirdeyken ayağınızı gazdan çektiğinizde arabanın ileri geri ileri geri sarsılmasımı gaza basana kadar ? eğer öyleyse sanırım benim yeni puntomdada bu sorun var =) zaten 1 hafta oldu alalı aracı tam çözemedim hangi hareketinin sesinin doğal olup olmadığını .

byadrenalin
10/03/2014, 21:55
LPG' nin ECU' sunu değiştireceğiz biz üstadım, araç benzindeyken hiç bir sorun yapmıyor. Sorun sadece LPG' de olduğu için onun üzerine yoğunlaştık. LPG de 1 yıl oldu takılalı o yüzden garanti kapsamında değişiyor hepsi. Fakat sorunu hala çözememiş olmak benim sinirlerimi çok bozmaya başladı. Sizin sorununuz sadece LPG ile miydi yoksa her ikisinde de yapıyormuydu?

Benim benzinde de aynı sorun vardı. Fakat daha az hissettiriyordu. Genelde motor benzinde bir hata yaparsa lpg de 2 hata yapar ve hissettirir bunu. Lpg enjektörlerini değiştirmeyi denediniz mi ? Benim lpg enjektörüm bozulduğunda motor kaputtan fırlayacaktı. Abartısız söylüyorum hava filtre kapağı kaputa vuruyordu içerde :)

Çok geçmiş olsun bu silkeleme olayından kastınız örneğin araba 2. viteste 2000 devirdeyken ayağınızı gazdan çektiğinizde arabanın ileri geri ileri geri sarsılmasımı gaza basana kadar ? eğer öyleyse sanırım benim yeni puntomdada bu sorun var =) zaten 1 hafta oldu alalı aracı tam çözemedim hangi hareketinin sesinin doğal olup olmadığını .

Dediğiniz bir sorun. Punto da olmaması gereken bir şey. Bu silkelemeyi yapıyorsa size söyleyebilceğim şu an aklıma gelen 2 şey var. Biri motor kulakları. Kontrol ettirin. Ama söküp baksınlar. Dıştan bazen anlaşılmıyor. Diğeri de bir ihtimal ecu. Benim ecumdan kaynaklı sorun vardı.

Castell
11/03/2014, 08:42
2300 rakım ve üstünde oksijen azlığından sensör de arızalıysa silkeleme yapabilir, 0mt deniz rakımına inin tek bir kere silkeleme yapmayabilir. Gaz ayarı maalesef saadece yapıldığı rakımda en iyi randımanı veriyor........

CooLony
11/03/2014, 20:22

Teşekkür ederim, silkelemeden kastım araç 2500 devirden sonra gaza sanki basıp basıp bırakıyormuşsun gibi ileri geri silkeliyor, gaza yüklenince daha sert bir şekilde yapıyor sanki biri arkadan çekip çekip bırakıyor gibi bildiğimiz vurduruyor araba gitmiyor yani.:@ Benim sorunun sizinkiyle aynı olduğunu sanmıyorum.

Benim benzinde de aynı sorun vardı. Fakat daha az hissettiriyordu. Genelde motor benzinde bir hata yaparsa lpg de 2 hata yapar ve hissettirir bunu. Lpg enjektörlerini değiştirmeyi denediniz mi ? Benim lpg enjektörüm bozulduğunda motor kaputtan fırlayacaktı. Abartısız söylüyorum hava filtre kapağı kaputa vuruyordu içerde :)

LPG' nin ilk olarak enjektörlerini değiştirdim, olmadı filtreyi değiştirdim, olmadı bujileri değiştirdim, olmadı regülatör'ü değiştirdim, yine olmadı sıra ECU' da işte yarin ECU' yu da değiştirecez sabahtan. O da olmazsa sanırım endiksiyon bobini var sırada ki inşallah ECU'yla sorun hallolur, çünkü bobin biraz tuzlu olacak benim için. :(

2300 rakım ve üstünde oksijen azlığından sensör de arızalıysa silkeleme yapabilir, 0mt deniz rakımına inin tek bir kere silkeleme yapmayabilir. Gaz ayarı maalesef saadece yapıldığı rakımda en iyi randımanı veriyor........

Bu konuya takılmadı değilim, yaşadığım şehir Ceyhan/Adana buranın rakımı 25 metre, fakat sorunun ilk başlangıcı yaylaya çıktıktan sonra başladı ve çıkarken ilk defa Aygaz' dan lpg aldım (mecburiyetten) çıktığım yayla aşağı yukarı 1.600m rakımlı bir yerdi ve dönüşte başladı bizim bitmeyen silkeleme sorunsalı. Aracımdaki LPG OBDII' li sistem ECU' dan anlık ayar yapan cinsten olduğu için dedim acaba oradaki şartlara göre mi ayarlamaya çalıştı araçta sonradan geri deniz seviyesine inince düzeltemedi gibisinden, hatta OBDII sistemini devre dışı bıraktırdım ve halen devre dışı. Velhasıl olayı çözemedik bu yüzden canım iyiden iyiye sıkılıyor, en sonunda LPG' yi söktürecem bu gidişle, arabadan soğuttu beni ya :ermm::ermm:

byadrenalin
11/03/2014, 21:08
Teşekkür ederim, silkelemeden kastım araç 2500 devirden sonra gaza sanki basıp basıp bırakıyormuşsun gibi ileri geri silkeliyor, gaza yüklenince daha sert bir şekilde yapıyor sanki biri arkadan çekip çekip bırakıyor gibi bildiğimiz vurduruyor araba gitmiyor yani.:@ Benim sorunun sizinkiyle aynı olduğunu sanmıyorum.

LPG' nin ilk olarak enjektörlerini değiştirdim, olmadı filtreyi değiştirdim, olmadı bujileri değiştirdim, olmadı regülatör'ü değiştirdim, yine olmadı sıra ECU' da işte yarin ECU' yu da değiştirecez sabahtan. O da olmazsa sanırım endiksiyon bobini var sırada ki inşallah ECU'yla sorun hallolur, çünkü bobin biraz tuzlu olacak benim için. :(

Bu konuya takılmadı değilim, yaşadığım şehir Ceyhan/Adana buranın rakımı 25 metre, fakat sorunun ilk başlangıcı yaylaya çıktıktan sonra başladı ve çıkarken ilk defa Aygaz' dan lpg aldım (mecburiyetten) çıktığım yayla aşağı yukarı 1.600m rakımlı bir yerdi ve dönüşte başladı bizim bitmeyen silkeleme sorunsalı. Aracımdaki LPG OBDII' li sistem ECU' dan anlık ayar yapan cinsten olduğu için dedim acaba oradaki şartlara göre mi ayarlamaya çalıştı araçta sonradan geri deniz seviyesine inince düzeltemedi gibisinden, hatta OBDII sistemini devre dışı bıraktırdım ve halen devre dışı. Velhasıl olayı çözemedik bu yüzden canım iyiden iyiye sıkılıyor, en sonunda LPG' yi söktürecem bu gidişle, arabadan soğuttu beni ya :ermm::ermm:

Acaba aldığınız Aygaz lpg ye bir zarar mı verdi. Bir de bu silkeleme sorununu yaptığı zaman hemen arabayı sağa çekin ve inip lpg beynine bir bakın. Beyin soğuk mu sıcak mı diye. Eğer soğuk ise sorun beyindendir.

Bilmezmiyim arabadan soğumanın ne demek olduğunu. İnsanın kontak yapıp binesi gelmiyor. Arabaya küsüp 2 hafta yıkamadığımı bilirim :)

CooLony
12/03/2014, 01:41
Acaba aldığınız Aygaz lpg ye bir zarar mı verdi. Bir de bu silkeleme sorununu yaptığı zaman hemen arabayı sağa çekin ve inip lpg beynine bir bakın. Beyin soğuk mu sıcak mı diye. Eğer soğuk ise sorun beyindendir.

Bilmezmiyim arabadan soğumanın ne demek olduğunu. İnsanın kontak yapıp binesi gelmiyor. Arabaya küsüp 2 hafta yıkamadığımı bilirim :)

Yarin ecu degissin bakalim gorelim ne olacak

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

eros06060
12/03/2014, 17:31
Dediğiniz bir sorun. Punto da olmaması gereken bir şey. Bu silkelemeyi yapıyorsa size söyleyebilceğim şu an aklıma gelen 2 şey var. Biri motor kulakları. Kontrol ettirin. Ama söküp baksınlar. Dıştan bazen anlaşılmıyor. Diğeri de bir ihtimal ecu. Benim ecumdan kaynaklı sorun vardı.[/QUOTE]

anladım çok teşekkürler ağır bir bakıma sokmayı düşünüyorum zaten aracı aldıktan sonra daha hiç birşeyini ellemedim ozaman dediklerinizede baktırırım sağolun ilginiz için.

CooLony
14/03/2014, 13:22
Bu gün yeni ECU takıldı, 10 km lik bir test yaptım ve hiç bir sorun yaşamadım. 1 hafta 10 gün deneyeceğim, yeni taktığımız ECU OBDII' li değil. Acaba bu sorunun kaynağı OBDII midir anlayamadım. İlerleyen zamanlarda tecrübelerimi yazarım tekrardan. İyi forumlar

byadrenalin
19/03/2014, 12:09
Bu gün yeni ECU takıldı, 10 km lik bir test yaptım ve hiç bir sorun yaşamadım. 1 hafta 10 gün deneyeceğim, yeni taktığımız ECU OBDII' li değil. Acaba bu sorunun kaynağı OBDII midir anlayamadım. İlerleyen zamanlarda tecrübelerimi yazarım tekrardan. İyi forumlar

Hayırlı olsun. Umarım sorun çözülür tamamen. Çok emek harcadınız.

CooLony
19/03/2014, 14:03
Hayırlı olsun. Umarım sorun çözülür tamamen. Çok emek harcadınız.

Sanırım sorun ECU ile çözüldü, 200km oldu deniyorum şu ana kadar en ufak silkeleme olmadı. Pazartesi' ye kadar denemeye devam edecem ama sanırım sorun ECU' dan kaynaklanıyormuş, çünkü 200 km hiç sorun yapmadı.

Buradan şu sonucu çıkarabiliriz, Bu tip durumla karşılaşan arkadaşlar ECU ile başlayabilir. Sorunu yaşayan veya yaşayacak olan tüm arkadaşlara yardımcı olur umarım, konuyla ilgilenip fikir paylaşımında bulunan herkese teşekkür ederim.

byadrenalin
19/03/2014, 17:40
Sanırım sorun ECU ile çözüldü, 200km oldu deniyorum şu ana kadar en ufak silkeleme olmadı. Pazartesi' ye kadar denemeye devam edecem ama sanırım sorun ECU' dan kaynaklanıyormuş, çünkü 200 km hiç sorun yapmadı.

Buradan şu sonucu çıkarabiliriz, Bu tip durumla karşılaşan arkadaşlar ECU ile başlayabilir. Sorunu yaşayan veya yaşayacak olan tüm arkadaşlara yardımcı olur umarım, konuyla ilgilenip fikir paylaşımında bulunan herkese teşekkür ederim.

Gözünüz aydın diyelim o zaman :) Benim sorunumda arabanın kendi ecusunu tamire yollayarak çözülmüştü. Lpg böyle lanet bir şey. Bir daha lpg li araca binmemeye söz verdim :) Ya düşük km diesel. Ya da orta km benzinli :) 2 gün yerine 1 gün binerim benzinle binerim kafam rahat bineirm :)

CooLony
19/03/2014, 20:28
Gözünüz aydın diyelim o zaman :) Benim sorunumda arabanın kendi ecusunu tamire yollayarak çözülmüştü. Lpg böyle lanet bir şey. Bir daha lpg li araca binmemeye söz verdim :) Ya düşük km diesel. Ya da orta km benzinli :) 2 gün yerine 1 gün binerim benzinle binerim kafam rahat bineirm :)

Valla çok şükür çözdük sanırım saolasın. LPG' ye bende karşıyım yalnız Active mi Dynamic mi diye kararsız kaldım alırken, donanım biraz ağır bastığı için LPG' liyi tercih ettim. Benzinli araca da binmek pek akıl kârı gelmiyor bana, ya dizel ya lpg. Malum araçlar ne kadar az yaksa da yakıt pahalı :) Aynı zamanda çok yakın arkadaşımda giulietta 1.4 turbo multiair var yer yer ona biniyorum ki binilecek gibi değil, yakmıyor içiyor mübarek :)

byadrenalin
19/03/2014, 23:09
Valla çok şükür çözdük sanırım saolasın. LPG' ye bende karşıyım yalnız Active mi Dynamic mi diye kararsız kaldım alırken, donanım biraz ağır bastığı için LPG' liyi tercih ettim. Benzinli araca da binmek pek akıl kârı gelmiyor bana, ya dizel ya lpg. Malum araçlar ne kadar az yaksa da yakıt pahalı :) Aynı zamanda çok yakın arkadaşımda giulietta 1.4 turbo multiair var yer yer ona biniyorum ki binilecek gibi değil, yakmıyor içiyor mübarek :)

Valla benzinli arabaya binmek tabi zor iş tabi. Yakıt fiyatları malüm ama lpg de benzinden kurtardığın yakıt parası kadar masraf açıyor bazen işte. Keza diesel 'in de masrafı hemen hemen öyle. Yok turbosu yok enjektörü. Benzinli araç bana daha mantıklı geliyor artık.

CooLony
20/03/2014, 10:40
Valla benzinli arabaya binmek tabi zor iş tabi. Yakıt fiyatları malüm ama lpg de benzinden kurtardığın yakıt parası kadar masraf açıyor bazen işte. Keza diesel 'in de masrafı hemen hemen öyle. Yok turbosu yok enjektörü. Benzinli araç bana daha mantıklı geliyor artık.

Orasi da oyle tabi dostum. Ama motoru lpg ye uyumlu olduktan sonra cok ta sorun olmuyor montaji duzgun yapildiktan sonra gayet guzel. Bu aractan once bmw 1.16i kullandim lpg li onda hic sorun yasamadim ondan sonra cruze aldim nefret ettim punto yine nispeten hepsinden iyi boyle istisnai sorunlar haricinde 15.000 km oldu masallah cok ta iyi yani. Ama dizel olarak lineam vardi fiesta clio hic birinde tek sorun yasamadim. Bir tek ilk araclarimda hyundai accent te pompa ve enjektor sorunu yasadim. Ben cok sık arac degistiririm binmedigim nadir arac kaldi yani :) asagi yukari cogu hakkinda bilgim var. Sonuc olarak lpg li arac uyumlu olmadigi zaman buyuk sorun. Dizel de de binilecek araclar belli ve fiat bu konuda cok basarili.

GT-I9300 cihazımdan gönderildi