PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka Ampulü Nasıl Değiştirilir?

Haberci
26/02/2014, 14:51
Plaka ampulü zaman zaman patlayabilir ve arıza lambanızın yanmasına neden olabilir. Bununla beraber versiyondan versiyona fark göstermek üzere "check number plate lights" gibi bir uyarı verebilir. Bu durumda plaka ampullerinin kontrolü ya da değişimi gerekebilir. Bununla beraber sarı plaka ampulü yerine beyaz (örneğin Philips Bluevision) ya da led takmak isteyebilirsiniz. Bu durumda plaka ampulünüzün nasıl değiştireceğini öğrenmenizde fayda vardır.

Plaka ampulü değişimi için bir adet düz tornavida yeterlidir. Plaka ampulü genellikle T10 12V 5W dipsiz ampuldür.

Öncelikle düz tornavida ile plaka ampulünün bulunduğu damağı ileri doğru ittirerek, ampulün bulunduğu plastik yuvayı tampondan ayırınız. Ayırdıktan sonra bir miktar dışarı çıkartınız, çok asılmayınız kablosunu kopartabilirsiniz.

https://i125.photobucket.com/albums/p59/erdiyilmaz/one_z_zps23c66794.jpg

Plastik plaka duyunun tampondan ayrılmış hali;

https://i125.photobucket.com/albums/p59/erdiyilmaz/two_z_zps20a2bf72.jpg

Kahverengi plastik kısmı 90 derece saatin tersi yönünde çeviriniz ve duyu gövdeden ayırınız.

Bu şekilde ampul dışarı çıkmış olacaktır. Ampulü duyundan ayırmak için çevirmeyiniz, direkt kahverengi duydan çekip asılınız.

https://i125.photobucket.com/albums/p59/erdiyilmaz/three_z_zpsa1bbe505.jpg

Yeni ampulü yerine takınız, standart tungsten ampulün herhangi bir takış yönü yoktur (+/-). O nedenle kahverengi duya doğrudan takabilirsiniz. LED ampul takarsanız araya paralel olarak taş direnç (wattlı direnç) bağlamanız gerekir. Aksi halde arıza lambası yaktırabilir. 0.33 ohm 10W direnç işinizi görecektir.

Kolay gelsin!

burak64
26/02/2014, 16:24
faydalı paylaşım çoğu kişinin işine yarayacaktır ;) birde tavan ampulünün nasıl değiştiğini de açıklarsanız sevinirim şahsen :) tavan ampulünü sökmek için bir yer göremedim bastırıp çıkarabileceğim oyüzden kırarım elimde kalır diye cesaret edemedim.bütün iç aydınlatmaları ve plakayı led yaptım sadece tavan sarı sarı yanıyo :)

faster
26/02/2014, 16:57
faydalı paylaşım.Teşekkür ederiz.

Ersal
26/02/2014, 22:24
tşklrr

byadrenalin
26/02/2014, 22:28
faydalı paylaşım çoğu kişinin işine yarayacaktır ;) birde tavan ampulünün nasıl değiştiğini de açıklarsanız sevinirim şahsen :) tavan ampulünü sökmek için bir yer göremedim bastırıp çıkarabileceğim oyüzden kırarım elimde kalır diye cesaret edemedim.bütün iç aydınlatmaları ve plakayı led yaptım sadece tavan sarı sarı yanıyo :)

Tavan lambasının tuşlarının hemen üst tarafında iki tane demir klips var. Tavana geçmeli şekilde. Bir düz tornavida (tercihen standart kontrol kalemi) ile çıkartılabilir. Tam tuşların hizasında tavan ile lamba arasına tornavidayı sokarak klipsleri esnetin ve tavan lambasını aşşağı doğru çekin. Zaten kendiliğinden çıkacaktır. Arkasında da yine bir kapak var onu da düzgün bir şekilde dikkatlice çıkartın ve led ampülleri takarken artı eksiye dikkat edin yoksa yanmaz :) Kolay gelsin :)

ucanlaz
28/05/2014, 12:05
Faydalandım.Tşkrlr..

OzzY
28/05/2014, 16:56
0.33 ohm değil 33 ohm. piyasada 11W olarak bulunur genelde. güçlü(9 smd5050 ledli mesela) ampuller için tek tarafa direnç yeterli olacaktır.

Gorky
28/05/2014, 22:48
herkesde şu nasıl çıkarılır bu nasıl yapılır diye sormuş. kitapçığı okuyan kimse mi yok :)

fredsav
22/06/2014, 12:10
Elinize sağlık faydalı bir anlatım olmuş..

alidemir
24/01/2015, 22:04
teşekkü rederim . beyaz led taktırdım plakalığa çok güzel görünüyor.

GPEMREE
24/01/2015, 23:16
teşekkü rederim . beyaz led taktırdım plakalığa çok güzel görünüyor.

Ariza isigi yakmadi mi?

ekmekci5867
18/02/2015, 14:40
faydalı paylaşım.Teşekkür ederim

hoksi
18/02/2015, 20:26

Arıza ışığı yaktırmadan plakalığı nasıl led yaptınız.

Puntology
26/09/2016, 08:39
Çok özür dileyerek konuyu hortlatıyorum. Aksesuarcıya gittiğimde arıza ışığı yakmayan ledlerin tanesine benden 30 lira isteyince arkama bakmadan çıktım ordan. Şimdi ampullerin yerine takacağım ledlere kaçlık direnç bağlicam ?

volkan1065
26/09/2016, 08:50
Çok özür dileyerek konuyu hortlatıyorum. Aksesuarcıya gittiğimde arıza ışığı yakmayan ledlerin tanesine benden 30 lira isteyince arkama bakmadan çıktım ordan. Şimdi ampullerin yerine takacağım ledlere kaçlık direnç bağlicam ?

Hocam paralel olarak 100 Kiloahm direnç atman lazım. Bende sipariş geçicem beklersen gelince sanada gönderirim.

squeezer
26/09/2016, 09:59
paylaşım için teşekkürler. benim plaka lambalarından biri yanıyor diğeri yanmıyor, hafta sonu değiştireceğim.

ayrıca bagaj lambası da yanmıyor, onun değişimi nasıl yapılıyor?

volkan1065
26/09/2016, 11:27
paylaşım için teşekkürler. benim plaka lambalarından biri yanıyor diğeri yanmıyor, hafta sonu değiştireceğim.

ayrıca bagaj lambası da yanmıyor, onun değişimi nasıl yapılıyor?

bagaj almbasıda T10 yalnız onun sorunu kilitten olabilir. Kilit içindeki swich arızalıysa kilit değişimi yada tamirini yapan yer bulabilirseniz tamiri gerekebilir.

squeezer
26/09/2016, 11:54
bagaj almbasıda T10 yalnız onun sorunu kilitten olabilir. Kilit içindeki swich arızalıysa kilit değişimi yada tamirini yapan yer bulabilirseniz tamiri gerekebilir.

kilidin ya da lambanın, hangisinin bozuk olduğunun

sağlamasını nasıl yapabilirim :)))

mümkün mü böyle bir şey Volkan bey

volkan1065
26/09/2016, 12:01
kilidin ya da lambanın, hangisinin bozuk olduğunun

sağlamasını nasıl yapabilirim :)))

mümkün mü böyle bir şey Volkan bey

t10 ampul alıp takın çalışmazsa kilit :)

squeezer
26/09/2016, 13:30
Rg Sarı Işık Dipsiz Ampul T10 12V 5W Fiyatı - Taksit Seçenekleri (https://www.hepsiburada.com/rg-sari-isik-dipsiz-ampul-t10-12v-5w-p-OTSV2500000384974)

bu ürünü alıyorum, hem plaka hem de bagaj için
uygun mudur arkadaşlar?