PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo arızası(sesi) mı?

xxdeo
20/02/2014, 17:22
Arkadaşlar merhaba, 2009 model, tam 90 binde bir grande puntom var. 90 bin bakımına yeni girdi araba, yağ ve filtreler değişti. Bazen araba devirlenirken yani 2500 civarı devre gelirken kulağıma kimsenin kolay kolay duyamayacağı ama sürerken aşırı kulak kabartan birisi olarak benim duyduğum çok tiz, hızlanma efekti gibi bir ses geliyor. Bu ses normal bir ses mi? İçeri taraftan çok dikkatlice dinlense bile hiçbir şekilde ses gelmemesi mi gerekiyor, yoksa her turbo dizelde devirlenirken bu tip ses gelmesi normal midir? Bahsettiğim sesi duymak için teyp dahil araçta hiçbir ses olmaması gerekiyor. Ayrıca yakıtımı sürekli aynı istasyondan ve opetten alıyorum. Yürümeden önce ve durmadan sonra da turbonun yağlanması için sürekli rölantide bekliyorum. Vites değiştirme işleminde de kesinlikle 3000 devri beklemiyorum.2500 de değiştiriyorum. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

ozkancavus5916
20/02/2014, 18:16
Benim arac 2008 162300 de turbosu saat gibi seninkine daha bisey olmaz servise goster yine bi

xxdeo
20/02/2014, 18:20
Benim arac 2008 162300 de turbosu saat gibi seninkine daha bisey olmaz servise goster yine bi
peki bahsettiğim gibi çok tiz rahatsız edici olamayan bir ses var mı bizim arabalarımızda? fark ettiniz mi acaba

ozkancavus5916
20/02/2014, 18:40
Belki triger zincirin yapiyo hafif zincir 160bin km veya 5yil icinde degismesi gerekiyor sen servise goster sorunu sana soylerler

xxdeo
20/02/2014, 19:04
Belki triger zincirin yapiyo hafif zincir 160bin km veya 5yil icinde degismesi gerekiyor sen servise goster sorunu sana soylerler

bilemiyorum ses pek zincir sesi gibi gelmıyor kulağıma

ozkancavus5916
20/02/2014, 19:36
200-250bin ustundeki araclarda yapar km falan geri cekmesinler

cengizhan
20/02/2014, 19:59
Arkadaşlar merhaba, 2009 model, tam 90 binde bir grande puntom var. 90 bin bakımına yeni girdi araba, yağ ve filtreler değişti. Bazen araba devirlenirken yani 2500 civarı devre gelirken kulağıma kimsenin kolay kolay duyamayacağı ama sürerken aşırı kulak kabartan birisi olarak benim duyduğum çok tiz, hızlanma efekti gibi bir ses geliyor. Bu ses normal bir ses mi? İçeri taraftan çok dikkatlice dinlense bile hiçbir şekilde ses gelmemesi mi gerekiyor, yoksa her turbo dizelde devirlenirken bu tip ses gelmesi normal midir? Bahsettiğim sesi duymak için teyp dahil araçta hiçbir ses olmaması gerekiyor. Ayrıca yakıtımı sürekli aynı istasyondan ve opetten alıyorum. Yürümeden önce ve durmadan sonra da turbonun yağlanması için sürekli rölantide bekliyorum. Vites değiştirme işleminde de kesinlikle 3000 devri beklemiyorum.2500 de değiştiriyorum. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Bahsettiğiniz ses ıslık sesi diye tahmin ediyorum ve turboyla alakalıdır. Ama detay sormayın , yanlış bir şey söylemek istemem.

xxdeo
20/02/2014, 20:02
200-250bin ustundeki araclarda yapar km falan geri cekmesinler

yok hocam araba belli ediyor kendini yani hem kullanım olarak hem görünüm olarak. ayrıca servis kayıtlı ve son muayene kmsi tarihi yani her şeyi km nin oynanmadığını kanıtlar nitelikte. Belki ben o çok küçük sesi abartıyorum bilemedim.

xxdeo
20/02/2014, 20:06
Bahsettiğiniz ses ıslık sesi diye tahmin ediyorum ve turboyla alakalıdır. Ama detay sormayın , yanlış bir şey söylemek istemem.

forumda gezinirken şöyle bir yoruma denk geldim ve sesin bu tarz bir ses olabileceği aklıma geliyor:

"Turbodan gelen birkaç tip ses vardır:
1. si her turbolu arabadan gelen hava sesidir. Basınçlı hava sesi. Bu sesi dudaklarınızı "Ü" harfi şekline getirip içinize nefes çekerken gelen sese benzetebilirsiniz. Bu sesin yoğunluğu turbonun büyüklüğüne, bastığı hava miktarına ve basınca göre değişir. Gayet düzgün bir sağlık sesidir. Arabaya her binenin dikkatini çeker turbonun sesine baaak demelerini sağlar güzel bir olaydır. Büyük turbolu aracımda bu ses çok güzel."

işte ben bu sesi duyuyorum da pimpirikli mi davranıyorum, yoksa böyle bir ses yok,yorum mu yanlış bilemedim

ozkancavus5916
20/02/2014, 20:08
O zaman turbo hortumunun oralarda hafif kacak vardir belki aracin 160-170 yapiyomu turboda sorun olan araclarda cok hizlanmiyomus sanirim araba

cengizhan
20/02/2014, 20:14
forumda gezinirken şöyle bir yoruma denk geldim ve sesin bu tarz bir ses olabileceği aklıma geliyor:

1. si her turbolu arabadan gelen hava sesidir. Basınçlı hava sesi. Bu sesi dudaklarınızı "Ü" harfi şekline getirip içinize nefes çekerken gelen sese benzetebilirsiniz. Bu sesin yoğunluğu turbonun büyüklüğüne, bastığı hava miktarına ve basınca göre değişir. Gayet düzgün bir sağlık sesidir. Arabaya her binenin dikkatini çeker turbonun sesine baaak demelerini sağlar güzel bir olaydır. Büyük turbolu aracımda bu ses çok güzel."

işte ben bu sesi duyuyorum da pimpirikli mi davranıyorum, yoksa böyle bir ses yok,yorum mu yanlış bilemedim

Normalde bu sesi bizim araçlarda pek duyamazsınız. Özkan Beyin dediği gibi turbo hortumunun yırtılmış olma ihtimali çok yüksek.
Birde turbonun hava emme pervanesinin balansına baktırın.

xxdeo
20/02/2014, 20:17
hocam şehir içindeyim o hızlara çıkamadım henüz. hortum ve hava filtresi aslında çok sabit gibi değil oynuyor gibi gördüm bugün el atınca. kendisi mutlaka sabit kalması gereken hiç esnekliği olmayan bir hortumsa sorun muhtemelen hortumdur çünkü bugün hava filtresi bölümüne ve hortuma bi el attım biraz gevşeklik vardı

cengizhan
20/02/2014, 20:24
hocam şehir içindeyim o hızlara çıkamadım henüz. hortum ve hava filtresi aslında çok sabit gibi değil oynuyor gibi gördüm bugün el atınca. kendisi mutlaka sabit kalması gereken hiç esnekliği olmayan bir hortumsa sorun muhtemelen hortumdur çünkü bugün hava filtresi bölümüne ve hortuma bi el attım biraz gevşeklik vardı

Sorunun kaynağını bulmuşsunuz. Gevşeme yapmışdır büyük ihtimalle.Sıkılaştırın. Eğer ses gene gitmezse, yukarıda yazdıklarımı yapın.

milanbg
20/02/2014, 21:08
Turbonun kilometresi diye birşey yoktur asla. 5 bin km de turbo yiyende görürsün garantiden dğeişir 300 bin olmuştur anahtar vurulmamıştır turboya. bu tamamen şans işi. geçen gün izmirden dönüyorum gedelekten mal yükledim arabaya pejo expert. orhangazi rampasını çıkıyorum yalovaya doğru araç daha 102 binde. bi sesler geldi anladım hemen turbo oldunu eyvah gitti turbo dedim 5 den 4 e 4 den 3 e vites düştü ikiye kadar rampayı bitirmiştim allahtan. neyse öyle böyle çektim ustaya arabayı yürür vaziyette yavaş yavaş. yağ karterinde turbo hortumunun süzgeci tıkanmış kısmi olarak ve yağı sağlıklı çekeyince çok aşırı ısınıp mili dağıtmışç süzgeci söktürüp attırdım turbo revize edildi yoluma devam ettim 635 lira ücret ödedim tabi turbo için tekrar yağ değiştirdik yağ filtresi falan derken komple 635 e bitti durum. can sıkıcı şeler ama turbo bir araçda tamamen şans işi. asla kolay kolay kimse o süzgecin tıkandını bilemez akıl edemez turbocu dışında. normal motor ustasının aklına gelirmi bilmem o parça. ama o süzgeci söküp attım takmadık yenisini turbocu takma böle daha iyi dedi. 5 liralık parça işte 635 liraya patladı. turbocu bide orda ustama kızdı senin yapcağın iş bukadar olur zaten senin bilmen lazım bu tarz ufak şeyleri dedi her 50 binde bir değişmesi lazım yağ bakımı yapılırken o karter sökülüp ikiye ayrılıp dedi 5 liralık parça sonuçta. gittim hemen fiorino aracım vardı onunkinide değiştirdim yağ bakımına 2 bin kalmıştı değiştirdim hemen baktım onun bile içi ufak tefek tozlanmış çapaklanmş. üsttede hortumun ucundada var bi filtre gibi bişey onuda değiştirdik asıl önemli olan oymuş alttakini söküp attık işte asıl tutan yukardaki die

Yani ticaretle uraştığım için araçlarda bi çok arızayı gördüm yaşadım neler neler geçti başımdan sürekli yolda olduğum için uzun yol falan. bu turbo problemi 6 ıncı oldu her araçta yaşarım bunu illa :)

byadrenalin
20/02/2014, 21:15
Turbo 2500 devirde devreye girdiğinden dolayı duyduğun ses olabilir belki de o. Bizim arkadaşın diesel Puntosunda da benzer bir ses var. Araba 230.000 de :)

cengizhan
20/02/2014, 21:53
Turbo 2500 devirde devreye girdiğinden dolayı duyduğun ses olabilir belki de o. Bizim arkadaşın diesel Puntosunda da benzer bir ses var. Araba 230.000 de :)

Turbo 1750 devirde devreye girmiyormu ?

milanbg
20/02/2014, 22:24

demekki ben turbo devreye girmedne hemen vites attırıorum sökeyim ozaman o turboyu boşuna masraf çıkarmasın ilerde :) hehehe arkadaşım naptın sen ya çok yanlış bi bilgi :)

cengizhan
20/02/2014, 23:06

demek ki senin arkadaşın dizel puntosunda da aynı sorun var, farkında değil. :siritma::-)

byadrenalin
20/02/2014, 23:22

Turbo 1750 devirde devreye girmiyormu ?

demekki ben turbo devreye girmedne hemen vites attırıorum sökeyim ozaman o turboyu boşuna masraf çıkarmasın ilerde :) hehehe arkadaşım naptın sen ya çok yanlış bi bilgi :)

Turbo 2500 devirde devreye girdiğinden dolayı duyduğun ses olabilir belki de o.

Başka bir yorum yapmama gerek yok sanırım ? :)

OAGP1960
20/02/2014, 23:33
Eğer turbo ile ilgili bir endişeniz var ise, yapmanız gereken iş, derhal servisde aracınızı test cihazına bağlatıp ve hatta eğer mümkünse, araba yürürken yanınızdaki ustanızın examiner cihazı araca bağlı iken, mevcut değerleri izlemesi ve varsa bir arızayı tespit etmesidir. Orada herşey açıkca görülür değerli kardeşim.

cengizhan
20/02/2014, 23:34

Çağatay Bey vallahi ne demek istediğiniz anlamadım ? :uhm00000:
ama konuyu biraz daha açarsak turbo devamlı olarak çalışır aracımızda. Ama güç çıkışı yeterli basıncın oluştuğu 1750 devirden itibaren gerçekleşir. 2500 lerde değil.
eğer 2500lerden itibaren gücü hissediyorsanız, turboda bir güç kaybı problemi vardırve en az yarım düzine sebebi olabilir.

byadrenalin
20/02/2014, 23:50
Çağatay Bey vallahi ne demek istediğiniz anlamadım ? :uhm00000:
ama konuyu biraz daha açarsak turbo devamlı olarak çalışır aracımızda. Ama güç çıkışı yeterli basıncın oluştuğu 1750 devirden itibaren gerçekleşir. 2500 lerde değil.
eğer 2500lerden itibaren gücü hissediyorsanız, turboda bir güç kaybı problemi vardırve en az yarım düzine sebebi olabilir.

Yani ben yorumu yaparken böyle bir şeyden emin değilim. Hani eğer 2500 devirde tamamen açma yapıyorsa bu ses olabilir mi acaba demek istedim :) Belki de yazarken ki amacım oydu :) Size bir lafım yok ama bir üst mesajda dalga geçer gibi mesaj yazan arkadaş için tekrar aynı mesajımı copy paste ettim. Kesinlikle 2500 devirde açar. Bu kesin bilgidir falan demedim. Bir ihtimal koydum ortaya ve bunun da tahmini olabildiğini ve emin olmadığımı belki de diyerek belli ettim. 1750 devirde açıyorsa turboyu demekki arkadaşın arızası başka bir arızaymış :)

İşin özü insanlara dalga geçerek mesaj yazmadan önce cümleyi bir kere okumakla anlamadıysanız en az 3 kere okuyup öyle yazın ki sonra komik duruma düşmeyin :) (Lafım size değil Cengiz Bey)

cengizhan
20/02/2014, 23:58
Yani ben yorumu yaparken böyle bir şeyden emin değilim. Hani eğer 2500 devirde tamamen açma yapıyorsa bu ses olabilir mi acaba demek istedim :) Belki de yazarken ki amacım oydu :) Size bir lafım yok ama bir üst mesajda dalga geçer gibi mesaj yazan arkadaş için tekrar aynı mesajımı copy paste ettim. Kesinlikle 2500 devirde açar. Bu kesin bilgidir falan demedim. Bir ihtimal koydum ortaya ve bunun da tahmini olabildiğini ve emin olmadığımı belki de diyerek belli ettim. 1750 devirde açıyorsa turboyu demekki arkadaşın arızası başka bir arızaymış :)

İşin özü insanlara dalga geçerek mesaj yazmadan önce cümleyi bir kere okumakla anlamadıysanız en az 3 kere okuyup öyle yazın ki sonra komik duruma düşmeyin :) (Lafım size değil Cengiz Bey)

Merak etmeyin, yanlış anlamadım Çağatay Bey :D Sadece gerçekten durumu anlamaya çalışdım. Yani bende size karşı yazmadım mesajı. :D Neyse takılmayalım, hadi iyi forumlar :D

milanbg
21/02/2014, 11:09

Doğrudur belki bir kere okudum yanlış anladım o zaman benim gibi direk anlayan arkadaşlar için söyleyeyim O ses ondan çıkıyor belki diyorsun ama turbo 2500 devir de acar belki demiyorsun kimsenin kimseyle dalga geçtiği yok turbo 2500 de açılmaz arıza yoksa o şekilde anlayan arkadaşlar varsa düzelteyim Bende doğru bilgiyi vereyim belkilerle ugrasmasinlar net bilgi sahibi olsun problemle ilgilenenler

LG-D802TR cihazımdan gönderildi

byadrenalin
21/02/2014, 11:46
Doğrudur belki bir kere okudum yanlış anladım o zaman benim gibi direk anlayan arkadaşlar için söyleyeyim O ses ondan çıkıyor belki diyorsun ama turbo 2500 devir de acar belki demiyorsun kimsenin kimseyle dalga geçtiği yok turbo 2500 de açılmaz arıza yoksa o şekilde anlayan arkadaşlar varsa düzelteyim Bende doğru bilgiyi vereyim belkilerle ugrasmasinlar net bilgi sahibi olsun problemle ilgilenenler

Mustafa bey siz ciddi anlamıyorsunuz :) Yazdığımı en az 4 kere daha okumanızı öneriyorum. Ve bir üst mesajda yazdıklarımı da okumanızı öneriyorum :) Tartışma yaratmaya da gerek yok.

Madem net bilgi vermek istiyorsunuz dalga geçerek bilgi vereceğinize doğru düzgün bilgi verseydiniz. Ki zaten okuduğunuzu anlamadan bilgi vermişsiniz beni komik duruma düşüreyim derken kendiniz düştünüz ve hala düşüyorsunuz. Hiç gerek yok böyle şeylere. Burası ego tatmin etme yeri değil. Birbirine yardımcı olma yeri. Bilgi alış veriş platformu :) Şu dakikadan sonra yazdığınız hiç bir mesaja cevap vermeyeceğim. Yeterince tartışma oldu.

İyi forumlar dilerim.

milanbg
21/02/2014, 14:44
Mustafa bey siz ciddi anlamıyorsunuz :) Yazdığımı en az 4 kere daha okumanızı öneriyorum. Ve bir üst mesajda yazdıklarımı da okumanızı öneriyorum :) Tartışma yaratmaya da gerek yok.

Madem net bilgi vermek istiyorsunuz dalga geçerek bilgi vereceğinize doğru düzgün bilgi verseydiniz. Ki zaten okuduğunuzu anlamadan bilgi vermişsiniz beni komik duruma düşüreyim derken kendiniz düştünüz ve hala düşüyorsunuz. Hiç gerek yok böyle şeylere. Burası ego tatmin etme yeri değil. Birbirine yardımcı olma yeri. Bilgi alış veriş platformu :) Şu dakikadan sonra yazdığınız hiç bir mesaja cevap vermeyeceğim. Yeterince tartışma oldu.

İyi forumlar dilerim.

Sizde anlamıyorsunuz galiba en az bir kaç defa sizde okumayı deneyebilirsiniz ilk dalga geçtiğim mesajıda diğer mesajıda tekrar tekrar sayı vermeyeym bence anlayana kadar okuyun :) kimseyi ne küçük düşürmek için yazdım nede dalga geçmek için. Büyük paronaya bu ayrı bir konu zaten turbonun 2500 devirde devreye girdiğini düşünerek veya varsayım vererek zaten siz kendinize güldürüyorsunuz. ama konu hakkında yanlış bir yönlendirme vermiŞsinz Bende bunu düzeltiyorum Sizde zaten doğrusunu öğrenmişsinizdir artık zaten. Bilgi paylaşım platformunda doğru bilgiler le yönlendirmek fikir vermek gerekir insanlara. Ayrıca bunun bir tartışma değil konuşma olduğunu düşünüyorum zaten eğer siz tartışma olarak göruyosaniz sakin olmayı deneyebilirsiniz :)

İyi forumlar sizede.

EqZoTiC
21/02/2014, 15:02

Bence çok dikkat ediyorsunuz. Tünelden geçerken camınızı açın ve gaz verip bırakın. Muhtemel ses dump valvedir.

xxdeo
21/02/2014, 21:40
Bence çok dikkat ediyorsunuz. Tünelden geçerken camınızı açın ve gaz verip bırakın. Muhtemel ses dump valvedir.

umuyorum normal bir sestir. bugün tekrar dikkatlice dinledim. sadece 2.viteste hızlanırken gelen bir ses. 3 ve 4. viteste pek bir şey duyamadım. camı açarak da dinledim yine herhangi bir ses alamadım. Başka arkadaşımın tdci arabasında da benzer bir sese denk geldim, herhalde normaldir diye düşünüyorum

ibooovn
22/02/2014, 04:10
bi arkadasta toyata corolla dizel var icinden bile duyuluyor turbo sesi cuuuvvv.cuuuuuvv hizlandikca yukseliyor :D araba daha yeni sifir sayilir....1.3 dizel merivadada o sesi icerden duyabiliyorsun 3000 km de enistemin araci...bizde niye gelmiyor oyle ses acaba ?biraz zevk verici sanki

ibooovn
22/02/2014, 04:11
bi arkadasta toyata corolla dizel var icinden bile duyuluyor turbo sesi cuuuvvv.cuuuuuvv hizlandikca yukseliyor :D araba daha yeni sifir sayilir....1.3 dizel merivadada o sesi icerden duyabiliyorsun 3000 km de enistemin araci...bizde niye gelmiyor oyle ses acaba ?biraz zevk verici sanki

JuDGe85
17/03/2014, 21:10
Selamlar

1.3 multijet punto evo da turbo sorunu yaşadım, nasıl mı?

Aracı 31.000 de aldım, suan 48.000 de turbo değişti. 46.000 den beri bu sesi duyuyordum, aracım 2011 model, servise gidicem diye sese aldırış etmedim.
Sesi nasıl fark ettim, eve geldiğim başıbüyük yolunda arabayı saglam sıkıştırdım, hatta corsa ile kapıştım, neyse eve geldim, sabit gaz verince bi vuuu ses duydum gazdan çekince geldi.
Servise bıraktım 48.000(50.000 bakımı) yapılacağında, turbo arızası var dediler değiştiler, arabanın önceki sesi ile şuan i karşılaştıracak kulak yok ise kesin servise götürün.
Arabamın garantisi devam ettigi sürece (4yıl) servise giymeye devam edeceğim.

occupyist
05/08/2016, 19:45
Merhaba arkadaşlar,

Forumda yeni konu açmak yerine konuyu bu başlık altında güncellemek istedim. Aracın turbo sisteminden gelen bu ses hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çoğu kişi "turbonuz arızalı. Geçmiş olsun. Turbo ölmüş. Yeni turbo almanız gerekir." Gibi yorumlar yapıyor bu tarz seslerde forumlarda. Ancak forumda hakikaten bu konuda tecrübeli usta ve arkadaşlarımızdan destek istiyorum. Takdir edilir ki herhangi bir turbo tamircisine gitsek onun da maddi çıkar doğrultusunda "beyefendi turbonuz ölmüş. Değiştirin. Veya revizyon şu fiyat ya da revizyona uğramış turbo elimizde var onun fiyatı X TL. ama 1 yıl garanti veriyoruz." Gibi cümleler kurması yüksek olasılık.

Yetkili servisin kuracağı cümle zaten malum. "Bizde tamir yok sıfır sipariş edersiniz ve + işçilik + KDV alırız." Der.

Önerilerinizi rica ediyorum.

https://youtu.be/2N3c0w2sLUU

SM-A500F cihazımdan gönderildi

MKavruk
05/08/2016, 19:55
Merhabalar Yasin Bey, turbolar uzmanlık alanım değil ama sesin gaza bastıkça düzenli (hava kaçırma) ya da kesik kesik gelmesi (turbo bıcaklarındaki balans problemli) farklı rakamlara tamir ve tamir sonrası omure sahip oluyorlar. Değişim konusunda karar kılarsanız aloparca.com'da ıkı gun once gordugum turbo kampanyasına bakmanızı tavsıye ederım. Baska bır urun sıparısı ıcın gırdıgımde reklam olarak gormustum.

https://www.aloparca.com/kampanyalar.php?kate1=Turbo&kate2=Turbo%20Sarj

occupyist
05/08/2016, 21:11
Merhabalar Yasin Bey, turbolar uzmanlık alanım değil ama sesin gaza bastıkça düzenli (hava kaçırma) ya da kesik kesik gelmesi (turbo bıcaklarındaki balans problemli) farklı rakamlara tamir ve tamir sonrası omure sahip oluyorlar. Değişim konusunda karar kılarsanız aloparca.com'da ıkı gun once gordugum turbo kampanyasına bakmanızı tavsıye ederım. Baska bır urun sıparısı ıcın gırdıgımde reklam olarak gormustum.

https://www.aloparca.com/kampanyalar.php?kate1=Turbo&kate2=Turbo%20Sarj
Öneriniz için teşekkür ederim Murat Bey. Değişimden önce bu sesin sebebini öğrenmek isterim. Birçok forumda turbo panellerinin balans ayarının tamir edilebiliyor olduğuna yönelik metinler okudum. Forumdaki arkadaşlarımızdan ricam bu sesin esas nedenine yönelik doğru yönlendirme ve balans ayarı yapılabilecek güvenilir ve Anadolu Yakası'nda yer alan bir turbo ustası tavsiyesi alabilmek.

Şunu da belirteyim ki duman atma, aşırı yakıt tüketimi ve çekiş düşüklüğü gibi sorunlardan hiçbirini içinde bulunduğum süreçte yaşamadım.

Ezeldenberi
05/08/2016, 21:26
Yasin bey, motordan cok hafif bir ıslık sesi geliyor, formda yeni bir paylaşım vardı bir bakın;

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61491-motordan-gelen-islik-sesi.html#post996003

halilimo
05/08/2016, 21:37
İllaki kontrolu gerek ama bu otmeyi baska sebeplerden de yapabiliyor. Belki hortum catladi yada gevsedi gibi bir kac ustaya gosterin.en kotu ihtimal revizeyle hallolur

occupyist
06/08/2016, 09:34
Yasin bey, motordan cok hafif bir ıslık sesi geliyor, formda yeni bir paylaşım vardı bir bakın;

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61491-motordan-gelen-islik-sesi.html#post996003
Ezeldenberi, forumdaki o konuyu inceledim. Teşekkür ederim. O arkadaşımızın şikayeti hiç akla gelmeyecek bir yerden kaynaklanmış doğrusu. Kendisi gittiği "usta"yı paylaşsa idi en azından biz de gidebilirdik diye düşünüyorum.

occupyist
06/08/2016, 09:39
İllaki kontrolu gerek ama bu otmeyi baska sebeplerden de yapabiliyor. Belki hortum catladi yada gevsedi gibi bir kac ustaya gosterin.en kotu ihtimal revizeyle hallolur
Halil Bey, bahsettiğiniz gibi bir çatlak veya gevşeme olasılığına karşı son periyodik bakımda araç lifte kaldırılmış iken radyatör altında yer alan turbo hortumlarına çok detaylı olmayacak şekilde usta tarafından bakılıp herhangi bir sorun gözlemlenmedi.

Konu hakkındaki teknik detay için size de teşekkür ederim. Esasında bahse konu ses sebebiyle turbonun tamamen arızalı olacağına ihtimal vermiyorum. Dediğim gibi şu işi hakkıyla yapan bir turbo tamircisi yok mu?

Ezeldenberi
06/08/2016, 10:58
Birde yetkili servise arıza tespiti yaptırarak şansınızı deneyiniz, belki arıza kaynağını kesin teşhis edebilirlerse tamirci tamirci gezmek zorunda kalmasınız.

occupyist
06/08/2016, 13:37
Birde yetkili servise arıza tespiti yaptırarak şansınızı deneyiniz, belki arıza kaynağını kesin teşhis edebilirlerse tamirci tamirci gezmek zorunda kalmasınız.
Yetkili servisin arıza tespit ücreti oluyor malum. 100 TL. Civarı + KDV gibi. Yani işlem yaptırırsak yetkili serviste bu ücreti almıyorlar. Yapılmazsa isteniyor. O nedenle iyi bir turbo ustası önerisi istedim.

occupyist
06/08/2016, 21:21
Arkadaşlar gün içinde Tuzla'da yer alan Alperen Turbo-Hayri Usta'ya gittim. Hayri Bey'in kardeşi ile aracı test ettik. Kendisi sesin turbodan geldiğini, turbo pervanesinin arıza yaptığını belirtti. Peki araç ilk sahibinden bu yana hep yetkili servis bakımlı olan bu araçta ben 83.000 km.'de satın aldığımdan itibaren de turbonun sağlıklı yağlama yapması için ilk çalıştırma esnasında ve yolculuk bitişi ardından kısa mesafe uzun yol ayırt etmeksizin park ettiğim anda 2 dakika rolantide bekleyip sonra kontağı kapatmama rağmen bu pervane neden arıza yapar?

Nedeni Hayri Bey'in kardeşine göre, "bu araçta 1300 cc. Motor var. Bu motordan yüksek verim almak için bulunan turbo sistemi zaman içinde aşırı yüklenme veya benzeri sebeplerle arıza yapabiliyor"muş.

Yani "turbo tamamen şans işi" diyen arkadaşlar sanırım haklı. Ne kadar yetkili servis bakımlı olursa olsun, ne kadar Mobil 1'in 5w-30 yağını kullanmış olursam olayım bu arıza oldu.

Çözüm, resimlerde de eklediğim gibi K.K.K. marka turbo tamir bakımından alınıp+işçilik ücreti vermek.

Bu noktada en azından sizin görüşlerinizi almak isterim. Daha ilk gittiğim turbo ustası burası. Aracı lifte kaldırmadan (dükkanda lift zaten yok) sadece sesi dinleyip çıkardığı maliyet:

K.K.K. marka turbo tamir takımı ve turbo pervanesi (paneli) fiyatı: 400 TL. (Resimde görüldüğü gibi Clio için yazıyor. Ancak iddialarına göre Clio-Doblo-Punto-Grande Punto için aynı malzemeler kullanılıyor)

İşçilik ücreti: 150 TL.

Toplam 550 TL. Pazarlıkla "500 TL. olur" denildi.

Ayrıca yağ değişimi olacağı için bir de motor yağı+yağ filtresi+hava filtresi de ben alıp gideceğim. Bunlar fiyata dahil değil.

Verilen fiyat normal mi?

Turbo tamir takımı markası olan K.K.K. hakkında malzeme kalitesi ile ilgili bilgisi olan var mı?

Parçalar hakkında 6 ay garanti veriyorlar. Bu süre ile ilgili düşünceleriniz neler arkadaşlar?

https://uploads.-cdn.com/20160806/5452e9d1ca0cd0d006707a007c4c30ee.jpg

https://uploads.-cdn.com/20160806/3337e94e8f1c37f84a3bdcd96528880b.jpg

https://uploads.-cdn.com/20160806/605e8b4b727f343f2d6b3c4fc59cc3a2.jpg

https://uploads.-cdn.com/20160806/3aee75e13b4ca03371932c2683feb102.jpg

https://uploads.-cdn.com/20160806/3a90182ec1e48b7ebcf18f99ea987fd2.jpg

halilimo
06/08/2016, 22:01
Bana fazla geldi ama duzgun bir yerse deger bir kac yere daha gosterin. Turbo sans isi degildir aslinda kisi isidir. Servis bakimli olmasida birseyi degistirmez. Oncelikle araci ilk calistirmada beklenmez(5 saniye beklenir fazlasi yaglamayi azaltir) yaglama icin hareket edilmelidir. Yani duruyorkende yaglama yapilir ama yag bombasi az basar yagin motoru yaglamasi uzar asinma artar. Hareket edilirse yagi daha fazla basar. Hareketten kasitta araci sikmadan turboyu yuklenmeden 2000 devir diyelim. Eger basarsak yag turboya gec geldigi icin miller asinir. Uzatmadan stop etmeden de beklenmezse ayni. Yani sizden onceki sahibi dikkat etmemis. Siz ne kadar dikkat etsenizde inceldigi yerden kopmus.

Ezeldenberi
06/08/2016, 22:19
Yasin bey, ben olsam kesinlikle o fiyatlara turbonun tamirine gitmem. Takılacak olan parçanın ( zaten orjinal değilken) turbo içerisinde ki yeri aşınma yapmış yatakları bozulmuş olma ihtimali varken, islemden sonra yok çekiş düşmesi yok sesin kesilmemesi gibi sorunlar çıkarsa ozaman geriye dönüş çok daha masraf açacaktır.
Orjinal lancia
https://unluoto.com.tr/urunler/683/turbo-13-albea-punto-doblo-fiorino-palio#prettyPhoto

occupyist
06/08/2016, 22:50
Ezeldenberi ve Halil Bey, yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Olayın şu boyutu da var; turbo sisteminden gelen bu ses, aldığımda da vardı. Ve expertiz yaptırdım oysaki orada da bana bir arıza olduğu yazılı veya sözlü bir şekilde söylenmedi. Belki o ses orada fark edilmedi. Bilmiyorum. Tabi benim de ilk dizel aracım olduğu için bu sesin bir sorun teşkil edebileceğini çok sonradan öğrendim.

Söylenilene göre pervaneden gelen bu ses kullanıma bağlı olarak turbonun tamamına bir arıza vermeyip sadece ses yaratmaktan öteye geçmezmiş. Olay bu kadar ise çok fazla önemsememek gerekir belkide. Kalkıp "sıfır turbo" almak yerine.

Forumda birçok arkadaşımız da dahil benim de 1 kez gittiğim, tercih edilen, yönlendirilen bir yer olan Bostancı Oto Sanayi Sitesi'ndeki Rese Otomotiv'den Recai Usta'ya "sıfır turbo alıp taksak mı?" Diye sorduğumda kendisi "siz, sıfır turbo dahi alsanız onun da ötme ihtimali yüksek. Ne yazık ki artık ötmeyen turbo yok. Eğer çekiş düşüklüğü, duman atma ve aşırı yakıt tüketimi gibi sorunlarınız yoksa mevcut orijinal turbonuzu kullanmanız daha iyi" demişti.

Gelin de çıkın işin içinden şimdi.

halilimo
06/08/2016, 23:01
Simdi ayni seyi diyecektim expertizde yada serviste turbonun nasil oldugunu anlayamiyorlar. Ses var yada yok denir. Hatta ben aracimi alirken yetkili serviste baktirdim turboya dogru egilince hafiften ses geliyor. Disardan duyulmaz. Buna dahi birsey diyemeyiz dediler. Belki 5 bin sonra gider belki 100 bin demisti. Evet turbolar oterde kaportayi acip dinlemek gerek basbas bagirmaz. Siz bir kac yere daha gosterin. Eger revize sartsa oyle kullanin ne zaman bitti o zaman orjinaliyle degistirin.

Ezeldenberi
06/08/2016, 23:07
Yasin bey, bence " turbo değişimi yapanlar" başlıklı bir konu açın. Eski ve yeni halleriyle bir karşılaştırma yapmak adına. Hangi arızalarda değiştirme ihtiyacı duyulur. Bizlerde bilgi edinmiş olalım.

occupyist
07/08/2016, 00:14
Az önce DH.'deki 2014 tarihli bir yorumu okudum. Yorumu yazan kişi şöyle demiş: "Ben turboyu komple değiştirdim. Ama ses geçmedi. Bildiğim kadarı ile sorun tam olarak motordan turbo ile egzoza duman veren ve kelebek adı verilen parçadan geliyor. Tıkanma sonucu ıslık şeklinde bir ötme yapar. O yüzden turboyu değiştirsen bile ötme devam edecektir." Buna ne denilebilir peki? Böyle bir ihtimal var mı?

occupyist
07/08/2016, 00:18
Yasin bey, bence " turbo değişimi yapanlar" başlıklı bir konu açın. Eski ve yeni halleriyle bir karşılaştırma yapmak adına. Hangi arızalarda değiştirme ihtiyacı duyulur. Bizlerde bilgi edinmiş olalım.
Ezeldenberi, yeni konu başlığı açmayı en başta düşündüm. Fakat aynı konuda çok başlık açmak hem forumdaki kullanıcılar için dikkat çekici olmuyor hem de foruma arama motorundan gelenler açısından yeni konu başlığı açılan konuya ilgi ve yorum az olduğu için yararı dokunmuyor.

Benim görüşüm bu yönde tabi.

halilimo
07/08/2016, 11:07
Az önce DH.'deki 2014 tarihli bir yorumu okudum. Yorumu yazan kişi şöyle demiş: "Ben turboyu komple değiştirdim. Ama ses geçmedi. Bildiğim kadarı ile sorun tam olarak motordan turbo ile egzoza duman veren ve kelebek adı verilen parçadan geliyor. Tıkanma sonucu ıslık şeklinde bir ötme yapar. O yüzden turboyu değiştirsen bile ötme devam edecektir." Buna ne denilebilir peki? Böyle bir ihtimal var mı?

Bana dogru gibi gelmedi cunku turbonun yapisini dusunursek dedigi yer motordaki yanmis atik gazin dahliye edilcegi yani egzosa gidecigi yerde once turbonun kanatlarina vurarak donmesini(calismasini) saglar. Yani turbo motor calistigi ( egzoz gazi cikmaya basladigi) anda calismaya baslar. Gaza bastikca egsoz gazi cikisi artat turbonun devride artar. Bu kisimda bir tikaniklik soz konusu olamaz bence. Eger olursa egzoz gazi tam olarak atilmaz buda motor icindeki yanma verimini dusurerek performansi dusurur. Otmesi illaki cozulur. Cunku 150 bin ustu araclarim hepsi otmesi gerek kimisi 3 kere turbo degistiriyor. Otme isi balan isi bunuda herkes heryer yapamiyor. Gerekli donanimi olmasi gerek diye biliyorum. Tabiki bi turbo ustasi degiliz.

occupyist
08/08/2016, 22:29
Olayın ilginç boyutu şu ki Halil Bey ve Ezeldenberi dışında konuya yorum getiren bir arkadaşımız olmadı 😊 Her iki arkadaşımıza da destek ve görüşleri nedeniyle yürekten teşekkürler.

halilimo
09/08/2016, 00:09
Rica ederim pek bilinen parca olmadigi icin yorum az. Bide ulkemizde turbo bakimi gibi bi kultur yok en kucuk biside degistir gitsin(ozellikle servisler). Arti cogu yerde turbo ustasi yok normal ustada bilmedigi icin( cakal olanlar sok tak parasi icin) degistir dediklerinden yabanciyiz.

Ezeldenberi
09/08/2016, 00:49
Yasin bey, sizin araçta nerde olduğunu bilmiyorum ancak turboyu devreye sokan sensör var o sensörü sökerek turboyu devre dışı bıraktıktan sonra aracı çıktığı son devire kadar çalıştırarak şu an aracınızda duyduğunuz sesin turbo dan gelip gelmediğini anlaya bilirsiniz . Benim araçta ki yeri turbo dan hemen sora DPF filtresine takılıyor ( Euro5 sizde farklı yerde olabilir) Bunu neden söyledim motor turbo çalışmadığı zaman 3500 devir kadar çeviriyor bu esnada eğer o ıslık sesini tekrar verecek mi ? Benim araç bu sensör nedeniyle turboyu devreye almamıştı. Yenisini taktik turbo direk çalışmıştı. Bir denemenizin faydası olabilir diye akşam akşam aklıma geldi.
Diğer konuda arkadaşlarımızın çok farklı noktada arıza tespiti yapmaları bu fikri aklıma getirdi. Manifold bağlantı noktaları, turbo hortumu ve bağlantı noktaları gibi. Çok alakasız olan arkadaşımızın çözümü yağ filtresinin alt bağlantısı.

ORS15
20/02/2018, 09:12
Arkadaşlar konuya birazda ben bilgi eklemek istedim, genelde bu durum 1,3 multijet, euro 5 motorlarda görülüyor 1. ve 2. viteslerde 2500 devirden ayağını gazdan çekince vuuuuuuuvvvv gibi ses gelir, arac boşta iken gaz verip bırakınca 3000 ile 2000 devir arasında da bu aynı ses gelir vuuuuuvvvvv gibi.
Bu ses aracın turbo sesidir ve dikkatli dinlersen duyulur. Bu ses arıza göstergesi değildir turbonun bastığı havanın geri dönerken pervaneye çarpması sonucu cıktan sestir.
bu sesi neredeyse 1,3 multijet euro 5 araçların hepsinde duya bilirsiniz.

mtlplt04
20/02/2018, 23:28
Olayın ilginç boyutu şu ki Halil Bey ve Ezeldenberi dışında konuya yorum getiren bir arkadaşımız olmadı 😊 Her iki arkadaşımıza da destek ve görüşleri nedeniyle yürekten teşekkürler.

merhabalar. benim aracım 151 binde aldğımda turbomda ses yoktu. dpf temizliğinden sonra turboya geçtiği anlarda ıslık gibi ses yapmaya başladı. ben hem normal servislere hemde fiat yetkili servisine sorduğumda normal oldugu söylendi. çekişte düşme duman atma vs olmadıgı için normal karşıladım. hatta servis teknisyeni "bizim buradaki araçların hepsi ses yapıyor birşey olmaz" dedi. belki sizinki de bu şekilde birşeydir. yani gidişte bi problem yoksa bence masraf yapmayın. teşekkürler