PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabahları Çalışmama

Grisnackh
20/02/2014, 11:49
Arkadaslar merhaba , son zamanlarda sabahları motor 10-15 defada zor calısıyor sabahları calıstıkdan sonra hicbir sıkıntı yok gün boyu tek marsta alıyor..beni düsündüren arabanın calıstıkdan sonra stop etmesi aynı zamanda araba hemen 1.marsdan sonra fan calıstırmaya baslıyor.olay boyle olunca beyne ısıyla ilgili yanlıs sinyal gidiyor dedim ve ustama ısı müşürünü degistirdim fakat sıkıntı cozulmedi ustam ordan elektronikciye göndermis beynin kablolarını(kırılma var mı yok mu diye ) inceletmis beyindede hicbir skıntı bulamamıslar,elektronikci cıkma beyin getitirelim demis oda 1 milyar fln ama yinede garanti veremiyorlar sorun icin ayrıca geri iadesi de yok,ustam belki bujilerden de olabilir dedi bende bir arastırayım dedim yok yere masraf etmek istemiyorum.daha önceden basına gelen yada yardımcı olabilecek biri varsa cok sevinirim.aracım 2006 benzinli grande punto

Arrest
20/02/2014, 12:00
Arkadaslar merhaba , son zamanlarda sabahları motor 10-15 defada zor calısıyor sabahları calıstıkdan sonra hicbir sıkıntı yok gün boyu tek marsta alıyor..beni düsündüren arabanın calıstıkdan sonra stop etmesi aynı zamanda araba hemen 1.marsdan sonra fan calıstırmaya baslıyor.olay boyle olunca beyne ısıyla ilgili yanlıs sinyal gidiyor dedim ve ustama ısı müşürünü degistirdim fakat sıkıntı cozulmedi ustam ordan elektronikciye göndermis beynin kablolarını(kırılma var mı yok mu diye ) inceletmis beyindede hicbir skıntı bulamamıslar,elektronikci cıkma beyin getitirelim demis oda 1 milyar fln ama yinede garanti veremiyorlar sorun icin ayrıca geri iadesi de yok,ustam belki bujilerden de olabilir dedi bende bir arastırayım dedim yok yere masraf etmek istemiyorum.daha önceden basına gelen yada yardımcı olabilecek biri varsa cok sevinirim.aracım 2006 benzinli grande punto

ateşleme sisteminde olabilir bujileriniz en son ne zaman değişti ?

Grisnackh
20/02/2014, 12:46
Araç 10 aydır bende ben hic değiştirmedim benden önceki değiştirdi mi bilmiyorum araç 100000 km de

Grisnackh
20/02/2014, 12:55
Birde bu fanin calışması düşündürüyor, bujilerde sıkıntı varsa yanlış sinyal gönderiyor olabilir mi beyin motoru cok sıcak görüyor fan çalıştırıyor, sabah çalışmamasının sebebi de bu hava benzin karışımını yanlış yapıyor cok hava gönderiyor motorda soğuk oldugu icin stop ediyor herhalde eger bujiler yanlış sinyal gönderiyorsa olabilir

halils2
20/02/2014, 13:39
Aracınızın neden çalışmadığını bilgisayara bağlamadan değerleri check etmeden tahmin edemeyiz. Ama fanın araç çalışır çalışmaz devreye girmesi sağ tekerlek üzerindeki klima borusuna bağlı klima alçak yüksek gaz basınç sensöründendir. Sensör kabloları açıksa kısa devre veya oksitlenmeden dolayı fanı devreye alabiliyor. Sensörün sağlamlık kontrolünü yaptırmanız gerek. Daha önce aracımı yıkarken sensörün dibine su kaçmış aracı çalıştırdım fan devreye girdi sağa sola bakarken sensörün üzerinde su gördüm hava tutup temizledim aracı çalıştırınca fan açmadı. Aynı şekilde klima açıldığında da fan devreye giriyor. Forumda araç normal çalışmasındaki verilerin olduğu bir konu mevcut. Telden giriyorum bulabilirsem link atarım. Bu verilerle kendi aracınızınkini kıyaslarsanız yaklaşık olarak bir fikir elde edebilirsiniz.

Edit :https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/50005-motor-ecu-degerlerinden-anlayanlar-fotodaki-degerleri-yorumlarmisiniz.html

Grisnackh
20/02/2014, 15:05
Anlıyorum bilgiler icin teşekkürler ancak fan sadece araç sabahları çalışmadığı zaman devreye giriyor, gündüzleri çalışmıyor yani kısa devreden fln olsa gündüzde çalışırdı gibi geliyor , bahsettiginiz konuya bakıcam en kısa zamanda bilgisyara bağlatmam lazım.. Daha önce baglattıgımda ısı ayarı arızası veriyordu

halils2
20/02/2014, 15:29
Bende sizin gibi düşünüyordum ama benim sorunum oradan çıktı. Aracın verdiği ısı hatasının kodunu verin bir bakalım hangi parça bu arızaya neden oluyor. Çünkü ısı konusunda araç sadece motor ısısını değil motora giren havanın da ısısını kontrol ediyor. Siz arıza kodunu verin bakalım bir şey bulabilecek miyiz.?

Grisnackh
20/02/2014, 15:36
Anladım aracı bilgisyara sokalı 3-4 gün oldu o yüzden su an bilmiyorum tekrar bağlatıcam o zman size dönerim, usta ısı müşürünü söylüyor demişti onuda değiştirdik zaten.

halils2
20/02/2014, 15:45
Tamam ısı müşürü ama sadece motor üstündeki değil mixer üstündeki hava sıcaklığını algılayan sensör de olabilir ki termostatı yeni değiştiğimize göre mixer üstündeki sensör olma ihtimali kalıyor. Tabi sensör kablosu ve ecu da sıkıntı yoksa.

Grisnackh
21/02/2014, 01:25
Anlıyorum bilgiler icin teşekkürler dediğiniz gibi mixer üstündeki sensöre baktırıcam olmasa bujiler kalıyor oda olmazsa beyinle ilgilidir herhalde eleyerek gitmek lazım

ugurcan0619
07/02/2023, 22:30
Hocam sorunu nasıl çözdünüz acaba benim aracım 2006 grande punto benzin lpg araç soğuk havalarda motor soğuyunca 7 8 marşta çalışıyo çalışınca gaz verdiğimde boğuluyor tekrar stop ediyor araç beyne bağlandığında ısı sensörü arızası veriyor çok şey yaptırdım ama düzelmedi siz nasıl bulmuştunuz Yardım edebilirseniz sevinirim