PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cam Film Yasağını Kaldıracağı Yazıyor.!!!

Astra J Team
18/02/2014, 17:36
Haber sitelerinin arvişlerinden cam filmleri ile ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2012 'de bir yasa ile düzenleme yapıp artık yasak olmayacağı yazıyor. Ankaray'ı aradım konu ile ilgili çalışmalarının sürüdüğünü söylediler. Süreci hızlandırmanın yolunun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlanlığı'na mail atar ancak hızlanabilir. Tek kişinin mail atması ile olabilecek bir durum değil. Eminim ki bu konuyu merak eden ve hala polisle karşı karşıya kalan bir çok kişi vardır. Konu ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlanlığı'na Görüş ve Öneriler | Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (https://www.sanayi.gov.tr/Suggestions.aspx?lng=tr) bu adrese girerek buradan bu haberle birlikte Cam filmi yasağı kalkıyor - Anadolu Ajansı (https://www.aa.com.tr/tr/s/72204--cam-filme-yasak-kalkiyor) Öneri ve Görüşlerini bildirmeleri rica ederim. En kısa zamanda bu konu ile ilgili yasanın çıkmasını sağlayabiliriz. Çünkü göz göre göre hem ceza yiyoruz hem trafikten men..! Fakat İstanbul'da Belediyenin Özel Halk Otobüsleri "Mor" renkli olanlar 973 tane otobüs var bunların 600'ün de cam film uygulaması var fakat onlara polis yasak değil bize yasak olduğunu belirtiyor. Böyle ayrımcılık olmaz sonuç olarak onlarda şahsa ait otobüs eğer onlara ceza kesilmiyorsa bize neden kesilsin en azından belki bu şekilde yaparsak en kısa zamanda sonuç alabileceğimizi düşünüyorum.. Destekleriniz için şimdiden teşekkürederim..

EqZoTiC
18/02/2014, 18:02
Üyesi olduğum forumdan Alıntıdır;

Herkese Merhaba,

Biliyorsunuz 3 Ay önce felan S virajında büyük bir vurgun yapıldı gelene yazıldı gidene yazıldı. Bizde o akşam ordan geçerken nasibimizi aldık 13.09.2013 Tarihinde çevirmeye girdik ve Cam Filmimiz 'den dolayı 166 lira ceza ve 7 gün içerisinde sökümü yapılmadığı taktirde aracın men edileceğini ve 20 Ceza puanı ehliyetimden düşüceğini öğrendik.. Polis memuruna ne dediysek kendimizi anlatamadak ne arabaya baktı ne suratımıza baktı büyük bir havayla yazdı elimize tutuşturdu...

Asıl konuya gelelim Cezayı kestikleri madde 30/1b maddesi maddenin içeriği :

" Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak "

Ve bizim aracımızda bunları engelleyen yada bu maddeyi doğrulayan hiç bir şey yoktu ve oldukça sinirlenmiştim yanımda ailem varken suratımıza bakılmaksızın artist bir şekilde ceza yazılmasına

Aracımdaki cam filmini Ziebarttan yapılmış ve iyi paralar verilmiş bir filmdi. Bunu söküp atmak istemedim böyle bir üslupla bu şekilde ceza yazılması. Bu arada aracımın hepimiz biliyoruz arka camları orginal renkli camdır. Benim aracımda olan film ise yan şöför ve yolcu camı + kelebek camların film değeri 1,5 civarlarındadır yani orginal arka camların rengine uydurulmuştur.. En ön camda ise Ziebart özel ön cam filmi bulunmaktadır ve rengi 0.30 - 50 dolaylarındadır. Yani aracın içi kesinlikle gözükmektedir gözükmesine engel olacak hiç birşey yoktur.

Polis arkadaşın araca hiç bakmadan yazdığı ceza canımı bir hayli sıkmıştır. Ve hemen sevdiğim hani öz abim olsa bukadar sevebileceğim adamlardan birisi olan @AvHalit (https://www.seatclubturkey.com/uyeler/15135-avhalit.html) Halit YAVUZER abimi aradım durumu anlattım ve itiraz edelim dedim oda edelim kardeşim dedi..Ve bana yapmam gerekenleri ve evraklarımı söyledi.Ve çokta güzel bir dilekçe yazdı eline koluna sağlık. Ve götürdüm Anadolu Adliyesi nöbetçi Sulh ceza mahkemesine ilettim dilekçeyi. Hakim merak etti ve C Bölgesi denetleme şubeye bir yazı yazdı ve bilgi almak istedi. Onlarda evet dedi biz bu adama bundan dolayı ceza yazdık dedi sebepleri soyut gerekçeleri sunamadı ve nekadar gereksiz bir ceza yazıldığını hakim anladı. Yaklaşık 3 ay sonra yani 16.12.2013 dün evime karar geldi okudum ve Hakimin yazdığı karar okadar hoşuma gittiki kendi kendime dedimki adalet hala var.

Ve Cezanın iptaline Karar Verildi.

Bir emsal teşkil edicek kararı daha ben almış bulunmaktayım. Yani bu hikayem herkes bilsin elinizde itiraz hakkınız olduğunu bilin. 30/1-B maddesi kesinlikle cam filmi için geçerli bir madde değildir.

Burdan Hakime ve Türk Adaletine Teşekkür Ediyorum beni mahçup etmedi ve doğru bir karar verildi.

işte karar okumak isteyenler için :

https://img856.imageshack.us/img856/4567/y3ew.jpg

hanbjk
18/02/2014, 18:25
Bu mahkeme kararının 2. sayfası yokmu?. 22.09.2013 de bende İstanbulda cam filminden ceza yedim. İtiraz edicektim fakat dava harcı falan çok dendi o yüzden uğraşmadım. Mahkeme kararının devam sayfası yani ikinci sayfası varsa onu da eklerseniz sevinirim.

milanbg
18/02/2014, 20:07
Mor otobüsler hususi değil İstanbul Büyükşehir Belediyesine aittir. Özel yani şahıs olanlar turkuaz renkli olanlardır.

EqZoTiC
18/02/2014, 21:41
İkinci sayfası gereksiz diye paylaşmamış arkadaş

Discovery cihazımdan gönderildi

Astra J Team
18/02/2014, 22:08
milanbg (https://forum.grandepuntotr.com/members/milanbg.html) eğer istanbulda oturuyorsan bindiğinde bir sor bakalım şahsa mı ait diye ;) ama inan canı yanan bilir ancak bunun ne kadar acı bir durum olduğunu bizzat şahitte oldum cevirmede adam camlarından filmleri sökerken simsiyah camlı bir otobüs yanış yolcu indiriyor polis kafasını cevirip bakmıyor bile oyüzden işte bu durumdayız ya görmezden geliyoruz yada olmaz diye çekiliyoruz

milanbg
19/02/2014, 00:41
milanbg (https://forum.grandepuntotr.com/members/milanbg.html) eğer istanbulda oturuyorsan bindiğinde bir sor bakalım şahsa mı ait diye ;) ama inan canı yanan bilir ancak bunun ne kadar acı bir durum olduğunu bizzat şahitte oldum cevirmede adam camlarından filmleri sökerken simsiyah camlı bir otobüs yanış yolcu indiriyor polis kafasını cevirip bakmıyor bile oyüzden işte bu durumdayız ya görmezden geliyoruz yada olmaz diye çekiliyoruz

İstanbulda oturuyorum arkadaşım sormama gerek yok ben sana anlatıyım :)

Sarı Otobüsler = İ.E.T.T. ye ait
Mor Otobüsler = İstanbul Otobüs A.Ş. ye ait ( Büyükşehir belediyesine ait kurum )
Turkuaz Otobüsler = Özel halk otobüsleri Şahısa ait ( İ.E.T.T. ye bağlı denetimli çalışıyorlar artık )

Eklediğin resimlerde zaten yazıyor bak Otobüs A.Ş diye ve büyükşehir belediyesi diye. yani şahısa ait değil onlar. Ve ayrıca o araçlarda cam filmi uygulaması söz konusu değil hepsi orjinal karartılmış camdır. belediye halkı için cam filmi yaptırmaz okadar masrafa girip o otobüsler komple kapkara çıkıyor. fabrika çıkışlı öyle gelmekte o otobüsler :) zaten temsa nın sitesine bak erguvan otobüslerin hepsi diğerlerine göre camları kapkara görsellerde bile.

Arrest
20/02/2014, 01:45
Boyle bi bakanlik oldugunu ilk defa duydum :D

Discovery cihazımdan gönderildi