PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bizim triptronik Puntolar neden fireni bırakınca gitmiyor?

BLUEMAN
18/02/2014, 01:03
Arkadaşlar kaçtır diğer selefinde araçları kullanıyorum yani Corsa,Clio ,Yaris Vs.Bu araçlarda frenden ayağınızı çeker çekmez bu saydığım araçların hepsi hareket ediyor fakat bizim puntolar nedendir frenden istediğiniz kadar çekin gaza basmadığınız müddetçe gram gitmiyor hani bizimkiler yarı otomatik desek ama diğerleride yarı otomatik corsa eastronik,clio da öyle yoksa benim tomofildemi bir gariplik var sizin araçlarınız nasıl.?

tirit
18/02/2014, 01:57
Şanzumanlar farklı. Gaza basmadığınız sürece araç vitese geçmez. Daha doğrusu robot debriyajı bırakmaz. Aracın freni bıraktığında hareket etmesini sağlayan tork konvektörü dür ki bence hiç iyi bir şey değil, çünkü ayağınız ile frene sürekli aynı baskıyı kurmak durumunda kalırsınız bu da belli bir süreden sonra trafikte yorucu oluyor.

kovboy
18/02/2014, 08:01
:shifty:bencede triptonıcler iyi değil bu yüzden tam otomatik araca yöneldim.

grandeizmit
18/02/2014, 09:09
Rampa aşağı bırakırsan çokda güzel gidiyor :)) Yarı otomatik olan tüm araçlar bildiğim kadarıyla hareket etmez.
İhsan bey bu arada kendi payıma ben yakıtı otomatik vitese göre %30 daha az diye punto seçtim. Son derecede memnunum iyi değil kısmını açarsanız ona göre cvp yazabilirim.

celenlee
18/02/2014, 15:30
Corsa 1.4 araçlar Tam ototmatiktir, gazı kendi verir.
Yaris'in de Tam otomatik ve yarıotomatik iki versiyonu var bildiğim kadarıyla

Yani tam otomatikler kendi gaz verir, yarı otomatikler vermez.
1.2 Corsa easytronic kendisi gaz vermez.
1.4 Punto Dualogic kendi gaz vermez.
Toyota MMT şanzımanlı araçlar kendi gaz vermez.

EqZoTiC
18/02/2014, 15:47
:shifty:bencede triptonıcler iyi değil bu yüzden tam otomatik araca yöneldim.

Tiptronik sadece aracınızın debriyajsız halidir. Koskoca şirketler mühendisler teknolojileri geliştirmek için boşa uğraşmıyor. Mesela otomatik vites karlı havalarda sorunlu sürüş yaşatır insana. Karlı havalarda yüksek vites düşük devirde gitmek isteyebilirsiniz yada tam rolantide az yakıt sarfetmek içinde tiptronik kullanabilirsiniz.

cengizhan
18/02/2014, 20:25
Arkadaşlar kaçtır diğer selefinde araçları kullanıyorum yani Corsa,Clio ,Yaris Vs.Bu araçlarda frenden ayağınızı çeker çekmez bu saydığım araçların hepsi hareket ediyor fakat bizim puntolar nedendir frenden istediğiniz kadar çekin gaza basmadığınız müddetçe gram gitmiyor hani bizimkiler yarı otomatik desek ama diğerleride yarı otomatik corsa eastronik,clio da öyle yoksa benim tomofildemi bir gariplik var sizin araçlarınız nasıl.?

robotize şanzımanın, manuel şanzımanlı araçdan tek farkı sizin yerinize bir robotun vites değiştirmesi. Bende yok ama kime sorduysam, bu robotize şanzımanlı araçları kullanmanın en önemli kuralının ayağınızın ya frende ya da gazda olması gerektiğiydi (tabii eğer aracınızda seyir kontrolünüz yoksa :rolleyes:). Bildiğim kadarıyla clioda yarisde robotize şanzıman kullanıyorlar.
Pratikte gaza basılmadığı müddetçe , aracın hareket etmemesi aslında istenilen birşeydir. Mesela kırmıza ışıkta öndeki araca çarpma gibi riskleri vardır. Yanlış hatırlamıyorsam, çok uzun zaman önce ABDde hidrolik şanzımanlı araçlarda bu sebeple kazalar oluyordu. Dolayısıyla bence puntolar normal, diğerleri anormal :laugh000:

BLUEMAN
19/02/2014, 00:53
Corsa 1.4 araçlar Tam ototmatiktir, gazı kendi verir.
Yaris'in de Tam otomatik ve yarıotomatik iki versiyonu var bildiğim kadarıyla

Yani tam otomatikler kendi gaz verir, yarı otomatikler vermez.
1.2 Corsa easytronic kendisi gaz vermez.
1.4 Punto Dualogic kendi gaz vermez.
Toyota MMT şanzımanlı araçlar kendi gaz vermez.

şunu söylemek istiyorum benim kullandığımda 1,2 eastronic şanzumandı yani yarı otomatikti ve frenden ayağınızı çekince gidiyor daha dün kullandım ve ayrıca clio da yarı otomatikti eminim .

kovboy
19/02/2014, 03:36
Rampa aşağı bırakırsan çokda güzel gidiyor :)) Yarı otomatik olan tüm araçlar bildiğim kadarıyla hareket etmez.
İhsan bey bu arada kendi payıma ben yakıtı otomatik vitese göre %30 daha az diye punto seçtim. Son derecede memnunum iyi değil kısmını açarsanız ona göre cvp yazabilirim.

triptoniclerde baskı balata olayı var otomatiklerde tork konvantörü bu işi üstlenmiş düzgün kullanımda yüzbinlerce km. götürür.% 30 daha az olayına katılmıyorum.% 10 olabilir.

kovboy
19/02/2014, 03:46
Tiptronik sadece aracınızın debriyajsız halidir. Koskoca şirketler mühendisler teknolojileri geliştirmek için boşa uğraşmıyor. Mesela otomatik vites karlı havalarda sorunlu sürüş yaşatır insana. Karlı havalarda yüksek vites düşük devirde gitmek isteyebilirsiniz yada tam rolantide az yakıt sarfetmek içinde tiptronik kullanabilirsiniz.

karlı havalarda kar modu olan otomatik vitesler mevcut.ör.98 mareada kar modu spor modu var.

SaLDo
19/02/2014, 07:05
Bizim puntolara özgü bir durum değil bu. Colt var bizde triptonik o da aynı

EqZoTiC
19/02/2014, 08:16
karlı havalarda kar modu olan otomatik vitesler mevcut.ör.98 mareada kar modu spor modu var.

O araçta olması güzel birşey olmuş ama çoğu araçlarda yoktur.

grandeizmit
19/02/2014, 09:52
triptoniclerde baskı balata olayı var otomatiklerde tork konvantörü bu işi üstlenmiş düzgün kullanımda yüzbinlerce km. götürür.% 30 daha az olayına katılmıyorum.% 10 olabilir.

Punto üzerinden konuşursak dualogic vites düz vitesten %15 az yakmıyor mu ekonomi modunda.
Tam otomatik araçlarda normal araçlardan %10 fazla yakıyor. Ettimi sana %25 bende %30 demişim.
Kullanımla sabit şehir içinde 6,5 litreleri gören araç yok benim önerdiğim panda haricinde . 14.000 liralara alınacak tam otomatikte en fazla 1998 model 2000 motor olur. o arabanında şehir içi en az 11 litrelerde dolaşır.

100 KMDE 7 litrenin 100 kmde 11 litreye oranını çözersen %30un ne kadar alçak gönüllülükle söylendiğine hak verirsin. :gatherin:

nakz
19/02/2014, 22:41
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla bu durum (Frenden ayağı çekince ileriye doğru ivmelenmemesi) bizim araçlardaki yağ basıncının düşük olmasından kaynaklanıyormuş (fiat, citroen), clio, yariz, corsa gibi araçlarda yağ basıncı yüksekmiş o yüzdenileri doğru hareket ediyormuş.
Bana göre hareket etmemesi daha iyi çünkü debriyaja tam basıyor ve dolayısyla aşınması daha uzun zamanda gerçekleşir diye düşünüyorum. diğerleri sanki sürekli kavrama noktasında hazır bekliyor ve baskı balatada daha çabuk aşınma olur diye düşünüyorum...

tirit
20/02/2014, 00:12
Yahu yapmayın etmeyin. Ne kadar çok fikri olan var. Her türlü vitesi kullanmış biri olarak söylüyorum. Tam otomatik araçlarda tork konvektörü aracın sürekli gazda kalmasını sağlar. Araçta şanzuman yapısı sebebi ile rölanti devri ile araç hareket etme meyilindedir her zaman. Siz freni bıraktığınız anda hiç vitesten de çıkmadığı için araç hareket eder. Yarı otomatiklerde debriyaj olduğu için fakrlı çalışır ama her markanın kendine has şanzumanı vardır. Mesela vw lerde freni bıraktığınızda araç harekete geçer ve sebebi de debriyaj kontrolünün sadece frene bağlı olmasıdır. Bizim araçlarda ise gaza bağlıdır. Siz ayağınızı frenden çektiğinizde hareket etmemesinin sebebi budur. Ne zaman gaza biraz dokunursunuz araç vitese geçer ve hareket etmeye başlar. Bu araca mekanik bir güç kazanım yerine güvenlik ve konfor açısında yapılan birşeydir. İstem dışı oluşabilecek tehliklerden ve kullanıcıya ekstra bir yük getirmeden yapılabileceklerden oluşan bir seçenektir yani. Her marka kendine göre bir araştırma yapıp bunu uygulayabilir. İsterlerse bu şanzumanları tam otomatikler gibi de çalıştırabilirler ama gelişen teknoloji, bakım maliyeti ve ergonomi açısından bu şanzumanları seçmektedir. Yani her şeyin en başı ekonomi, sonra güvenlik.

cengizhan
20/02/2014, 01:03
Yahu yapmayın etmeyin. Ne kadar çok fikri olan var. Her türlü vitesi kullanmış biri olarak söylüyorum. Tam otomatik araçlarda tork konvektörü aracın sürekli gazda kalmasını sağlar. Araçta şanzuman yapısı sebebi ile rölanti devri ile araç hareket etme meyilindedir her zaman. Siz freni bıraktığınız anda hiç vitesten de çıkmadığı için araç hareket eder. Yarı otomatiklerde debriyaj olduğu için fakrlı çalışır ama her markanın kendine has şanzumanı vardır. Mesela vw lerde freni bıraktığınızda araç harekete geçer ve sebebi de debriyaj kontrolünün sadece frene bağlı olmasıdır. Bizim araçlarda ise gaza bağlıdır. Siz ayağınızı frenden çektiğinizde hareket etmemesinin sebebi budur. Ne zaman gaza biraz dokunursunuz araç vitese geçer ve hareket etmeye başlar. Bu araca mekanik bir güç kazanım yerine güvenlik ve konfor açısında yapılan birşeydir. İstem dışı oluşabilecek tehliklerden ve kullanıcıya ekstra bir yük getirmeden yapılabileceklerden oluşan bir seçenektir yani. Her marka kendine göre bir araştırma yapıp bunu uygulayabilir. İsterlerse bu şanzumanları tam otomatikler gibi de çalıştırabilirler ama gelişen teknoloji, bakım maliyeti ve ergonomi açısından bu şanzumanları seçmektedir. Yani her şeyin en başı ekonomi, sonra güvenlik.

Sencer Bey güzel yazmışsınız. Arkadaşlara söylüyorum punto normal, diğerleri anormal diye. Hareketin gaza bağlı olması istenen bir özelliktir, özellikle kırmızı ışıkda arkadan çarpmalara karşı.:thumbs_up2: Sadece küçük bir düzeltme yapmama müsade edin. Otomotivde herşeyden önce güvenlik gelir. Buna emin olun.

Arrest
20/02/2014, 01:30

Hocam cok guzel yazmissiniz

Discovery cihazımdan gönderildi

ibooovn
20/02/2014, 04:18
fiat ve alfalar ayni zaten ikisindede vitesi robot degistiriyor sizin yerinize..vites dusururken bile ara gaz veriyor ....tam otomatiklerde aninda dusuruyor...yari otomatik alinir mi alinmaz mi onu bilmemde..tam otomatik kadar seri degil onu biliyorum...vw aracim otomatik oldugu icin ve arkadasin alfada sadece triptonik farki gordum...daglar kadar fark var...dsg-yi hic soylemiyorum zaten...benimki 5 ileri tam otomatik ve triptonik...1 yil 2010 korsada surdum tam otomatik 4 ileri vites oldugunu bilsem almazdik..10 000km de sattik..sehir ici 1.4 motor 12 lt yakiyordu...bayirdada scooter motor gibi 2ci vitese kadar vites dusuruyordu...ve punto otomatik surenler birde vw falan denemesini tavsiye ederim...farki kendileri gorucektir...tabi fiyat farkida ona gore...

grandeizmit
20/02/2014, 08:26
ibrahim bey o tatmiyle sizin şöförlüğünüz ve puntonun eco modu sayesinde oluyor. eco modundan çıkarırsanız araç rampa yukarı 80 ide 90ıda görüyor. Bu arada bu kadar çorsa seviyorsanız dizel punto niye sürüyorsunuz.??????

tirit
20/02/2014, 08:53
Sencer Bey güzel yazmışsınız. Arkadaşlara söylüyorum punto normal, diğerleri anormal diye. Hareketin gaza bağlı olması istenen bir özelliktir, özellikle kırmızı ışıkda arkadan çarpmalara karşı.:thumbs_up2: Sadece küçük bir düzeltme yapmama müsade edin. Otomotivde herşeyden önce güvenlik gelir. Buna emin olun.

Teşekkür ederim olumlu eleştiriniz için ama bir düzeltmem olacak. Otomotiv için her şey önce güvenlik ise, neden bütün araçlar yüksek güvenlik standardına uygun üretilmiyor. Belli model veya kasalara has oluyor. Siz inanabilirsiniz ama bunun gibi bir çok şey çıkarabilirim karşınıza. O yüzden otomotivde önce ekonomidir. Sonra güvenlik gelir. Yoksa bütün araçlar ncap ten 5 yıldız alırlardı.

tirit
20/02/2014, 08:58
fiat ve alfalar ayni zaten ikisindede vitesi robot degistiriyor sizin yerinize..vites dusururken bile ara gaz veriyor ....tam otomatiklerde aninda dusuruyor...yari otomatik alinir mi alinmaz mi onu bilmemde..tam otomatik kadar seri degil onu biliyorum...vw aracim otomatik oldugu icin ve arkadasin alfada sadece triptonik farki gordum...daglar kadar fark var...dsg-yi hic soylemiyorum zaten...benimki 5 ileri tam otomatik ve triptonik...1 yil 2010 korsada surdum tam otomatik 4 ileri vites oldugunu bilsem almazdik..10 000km de sattik..sehir ici 1.4 motor 12 lt yakiyordu...bayirdada scooter motor gibi 2ci vitese kadar vites dusuruyordu...ve punto otomatik surenler birde vw falan denemesini tavsiye ederim...farki kendileri gorucektir...tabi fiyat farkida ona gore...

Ben o kadar yazdım ama size sadece TCT yi kullanmanızı öneririm. Farklı olan şeyleri karşılaştırıyorsunuz. DSG, de yarı otomatiktir. Çift kavrama sistemlidir o yüzden tam otomatik gibi çalışır. Fiat ın yarı otomatiği tek kavramadır ama TCT (Şimdilik sadece Alfa larda) de çift kavramalıdır. DSG den farkı testlerde ortaya çıkar sanırım.

cengizhan
20/02/2014, 10:05
Teşekkür ederim olumlu eleştiriniz için ama bir düzeltmem olacak. Otomotiv için her şey önce güvenlik ise, neden bütün araçlar yüksek güvenlik standardına uygun üretilmiyor. Belli model veya kasalara has oluyor. Siz inanabilirsiniz ama bunun gibi bir çok şey çıkarabilirim karşınıza. O yüzden otomotivde önce ekonomidir. Sonra güvenlik gelir. Yoksa bütün araçlar ncap ten 5 yıldız alırlardı.

Otomotiv sektöründe can güvenliği parçaları üreten uluslararası çok büyük bir firmada çalışmış biri olarak size şunları gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Örnek olarak söylüyorum , bizim puntoyla bmwnin emniyet kemerleri aynı güvenlik standartlarında üretilirler ve test edilirler. ikisinin arasında güvenlik standardı konusunda bir fark yokdur. Her iki üründe aynı testlere tabii tutulurlar. Hatta kalite çalışanları kemerlerin proje kodlarıyla bildikleri için ancak bir sorun çıktığı zaman ana müşterinin kim olduğunu öğrenirler. Peki aradaki maliyet farkı , yani bmw niye daha pahalı diye sorarsanız , gene örnek verebilirim. Mesela sizin aracın içinde göremediğiniz kısımlarında emniyet kemeri makara gövdesi vardır. BMW ninki siyahdır , diğer firmalarınki açık renkdir. BMW siyah ister çünkü kemer kumaşının çıkdığı o küçük aralıkdan bakıldığında makaranın görülmesini istemez. Bu yüzden siyah ister ve kaplaması daha pahalı olur. Ama diğer firmalarınki açık renkte olduğu için görülür. Emniyet kemeri kumaşı da diğer örnek olabilir. Koparma ve çekme test değerleri birbirlerine çok yakındır. Ama emniyet kemeri kumaşları, abartarak söyleyelim biri ipekse öbürü basmadır.

Otomotivde can güvenliği çok hassas bir konudur. Büyük üreticiler bu konuda asla taviz vermezler. Burada dikkate alınması gereken nokta şudur. Bu emniyet standartları çok yüksekdir. Yani gene emniyet kemerinden örnek verirsek, bir kemer en az 2000 kg bir koparmaya dayanmak ve bu istatistiksel olarak güvenilirliği ispatlanmak zorundadır (Hemde her üretim lotunda). Yani 100 kg bir kişinin 20 g lik bir çarpmasına dayanırlar.

Şimdi sizin sorunuzun cevabına geleceğim. Neden bütün araçlar yüksek güvenlik standartına göre üretilmiyor ? Cevap biraz karışık, umarım anlatabilirim.
Çünkü "yüksek güvenlik standardı" diye bir şey yok. Sadece "güvenlik standardı" var. Standart denilen şeyde olması gereken minimum değerlerdir. Ama bu minimum değerler zaten çok yüksekdir.Yani BMWnin kemeride 2000 kg ma dayanır fiatınkide. (100 kg bir kişinin 20 g lik bir çarpmasına dayanırlar).
Bence aklınızda bu fikrin oluşmasına yol açan şey ncap çarpma testleridir. Bir firma 5 yıldız alıyorsa, diğeri 3 yıldız alıyor. Neden diğer firmada 5 yıldız alacak aracı üretmiyor diye düşüyorsunuz. haksızmıyım ? Kısaca bunda durum şudur. 3 yıldız alan bir araç sizin canınızı korumuşdur, ama 5 yıldız alan bir araç sizi daha fazla korumuşdur.

Aşağıdaki ncap sonuçları güzel bir örnekdir.
G.punto sırasıyla yıldızları 5 3 3
BMW 3 serisi 2005 ninki 5 4 1
Bu değerlendirmeyle sürücü korumaları aynı, bmw çocuk güvenliğinde 1 yıldız fazla; ama yaya güvenliğinde bir felaket sadece bir yıldız.
Size şunu söylerim g.punto daha güvenli bir araçdır.
Ama kimse BMW 3 serisi 2005 model için "yaya katili" veya "yaya celladı" demiyor. Çünkü her şey bir imaj meselesidir.
Edit diğer araçların ncap sonuçalrı 3ncü linktedir. listede 3 yıldız alan sadece 1 araç var.

Fiat Grande Punto | Euro NCAP - For safer cars (https://tr.euroncap.com/tr/results/fiat/grande_punto.aspx)
BMW 3 Series | Euro NCAP - For safer cars (https://tr.euroncap.com/tr/results/bmw/3_series.aspx)

https://tr.euroncap.com/tr/viewcomparable.aspx?car=d0cf6020-df7c-42b6-bfb6-61db9ffd0e80

grandeizmit
20/02/2014, 10:12
Cengiz bey açıklamanız için teşekkür ederim . Gerçekten güzel bilgiler olmuş. Ama şimdi kesin birileri çıkıp ikinci elde piyasası var :) diyecektir.
Bu arada konu nerelere gelmiş.

cengizhan
20/02/2014, 10:26
Cengiz bey açıklamanız için teşekkür ederim . Gerçekten güzel bilgiler olmuş. Ama şimdi kesin birileri çıkıp ikinci elde piyasası var :) diyecektir.
Bu arada konu nerelere gelmiş.

:siritma: Rica ederim.
doğrudur. 2nci el piyasası vardır ama sonuçda BMW 3 serisi 2005 yayalar için güvenli değildir. Zaten satın alan adamda yaya olmaktan kurtulup, sürücü olmak için alıyordur.::)

usermm1
20/02/2014, 13:52
tork konvertörlü şanzımanlar yağ ile gücü aktardığından ve baskı-balata gibi tam ayrılmadığından rolantide azda olsa bir güç aktarımı vardır. buda siz gaza basmadan rolantinin devri ile aracı yürütür veya hafif yokuşta geri kaçırmaz. fakat bu sistemin dezavantajları da var. güç aktarımı kuru kavrama gibi kayıpsız olmadığından araç %20 çok yakar.

Evren_c
20/02/2014, 15:16
O zaman ben de farklı bir soru sorayım, konu iyice dağılsın :p

Serviste mı soylemislerdi yoksa kullanım kılavuzunda mı yazıyordu hatırlamıyorum ama, dualogic puntolarda ornegin kırmızı ışıkta beklerken ayaginiz tam otomatiklerdeki gibi hep frende olsun denmişti sanki. Şimdi debriyajimiz gaza bağlı olduguna gore boş yere frene basmasak bir zararı olmaz sanırım degil mi? Ben alıştım hep frende bekliyorum ama boş yere bileğimi yoruyor olabilirim, o yüzden merak ettim :)

mezkur
20/02/2014, 17:50

Serviste mı soylemislerdi yoksa kullanım kılavuzunda mı yazıyordu hatırlamıyorum ama, dualogic puntolarda ornegin kırmızı ışıkta beklerken ayaginiz tam otomatiklerdeki gibi hep frende olsun denmişti sanki. Şimdi debriyajimiz gaza bağlı olduguna gore boş yere frene basmasak bir zararı olmaz sanırım degil mi? Ben alıştım hep frende bekliyorum ama boş yere bileğimi yoruyor olabilirim, o yüzden merak ettim :)

Ben yaya güvenliği için ayağımı frene basılı tutuyorum birde her durduğum ışıkta boşa atıyorum balata ayrılsın ısınmasın diye

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

tirit
20/02/2014, 21:48

Bildiğim kadarı ile güvenlik için basılı tutmanız gerektiği. Zaten bir süre basmadan beklerseniz araç uyarı veriyor.

usermm1
20/02/2014, 22:28

Ekranda 1 yazarken siz durunca sistem debriyaja basar. Uzun durmalarda N ye almak daha dogru diye dusunuyorum ayni manuel araclardaki gibi.

kovboy
21/02/2014, 03:47
Punto üzerinden konuşursak dualogic vites düz vitesten %15 az yakmıyor mu ekonomi modunda.
Tam otomatik araçlarda normal araçlardan %10 fazla yakıyor. Ettimi sana %25 bende %30 demişim.
Kullanımla sabit şehir içinde 6,5 litreleri gören araç yok benim önerdiğim panda haricinde . 14.000 liralara alınacak tam otomatikte en fazla 1998 model 2000 motor olur. o arabanında şehir içi en az 11 litrelerde dolaşır.

100 KMDE 7 litrenin 100 kmde 11 litreye oranını çözersen %30un ne kadar alçak gönüllülükle söylendiğine hak verirsin. :gatherin:

punto triptonıc 7 lt aveo tam otomatik 7.5 litre bence aveo daha tercih edilesi geliyor.100 km de 11 lt yakan araç d veya e sınıfı en az 1400 kg.aveo 6 ileri örneğin sonato tam bilmiyorum 4 ileri olması lazım.şu anda 97 sonato alma arefesindeyim.konfor olsun süspansiyon olsun sonato aveo ve puntonun ilerisinde yakıtta sınıfta kalıyor.önerdiğniz panda sadece 860 kg .6.5 lt hayal değil. b sınıfı ile d sınıfı karşılaştırılırsa % 30 dan fazla yakıt farkı olur.fakat b sınıfları karşılaştırılmasında % 10 ekonomik konforlu sürüşler sizlerle :thumbs_up2:olsun.

ibooovn
21/02/2014, 04:39
ibrahim bey o tatmiyle sizin şöförlüğünüz ve puntonun eco modu sayesinde oluyor. eco modundan çıkarırsanız araç rampa yukarı 80 ide 90ıda görüyor. Bu arada bu kadar çorsa seviyorsanız dizel punto niye sürüyorsunuz.??????
yok corsayi hic sevmedim zaten 10 000 kmde sattik 12 lt yakiyor sehir ici ve 4 vitesmis..puntom ise dizel duz vites...sirf ekonomik diye aldim yakittan dolayi cok memnunum diger aracim ise kapi onunde yatan otomatik 5 ileri passat 2.5 tdi v6 motor turkiyede neredeyse hic yok...yalniz 14 lt yakiyor sehir ici uzundada 6-7 lt....o yuzden puntoyu tercih ettim..malum yakit yetistiremiyoruz fiyatlardan dolayi...ayni konforu vermiyor tabi ama bol bol gezemedikten sonra yemisim konforunu

Evren_c
21/02/2014, 10:27
Ekranda 1 yazarken siz durunca sistem debriyaja basar. Uzun durmalarda N ye almak daha dogru diye dusunuyorum ayni manuel araclardaki gibi.

Bildiğim kadarı ile güvenlik için basılı tutmanız gerektiği. Zaten bir süre basmadan beklerseniz araç uyarı veriyor.

Ben yaya güvenliği için ayağımı frene basılı tutuyorum birde her durduğum ışıkta boşa atıyorum balata ayrılsın ısınmasın diye

Doğru diyorsunuz ayak frende de olsa uzun bir süre bekleyince araç öterek boşa atıyor vitesi. Ben zaten uzun duraklamalarda direk bosa atıp el frenini çekiyorum :) ama 3-5 saniyelik duraklamalarda freni biraksak da olurmuş demek ki. Yine de yaya güvenliğini de düşününce basmakta fayda var...

BLUEMAN
18/03/2014, 00:50

evren sen gene kırmızı ışıkta doğru bildiğini yap dururken frenden basılı tut, çünkü frenden ayağını çekersen araç kendini boşa alır ve eğimliyse gitmeye başlar tehlike oluşturur,nihayetinde yarı otomatik yani duologic kullanıyorsan bu söz konusu olur,tabi tam otomatikler zaten frenden çekince kendi otomatik gidiyor ona her halükarda basılı tutman lazım.

Evren_c
18/03/2014, 12:06
evren sen gene kırmızı ışıkta doğru bildiğini yap dururken frenden basılı tut, çünkü frenden ayağını çekersen araç kendini boşa alır ve eğimliyse gitmeye başlar tehlike oluşturur,nihayetinde yarı otomatik yani duologic kullanıyorsan bu söz konusu olur,tabi tam otomatikler zaten frenden çekince kendi otomatik gidiyor ona her halükarda basılı tutman lazım.

Evet en güvenlisi bu. Uzun ışıklarda hep boşa atıyorum artık.