PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Merkezi Kilit

EMRE ALTINOK
13/02/2014, 23:22
Merhabalar, bu akşam birşey denedim. Kontağı yarım açıp ön paneldeki anahtar düğmesine basınca kapıları kilitledi. ama arka kapı kolunu çekince açılıyor. acaba bu sadece ön kapıları mı kilitliyor? (ön kapıları denemedim.) arka kapı içlerindeki kilide anahtar takıp çevirince kilitliyor. içten açılmıyor. ama normalde anahtar tuşuyla kitlemiyor. arabamda alarm yok ve belli bir süratin üstüne çıkınca kapıları otomatik kitleme özelliği de yok. düğmenin üzerindeki ışık yanıyor. ve kapılardan kitlenme sesi geliyor. ama kolu çekince niye açılıyor.?? beno düğmeye basıp ışığını söndürmeden bilhassa arka kapıların içten açılmaması lazım gelir..

Yorumlarınızı bekliyorum.

byadrenalin
13/02/2014, 23:24
Puntoların özelliği böyle. Kilitlediğinde sadece dışardan açılamaz. İçerden açılabiliyor. Saçma bir şey ama öyle işte :)

aozalatur
14/02/2014, 01:20
arka kapılarda çocuk kilidi koyarsan içerden açılmaz..
Fiat içerden açılıyor kilitli olsada..
Vw gurubu araçlar kilitliyken içerdende açılmaz..

halils2
14/02/2014, 01:30
emotion donanımlı putolarda deadlock özelliği var. Bu özellik sayesinde kapıları kumandadan kilitlediğinizde içerden açılmıyor. Bence bu özellikteki araçların en büyük zafiyeti olası bir kaza anında araç içindeki kişilerin çıkmak istediklerinde çıkamamaları diye düşünüyorum. Akü koptu çıkamazsın, şoför öldü çıkamazsın. Bununla beraber dışardan yapılacak müdehalelerde camı kırsalar bile kapıyı iç koldan açamayacakları için yine ilk yardıma engel teşkil eder diye düşünüyorum. Bu şekilde olması daha iyi.

alixxx
14/02/2014, 01:35
emotion donanımlı putolarda deadlock özelliği var. Bu özellik sayesinde kapıları kumandadan kilitlediğinizde içerden açılmıyor. Bence bu özellikteki araçların en büyük zafiyeti olası bir kaza anında araç içindeki kişilerin çıkmak istediklerinde çıkamamaları diye düşünüyorum. Akü koptu çıkamazsın, şoför öldü çıkamazsın. Bununla beraber dışardan yapılacak müdehalelerde camı kırsalar bile kapıyı iç koldan açamayacakları için yine ilk yardıma engel teşkil eder diye düşünüyorum. Bu şekilde olması daha iyi.

Ama abi senin saydığın durumlar için bir şey düşünülmüştür gibime geliyor . Yani diyelimki kaza oldu o esnada hava yastığı ünitesi kapıların kilitlerinin açılması komutunu gönderiyor olabilir.

aozalatur
14/02/2014, 10:40
caddyde açılmıyor..
airbag açsada açılmıyor..
kalıyorsun içerde.. hemen itfaiye arabayı kesip biçiyor..

ibooovn
14/02/2014, 20:48
vw ve audilerde kilitliyken ilk çekmede kilit atıyor ikincide kapı açılıyordu puntoda daha denemedim hiç kilitlemediğim için

blackhawk
14/02/2014, 22:37
Deadlock sadece kumandadan iki defa kapatma tuşuna basınca kilitler fakat Türkiye'ye gelen araçlarda yok. active modelde hareket halinde kilitleme özelliği var bildiğim kadarıyla araç çalışır hareketsiz haldeyken menüden kontrol edin derim. Kapılar içerden kilitliylen arka kapı açılırsa sadece o kilit açılır fakat ön kapılırdan biri açılırsa tüm kilitler açılır. kaza anında Allah göstermesin tüm kilitler otomatik açılır. Sadece kapı darbe sonrası sıkışırsa kesilerek açılır.

EMRE ALTINOK
15/02/2014, 07:11
Toyotaların birçok modelinde varmış. düğmeye basınca içeriden kilitleme.

Belli hızın üzerinde otomatik kilitleme de bizim puntişlerin sadece gelişmiş bilgisayarlı (ekranı büyük olan) modellerinde var. Ama sanırım oda ön paneldeki tuşla aynı işlevi görüyor.

Neyse bir şeyi daha öğrenmiş olduk.Hepinize yardımlarında ötürü teşekkürler.

ykaya1983
15/02/2014, 18:49
Bence de olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesini malesef puntoya koymamışlar.Kaza anında eğer kapılar sıkışmışsa içeriden kilitli olmasa da açılmaz zaten.Eğer içeriden kilitleme olsaydı akan trafikte arkada oturan birinin kontrolsüzce kapıyı açıp tehlikelere açık bir vaziyette dışarı çıkılmasına engel olunurdu.

blackhawk
17/02/2014, 11:41
Bence de olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesini malesef puntoya koymamışlar.Kaza anında eğer kapılar sıkışmışsa içeriden kilitli olmasa da açılmaz zaten.Eğer içeriden kilitleme olsaydı akan trafikte arkada oturan birinin kontrolsüzce kapıyı açıp tehlikelere açık bir vaziyette dışarı çıkılmasına engel olunurdu.

Yunus bunun için çocuk emniyet kilidi vardır araçların arka kapılarında istersen aktif edebilirsin.