PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardım...Bu ses neden veya nereden geliyor? Videolu...

alperalperler
12/02/2014, 20:07
Normal kullanımda 1400 ve 2000 devirler arasında gelen bir ses.
2000 deviri geçince ses kesiliyor. Normal gaz verdiğinizde motorun
varolan çalışma sesi bir garip geliyo sanki motor yağsız bir şekilde
çalışıyormuş gibi var olan tıkırtılar değişik bir şekilde artıyor motor sesi
garipleşiyor... Çekilen video araç 20 km yapıldıktan sonra yani motor sıcakken
çekilmiştir. Ses'i video'da biraz dikkatli dinlerseniz duyabilirsiniz diye temenni ediyorum.
Ayrıca araç bakıma gireli daha 5000km oldu genel bakımlar yapıldı ve enjektörler duman atma şikayetim gereği revizyona girdi.
Revizyon olmadanda bu sesler geliyordu fakat benim içime acaba enjektörler tam yapılmadımı gibi bir şüphe düştü lütfen fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Ses Ne Sesi? - YouTube (https://youtu.be/5nSPkoycpfk)

alperalperler
12/02/2014, 21:21
O kadar kişi izlemiş hiç fikri olan birisi yok mu ? :S

brkzbkr
12/02/2014, 21:34
İzledim ben de dediğiniz gibi tıkırtı gibi sesler duydum ama açıkçası bilgim yok ama enjektörlerden değil gibime geldi göstermekte fayda var

IPhone cihazımdan aracılığıyla gönderildi.

2008 Grande Punto 1.3 Multijet Active 75hp

alperalperler
12/02/2014, 21:36
Gösterdim tam anlayamadılar ne yazıkki bende o yüzden forumda ki arkadaşlara bi danışayım dedim bir ton usta var inşallah bir bilen çıkar. :)

alperalperler
12/02/2014, 23:02
Hadi arkadaşlar beyin fırtınası :)

fencolic
12/02/2014, 23:39
Düşük devirde geldigini dusunursek motor bayilmis gibi sanki yani o devirde kacinci vitesle gidiyorsunuz?

alperalperler
12/02/2014, 23:41
2. vites ve 3. vites te yapıyor genelde sesi.

cengizhan
13/02/2014, 00:22
Normal kullanımda 1400 ve 2000 devirler arasında gelen bir ses.
2000 deviri geçince ses kesiliyor. Normal gaz verdiğinizde motorun
varolan çalışma sesi bir garip geliyo sanki motor yağsız bir şekilde
çalışıyormuş gibi var olan tıkırtılar değişik bir şekilde artıyor motor sesi
garipleşiyor... Çekilen video araç 20 km yapıldıktan sonra yani motor sıcakken
çekilmiştir. Ses'i video'da biraz dikkatli dinlerseniz duyabilirsiniz diye temenni ediyorum.
Ayrıca araç bakıma gireli daha 5000km oldu genel bakımlar yapıldı ve enjektörler duman atma şikayetim gereği revizyona girdi.
Revizyon olmadanda bu sesler geliyordu fakat benim içime acaba enjektörler tam yapılmadımı gibi bir şüphe düştü lütfen fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Ses Ne Sesi? - YouTube (https://youtu.be/5nSPkoycpfk)

Videodan çok iyi anlaşılmıyor. Aracınızın km nedir ? Bence son servis yaptırdığınız yere götürüp ,ustayla bir test sürüşü yapın derim.

alperalperler
13/02/2014, 00:42
Aracın km'si 95500 küsür ustayla test sürüşü yaptım fakat tam manasıyla birşey anlaşılmadı şimdi biraz önce yolda gelirken de test ettim ben özellikle 2 den 3 e geçişte 2000 devire çıkana kadar yapıyor bazen ikinci viteste de yapıyor :S

nigra
13/02/2014, 00:44
düşük devirde 2-3 viteste bir geğirti sesi gibi bir ses geliyor arada bumu bu video da bize dinletmek istediğin? buysa eğer motor gücünden kaynaklı bir durum olduğunu ve normal olduğunu söylemişlerdi bana da

karaelmaz
13/02/2014, 01:08
Triger olabilirmi acaba km side yüksek aracın yaşida 5 den büyükse bu konu üstünde durula bilir birde sanki birşey boşta arada tıtreşim yapıyor gibi bi ses algıladım ben egsoz borosu hava hortumları boşta olab bir parca varmıkı aracın lifte kaldırıp her bir parcanın konturol edilmesi de faydalı ola bilir tabi bunlar sadece tahmin

Grande Punto 1.3 Turbo Multijet 16V Siyah(Rock) 2008 75bg 195,55R16

alperalperler
13/02/2014, 01:22
Triger olabilirmi acaba km side yüksek aracın yaşida 5 den büyükse bu konu üstünde durula bilir birde sanki birşey boşta arada tıtreşim yapıyor gibi bi ses algıladım ben egsoz borosu hava hortumları boşta olab bir parca varmıkı aracın lifte kaldırıp her bir parcanın konturol edilmesi de faydalı ola bilir tabi bunlar sadece tahmin

Grande Punto 1.3 Turbo Multijet 16V Siyah(Rock) 2008 75bg 195,55R16

Lastikler 45 yanak belki ondan öyle titreşimle ilgili bir ses algılamış olabilirmisin? :S

Ayrıca aracın modeli 2007 ama triger'i zamanında dinlemişlerdi onda ses yok demişlerdi bana.

alperalperler
13/02/2014, 01:23
düşük devirde 2-3 viteste bir geğirti sesi gibi bir ses geliyor arada bumu bu video da bize dinletmek istediğin? buysa eğer motor gücünden kaynaklı bir durum olduğunu ve normal olduğunu söylemişlerdi bana da

Aynen öyle geğirti gibi veya ne biliyim sanki motorun içinden pistonmu neyse
ondan sanki böyle yağsız çalışıyor zıngır zıngır gibi bi ses acayip bişi ama bence
normal bir ses değil bu

alperalperler
13/02/2014, 01:24
size biraz önce kaydettiğim video yu ya gösteriyim belki bunda daha net anlaşılır

SES2 - YouTube (https://youtu.be/qgyn2pLLwYo)

aozalatur
13/02/2014, 01:43
bu araç otomatik vites sanırım
bana vites sisteminde bir sıkıntı var gibi geldi..

piston sistemi sürekli çalıştığı için ses sürekli gelmeli arada geliyor diyorsun
piston olmamalı

videolardan pek bişey anlamadım..
45 yanak lastik kullandığına göre ön düzenle ilgili olması içten değil..
rot balansçıda ön takıma baktır derim ben.

ayrıca araç boştayken gaz verdiğinde motorda böyle bir ses varmı ??

alperalperler
13/02/2014, 02:02
bu araç otomatik vites sanırım
bana vites sisteminde bir sıkıntı var gibi geldi..

piston sistemi sürekli çalıştığı için ses sürekli gelmeli arada geliyor diyorsun
piston olmamalı

videolardan pek bişey anlamadım..
45 yanak lastik kullandığına göre ön düzenle ilgili olması içten değil..
rot balansçıda ön takıma baktır derim ben.

ayrıca araç boştayken gaz verdiğinde motorda böyle bir ses varmı ??

Evet hocam otomatik vites ve boştayken hiç böyle bir ses yok
ama viteste bir arıza olacağını sanmam çünkü öyle bir durum olsa sanırım
hemen bir hata mata birşeyler çıkardı diye düşünüyorum cihaza bağlanınca ve
çok şükür şanzımanda diğer kişilerin yaşadığı gibi hiç bir sıkıntı yaşamadım şu
güne kadar maşallah tıkır tıkır çalışıyo.

Bana sorun diğer aksamlardan kaynaklanıyor gibi geliyo triger'de en olası ihtimal gibi geldi bana

grandeizmit
13/02/2014, 09:38
sadece tahmin ama vites dişlileri ile alakalı bir durum olabilir mi acaba? Şanzıman sesi gibi

kristaldeniz
13/02/2014, 10:11
ben en son bakımı yaptırdım sonrasında aynen sizin aracınızdan duyduğunuz sesleri bende duydum. bi süre kullandım oyle. ama sanki bi sıkıntı varmış gibi geldi. aracı kullanırken yanımda olanlara soruyorum duyuyor musunuz diye onlar da motor sesi deyip durdular. benim içim rahat etmedi tabi ustama götürdüm. test sürüşü falan yaptık. ancak o da anormal bi durum olmadığını söyledi. gelen sesler normal dedi. sesler çok rahatsız ederse çoğalmaya başlarsa tekrar getir bakarız bi daha dedi. şimdilik öyle kullanmaya devam ediyorum.
uygun olduğunda bende sesi kaydedip paylaşacağım burada. senin aractan gelen sese benziyor.

cagataygumus86
14/02/2014, 02:22
dostum bu araç %90 bilyalardan birinde sıkıntı var gibime geldi yani motorun çalışma esnasında arızlaı olan alternator bolumndeki bilya gibi duydum daha önce basıma geldi eğer ki o değilse muhtemelen subablarda vuruntu var çekişten düşme titreme silkeleme varmı artı arabayı sogukken çalıştırdıgında tekleme duman atma gibi sorunların varmı ama bence alternator kayışının bilyalarını kontrol ettir

kristaldeniz
15/02/2014, 15:40
hocam yukarda bahsetmiş olduğum sorunu ben bugun hallettim. ustalar baktılar ettiler. önce kulaktan süphelendiler kulak saglam olunca bi daha iyice incelediler ve sesi hava filtre takozlarının yaptığını buldular. eskimiş. 3 tanesini değiştirdiler ve ses falan bişey kalmadı. rahatladım. kulağımı tırmalayıp duruyordu.

alperalperler
15/02/2014, 16:49
dostum bu araç %90 bilyalardan birinde sıkıntı var gibime geldi yani motorun çalışma esnasında arızlaı olan alternator bolumndeki bilya gibi duydum daha önce basıma geldi eğer ki o değilse muhtemelen subablarda vuruntu var çekişten düşme titreme silkeleme varmı artı arabayı sogukken çalıştırdıgında tekleme duman atma gibi sorunların varmı ama bence alternator kayışının bilyalarını kontrol ettir

Hocam alternator de sıkıntı olmaması lazım sıfıra yakın revizyona girdi yapıldı 2-3 ay önce'sinde ama bu subap işine aklım ermedi duman atma durumu yok artık enjektörleri de revize etmiştim bu subap işi nasıl kontrol edilir acaba?

alperalperler
15/02/2014, 16:50
hocam yukarda bahsetmiş olduğum sorunu ben bugun hallettim. ustalar baktılar ettiler. önce kulaktan süphelendiler kulak saglam olunca bi daha iyice incelediler ve sesi hava filtre takozlarının yaptığını buldular. eskimiş. 3 tanesini değiştirdiler ve ses falan bişey kalmadı. rahatladım. kulağımı tırmalayıp duruyordu.

Hocam senin ses te böyle alt devirde motor sesi değişik bir ses gibi mi geliyor du ki ?

kristaldeniz
15/02/2014, 19:18
Hocam senin ses te böyle alt devirde motor sesi değişik bir ses gibi mi geliyor du ki ?

şöyle tarif edeyim. ilk kavrama anında ya da yarım debriyajda beklerken, hareket halinde iken ortalama 1500 devirlerde diyeyim motor sesinin yanında garip bir ses daha geliyordu. sürtme, geğirti sesi gibi. sabah akşam trafikteyim, bu sebeple dur kalk sık yapıyorum. ses kulağımı tırmalayıp duruyordu.

cagataygumus86
15/02/2014, 19:26
dostum subabları ölçen cihaz var küçük bi hortum içinde ucunda saat gibi birşey var motorcularda vardır onlara bir baktır derim araç lpglimi