PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor arıza ışığım yanıyor lpg'den dolayı

firariyim
11/02/2014, 14:46
arkadaşlar 2007 punto 1.4 fire active aracım var. 10 gün önce motor arıza ışığı yandı. ilk defa başıma gelince hemen yetkili servise koştum aracın lpg den kaynaklı "karışım hatası" verdiğini söylediler ve bilgisayara bağlayarak ayarları düzelttiler. aracı alalı 6 ay oldu ve ilk defa başıma geldi. sürekli aynı yerden lpg alırım ve bilinmedik bir lpg istasyonunda asla lpg de almam. bugün sabah okula giderken tekrar motor arıza aşığı yandı ve ben yine servise gidip ayarları sıfırlattım ama 10 gün içinde ikinci defa olması epey moralimi bozdu. şimdi ben her 10 güne bir servise mi gidecem böyle?
aracın km si 40.000 de takılmış lpg, 3 yıl garantisi var ve devam da ediyor. araç şu an 60.000 de. tekrar aynı sıkıntıyı yaşarsam lpg nin bayiine gidecem ama onlar da başından savar mı bilmiyorum. bu arada lpg nin markası gasitaly.
siz ne öneriyorsunuz bana? yaşadığım şehir denizli.

şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

cengizhan
11/02/2014, 14:56
arkadaşlar 2007 punto 1.4 fire active aracım var. 10 gün önce motor arıza ışığı yandı. ilk defa başıma gelince hemen yetkili servise koştum aracın lpg den kaynaklı "karışım hatası" verdiğini söylediler ve bilgisayara bağlayarak ayarları düzelttiler. aracı alalı 6 ay oldu ve ilk defa başıma geldi. sürekli aynı yerden lpg alırım ve bilinmedik bir lpg istasyonunda asla lpg de almam. bugün sabah okula giderken tekrar motor arıza aşığı yandı ve ben yine servise gidip ayarları sıfırlattım ama 10 gün içinde ikinci defa olması epey moralimi bozdu. şimdi ben her 10 güne bir servise mi gidecem böyle?
aracın km si 40.000 de takılmış lpg, 3 yıl garantisi var ve devam da ediyor. araç şu an 60.000 de. tekrar aynı sıkıntıyı yaşarsam lpg nin bayiine gidecem ama onlar da başından savar mı bilmiyorum. bu arada lpg nin markası gasitaly.
siz ne öneriyorsunuz bana? yaşadığım şehir denizli.

şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

öncelikle geçmiş olsun. Grande punto sahibi olmanın ilk koşulu moralini asla bozmamaktır. :thumbs_up2: yakıt problemliyse, veya LPG tertibat düzgün takılmadıysa g.punto ne yapsın ? :D Forumda bu konuda bilgili arkadaşlar var. size yardımcı olacaklardır. Sıkmayın canınızı...

firariyim
11/02/2014, 15:05
yakıt konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum cengiz bey. total istasyonundan alırım lpg yi. çalıştığım okula giderken yol üzerindedir. başka yerden almam gerekirse yine total istasyonundan alırım ya da bp ikinci alternatifimdir. forumda bu konuda bilgili arkadaşlar var demişsiniz en kısa zamanda o arkadaşların da tavsiyesini bekliyorum.

teşekkür ederim ilginiz için.

donjoanm
11/02/2014, 15:21
hocam bende de aynı sıkıntı olmuştu.kesinlikle lpg ayarlarından.ustaya götür düzgüb bir ayar yapsın.sorun ortadan kalkar.

sinaga
11/02/2014, 15:57
Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Can sıkmaya hiç gerek yok. Motor arıza lambasının yanmasının nedeni aldığın yakıtın kötü veya katkılı olması. Sana tavsiyem shellin auto gasını kullanman. Katkısız ve temizdir. Arıza lambasını yakmıyor. BP ninde bazı istasyonların auto gaz var ama bazen bp istasyonları era gaz diye birşey satıyor onu sakın alma. Benim arabanın ilk arıza lambası era gaz yüzünden yandı. shel istasyonu bulamazsan lpg servisi bana petrol ofisinin gazınıda önermiştir.

byadrenalin
11/02/2014, 18:22
En iyi gaz Opet ve Petrol Ofisinin gazı. Ben arıza lambasını uzun yol da aldım genelde. Fakat bir süre sonra kendi kendine sönüyor bende. Pekte problem etmiyorum. Ama siz de kendi kendine sönme gibi bir durum olnuyorsa LPG ciye de bir uğrayın ve durumu açıklayın.

firariyim
11/02/2014, 20:18
kendi kendine sönmesi için bi zaman tanıdım denmez işin açıkçası. çünkü ilk arıza ışığı yandığında yetkili servise bi kaç km uzaktaydım. hemen fazla yol almadan arabanın beyninde ayarlar düzeltildi. ikinci seferde okula giderken aynı durumla karşılaştım o zaman da derse yetişmek zorundaydım. okul dönüşü totalda 50 km yapmadan yine servise gittim ve aynı işlemden geçtim.
1000 km sonra lpg filtresi değişecekti sanırım biraz erken gidecem hem filtreyi değiştireceğim hem de "donjoanm" arkadaşımın dediği gibi ayarlarına baktıracam ama sıralı sistem lpglerde ayar nasıl yapılıyor? yeniden yazılım mı yüklüyorlar acaba?
gasitaly denizli servisini aradım bu olay sık oluyor mu diye sorduğumda gelin bi bakalım dediler ya hadi bakalım hayırlısı.
inşallah ben de lpg servisi konusunda şikayetçi olanlardan olmam. aracı aldığımda bu sistem vardı üzerinde.
cevap yazan arkadaşlarımın eline sağlık