PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muayeneden geçememe nedenim; araç 5 kişilik

thesoulshaker
10/02/2014, 16:32
Herkese merhaba,
Geçen haftasonu aracımı tuvturk istasyonunda muayeneye götürdüm,
Araç ruhsatında aracın 4 kişilik olduğu yazıyor, (hem satın aldığımda değişen yeni belgede, hem değişmeyen aracın ilk verilen ruhsatında-iki sayfalık ruhsatın ikisinde de yani) 4 kişilik yazıyor,
Fakat muayenede yetkili kişi araç 5 kişilik, ruhsatta yanlış yazıyor dedi ve muayeneden geçemedim, ruhsatı yenilememi söylediler,
Böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu daha önce? Ruhsat bedelini ödemek zorunda mıyım, çünkü benden kaynaklı bir değişim talep etmiyorum.

TuqayVAROL
10/02/2014, 16:58
Açıkcası senin konuyu görünce ruhsatıma bakma gereği duydum :D 5 yazıyor..

Büyük ihtimal bir ücret talep edecekler senden..

cdogu
10/02/2014, 17:26
daha önce oldu böyle bir şey. aklımda var ama detaylarını hatırlayamadım. Ama böyle şeyler olabiliyor saçmalıktan ibaret. Arabanın 5 koltuk olduğunu ruhsata ve projeye işletmeniz gerekiyor. Bunun için ufak bir meblağ ödeyeceksiniz muhtemelen.

Ya da bu işlemi yaptırdıktan sonra tüketici hakem heyetine başvurup,bu aracın 4 kişilik versiyonunun olmadığını,aracı ikinci el aldığınız için önceki sahibinden dolayı oluşan bu hatanın size patlamaması gerektiğini belirterek şikayetçi olacaksınız. Bu iş biraz uzun sürecek tabii. Bir ihtimal verdiğiniz parayı 2 3 ay sonra geri alabileceksiniz.

Punto'nun 4 kişilik versiyonu varmış gibi ruhsata işleyen memurun aklına ne yapmak lazım acaba... Böyle işlerle uğraştırıyorlar şoförleri.

kovboy
10/02/2014, 18:45
:kizgin:pandada tam tersi başıma geldi.aracı 4 kişiye düşürdüler.boşa bürokrasi ortadaki emniyet kemerini söktürüp aracı 4 kişiye düşürün bide öyle deneyin.pandada 4 emniyet kemeri var.

Mjet
10/02/2014, 18:49
65 tl idi geçen yıl. O kadar bi para sıkmış bürokrasinin..!

thesoulshaker
10/02/2014, 19:45
:kizgin:pandada tam tersi başıma geldi.aracı 4 kişiye düşürdüler.boşa bürokrasi ortadaki emniyet kemerini söktürüp aracı 4 kişiye düşürün bide öyle deneyin.pandada 4 emniyet kemeri var.

Oyle bir durumda da arabaya 5 kisi bindigmizde sansimiza cevirmeye faln girsek ordan ceza keserler ruhsatta 4 yaziyor, 5 binmissiniz diye

thesoulshaker
10/02/2014, 19:46
65 tl idi geçen yıl. O kadar bi para sıkmış bürokrasinin..!

Iki sayfa icin 140 kusur bir rakamdan bahsediliyor

MrFatih
10/02/2014, 20:03
Aracı 2 sene önce satın aldığımda gözüme takılmıştı Koltuk Sayısı: 4 yazıyordu. O kadar önemsememiştim, satış işlemi gerçekleşti ve trafik tarafından verilen yeni rushatta Koltuk Sayısı: 5 yazıyordu. Sizlerle paylaşmak istedim..

kovboy
11/02/2014, 03:28
Oyle bir durumda da arabaya 5 kisi bindigmizde sansimiza cevirmeye faln girsek ordan ceza keserler ruhsatta 4 yaziyor, 5 binmissiniz diye

tercih size kalmış.babamın pandasında bu duruma düşmemek için araca 5.emniyet kemeri taktırdım.sorunsuz geçtim.şu anda benim panda 4 babamınki 5 kişilik.bence problem yok.size maç taktiğini veriyorum,golü atın.:toot0000:

Castell
11/02/2014, 07:57
1-2 kişinin işgüzarlığını biz ödüyoruz maalesef..... Şase numarası hatasından geri çevrilenler de çok.........

thesoulshaker
13/02/2014, 15:42
Bugün trafik şube müd. ne giderek dilekçe doldurdum, ruhsatta 4 yazan yerin 5 yapılmasını arz ettiğimi belirttim, zorunlu trafik sigortası fotokopisi+araç muayene belgeleri+nufus cüzdanı fotokopisi ile ve 69,50 TL ile birlikte ruhsatın bir sayfasını bir saat süre içinde yenilettim,
Ama muayenelerin işlendiği ruhsat kağıdını değiştirmediler onda hala 4 kişilik yazıyor, muayeneyi geçtikten sonra gel bunu da değiştir dediler (bir sonraki muayeneye kadar değiştirmeden idare edebilirim diye düşünüyorum), umarım bu şekilde geçerim muayeneden

ThePhenoM
23/02/2014, 15:40
Beyler YENİ ruhsatlarda koltuk sayısı olan kısmın kenarında"sürücü dahi" diye bir ibare mevcut. Ancak eski ruhsatlarda istiap haddi olarak geçer yani sürücü dahil değildir. Sürücü aracın azami yüklü ağırlığına dahildir. Haliyle eski ruhsatlarda -1 olabilir ama -2 veya katları ile +1 olamaz. BU SORUN ESKİ RUHSATLARDAN YENİ RUHSATLARA GEÇİLDİĞİNDEN DOLAYI KAYNAKLANIYOR.

Eski ruhsat; İstiap haddi yani sürücü dahil değil
https://otogarajim.files.wordpress.com/2009/10/20090414133831.jpg

Yeni ruhsat; Sürücü dahil ibaresi var.
https://img18.imageshack.us/img18/2986/ruhsatd.jpg

Ziyaretçi78
24/02/2014, 09:51
İlk işim ruhsata baktım bende 5 kişilik yazıyor vallaha.

üzerinden Note II ile gönderildi.H.KURU Saygılarımla

Kinglion
19/06/2015, 01:51
Herkese merhaba,
Geçen haftasonu aracımı tuvturk istasyonunda muayeneye götürdüm,
Araç ruhsatında aracın 4 kişilik olduğu yazıyor, (hem satın aldığımda değişen yeni belgede, hem değişmeyen aracın ilk verilen ruhsatında-iki sayfalık ruhsatın ikisinde de yani) 4 kişilik yazıyor,
Fakat muayenede yetkili kişi araç 5 kişilik, ruhsatta yanlış yazıyor dedi ve muayeneden geçemedim, ruhsatı yenilememi söylediler,
Böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu daha önce? Ruhsat bedelini ödemek zorunda mıyım, çünkü benden kaynaklı bir değişim talep etmiyorum.

İlk arabam olan kia picanto 1.1 ex ruhsatta 5 kişilik yazıyordu bende gittim ve muayene tekrar ı oldu.emniyete gittim tanıdık olmasına ragmen 1 kağıda 60 tl vermiştim.hiç birşeye dikkat etmeseler bile ona dikkat ediyorlar :))