PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tepe fren lambası sorunu

grpuntocu
08/02/2014, 21:14
Arkadaşlar sol stop lambam yanmıyordu bugün yeni ampül taktırdım artık yanıyor. Ancak yeni farkettim dün yanan tepe fren lambam şu an yanmıyor.

Acaba stop ampulü değiştirilirken mi oldu?
Bildiğim kadarıyla tepe lambasında birçok ampül var. Hepsi patlamış olamaz diye düşünüyorum.

Öneri ve yardımlarınızı talep ediyorum.

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

alixxx
08/02/2014, 21:19
Soketine bakın ondan olabilir. Birde ampullerini değiştirmeyi deneyin 7-8 adet ampul var orada bagaj içerisindeki iki adet siyah tıpa var onları çıkarın parlak tırnakları görürsünüz tırnağında ile onları içeri doğru bastırırım lambayı dışarıya iteleyin çıkar o

grpuntocu
08/02/2014, 21:25
Soketine bakın ondan olabilir. Birde ampullerini değiştirmeyi deneyin 7-8 adet ampul var orada bagaj içerisindeki iki adet siyah tıpa var onları çıkarın parlak tırnakları görürsünüz tırnağında ile onları içeri doğru bastırırım lambayı dışarıya iteleyin çıkar o

Cevabınız için teşekkür ederim. Kusura bakmayın bu konulara çok hakim değilim. Soketi nasıl kontrol edeceğim?

Bir de ampülleri değiştir demişsiniz ama hepsi birden yanmış olabilir mi?

grpuntocu
08/02/2014, 22:24
Bu arada arıza uyarı vermiyor arkadaşlar.

grpuntocu
12/02/2014, 13:32
Arkadaşlar soketi nasıl kontrol edeceğimi açıklayabilecek tecrübeli bir arkadaş yok mu?

alixxx
12/02/2014, 13:42
Arkadaşlar soketi nasıl kontrol edeceğimi açıklayabilecek tecrübeli bir arkadaş yok mu?

Türker bey ben lambayı tamamen nasıl sökeceğinizi anlattım aslında lambayı dışarıya alırsanız soketi ucunda görürsünüz.

Bagajı açtığınızda 3. stop arkasında 2 tane oval lastik tıpa var onları tırnagınızla çıkarın altında zaten stopun tırnakları görünür parlak onları içeriye doğru bastırırken stopu dışarıya doğru iteleyin iki tarafada bunu yaparsanız stop dışarıya çıkar sonra soketini kontrol edersiniz. Yani araç üzerinde anlatamıyorum ama hiç mi birşey canlanmadı kafanızda acaba?

erdiyilmaz
12/02/2014, 13:49
Şu konuda resimli anlatımı vardı belki işinize yarayabilir: Fren Ampülü Nasıl Değiştirilir? | FiatTR PuntoTR BravoTR Fiat Türkiye Kullanıcı Platformu (https://blog.grandepuntotr.com/fren-ampulu-nasil-degistirilir/)

grpuntocu
12/02/2014, 15:36
Türker bey ben lambayı tamamen nasıl sökeceğinizi anlattım aslında lambayı dışarıya alırsanız soketi ucunda görürsünüz.

Bagajı açtığınızda 3. stop arkasında 2 tane oval lastik tıpa var onları tırnagınızla çıkarın altında zaten stopun tırnakları görünür parlak onları içeriye doğru bastırırken stopu dışarıya doğru iteleyin iki tarafada bunu yaparsanız stop dışarıya çıkar sonra soketini kontrol edersiniz. Yani araç üzerinde anlatamıyorum ama hiç mi birşey canlanmadı kafanızda acaba?

Ali Bey çok teşekkür ederim. Bir deneyeyim bakalım. Sonucu tekrar bildiririm.

aozalatur
12/02/2014, 16:28
soketi söküp takın biri frene bassın bastırın azcık sağa sola oynatın yanarsa soket gevşemiştir.. işiniz çözülür

grpuntocu
13/02/2014, 08:30
soketi söküp takın biri frene bassın bastırın azcık sağa sola oynatın yanarsa soket gevşemiştir.. işiniz çözülür

Soketin gevşeme olasılığı var mı bilemiyorum.
Benim kafama takılan sol stop yanmıyor diye değiştirttim ondan sonra oldu. Bir ilgisi olabilir mi? Bilginiz var mıdır?

grpuntocu
17/02/2014, 13:13
Arkadaşlar haftasonu söküp baktım. Soket gevşediği için yanmıyormuş. Şu an problem yok çok şükür.

Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim..

EqZoTiC
17/02/2014, 13:21
Soketin gevşeme olasılığı var mı bilemiyorum.
Benim kafama takılan sol stop yanmıyor diye değiştirttim ondan sonra oldu. Bir ilgisi olabilir mi? Bilginiz var mıdır?

Bahsettiğiniz 3. stop, tetiği sağ-sol fren lambalarından alıyordur. Yanmaması muayenede sorun çıkartan birşeydir.