PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıradışı bir soru

EMRE ALTINOK
04/02/2014, 20:00
Selam abilerim kardeşlerim, bir dostumla klima üzerine tartışmaya girdik. Onun söylediği şu; "Araç kliması ISITMAZ. sadece soğutur. Sen sıcağa getirip klimayı açınca boşa çalışmış benzin harcanmış olur.O sıcaklık aslında kaloriferin yani MOTORUN KENDİ sıcaklığıdır. Öyle birşey yok.."

Bende cevap olarak dedimkine; "evdeki klima çalışma prensibiyle aynı..Kalorifer sıcaklığı ile Klima sıcaklığı aynı şey DEĞİL. sen yanlış biliyorsun.Araç kliması hem soğuk hem SICAK üfürür.Ama klimayı açınca kışın soğuk havalarda araç daha hızlı ısınır.Ayrıca bunu yapmaz isen istersen fan ayarını 4 e getir. camlardaki buğu ÇÖZÜLMEZ."

Tartışma uzayınca baktık ki birbirimize gireceğiz ;) tamam dedik.. 2 AYRI YETKİLİ SERVİSİ (adana) arayıp dedikkine beyleyken beyle.. adamların ikiside dostuma hak verdi.! Aynı şeyi söylediler. Ben şaşırıp kaldım.Kafam karıştı. Ben mi yıllardır yannış biliyom? Yoksa gerçekten böyle mi??

(facebook-sms-e.posta yoluyla çoğaltılıp dağıtılabilir. Her türlü yoruma paylaşıma açıktır.)

emrealtinok@hotmail.com.tr

Solitude
04/02/2014, 20:15
Evet klima yalnızca soğutur (araçlarda).

fencolic
04/02/2014, 20:29
Elbette araç klimalari sadece sogutur. Misal arabayi calistirip klimayi sogukta acarsaniz hemen sogutabilir ama sicagi acsaniz bile isitmaz. Once motorun isinmasi gerek sicak hava uflemesi icin. Soguk kis gunlerinde ne diye titriyoruz araba isinsin diye :) Hele ki dizel motorlar daha gec isiniyor.

erenemre
04/02/2014, 20:56
Elbette araç klimalari sadece sogutur. Misal arabayi calistirip klimayi sogukta acarsaniz hemen sogutabilir ama sicagi acsaniz bile isitmaz. Once motorun isinmasi gerek sicak hava uflemesi icin. Soguk kis gunlerinde ne diye titriyoruz araba isinsin diye :) Hele ki dizel motorlar daha gec isiniyor.

yahu herkes dizeller geç ısınıyor diye şikayet ediyor ama benim aracımda dizel ve 2-3 km gider gitmez sıcak hava üflemeye başlıyor yani hiç sıkıntı yaşamadım eskiden benzinli palio aracım vardı oda aynı sürede sıcak üflemeye başlıyordu yani bir fark yok bana göre millet neden dizellerin geç ısınmasına takmış anlamadım hele bazıları abartarak yarım saat sürüyor falan diyor bence sallıyorlar.

byadrenalin
04/02/2014, 21:16
yahu herkes dizeller geç ısınıyor diye şikayet ediyor ama benim aracımda dizel ve 2-3 km gider gitmez sıcak hava üflemeye başlıyor yani hiç sıkıntı yaşamadım eskiden benzinli palio aracım vardı oda aynı sürede sıcak üflemeye başlıyordu yani bir fark yok bana göre millet neden dizellerin geç ısınmasına takmış anlamadım hele bazıları abartarak yarım saat sürüyor falan diyor bence sallıyorlar.

Abicim senin Punto da ne puntoymuş beaa :) Maşallah sanki senin Punto nu Mercedes fabrikası üretmiş :) Her konu da benim aracım da o yok bu yok her şey sağlam diyorsun :) Allah kazadan beladan saklasın :) Çok ilginç...

SaLDo
04/02/2014, 21:25
Araç kliması kışın sıcak üflediğinde yakıttan harcamaz. direk kotor sıcaklıgını verir. Normal klima prensibi ile aynı değildir. Öyle olsa, ben soğuğa gelemeyen biri olarak mazota deli para harcardım :D ama yok yani etkisini hisstemiyorum yakıtta. demekki harcamıyor

yeniuye
04/02/2014, 21:37
Ben onu bunu bilmemde uzmanlar kışında klimanın açık olmasını tavsiye ediyorlar yoksa klima gazı yata yata yatmaya alışıyormuş 2 yıldan sonra klimanın soğutma verimi düşüyormuş

halils2
04/02/2014, 21:40
Araçlarda klima kompresörü ve kalorifer peteği olmak üzere 2 farklı sistem bulunur. Klima kompresörü yaz aylarında aracı soğutmak, kışın ön camdaki buğuyu çabuk atmak, kalorifer peteği de kış aylarında ısınmış olan motor suyu sıcaklığıyla aracın İçini ısıtmak için kullanılır.
Evlerde bulunan klima sistemlerinde de durum benzerdir. Klimanın dış ünitesinde klima kompresörü bulunur. Sadece ısıtmak için iç ünitede sıcak su yerine elektrikli rezistans bulunur.

usermm1
04/02/2014, 22:15
yannış biliyosun. klima soğuk üfürür, kalorifer sıcak üfürür :)

Castell
04/02/2014, 22:27
Kışın camlar buhar yapınca klimayı açmadan kesinlikle buharın çözülmemesini nasıl açıklıyor ustalarınız?.......

hanbjk
05/02/2014, 00:26

Ankara, Düzce v.s. gibi yerlerde yaşadınız mı buraların soğuğunu. Bu sabah bile arabaya gittiğimde camları buzdu ayazdan. :)

yusuff06
05/02/2014, 01:03
Araclarin klimasi sadece sogutur.isitma yapmaz.is yerinin 2013 model araci var orjinal klimali + vegos var.klima isitmis olsa vegosa gerek kalmazdi.

GT-I9190 cihazımdan gönderildi

knidos111
05/02/2014, 02:16
bence ısıtmasıda var

fire
05/02/2014, 22:45
arkadaşlar yukarıda gayet güzel cevaplar vermiş bende eklemek istiyorum.
araç kliması ile ev kliması arasında fark vardır.
araç kliması ısıtmaz kışın ancak ortamdaki nemi alsın diye kullanılabilir.
benim aracın kliması ısıtır diyen arkadaşlar kışın aracı çalıştırır çalıştırmaz açsınlar klimayı ısınacakmı beklesinler.yanlız bazı istisna araçlarda iklimlemdirme adı altında elektrikli klimalar var.bunların aynı ev kliması gibi ısıttığı söylenmekde.bu araçlarda çok nadir.

erenemre
05/02/2014, 23:01
Abicim senin Punto da ne puntoymuş beaa :) Maşallah sanki senin Punto nu Mercedes fabrikası üretmiş :) Her konu da benim aracım da o yok bu yok her şey sağlam diyorsun :) Allah kazadan beladan saklasın :) Çok ilginç...

ben eksiklerinide söylüyorum ama ısınma konusunda çok büyük bir sıkıntı yaşamadım belkide İstanbul da yaşadığım için öyle aman aman eksilerde soğuklar görmüyoruz kaç kıştır

cdogu
05/02/2014, 23:14
Dizeller daha geç ısınıyor doğru ama bu aradaki fark çok önemli değil. Ankara'da yaşıyorum. Punto'm benzinliydi. Hemen ısınıyor. Nissan Qashqai 1.5 DCi kullanıyorum şu an. Evet daha geç ama yarım saat te değil.

Evren_c
06/02/2014, 00:02
Araçlarda klima kompresörü ve kalorifer peteği olmak üzere 2 farklı sistem bulunur. Klima kompresörü yaz aylarında aracı soğutmak, kışın ön camdaki buğuyu çabuk atmak, kalorifer peteği de kış aylarında ısınmış olan motor suyu sıcaklığıyla aracın İçini ısıtmak için kullanılır.
Evlerde bulunan klima sistemlerinde de durum benzerdir. Klimanın dış ünitesinde klima kompresörü bulunur. Sadece ısıtmak için iç ünitede sıcak su yerine elektrikli rezistans bulunur.

Ev tipi klimalarda ısıtmak için rezistans yok diye biliyorum. Soğutma işleminin tersini yaparak ısıtıyor. Zaten aslında bakarsanız ne ısıtıyor ne de soğutuyor. "Heat pump" yani ısı pompasıdır bu cihazlar. Ortamı soğutmak istediğinizde içerdeki sıcak havayı dışarı atar. Isıtmak için ise ortamdaki soğuk havayı dışarı atar. Hatta "havayı atar" demek de yanlış. Yaptığı iş ortamdaki ısıyı transfer etmek. Yani dışardan içeri ya da içerden dışarı hava girişi yok. Mevcut havadaki ısı transfer ediliyor.

Araç klimasının ısıtma mantığı farklı mı bilmiyorum ancak motor yeni çalıştığında klimayı sıcakta çalıştırdığınızda kompresör devreye giriyor ve kısa bir süre sonra motor henüz ısınmamışken bile sıcak üflemeye başlıyor. Dolayısıyla ev tipi klimalarla aynı mantıkta çalışıyor diye düşünüyorum. Aksi halde elektronik klimalarda yarım derece hassasiyette sıcaklık ayarı yapılabilir miydi emin değilim :)

halils2
06/02/2014, 00:22
Ev tipi klimalarda ısıtmak için rezistans yok diye biliyorum. Soğutma işleminin tersini yaparak ısıtıyor. Zaten aslında bakarsanız ne ısıtıyor ne de soğutuyor. "Heat pump" yani ısı pompasıdır bu cihazlar. Ortamı soğutmak istediğinizde içerdeki sıcak havayı dışarı atar. Isıtmak için ise ortamdaki soğuk havayı dışarı atar. Hatta "havayı atar" demek de yanlış. Yaptığı iş ortamdaki ısıyı transfer etmek. Yani dışardan içeri ya da içerden dışarı hava girişi yok. Mevcut havadaki ısı transfer ediliyor.

Araç klimasının ısıtma mantığı farklı mı bilmiyorum ancak motor yeni çalıştığında klimayı sıcakta çalıştırdığınızda kompresör devreye giriyor ve kısa bir süre sonra motor henüz ısınmamışken bile sıcak üflemeye başlıyor. Dolayısıyla ev tipi klimalarla aynı mantıkta çalışıyor diye düşünüyorum. Aksi halde elektronik klimalarda yarım derece hassasiyette sıcaklık ayarı yapılabilir miydi emin değilim :)

Endüstriyel tip klimalarda 15kW civarı rezistans var ama evlerde kullanılan split klimalarda tam emin değilim bunu araştıracağım.
Ayrıca araçlardaki ısıtma soğutma mantığı mesajımda ki gibidir. Ya da şöyle söyleyim motor kaputunuzu açın fren merkezinin altında 2 tane kabin içine giren hortum göreceksiniz. bu hortumlar aracın içindeki kalorifer peteğine bağlanıyor ve motor soğutma devresine bağlı, klima devresinden ayrı olarak. Yarım derecelik fark bu tip sistemler için çok büyük bir fark değil. O yüzden ayarlamasını düzgün bir yazılımla rahat yapar..

halils2
06/02/2014, 00:40
Evlerde bulunan klima sistemlerinde ısı pompası vardır 4 yollu vana yardımıyla soğutmada yapılanın tersine işlem uygulanır. Çalışma prenbiyle ilgili bir link: Klimanın Çalışma Prensibi | Klimalar Klima Fiyatları ve Klima Servisi (https://www.klimalar.org/klimanin-calisma-prensibi.html)

hatalı bilgi düzeltme.

cemdogu
06/02/2014, 01:55
evdeki klimalarda rezistans var.onlar ısınır, klima motorunun içindedir.geri kalanı da buzdolabı mantığıyla çalışır..

araçlardaki de, klima değil.kalorifer mantığı.motor sıcağını içeri verirsiniz.camlardaki buğunun geçmesi için ortamdaki sıcaklığın 1 derece sıcağı bile yeter.bu yüzden arabayı açtığınızda motorunuzun ilk sıcaklığı da camınızdaki buğuyu yok etmeye yeter.çok buğu oluşmamışsa sadece rüzgar bile buğuyu sökebilir.

buğu oluşma mantığı aracın içinin ve dışının sıcaklığının farklı olması.bu bazen 2 derece bazen 10 dereceye kadar çıkar..cam iletken bir yüzey olduğu için verdiğiniz sıcak hava camı ısıtır, ısındığında da buğu çözülür.tekrar dediğim gibi, buğuyu yaratan derecenin sadece 1 derece sıcağını cama rüzgar olarak verseniz de buğu çözülür...

elektronik olarak jikle görevini yapan organ hangisidir bilmiyorum ama, ilk çalıştırmada bu organın sağlamlığı yüzünden aracınız hemen ısınıp iyi randıman verir.

benzinlilerde ise sanırım karbüratör bu işlevi görüyor.o ne kadar sağlıklıysa o kadar kolay ısınır araba.puntolarda jikle var mı bilmiyorum ama..

Arrest
06/02/2014, 02:01
evdeki klimalarda rezistans var.onlar ısınır, klima motorunun içindedir.geri kalanı da buzdolabı mantığıyla çalışır..

araçlardaki de, klima değil.kalorifer mantığı.motor sıcağını içeri verirsiniz.camlardaki buğunun geçmesi için ortamdaki sıcaklığın 1 derece sıcağı bile yeter.bu yüzden arabayı açtığınızda motorunuzun ilk sıcaklığı da camınızdaki buğuyu yok etmeye yeter.çok buğu oluşmamışsa sadece rüzgar bile buğuyu sökebilir.

buğu oluşma mantığı aracın içinin ve dışının sıcaklığının farklı olması.bu bazen 2 derece bazen 10 dereceye kadar çıkar..cam iletken bir yüzey olduğu için verdiğiniz sıcak hava camı ısıtır, ısındığında da buğu çözülür.tekrar dediğim gibi, buğuyu yaratan derecenin sadece 1 derece sıcağını cama rüzgar olarak verseniz de buğu çözülür...

elektronik olarak jikle görevini yapan organ hangisidir bilmiyorum ama, ilk çalıştırmada bu organın sağlamlığı yüzünden aracınız hemen ısınıp iyi randıman verir.

benzinlilerde ise sanırım karbüratör bu işlevi görüyor.o ne kadar sağlıklıysa o kadar kolay ısınır araba.puntolarda jikle var mı bilmiyorum ama..

Bebegim sen bunlari vikipedia danmi ogrendin :)

Discovery cihazımdan gönderildi

ibooovn
06/02/2014, 03:56
bmw gibi araçlarda çok soguk ülkelerde ayrı bir soba koyarlar o direk sıcak üfler çorum sobası gibi :D bunlar sadece soğuk üfler klima açıkken sıcak üflemesi için radyatör suyunun biraz ısınıp konsolun içindeki kalorifer radyatörünü ısıtması lazım

Evren_c
06/02/2014, 09:37
Endüstriyel tip klimalarda 15kW civarı rezistans var ama evlerde kullanılan split klimalarda tam emin değilim bunu araştıracağım.
Ayrıca araçlardaki ısıtma soğutma mantığı mesajımda ki gibidir. Ya da şöyle söyleyim motor kaputunuzu açın fren merkezinin altında 2 tane kabin içine giren hortum göreceksiniz. bu hortumlar aracın içindeki kalorifer peteğine bağlanıyor ve motor soğutma devresine bağlı, klima devresinden ayrı olarak. Yarım derecelik fark bu tip sistemler için çok büyük bir fark değil. O yüzden ayarlamasını düzgün bir yazılımla rahat yapar..

Hmm arabadaki klimadan emin değildim, demek böyleymiş :) Yalnız sıcakta çalıştırınca yine de kompresör devreye giriyor, neden acaba? Bir de buğu çözmek için klimayı sıcak ayarda çalıştırdığımızı düşünelim. İç sirkülasyon da açık olsun, yani dışardan hava almasın araç, içerdeki havayı çevirsin. Normal şartlarda buğunun daha da artması gerekir sıcak da olsa aynı hava dolaştığı için. Ancak klima çalıştığı için buğu çözülüyor. Burada kafam karıştı. Sanki bahsettiğiniz hortumlar klima kompresörü kapalıyken, yani bildiğimiz kalorifer çalışırken kullanılıyor gibi geliyor bana. Malum klimayı kapatarak da sıcak hava alabiliyoruz, açarak da.

Split klimalarda rezistans olmaması lazım. Tabii "çakma klima" olarak ifade edeceğim 200 liraya satılan, dış ünitesi olmayan cihazlardan bahsetmiyorum, bunlar bildiğiniz saç kurutma makinesi gibi çalışıyor.

Dış ünitede de rezistans yok, dediğim gibi "ısı pompası/heat pump" bu cihazlar. Rezistans olsa, kışın klimayla ısınanlara gelecek faturayı düşünemiyorum :)

Çok basitçe anlatmak gerekirse, klimanın içinde dolaşan gaz ısıtılır ya da soğutulur. Sıcak hava üretmek için gaz dış ünite tarafından ısıtılarak iç üniteye borular vasıtasıyla iletilir, iç ünite de evin içindeki havayı içinde sıcak gaz bulunan borulara temas ettirerek sıcaktan soğuğa ısı transferi sağlar, yani kabaca havayı ısıtır. Isı enerjisini evdeki havaya transfer eden gaz, dolaşıp tekrar dış üniteye gider, burada tekrar ısıtılır (bu ısıtma rezistansla yapılmıyor) ve döngü devam eder. Soğutma da bunun tam tersi, gaz soğutulur, evin içindeki sıcak hava, soğuk gaz dolu borularla buluştuğunda ısı enerjisini transfer eder, dış ünite vasıtasıyla bu sıcaklık dışarı atılır.

Ayrıca buğuyu gidermek için iç/dış sıcaklık farkını gidermek yeterli. Yani araçta klima vs. olmasa bile, sadece camı dahi açsanız buğu gider ama yavaş gider tabii. Dışardaki havayı sıcaklığını değiştirmeden cama üflerseniz buğu yine çözülür. Azıcık daha ısıtırsanız çok daha rahat çözülür :)

Ha bir de benzinli Punto'larda karbüratör yok :) elektronik enjeksiyonlu araçlar.

skirsan
06/02/2014, 10:46
Öncelikle herkese selamlar. Ev klimalarının hiç birisinde (split klima) rezistans yoktur (Salon tipi-Kaset tipi-Tavan tipi hariç) önce ki yorumlar da bir arkadaşın da söylediği gibi klima içindeki gazın (R410 - R22) 4 yollu vana yardımı ile ters yönde dolaşması ile gazı ısıtır ve ısınan bu gaz iç ünite peteklerinin (Evaparatörün) içinden geçer ve fan motoru vasıtası ile oda içine üflenir. Gazı ısıtma olayı da kompresörün gazı emip sıkıştırma yolu ile yapılır. Soğutma olayında da 4 yollu vana selenoid valf yardımı ile yön değiştirilir ve gazı sıkıştırmadan çevirmeye başlar ve soğutma olayı gerçekleşir. Birde şöyle düşünmek lazım, soğuk havalarda evdeki klimayı açınca hem kompresör hem rezistans devreye girseydi elektrik faturasının altından nasıl kalkacaktık, ikincisi evdeki elektrik tesisatları bunu kaldırabilirmiydi, ortalama 18000 btu luk bir klimanın ortalama çektiği güç 2kw. Söylediğiniz rezistans ta 1-1,5kw olsa gelecek olan faturayı ve evlerde olması gereken tesisat kalınlığını siz düşünün :D Bütün bunları nereden çıkardın diye sorarsanız, kardeşim mitsubishi klima yetkili servisi sahibi ve bir süre onun yanında çalışmıştım ordan biliyorum :) Araç klimaları hakkında bilgim olmadığından bişey diyemiyorum :)

halils2
06/02/2014, 12:34
@Evren _c
Otomatik klima yı bilmiyorum ama manuel klimam için konuşacak olursam sıcaklık ayarı en son kırmızıda iken klima düğmesine bassam da motor sıcakken araca soğuk hava gelmiyor. Isı ayarını en soğuğa getirmem gerek. Sizin otomatik klima da klima düğmesi basılı ya da auto modunda sürekli çalışıyordur belki. Buğu yapmış olan camda fanı açtığımda bazen benimde buğuyu atmadığı oluyor ya klimayı açıyorum sıcak soğuk karışık veriyorum cama ya da biraz bekliyorum. İç sirkülasyon açıkken havanın nemi düştüğü için sanırım buhar yapıyor ama pek bir bilgim yok.

knidos111
06/02/2014, 13:12
Öncelikle herkese selamlar. Ev klimalarının hiç birisinde (split klima) rezistans yoktur (Salon tipi-Kaset tipi-Tavan tipi hariç) önce ki yorumlar da bir arkadaşın da söylediği gibi klima içindeki gazın (R410 - R22) 4 yollu vana yardımı ile ters yönde dolaşması ile gazı ısıtır ve ısınan bu gaz iç ünite peteklerinin (Evaparatörün) içinden geçer ve fan motoru vasıtası ile oda içine üflenir. Gazı ısıtma olayı da kompresörün gazı emip sıkıştırma yolu ile yapılır. Soğutma olayında da 4 yollu vana selenoid valf yardımı ile yön değiştirilir ve gazı sıkıştırmadan çevirmeye başlar ve soğutma olayı gerçekleşir. Birde şöyle düşünmek lazım, soğuk havalarda evdeki klimayı açınca hem kompresör hem rezistans devreye girseydi elektrik faturasının altından nasıl kalkacaktık, ikincisi evdeki elektrik tesisatları bunu kaldırabilirmiydi, ortalama 18000 btu luk bir klimanın ortalama çektiği güç 2kw. Söylediğiniz rezistans ta 1-1,5kw olsa gelecek olan faturayı ve evlerde olması gereken tesisat kalınlığını siz düşünün :D Bütün bunları nereden çıkardın diye sorarsanız, kardeşim mitsubishi klima yetkili servisi sahibi ve bir süre onun yanında çalışmıştım ordan biliyorum :) Araç klimaları hakkında bilgim olmadığından bişey diyemiyorum :)

madem rezistans yok evdeki klimayı sıcağa ayarlayıp çalıştırınca sıcak üflemeden önce neden 2-3 dk bekliyor :uhm00000:

rohan4421
06/02/2014, 13:53
acaba klima acıkken sıcak hava üflendiğinde yakıt tüketimi artıyormu o önemli

skirsan
06/02/2014, 13:54
madem rezistans yok evdeki klimayı sıcağa ayarlayıp çalıştırınca sıcak üflemeden önce neden 2-3 dk bekliyor :uhm00000:

Gazın ısınması için bekletiyor. Fark etmişsinizdir ki ilk önce dış ünite çalışır gazın ısınması için, sıcak gaz iç üniteyi de ısıtınca fan çalışmaya başlar. 2 3 dakikalık bekleme süresi de bu nedenledir. Fan hemen çalışsa soğuk havayı üflemiş olacak :)

halils2
06/02/2014, 17:56
acaba klima acıkken sıcak hava üflendiğinde yakıt tüketimi artıyormu o önemli

Kışın hem aracın kaloriferini hem de klimayı açarsanız klima kompresörü çalışacağı için gereksiz yere yakıt tüketir.

Evren_c
06/02/2014, 18:42
Ben dediğim gibi klimayı sıcak ayarda çalıştırınca motor suyundan bağımsız, ev tipi klimalarda olduğu gibi kompresör yardımıyla ısıtma gerçekleşiyor diye düşünüyorum. Çünkü hem klimayla ısıtma hem de klima kapalı konumda ısıtma var. Klimanın düğmesine basmayınca kompresör çalışmadan, motor sıcaklığıyla ısıtma yapıyor. Ancak klimayı açınca kompresör çalışıyor.

Emin değilim ama hem iç sirkülasyon açıkken buğu yapmamasından hem de kompresörün çalışmasından dolayı böyle düşünüyorum.

blackhawk
08/02/2014, 22:55
Ben onu bunu bilmemde uzmanlar kışında klimanın açık olmasını tavsiye ediyorlar yoksa klima gazı yata yata yatmaya alışıyormuş 2 yıldan sonra klimanın soğutma verimi düşüyormuş

klimanın kıs aylarında en az ayda 1 defa çalıştırılması lazım amaç lastik contaların kuruyup gaz kaçırmasını engellemek. Sürekli açık olmasına gerek yok. :)

blackhawk
08/02/2014, 23:02
Sadece üst segment bazı araçlarda klima ısıtma yapar. Bizim araclarimizda sadece soğutma var. Klima açıkken bugunun çabuk çözülmesinin sebebi kuru ve soğuk hava vermesi. Kış aylarında ısıtma,soğutma yapmasa dahi mutlaka fan açık olsun ve dışardan hava alımı açık olsun aksi taktirde camlar buğu yapacaktır. Temiz görüş herşeyden önemli. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

clax22
10/02/2014, 14:53
Sadece üst segment bazı araçlarda klima ısıtma yapar. Bizim araclarimizda sadece soğutma var. Klima açıkken bugunun çabuk çözülmesinin sebebi kuru ve soğuk hava vermesi. Kış aylarında ısıtma,soğutma yapmasa dahi mutlaka fan açık olsun ve dışardan hava alımı açık olsun aksi taktirde camlar buğu yapacaktır. Temiz görüş herşeyden önemli. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

o kadar yazılmış birşeyler ama en doğru olanı(bana göre)siz yazmışsınız aynen belirttiğiniz gibi

Evren_c
10/02/2014, 19:01
Kışın klima ısıtma fonksiyonunda çalışırken, iç sirkülasyon açıkken (yani araç dışardan hava almazken) dahi buğu yapmaz. Bence bir yerde yanılıyoruz. Bana bizim araçların kliması ev tipi klima gibi ısıtıyor gibi geliyor :)

cengizhan
14/02/2014, 01:55
Selam abilerim kardeşlerim, bir dostumla klima üzerine tartışmaya girdik. Onun söylediği şu; "Araç kliması ISITMAZ. sadece soğutur. Sen sıcağa getirip klimayı açınca boşa çalışmış benzin harcanmış olur.O sıcaklık aslında kaloriferin yani MOTORUN KENDİ sıcaklığıdır. Öyle birşey yok.."

Bende cevap olarak dedimkine; "evdeki klima çalışma prensibiyle aynı..Kalorifer sıcaklığı ile Klima sıcaklığı aynı şey DEĞİL. sen yanlış biliyorsun.Araç kliması hem soğuk hem SICAK üfürür.Ama klimayı açınca kışın soğuk havalarda araç daha hızlı ısınır.Ayrıca bunu yapmaz isen istersen fan ayarını 4 e getir. camlardaki buğu ÇÖZÜLMEZ."

Tartışma uzayınca baktık ki birbirimize gireceğiz ;) tamam dedik.. 2 AYRI YETKİLİ SERVİSİ (adana) arayıp dedikkine beyleyken beyle.. adamların ikiside dostuma hak verdi.! Aynı şeyi söylediler. Ben şaşırıp kaldım.Kafam karıştı. Ben mi yıllardır yannış biliyom? Yoksa gerçekten böyle mi??

(facebook-sms-e.posta yoluyla çoğaltılıp dağıtılabilir. Her türlü yoruma paylaşıma açıktır.)

emrealtinok@hotmail.com.tr

Emre Bey arkadaşınızla biribiriniz girmenize gerek yol. internette bütün bilgiler mevcut.

Sanıyorum Bu makale herkese yardımcı olacaktır.
Taşıt Kliması - Soğutma.NET | Türkiye Soğutma Portalı Taşıt Soğutması (https://www.sogutma.net/tasit-sogutmasi/40-tasit-sogutmasi/108-tasit-klimasi.html)

Ev klimaları için
https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/klimalar-nasil-calisir/9056#ad-image-0

Otomobil Kliması

Genellikle otomobil klimalarında otomatik kontrol kullanılır. Otomatik kontrol, ya sıcaklık kontrollü ya da basınç veya vakum kontrollü çalışır. Otomobil klimaları yalnız soğutma çevrimi yapacak şekilde tasarlanmıştır. Klimada, soğutma çevrimi için gerekli olan kompresyon, aracın motorundan tahrikli soğutma kompresörü tarafından sağlanır. Klimanın montajı ve montaj sonrası kontrolü, fabrika ortamında, arzu edilen konfor şartlarını yerine getirebilecek şekilde yapılmıştır. Böyle bir sistem yazın soğutma sıcaklığında, hava içindeki nemin evaporatör yüzeyinde yoğuşmasını sağlayarak kabin içi rutubeti de düşürür.

otomobil kliması patlatılmış resim

Otomobil klimaları parçalı ünitelerden oluştuğu için split tip gibi düşünülebilir. Sistemin soğutma kapasitesi aracın hacmine uygun olarak tasarlanmıştır. Bunun altında kalan bir sistemin kullanılması gerekli konfor şartlarını sağlayamaz. Daha büyük seçilmiş bir sistem ise ekonomik olmaktan çıkar ve araç motoruna aşırı yük getirir.

Soğutma sistemi iç ortamı arzu edilen konfor sıcaklığına ulaştırdığı zaman kompresör; termostatik olarak elektromanyetik kavramanın enerjisinin kesilmesiyle devreden çıkarılır. İç ünite fanı çalışmaya devam eder. Bir süre sonra hem dış ortam hem de iç ortam kaynaklarından (insan ve araç içi cihazlardan) gelen ısı, sıcaklık artısına neden olur ve tekrar kompresör elektromanyetik kavramanın enerjilenmesiyle devreye girerek soğutma baslar.

Klima isteğe bağlı olarak sadece havanın kurutulmasında da (nem almada) kullanılabilir. Bu fonksiyon seçildiğinde iç ünite fanı durur, hava içindeki nem evaporatör yüzeyinde yoğuşturularak dış ortama atılır. Evaporatör yüzeyinde biriken yüzeye yapışmış toz, polen ve asılı kirler de su ile dış ortama taşınır. Ancak, yapışık kalan ve birikmek suretiyle evaporatörde verim düşüklüğüne neden olan kirlerin temizlenmesi gerekir.

Oto klimasında kullanılan ünitelerin (kompresör, kondenser, sıvı tankı ve kurutucu filtre, genleşme valfı, evaporatör ve akümülatörün) sistemin yapışına özgü tasarımları vardır (Şekil 1.3). Çoğu araç kliması, araçta meydana gelebilecek bir arızada veya gerekli bakım tutum gibi mekanik bir müdahalede, bütün klima devresi, gazı kaçırılmaksızın komple devreyi açmadan sökülebilir şekilde tasarlanmıştır. Otomobil klimalarında soğutma çevrimi esas alındığında iki değişik tip uygulamaya rastlanır.

taşıt kliması

a. Basınç kontrollü, alçak basınç tarafına konan basınç regülatörlü sistem

b. Basınç kontrollü, sıcak buharı by-pass ederek çalışan sistem

a. Alçak basınç taraf, basınç regülatörlü sistem

taşıt klima sistemi

Bu sisteme ait şematik gösterim Şekil 1.4’te verilmiştir. Sistemde evaporatör basınç kontrolü, emme hattına yerleştirilmiş basınç regülatör valfı ile yapılır. Bu valfın amacı sabit bir evaporasyon (buharlaşma) basıncı sağlamaktır. Eğer evaporatör, ayarlanmış çalışma basıncın altına düşer ise regülatör valf kapanacak ve böylece evaporatör, sabit bir basınç ve sıcaklıkta tutulmuş olacaktır.

b. Basınç kontrollü, sıcak gaz by-pass valflı sistem

taşıt kliması soğutma sistemi

Bu sisteme ait çevrim Şekil 1.5’te görülmektedir. Basınç kontrollü çalışan by-pass valfı kompresör basma hattı ile kompresör emme hattı arasına yerleştirilmiştir. Bu valf, emme ve basma hattı basınç farkına (diferansiyele) göre bypass yapan bir valf olup ayarlanan değerde çalışmaktadır. Eğer emme hattı basıncı, ayarlanmış diferansiyel değerde çalışma basıncının altına düşmüş ise, valf, yüksek basınç hattı ile alçak basınç hattı arasında by-pass yaparak, sistemi normal basınca yükselene dek açık tutarak dengeleyecektir.