PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 Benzinli için en uygun yağ?

seralex
31/01/2014, 18:38
https://imageshack.com/a/img801/3113/6w24.jpg

Aracım 1.4 77 hp benzinli

Yakıt tüketimi konusunda daha önce bir kaç konu açmıştım, kısaca değineyim.

Aracımı 6 aralıkta aldım ve tam 1 ay sonra 6 ocakta sanayide 80 bin bakımını yaptırttım. Bu 1 aylık süre içersinde yakıt tüketimim 6.2 ile 6.5 arasındaydı ancak bakımdan sonra ortalamam 8 8,5 lt lere çıktı. (Bi ara 10-12 ocak arası sanırım yeni benzin aldığımda 50 km lik bi yolda 5.8 lt oldu ama sonra yine 7.5 8 lt lere çıktı) Hava sıcaklıklıkları 15 20 derecelere çıktığında dahi 7,5 lt nin altına düşmedi. Sanayide bakımı yapan ustaya tekrar gösterdim herşey normal dedi, izmire gittim oto ( kardeşime) detaylıca gösterdim o da herşey normal dedi, kısaca ne yaptıysam yakıt tüketimimi eski değerlerine düşüremedim ve sebebini de bir türlü bulamadım.
En son 100 TL benzin aldığımda sıfırladım 190 km yol yapmışım şuan ortalamam 7.4 lt.

Bunun sebepleri ne olabilir diye araştırırken bugün yağ konusu aklıma geldi.

Servisten aldığım 80 bin bakımı listesi var orada yağ değişiminde 5w-40 yağ konulacağı yazıyor. Ancak sanayide hangi usta olursa olsun aracın tipine kitapçığına bakmadan 10w-40 yağ koyuyorlar genelde. Bende benim araca büyük ihtimalle 10w-40 konulmuş olabileceğini düşünüyorum.

Şimdi aracıma konulan yağın 5w-40 olması ile 10w-40 olması arasında ne gibi bi farklılıklar olabilir? yakıt tüketimimimdeki bariz artışın sebebi yağ olabilirmi? Bizim araçlara en uygun yağ hangisidir? Bazı forumlarda 5w-30 tam sentetik yağ en iyisi denilmiş. Bu yağı kullanan var mı varsa izlenimlerini aktarabilirmi?

Ayrıca aracımda bakımdan önce hiç ses gelmiyordu, rölanti de nerdeyse motor çalışmıyor gibiydi. Bakımdan sonra ise motor sesi çok geliyor ayrıca rölantide gürültüsüz bir ortamda dikkatlice dinlediğimde 1 saniye arayla kırrrrr diye bir ses yükselip azalıyor. Bunun sebebi de yağdan olabilir mi?

Yakıt tüketimi ve sesin artmasını yağdan başka birşeye bağlayamıyorum artık. Gerekirse yağı tekrar değiştirteceğim.

halils2
31/01/2014, 18:44
Ben 5 40 Castrol edge kullanıyorum ve motor oldukça sessiz. Dediğinizi öğrenmenin en iyi yolu yağı değiştirmeniz. Kafanızdaki soru işaretinin biri gitmiş olur en azından.

cagataygumus86
31/01/2014, 18:51
5 40 castrol tabiki edge tabiki

byadrenalin
31/01/2014, 19:01
5 40 castrol tabiki edge tabiki

Aynen öyle. Dün adaşımın arabasına da ondan alıp koyduk. İlk baş yağlamadan dolayı sesli çalıştı motor ama daha sonra tamamen yağlanıp ısınınca ses baya azaldı. Hatta şu an tamamen kaybolmuş olması lazım :) Dimi adaş ? :)

Forumda servis çalışanı olan serrko abinin önerdiği yağ da 5-40.

cagataygumus86
31/01/2014, 20:00
aynen öyle. Dün adaşımın arabasına da ondan alıp koyduk. Ilk baş yağlamadan dolayı sesli çalıştı motor ama daha sonra tamamen yağlanıp ısınınca ses baya azaldı. Hatta şu an tamamen kaybolmuş olması lazım :) dimi adaş ? :)

forumda servis çalışanı olan serrko abinin önerdiği yağ da 5-40. aynen adaş ses mes yok :)

serrko
31/01/2014, 20:24
Evet 5w40 yag olacak 10w40 kalin vizikoteli yagdir ve supaplarin üzerindeki tapet denilen ve yag basinciyla calisan parcalari tam olarak doldurmayacaktir bu sebebten ses yapar havada soguk yagda kalin çok problem yapabilir hazine olsaydi pek farkedilmeyebilirdi bilgin olsun kardes

MOTOROLA ATRİX CİHAZIMDAN GÖNDERİLDİ

06MRT93
31/01/2014, 20:37
1.4 77 fire kullanıcısıyım 10w40 castrol edge kullanıyorum daha doğrusu kullanmak zorundayım çünkü 5-40 da motor yağda eksiltme yapıyor ses konusuna gelince bi kere 5-40 kullandım fakat seste çok bi fark yok gibi belki size öyle geliyor olabilir hocam

byadrenalin
31/01/2014, 20:45
1.4 77 fire kullanıcısıyım 10w40 castrol edge kullanıyorum daha doğrusu kullanmak zorundayım çünkü 5-40 da motor yağda eksiltme yapıyor ses konusuna gelince bi kere 5-40 kullandım fakat seste çok bi fark yok gibi belki size öyle geliyor olabilir hocam

Tüp var mı araba da ?

arothel
31/01/2014, 20:57
Selenia orijinal yağı tavsiye ederim

06MRT93
31/01/2014, 21:00
Tüp var mı araba da ?

LPG var yazmamışım orada o yüzden eksiltme yapıyo

halils2
31/01/2014, 21:02

Aracım şuan 78680km de ve aracımı tam 40binde aldım. İlk yağ(41binde) 10 40 elf ti sonra(50 binde) 10 40 magnatec koydum sonrasında ise (60bin)5 40 edge ve son olarak 70binde yine edge koydum. Ewet 5 40 ta eksiltme yapıyor ama sıralama olarak yazdığım yağ değişimlerinde ses gittikçe azaldı. İlk yağ değişiminden sonra ilk ateşlemelerde ve özellikle 2 3 gün çalıştırılmayan aracımda marş yaptığımda ses şiddeti hem fazla hem de yarım dakika kadar sürüyordu, magnatec koyduğumda ise ses şiddeti de süresi de kısaldı 10 15 sn falan sürüyordu ama edge koyduktan sonra ki 2 3 gün yatan aracımın ilk çalıştırılmasındaki sesin şiddeti de süresi de çok çok kısaldı. Geçen, 5 gün kapısı dahi açılmayan aracıma 0 derecede marş yaptığımda şıkırtı sesi neredeyse yok gibiydi ve daha marş yapmamın ardından geçen 3 4 sn lik sürede şıkırtı yapıp iyice azalmaya başladı motor ısındıktan neredeyse 0 ses diyebilirim. Aracınızın km sini bilmiyorum ama çok fazla yağ eksiltmesi yoksa 5 40 edgeden şaşmayın derim.
Edit: Araçta tüp olduğu mesajına istinaden; benim de aracımda tüp var. Seneden seneye 4 lt yağ kullanıyorum. Yağ değişiminde yaklaşık 3lt (2,- 2,8lt) yağ koyuyorum kalan yağı da yaptığım kontrollerde azalma varsa ilave ediyorum. Ama şuana dek 4 lt yağın yetmediği hiç bir durum olmadı. Sene de en az 10 bin - 19,500 km arası yol yaptım. Yani sene de 4 lt yağ alsanız 3 lt sini araca koyduktan sonra kalan yağ sizi eksiltmelere karşı bir sonraki yağ değişmine kadar götürür.

byadrenalin
31/01/2014, 21:03
LPG var yazmamışım orada o yüzden eksiltme yapıyo

LPG normal bir motora göre biraz daha eksiltme yaptırır ama bu eksiltme çok mu fazla ki 10 40 kullanıyorsunuz ? En son bende bakım yaptırdım. Ne kullandılar hatırlamıyorum ama 1 litre kadar bir eksiltme olmuştu üstünü tamamlamıştım. Bir sonraki bakımda 5-40 koymayı düşünüyorum. Ne kadar bir eksiltme yapar ?

ahdcgg
31/01/2014, 22:43
benim arıcım 95 hp 5 40 koysam nasıl olur

serrko
31/01/2014, 22:46
benim arıcım 95 hp 5 40 koysam nasıl olur

1.3 euro 5 motorsa 5w30 olur

06MRT93
31/01/2014, 23:05
Aracım şuan 78680km de ve aracımı tam 40binde aldım. İlk yağ(41binde) 10 40 elf ti sonra(50 binde) 10 40 magnatec koydum sonrasında ise (60bin)5 40 edge ve son olarak 70binde yine edge koydum. Ewet 5 40 ta eksiltme yapıyor ama sıralama olarak yazdığım yağ değişimlerinde ses gittikçe azaldı. İlk yağ değişiminden sonra ilk ateşlemelerde ve özellikle 2 3 gün çalıştırılmayan aracımda marş yaptığımda ses şiddeti hem fazla hem de yarım dakika kadar sürüyordu, magnatec koyduğumda ise ses şiddeti de süresi de kısaldı 10 15 sn falan sürüyordu ama edge koyduktan sonra ki 2 3 gün yatan aracımın ilk çalıştırılmasındaki sesin şiddeti de süresi de çok çok kısaldı. Geçen, 5 gün kapısı dahi açılmayan aracıma 0 derecede marş yaptığımda şıkırtı sesi neredeyse yok gibiydi ve daha marş yapmamın ardından geçen 3 4 sn lik sürede şıkırtı yapıp iyice azalmaya başladı motor ısındıktan neredeyse 0 ses diyebilirim. Aracınızın km sini bilmiyorum ama çok fazla yağ eksiltmesi yoksa 5 40 edgeden şaşmayın derim.
Edit: Araçta tüp olduğu mesajına istinaden; benim de aracımda tüp var. Seneden seneye 4 lt yağ kullanıyorum. Yağ değişiminde yaklaşık 3lt (2,- 2,8lt) yağ koyuyorum kalan yağı da yaptığım kontrollerde azalma varsa ilave ediyorum. Ama şuana dek 4 lt yağın yetmediği hiç bir durum olmadı. Sene de en az 10 bin - 19,500 km arası yol yaptım. Yani sene de 4 lt yağ alsanız 3 lt sini araca koyduktan sonra kalan yağ sizi eksiltmelere karşı bir sonraki yağ değişmine kadar götürür.

aracım 92.000 km de ve 6 ayda 35 bine yakın km yaptım ilk 5-40 koyduğumda 1 litreden fazla yaktı ve ekstradan 1 lt 5-40 yağ aldım sonra ustam 10w-40 koymam gerektiğini söyledi ve 10w-40 koydum sonra ilk 10 binde çok az bi yakma yaptı üstünü tamamladım bi sonra ki bakımda neredeyse hiç yakmadı araba ağ ekleme yapmaya gerek bile yok denildi ama bu değişimde 5-40 koyayım diyorum bakalım neler olacak macera arayacağım biraz :)

06MRT93
31/01/2014, 23:06
LPG normal bir motora göre biraz daha eksiltme yaptırır ama bu eksiltme çok mu fazla ki 10 40 kullanıyorsunuz ? En son bende bakım yaptırdım. Ne kullandılar hatırlamıyorum ama 1 litre kadar bir eksiltme olmuştu üstünü tamamlamıştım. Bir sonraki bakımda 5-40 koymayı düşünüyorum. Ne kadar bir eksiltme yapar ?

bende tekrar denicem bakalım sonuçlar ne göstercek :)

halils2
31/01/2014, 23:11
aracım 92.000 km de ve 6 ayda 35 bine yakın km yaptım ilk 5-40 koyduğumda 1 litreden fazla yaktı ve ekstradan 1 lt 5-40 yağ aldım sonra ustam 10w-40 koymam gerektiğini söyledi ve 10w-40 koydum sonra ilk 10 binde çok az bi yakma yaptı üstünü tamamladım bi sonra ki bakımda neredeyse hiç yakmadı araba ağ ekleme yapmaya gerek bile yok denildi ama bu değişimde 5-40 koyayım diyorum bakalım neler olacak macera arayacağım biraz :)

10 bin km de 1 lt yağ eksilmesi normal sayılır. Siz 35 bin km de 2 lt eklediğinize göre anormal bir durum yok diye düşünüyorum. Ayrıca anladığım kadarıyla 6 ayda 35 bin km yol yapıp yağ değiştirmeden ilaveyle devam etmişsiniz. En fazla 20 bin kmde yağınızı değiştirmenizi öneririm.

benkimya
31/01/2014, 23:43
0W40 mobil1 esp kullandım en son.
İlk yağ değişimi castrol edge 5w40 tı motor biraz daha sessiz çalışıyordu. Sonra mobil1 5w40 a geçtim,
en son yağ değişimini belirttiğim gibi 0w40 koydum. motor daha çabuk ısınıyor ses normal
Türkiye Mobil? | Otomobil Motor Yağları | Mobil 1? ESP 0W-40 (https://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-0w40.aspx)

06MRT93
31/01/2014, 23:48
10 bin km de 1 lt yağ eksilmesi normal sayılır. Siz 35 bin km de 2 lt eklediğinize göre anormal bir durum yok diye düşünüyorum. Ayrıca anladığım kadarıyla 6 ayda 35 bin km yol yapıp yağ değiştirmeden ilaveyle devam etmişsiniz. En fazla 20 bin kmde yağınızı değiştirmenizi öneririm.

yanlış anladınız galiba ben toplamda 6 ayda 35 bin km yaptım ve her 7-8 binde yağımı değiştiririm çok hassasım bu konuda ve 7 binde 1lt eksiltme yapıyor 5-40 hatta ilk koyduğumda 2 lt ye yakın yapmıştı :)

seralex
01/02/2014, 00:24
Arkadaşlar 10w-40 aracın sesini artırdığında sanırım hepimiz hem fikiriz, ses olayını yağa bağladık diyelim ve yağı değiştirdim. Peki bu 10w-40 yağ kullanılmış olması yakıt tüketimine gerçekten olumsuz bir etkisi olmuşmudur ? 100 km de 1.5 lt kadar ciddi bir artış söz konusu çünkü, bu yağ bu kadar etki edermi ?

Birde 5w-40 mı yoksa 5w-30 mu kullanayım? ve edge mi magnetic mi ?

halils2
01/02/2014, 00:32
Arkadaşlar 10w-40 aracın sesini artırdığında sanırım hepimiz hem fikiriz, ses olayını yağa bağladık diyelim ve yağı değiştirdim. Peki bu 10w-40 yağ kullanılmış olması yakıt tüketimine gerçekten olumsuz bir etkisi olmuşmudur ? 100 km de 1.5 lt kadar ciddi bir artış söz konusu çünkü, bu yağ bu kadar etki edermi ?

Yağın yakıt tüketimini etkilediği bir gerçek ama 1 lt fark atar mı bilemem. Yağ olarak kesinlikle edge derim.

halils2
01/02/2014, 00:39
yanlış anladınız galiba ben toplamda 6 ayda 35 bin km yaptım ve her 7-8 binde yağımı değiştiririm çok hassasım bu konuda ve 7 binde 1lt eksiltme yapıyor 5-40 hatta ilk koyduğumda 2 lt ye yakın yapmıştı :)

Yağ değişim periyodu belirtmediğiniz için ben öyle anladım. Anlayamadığım 7 8 binde yağ değişip 1 2 lt eksiltme var dediniz sizin hesapta hata var sanki

seralex
01/02/2014, 00:45
Yağın yakıt tüketimini etkilediği bir gerçek ama 1 lt fark atar mı bilemem. Yağ olarak kesinlikle edge derim.

Teşekkür ederim kardeşim. Peki bu edge dediğin tam sentetik mi? Birde son bir soru 5w-40 mı 5w-30 ? :)

Yakıt konusuna gelince bakımdan sonra 1 1.5 lt lik artıştan dolayı değişen tüm parçaları yağ filtresi hava filtresi bujileri falan kontrol ettik orjinalmi yanlışmı falan diye ama hepside araca uygun ve orjinal ürünlerdi. Kullanım şeklimde aynı, aracı benden başka kullananda yok. Benzinide sürekli aynı istasyonlardan alıyorum. Bu yüzden geriye tek birşey kalıyor o da araca konulan yağ. Eğer bu yağ aracın sesine o kadar fark ediyorsa yakıta da etki eder heralde.

En iyisi ben müsait bi zamanda yağı değiştirteyim.

halils2
01/02/2014, 01:58
Teşekkür ederim kardeşim. Peki bu edge dediğin tam sentetik mi? Birde son bir soru 5w-40 mı 5w-30 ? :)

Yakıt konusuna gelince bakımdan sonra 1 1.5 lt lik artıştan dolayı değişen tüm parçaları yağ filtresi hava filtresi bujileri falan kontrol ettik orjinalmi yanlışmı falan diye ama hepside araca uygun ve orjinal ürünlerdi. Kullanım şeklimde aynı, aracı benden başka kullananda yok. Benzinide sürekli aynı istasyonlardan alıyorum. Bu yüzden geriye tek birşey kalıyor o da araca konulan yağ. Eğer bu yağ aracın sesine o kadar fark ediyorsa yakıta da etki eder heralde.

En iyisi ben müsait bi zamanda yağı değiştirteyim.

son 18 bin kmden beri 5 40 edge kullanıyorum, sese çok etken olduğunu önceki yağlarla yaptığım kıyaslamadan dolayı eminim, aracımın baskı balatasını da yağ değişiminden hemen önce yaptığım için tüketimden yana etkileri konusunda deneme yapamadım. Aslında aracımı yazın da kar lastikleriyle kullanmasam min yakıt tüketimi ne öğrenebileceğim. Fakat sadece yağın tüketime 1 1,5 lt etki etmesi imkansız diye düşünüyorum yani 7.5 lt tüketen bir araç sadece yağ değişimiyle 6 6.5 lt düşmesi % 15 20 tasarruf demek. Siz yağı değiştirip deneme yaparsanız eğer sonuçları paylaşırsanız çok sevinirim. İyi geceler :)

Ziyaretci046
01/02/2014, 02:22

Alakasi yok yağla yakit tüketiminin

ibooovn
01/02/2014, 04:18
servisten alıp orjinalini koymak en mantıklısı ben 1.3 dizele 90 liraya aldım servisten 3.2 litre 5-30...selenia orjinal fiat...bir arkadaşta 1.4 benzin var 30 liraya almış elf yağını....artık sizin kararınız bukadar takıyorsanız servisten alın gitsin onlar nasıl yağ vericeğini bilir...

seralex
01/02/2014, 14:10
Aracıma 10w-40 yağ konulduğundan büyük ihtimalle emindim ve siz değerli arkadaşlarımın tavsiyeleri ile castrol 5w-40 edge koymaya karar verdim. Birkaç gün içinde koymayı düşünüyordum ama arabam acele etti :)

Sabah aracı çalıştırdım 3.marşa basışta çalıştı, normalde ilk basışta çalışırdı. Sonra yola çıktım 1 km kadar gittikten sonra farkettimki devir saati çalışmıyor sıfırda, motor ışığı yanıyor şöyle bi gaza yükleneyim dedim gaz pedalına basınca ilk 3 te 1 lik kısmı pedala tepki veriyor gaz yiyor ama pedalın geri kalan 3 te 2 lik kısmı boş ne kadar basarsam basayım araç ne hızlanıyor ne bağırıyor nede benzin tüketiyor.

Hemen kardeşimi aradım olayı anlattım bana direk aküden dedi kutup başlarını sök tak dedi sonrada cihaza bağlatıp ayarlattır dedi. bende söktüm taktım gaz yememe devir saati çalışmama hızlanma sorunları geçti ancak motor ışığı yanıyordu. Sonra sanayideki ustayı aradım durumu anlattım aküdenmiş dedim yok aküden değil benzin pompasından dedi getir gel yapalım hemen dedi. Ustaya götürdüm cihaza bağladı dediki akü geriliminden yani aküdenmi usta dedim evet aküden dedi (içimden ehh be usta senin yapcağın işide ustalığınıda dedim adam ta izmirden telefonla sorunu anında söylüyor sen aküden değil diye diretiyorsun sonrada aküden çıkınca direk akü diyemiyorsun akü geriliminden diye kıvırtmaya çalışıyorsun) tekrar yaparsa ya aküyü yada devir sensörünü değiştircez dedi.

Gelelim yağ konusuna, hangi yağı kullandığını sordum tahmin ettiğim gibi 10w-40 kullanmış opetin yağıymış. Neden 10w-40 usta bu araçların üreticisi sana 5w-40 demiş niye 10w-40 kullanıyon dedim biraz sert çıktım kekelemeye başladı tamam değiştirivereyim dedi 70 tl para iadesi yaptı yağ değişiminden aldığı bende gittim 100 tl ye 4 lt castrol 5w-40 edge tam sentetik yağ aldım getirdim değiştirttim.

Yağ konusunda beni bilgilendiren ve tavsiyelerde bulunan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Eğer dün bu konuyu açmamış olsaydım 10w-40 olmuş 5w-40 olmuş umursamadan aracıma konulan 10w-40 yağı kullanmaya devam edecektim.

a da özellikle teşekkür ederim, 15 20 yıllık ustayım diyenlerin bilemediğini telefonda iki kelime anlatınca hemen bildi ve çözümünü söyledi helal olsun.

halils2
01/02/2014, 14:17
Aracıma 10w-40 yağ konulduğundan büyük ihtimalle emindim ve siz değerli arkadaşlarımın tavsiyeleri ile castrol 5w-40 edge koymaya karar verdim. Birkaç gün içinde koymayı düşünüyordum ama arabam acele etti :)

Sabah aracı çalıştırdım 3.marşa basışta çalıştı, normalde ilk basışta çalışırdı. Sonra yola çıktım 1 km kadar gittikten sonra farkettimki devir saati çalışmıyor sıfırda, motor ışığı yanıyor şöyle bi gaza yükleneyim dedim gaz pedalına basınca ilk 3 te 1 lik kısmı pedala tepki veriyor gaz yiyor ama pedalın geri kalan 3 te 2 lik kısmı boş ne kadar basarsam basayım araç ne hızlanıyor ne bağırıyor nede benzin tüketiyor.

Hemen kardeşimi aradım olayı anlattım bana direk aküden dedi kutup başlarını sök tak dedi sonrada cihaza bağlatıp ayarlattır dedi. bende söktüm taktım gaz yememe devir saati çalışmama hızlanma sorunları geçti ancak motor ışığı yanıyordu. Sonra sanayideki ustayı aradım durumu anlattım aküdenmiş dedim yok aküden değil benzin pompasından dedi getir gel yapalım hemen dedi. Ustaya götürdüm cihaza bağladı dediki akü geriliminden yani aküdenmi usta dedim evet aküden dedi (içimden ehh be usta senin yapcağın işide ustalığınıda dedim adam ta izmirden telefonla sorunu anında söylüyor sen aküden değil diye diretiyorsun sonrada aküden çıkınca direk akü diyemiyorsun akü geriliminden diye kıvırtmaya çalışıyorsun) tekrar yaparsa ya aküyü yada devir sensörünü değiştircez dedi.

Gelelim yağ konusuna, hangi yağı kullandığını sordum tahmin ettiğim gibi 10w-40 kullanmış opetin yağıymış. Neden 10w-40 usta bu araçların üreticisi sana 5w-40 demiş niye 10w-40 kullanıyon dedim biraz sert çıktım kekelemeye başladı tamam değiştirivereyim dedi 70 tl para iadesi yaptı yağ değişiminden aldığı bende gittim 100 tl ye 4 lt castrol 5w-40 edge tam sentetik yağ aldım getirdim değiştirttim.

Yağ konusunda beni bilgilendiren ve tavsiyelerde bulunan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Eğer dün bu konuyu açmamış olsaydım 10w-40 olmuş 5w-40 olmuş umursamadan aracıma konulan 10w-40 yağı kullanmaya devam edecektim.

a da özellikle teşekkür ederim, 15 20 yıllık ustayım diyenlerin bilemediğini telefonda iki kelime anlatınca hemen bildi ve çözümünü söyledi helal olsun.

Geçmiş olsun. Yakıt denemelerinizi de bekliyoruz. Gerçi çok bir fark olacağını sanmıyorum ama yine de bir kıyaslama fena olmaz.

seralex
01/02/2014, 14:41
Geçmiş olsun. Yakıt denemelerinizi de bekliyoruz. Gerçi çok bir fark olacağını sanmıyorum ama yine de bir kıyaslama fena olmaz.

Sağolasın kardeşim. Sonuçları kısa süre içersinde test edip yazacağım.

Ayrıca yağ değişiminde aracı kaldırdıklarında bir sorun daha çıktı, monifolttan gelen egzoz borusu ile susturucuya giden borunun birleşim yeri var tam vites kutusunun alt tarafına denk geliyor. Orası bir yere vurulmuş ve 2 borunun birleştiği yer biraz açılmış egzoz gazı kaçırıyor ordan, p.tesi veya salı günü egzozcuya gidip orayı düzelttireceğim. Usta yakıta etkisi olmaz sadece ses yapar dedi. Bi yaptırayımda bakalım sonuçlara.

halils2
01/02/2014, 17:06
Sağolasın kardeşim. Sonuçları kısa süre içersinde test edip yazacağım.

Ayrıca yağ değişiminde aracı kaldırdıklarında bir sorun daha çıktı, monifolttan gelen egzoz borusu ile susturucuya giden borunun birleşim yeri var tam vites kutusunun alt tarafına denk geliyor. Orası bir yere vurulmuş ve 2 borunun birleştiği yer biraz açılmış egzoz gazı kaçırıyor ordan, p.tesi veya salı günü egzozcuya gidip orayı düzelttireceğim. Usta yakıta etkisi olmaz sadece ses yapar dedi. Bi yaptırayımda bakalım sonuçlara.

O dediğin yer de flanş var o flanş aracı aldığımdan beri kaçırıyor sıvı conta koydular contayı attı yine kaçırdı. Çok bi ses yapmıyor bende senin ses durumu nasıl bağrıyor mu araç

ONURGUC
01/02/2014, 17:53
T-jet ler 5w40 atmosferik 10w40 yağ kullanır. Servis yağ listesinde de yazar. zincirlikuyu birmotun servis duvarında vardır bu yazı.

usermm1
01/02/2014, 18:44
tavsiye edilen 5w-40 dır ama kışları ılıman bir vilayetdeyseniz 10w-40 kullanabilirsiniz daha ucuzdur. 10w yağ 5w göre daha kalındır sert kışlar için uygun değildir.

not: 10w yağ -18c, 5w yağ -30c ye kadar koruma sağlar.

ZV 007
01/02/2014, 18:50
Arkadaşlar yağ konusunda bir konuya değinmek istiyorum.Lütfen dikkatle okuyunuz.

Castrol edge ve BP visco arasında bir fark yoktur.İkisinin dolum hattı ve dolum istasyonu aynıdır.sadece castrol adı altında satılan yağda satış strajesi uygulanıyor.İkisinin arasında yanlış hatırlamıyorsam 20 tl bır fark var.

Ambalaja fazladanpara ödemeyin.İki yağda aynı tamamen.

ahdcgg
01/02/2014, 23:16
1.3 euro 5 motorsa 5w30 olur

1.4 16v 95 hp lpg li

Arrest
02/02/2014, 04:09
1.4 16v 95 hp lpg li

100 bini devirdiyseniz 10w40 daha az km deyseniz 10w40 tecrubeye sabittir.

Discovery cihazımdan gönderildi

halils2
02/02/2014, 13:48
100 bini devirdiyseniz 10w40 daha az km deyseniz 10w40 tecrubeye sabittir.

Yani 10 40 tan başkası yalan diyosun Sato :)

byadrenalin
02/02/2014, 13:54
Benim araç 174 bine dayandı :D 5w40 koyacaktım ama sanırım 10w40 koymak daha iyi olacak :D

uaygar
08/02/2014, 00:51
arkadaşlar o kadar bilgili şeyler yazmışsınız ki kendi adıma teşekkür ederim. t-jet e 5-30 castrol edge mi magnatec mi kullananlım.

Arrest
10/02/2014, 02:07
Yani 10 40 tan başkası yalan diyosun Sato :)

Aracim 77500 de halulcimmm ahahaha

halils2
10/02/2014, 02:14
Aracim 77500 de halulcimmm ahahaha

yani 10 40 kullanıyorsun öyle mi??

Arrest
10/02/2014, 02:57
yani 10 40 kullanıyorsun öyle mi??

5e40 kullaniyorum abi. Castroll edge tam sentetik

aykent52
10/02/2014, 19:57
Arkadaşlar kafam karıştı.Benim araba 1.4 77 bg benzin+ lpg li 2008 model 40.000 de şimdi ben 10w40 mı 5w40 mı yağ denemeliyim.30.000 de bosch 10w40 koymuş.Fatsa'dan...

vts64
10/02/2014, 20:11
üstadım 10w 40 da c3 standartını taşıyan yağ yok. yani 5w 40 kullanmalısın. c3 standartı olan castrol magnatech uygundur. zaten kitapçıgına bakarsanız 5w 40 diyor. c3 ve fiat standartı taşıyor. edgede taşıyor lakin edge fiyat olarak daha pahalı yanılmıyorsam.castrolun sitesine girip aracınıza uygun yağa baktığınızda ikisinide vermekte. burada seçim biraz kişisel oluyor. fiyat ve kullanım açısından siz tercih etmelisiniz.

seralex
10/02/2014, 20:17
Arkadaşlar kafam karıştı.Benim araba 1.4 77 bg benzin+ lpg li 2008 model 40.000 de şimdi ben 10w40 mı 5w40 mı yağ denemeliyim.30.000 de bosch 10w40 koymuş.Fatsa'dan...

Hocam konunun başında dikkat etmişsindir bende sizin gibi hangi yağ kullanılmalı bilmiyordum. Ayrıca aracımın yakıt tüketimi bakımdan sonra 1 1.5 lt artmıştı Daha sonra epey araştırdım, hem burdaki arkadaşlar hemde fiat 5w-40 kullanılması gerektiğini söyledi. Bende bakımda 10w-40 opar yağı kullanılan aracımın yağını castrol 5w-40 ile değiştirttim ve sonuç olarak aracımın yakıtı 7.5 8 lt lerden 6.7 lt ye düştü ayrıca daha bi akıcı ve sessiz oldu.

Tabiki son karar sizin ama benim tavsiyem kesinlikle kaliteli (castrol mobil gibi) 5w-40 bir yağ kullanmanız.

Arrest
11/02/2014, 02:08
Hocam konunun başında dikkat etmişsindir bende sizin gibi hangi yağ kullanılmalı bilmiyordum. Ayrıca aracımın yakıt tüketimi bakımdan sonra 1 1.5 lt artmıştı Daha sonra epey araştırdım, hem burdaki arkadaşlar hemde fiat 5w-40 kullanılması gerektiğini söyledi. Bende bakımda 10w-40 opar yağı kullanılan aracımın yağını castrol 5w-40 ile değiştirttim ve sonuç olarak aracımın yakıtı 7.5 8 lt lerden 6.7 lt ye düştü ayrıca daha bi akıcı ve sessiz oldu.

Tabiki son karar sizin ama benim tavsiyem kesinlikle kaliteli (castrol mobil gibi) 5w-40 bir yağ kullanmanız.

10 kere ddm 5w40 edge koyun diye esek basimiyiz denedik diyoz 2 yildir :D

kovboy
11/02/2014, 03:56
5 w30 petronas kullanıyorum.