PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Triger değişimi 5 yıl mı 160 bin mi

Gezgin8793
30/01/2014, 23:08
arkadaşlar daha öncede forumda okudum aynı şekilde diğer sitelerde de triger değişimi için ya 5 yıl yada 160 bin km diyor herkes bu neye göre yada hangi koşullarda benim aracım 2009 model ve 110 bin olmak üzere şimdi 2014 yani 5 sene olmuş herhangi bir ses yada problem yok keyfe keder olarak gidipte aracın trigerini değişmem hiç mantılı gelmiyor ancak herhangi bir sorun olursa buda bütçeme ağır bir yük olacak fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

adrentos
30/01/2014, 23:30
Forumda daha öncesinde açılmıs aynı konu bulunmaktadır ustanın da dediğine göre ses yaptmadıkça değiştirmeye gerek yok konuyu bulup sizde okuyabilirsiniz yazılanları.

daha öncesinde açılmıs konunun linki ;
https://forum.grandepuntotr.com/servis/14589-1-3-multijet-zincir-degismeli-degismemeli-mi.html

usermm1
31/01/2014, 00:01
bendede triger kayışı var. araç 70bin kmde fakat kitaba göre 5 yıl olduğundan değişmek lazım. bende ustamla kontrol ettim baktık çok iyi durumda 1 yıl salladım artık hayırlısı.

Ziyaretci046
31/01/2014, 01:19
benzinlilerde triger kayışı kauçuk zincir değil o yüzden değiştirmenizi tavsiye ederim ustanın ve ya kendi keyfiyetinize göre değil 5 yıl 120.000 km den hangisi dolmuşsa değişir.Aksi taktirde kopması durumunda silindir kapak subap değişimi 1500 tl altı beklemeyin.

1.3 multijetlerin hepsinde yıl faktörü yoktur zincir de yıldan etkilenecek birşey yok sadece motor yağını zamanında değiştirmeniz ve 5w30 5w40 yağ kullanmanız önemli ses yapıyorsa veya km 160.000 km gelmişse değişimi uygundur yapılması gerekir.

knidos111
31/01/2014, 02:21
valla ben son zamanlarda triger yüzünden motor açtıran ve dünya masrafa giren birkaç talihsiz arkadaşın başına gelenleri okuyunca ibret alarak 165bin de değişmesi gereken trigeri 150binde değiştirdim,noolur noolmaz

Gezgin8793
31/01/2014, 13:22
yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum ancak bu zincirin gergisi yada contası felan yokmu onlara birşey olma ihtimali yada zincirin bir müddet sonrada uzaması gibi bir olasılık ve sonunda başıma açacağı masraf da cabası masrafı geçtik yolda bırakırsa beni benzin döküp yakmam gerekir aracı :)

byadrenalin
31/01/2014, 14:01
bendede triger kayışı var. araç 70bin kmde fakat kitaba göre 5 yıl olduğundan değişmek lazım. bende ustamla kontrol ettim baktık çok iyi durumda 1 yıl salladım artık hayırlısı.

Triger kayışını nasıl kontrol ediyor usta ? Ben bir sefer servise bir sefer de benim ustaya sordum öyle bir şey mümkün değil dediler ? Triger 'i değil ancak altarnatör kayışını kontrol ederiz falan demişlerdi. Aynı triger değişimi gibi söküp mü bakıyor usta kayış için ?

usermm1
31/01/2014, 14:16
Triger kayışını nasıl kontrol ediyor usta ? Ben bir sefer servise bir sefer de benim ustaya sordum öyle bir şey mümkün değil dediler ? Triger 'i değil ancak altarnatör kayışını kontrol ederiz falan demişlerdi. Aynı triger değişimi gibi söküp mü bakıyor usta kayış için ?

triger kayışının kapağını söktük. sonra kayışın genel durumunu dişlerini gerginliğini aşınma çatlama vs kontrol ettik gayet iyi gözüküyordu ama bu bir risktir kimseye tavsiye edemem. ben şuna güvendim fabrika 5 yıl diyorsa en az 8-10 yıl gideri vardır.

byadrenalin
31/01/2014, 14:22
triger kayışının kapağını söktük. sonra kayışın genel durumunu dişlerini gerginliğini aşınma çatlama vs kontrol ettik gayet iyi gözüküyordu ama bu bir risktir kimseye tavsiye edemem. ben şuna güvendim fabrika 5 yıl diyorsa en az 8-10 yıl gideri vardır.

Açıkcası ben bu dediğinize hayatta güvenmem. Tercih meselesi tabi. Forumda bir konu var 80.000 bakımından servisten çıkıyor 90.000 de arabası zincir kopartıyor... Risk almayın arkadaşlar. 5 yılsa değişin. 120.000 se 100.000 de değişin. toplam 250 tl den kaçıpta 2500 tl gibi bir mevla ödemek zorunda kalmayın...

Ersal
31/01/2014, 14:38
Masraftan kaçmamak lazım.ALLAH korusun triger koparsa maddi olarak bayağı yorar insanı

cengizhan
20/02/2014, 13:15
benzinlilerde triger kayışı kauçuk zincir değil o yüzden değiştirmenizi tavsiye ederim ustanın ve ya kendi keyfiyetinize göre değil 5 yıl 120.000 km den hangisi dolmuşsa değişir.Aksi taktirde kopması durumunda silindir kapak subap değişimi 1500 tl altı beklemeyin.

1.3 multijetlerin hepsinde yıl faktörü yoktur zincir de yıldan etkilenecek birşey yok sadece motor yağını zamanında değiştirmeniz ve 5w30 5w40 yağ kullanmanız önemli ses yapıyorsa veya km 160.000 km gelmişse değişimi uygundur yapılması gerekir.

Bey selamlar
punto ilk çıkdığında triger zincirinin 250.000 km dayanacak şekilde üretildiğini duymuşdum. Sonra sanırım bir kaç olay oldu herhalde, 160.000 de değiştirme koydular. Değişimde ayar çok önemli. Benimkini serviste yaptırmışdım ama sanki iyi olmadı gibi.

ozkancavus5916
20/02/2014, 20:54
Triger zinciri degisirken ayni zamanda yag ve filteler ayni anda degisiyorr benim bu islemler yapilirken mazot pompasi revizyon gordu devirdaim pompasi degisti

sezerism
21/02/2014, 14:34
Merhaba Arkadaşlar Araçları Benzinli olanlar 120 bin km ise mutlaka ve mutlaka değiştirin araçınız için çok onemli .Saygılar....Koptuğu taktirde ne olacağı yada nasıl bir masraf çıkaracağı mechul...

EqZoTiC
21/02/2014, 15:29
Forumda daha öncesinde açılmıs aynı konu bulunmaktadır ustanın da dediğine göre ses yaptmadıkça değiştirmeye gerek yok konuyu bulup sizde okuyabilirsiniz yazılanları.

daha öncesinde açılmıs konunun linki ;
https://forum.grandepuntotr.com/servis/14589-1-3-multijet-zincir-degismeli-degismemeli-mi.html

Ses yapmayabilir ama özelliğini kaybedebilir. Zamanla lastikler özelliğini kaybeder, sertleşir ve kopabilir.

Castell
23/02/2014, 10:00
Trigeri kayışlı olan benzinli araçlar özellikle dikkat etmeliler, trigger ihmale gelmez.... Gerçi eski arabalardaki gibi ağır hasar vermez ancak koparsa en iyi ihtimalle yolda kalırsınız...... Aracın altı açık olduğu için kayış sürekli olarak: çamur toz pislik her türlü dış etkene açıktır....... Bir sıcak bir soğuk derken zamanla kılcal çatlaklar genişler ve hiç beklemediğiniz bir anda kopar, genelde dur kalkın çok olduğu şehiriçi yavaş hızlarda kopar....

dkaplan025
23/02/2014, 11:06
benim ustamda ses yaptmadıkça değiştirmeye gerek yok diyor

sezerism
23/02/2014, 23:33
benim ustamda ses yaptmadıkça değiştirmeye gerek yok diyor
BEnce kimseyi dinleme ses yapamadan koparsa ne olacak arabanın çıkaracağı masrafı telefi edecek mi acaba usta ...işini sağlama al zamanı geldiyse değiştirin.