PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan gelen bu ses normal mi ? Triger kayışı sesten anlaşılır mı ?

byadrenalin
23/01/2014, 12:20
Merhaba,
Arabamın triger kayışının değişme zamanının geçmiş olduğunu düşünüyorum. Şahsen benden önceki sahibi değiştirmemiştir diye tahmin ediyorum. O yüzden eğer arabayı satmaktan vazgeçersem, değiştireceğim. Bu triger kayışı sesten kendini belli eder mi ? Dün motoru videoya çektim bir kaç ses geliyor. Bu sesler normal mi acaba ? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Motor Sesi. Grande Punto 1.4 77 Hp Benzin/LPG - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=TRFWVKug5Z8&feature=youtu.be)

cagataygumus86
23/01/2014, 12:37
kayış bilyaları adaş normal bi ses aynısı bendede var uiuldama başlayana kadar kullan sonra değiştirirsin ama trger değil triger ses yapmaz kardeşim zaten senin bu ses gaza basınca gidiyordur

halils2
23/01/2014, 12:37
maaşallah orkestra gibi ses geliyor ordan
bu da benim aracın 2 veya 3 günlük ilk çalıştırmada ki sesi

20131003 164921 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=mXEihh6ZUKM) fikir vermesi açısından ekliyorum.

cagataygumus86
23/01/2014, 13:04
uğuldama yazıcaktım adaş klavyem bozuk idare et :D

cagataygumus86
23/01/2014, 13:06
maaşallah orkestra gibi ses geliyor ordan
bu da benim aracın 2 veya 3 günlük ilk çalıştırmada ki sesi

20131003 164921 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=mXEihh6ZUKM) fikir vermesi açısından ekliyorum.
dostum seninkide kayış ve hortum kaçağı gibi ısınınca gidiyormu ses

mezkur
23/01/2014, 13:34
Bende de aynı ses var sanırım normal,triger yeni değişti

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

halils2
23/01/2014, 13:43
dostum seninkide kayış ve hortum kaçağı gibi ısınınca gidiyormu ses

evet ısınınca motor sesi yok oluyor sadece lpg enjektör sesi duyuluyor.

byadrenalin
23/01/2014, 14:21
Bu durumda benden gelen sesler normal değil :) Ayrıca arabanın ısınmış hali çektiğim video. Yaklaşık 1,5 saatlik bir yoldan sonra çektim o videoyu. Acaba nerden geliyor o ses ?

Adaşım şimdi bu gelen ses arabada bir sıkıntı yaratmaz değil mi ? Sen bu mekanik işiyle çok uğraşmışsın bir ara :D Aynısı sende de mi var yani ?

cagataygumus86
23/01/2014, 16:09
Aynen adaşım ama illaki için rahat olmasını istiyorsan gel bi ustam var süper bi usta ona gösterelim o kayışların döndüğü yerdeki bilyalardan geliyor duyduğum kadarıyla motor benden sorulur çok uğraştım zamanında gaza başınca gider o ses bilyaların yavaş dönmesinden kaynaklı fiat arabalarında hastalık zaten kötü birşey olsa servisteki ustalar müdahale ederdi adaşım merak etme normal :):):)

cagataygumus86
23/01/2014, 16:11
BİRDE LPG Lİ ARABALARDA ENJEKTÖR SESİ GELİR ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ MERAK ETME YOLDA BIRAKACAK Bİ SIKINTI DEĞİL BİLAYALAR NE ZAMAN BOZULUR UĞULDAMA YAPIP MOTORUN SESİ DEĞİŞMEYE BAŞLARSA O ZAMAN KİTLEYİNCE SIKINTI OLUR UĞULDAMA YAPANA KADAR DEVAM ET BİR SIKINTI ÇIKARMAZ :d

SaLDo
23/01/2014, 16:28
La olm gene iş acıcan basına bırak su aracı rahat:D:D şimdi çektirtme bana traktörün sesini jahasdf

byadrenalin
23/01/2014, 16:52
Aynen adaşım ama illaki için rahat olmasını istiyorsan gel bi ustam var süper bi usta ona gösterelim o kayışların döndüğü yerdeki bilyalardan geliyor duyduğum kadarıyla motor benden sorulur çok uğraştım zamanında gaza başınca gider o ses bilyaların yavaş dönmesinden kaynaklı fiat arabalarında hastalık zaten kötü birşey olsa servisteki ustalar müdahale ederdi adaşım merak etme normal :):):)

Aynen gösterelim. Hani en azından ne olduğunu söylesin de aklım orda kalmasın başıma iş açar mı diye :) gerçi servistekiler arabayı çalıştırıp gayet güzel çalıştığını söylediler :) Ses içerdeyken hissedilmiyor pek. Kaputu açıp bakmak gerek :)

La olm gene iş acıcan basına bırak su aracı rahat:D:D şimdi çektirtme bana traktörün sesini jahasdf

Hahahaha :) olum hastalık bu hastalık :) Takıntılılık...
Hiç sorma la Punto nun diesel 'i de ayrı bir şey :D Bir tanıdıkta diesel Kia Ceed var. Adamın araba ısındıktan sonra benim benziliden sessiz çalışıyor :D

cagataygumus86
23/01/2014, 17:12
Aynen gösterelim. Hani en azından ne olduğunu söylesin de aklım orda kalmasın başıma iş açar mı diye :) gerçi servistekiler arabayı çalıştırıp gayet güzel çalıştığını söylediler :) Ses içerdeyken hissedilmiyor pek. Kaputu açıp bakmak gerek :)

Hahahaha :) olum hastalık bu hastalık :) Takıntılılık...
Hiç sorma la Punto nun diesel 'i de ayrı bir şey :D Bir tanıdıkta diesel Kia Ceed var. Adamın araba ısındıktan sonra benim benziliden sessiz çalışıyor :D
ya olm bu ismimizden gelen bi özellik galiba takıntılı olmak çok kötü bi durum :D:D:D

byadrenalin
23/01/2014, 17:20
ya olm bu ismimizden gelen bi özellik galiba takıntılı olmak çok kötü bi durum :D:D:D

Hahahaha :) valla oyle sanirim :)

byadrenalin
25/01/2014, 19:44
Bugün triger kayışını ve bilyasını değiştim. Şu an da çalışmasın da hiç bir anormallik kalmadı :)

muratx41
25/01/2014, 21:42
bendeki dizelde aynı ses var motor ısınıca ses kesiliyor triğer degilde zincir var tam olarak sesin kaynagı bilyamı trigermi

halils2
26/01/2014, 00:27
Bugün triger kayışını ve bilyasını değiştim. Şu an da çalışmasın da hiç bir anormallik kalmadı :)

devir daimi değiştirmedim deme sakın :S

byadrenalin
26/01/2014, 02:05
devir daimi değiştirmedim deme sakın :S

Degistirdim. Devirdaim dedigin bilya degil mi iste :) set aldim komple :)

halils2
26/01/2014, 02:11
Degistirdim. Devirdaim dedigin bilya degil mi iste :) set aldim komple :)

Yok kardeşim o triger gergi bilyası. Bizim araçların devir daimi triger tahrikli triger değişiminde değiştirilmesi iyi olurdu. Önceki sahibi değiştirdiyse sıkıntı yok da değiştirmediyse kullanım ömrünü dolduran devirdaim pompa bilyası sıkıntı yaratabilir :(. Ya sen takıntılı birisin aslında söylemek istemezdim ama söylemiş bulundum kusura bakma :(. Ha ben de 52binde triger değişiminde devirdaimi değiştirmedim aracın km düşük diye ama senin km yüksek o yüzden dedim değiştirseydin iyi olurdu diye.

byadrenalin
26/01/2014, 02:18
Yok kardeşim o triger gergi bilyası. Bizim araçların devir daimi triger tahrikli triger değişiminde değiştirilmesi iyi olurdu. Önceki sahibi değiştirdiyse sıkıntı yok da değiştirmediyse kullanım ömrünü dolduran devirdaim pompa bilyası sıkıntı yaratabilir :(. Ya sen takıntılı birisin aslında söylemek istemezdim ama söylemiş bulundum kusura bakma :(. Ha ben de 52binde triger değişiminde devirdaimi değiştirmedim aracın km düşük diye ama senin km yüksek o yüzden dedim değiştirseydin iyi olurdu diye.

Onu da artık başka bir zaman değişirim :) Bugün yeterince harcama yaptım :) Dağılırsa veya bozulursa ne gibi sıkıntı yaşatır bana ? Yani kendisini bozması dışında başka bir şeyi bozar mı ?

halils2
26/01/2014, 02:21
Onu da artık başka bir zaman değişirim :) Bugün yeterince harcama yaptım :) Dağılırsa veya bozulursa ne gibi sıkıntı yaşatır bana ? Yani kendisini bozması dışında başka bir şeyi bozar mı ?

Eeee nasıl desem bilmem ki triger kayışı çevirdiği için kitlemesi veya dağılması halinde motorda sente atlamakla başlar işte devamını da sen getir :(

Çok mu korkutucu oldu ne :D

byadrenalin
26/01/2014, 02:22
Eeee nasıl desem bilmem ki triger kayışı çevirdiği için kitlemesi veya dağılması halinde motorda sente atlamakla başlar işte devamını sen getir :(

Anladım. Sıkıntılı durum diyorsun abi :) Bir bilgin var mı bu devirdaim fiyatı hakkında. Olmadı 1 ay sonra falan da onu değişeyim bari :) aklımda soru işareti kalmasın :)

halils2
26/01/2014, 02:28
80 90 tl falan da aynı işçiliği yine vereceksin. Triger sökülecek pompa değişecek tekrar triger takılacak sente ayarı yapılacak vs... Ustan bişey demedi mi pompayı değiştir vs gibilerinden ya da hiç bakmadı mı??

malzeme bu https://www.otoakcay.com.tr/userfiles/productlargeimages/product_925.jpg

byadrenalin
26/01/2014, 02:30
80 90 tl falan da aynı işçiliği yine vereceksin. Triger sökülecek pompa değişecek tekrar triger takılacak sente ayarı yapılacak vs... Ustan bişey demedi mi pompayı değiştir vs gibilerinden ya da hiç bakmadı mı??

Usta bir arkadaşım zaten. Söyledim başka değişcek bir şey var mı diye. Orda tapa vardı, paslanmış onu değiştirdi, altarnetör kayışı dedi. Başka da bir şey demedi. Zaten öyle bir durum varsa ben ona aynı parayı vermem işçilik için :D Yarı yarıya kırarım o parayı en kötü :D

halils2
26/01/2014, 02:33
Usta bir arkadaşım zaten. Söyledim başka değişcek bir şey var mı diye. Orda tapa vardı, paslanmış onu değiştirdi, altarnetör kayışı dedi. Başka da bir şey demedi. Zaten öyle bir durum varsa ben ona aynı parayı vermem işçilik için :D Yarı yarıya kırarım o parayı en kötü :D

:) o da iyiymiş. Ben değiştirirken daha gider km zaten düşük demişti. Eh artık kısmet olur da 100binleri görürsek o zaman değişcek güncel km 78650 :)

byadrenalin
26/01/2014, 02:36
:) o da iyiymiş. Ben değiştirirken daha gider km zaten düşük demişti. Eh artık kısmet olur da 100binleri görürsek o zaman değişcek güncel km 78650 :)

Hayırlısı abi :) Bende elime para geçince değişirim. Usta da bana bir şey demedi. Demediğine göre sıkıntı yok. Hoşuma gitmeyen bir şey var dedi. Dediğim gibi o tapaymış. Paslanmış baya. Su kaçırmış pas tutmuş. Onu değişsek iyi olur dedi. Altanetör kayışıda çatlamış. Onuda arada kaynattı. Tamam daha sıkıntı yok dedi. Taktı öyle :) 80 lira işçilik dedi. Vermedim bile işçiliği. Borç duruyor öyle :D

halils2
26/01/2014, 02:42
Borcum borç diyorsun yani :) hadi hayırlısı az uğraşmadın bu arabayla bana öyle geliyor ki sen kısmet olursa bayağı binecen buna :)

byadrenalin
26/01/2014, 02:45
Borcum borç diyorsun yani :) hadi hayırlısı az uğraşmadın bu arabayla bana öyle geliyor ki sen kısmet olursa bayağı binecen buna :)

Öyle valla :) Yazdıklarımın hepsini de aynı kişi değişti. Bir sıkıntı görse kesin söylerdi. Arka teker bilyalarını o söylemişti. Bunlarda uğultu var acil değiş diye :)

İnşallah abi. Baya uğraştım. Eski sahibinin, affedersin, ş e re f s i z liğini ben çektim yani. Nisanda muayenesi var ondan da geçtikten sonra yine baya bir binerim :)

halils2
26/01/2014, 02:52
Öyle valla :) Yazdıklarımın hepsini de aynı kişi değişti. Bir sıkıntı görse kesin söylerdi. Arka teker bilyalarını o söylemişti. Bunlarda uğultu var acil değiş diye :)

İnşallah abi. Baya uğraştım. Eski sahibinin, affedersin, ş e re f s i z liğini ben çektim yani. Nisanda muayenesi var ondan da geçtikten sonra yine baya bir binerim :)

Herkes malını kollamaz kimisi üzerine titrerken kimisi hor kullanır 5 sene gidecek mal birinde 6 sene gider diğerinde 2 sene gitmez. Senin iş biraz şanssızlık olmuş. En azından sorunların nerden olduğunu bulabildin. İnşallah gönlünce binersin artık aracına :)

byadrenalin
26/01/2014, 11:50
Herkes malını kollamaz kimisi üzerine titrerken kimisi hor kullanır 5 sene gidecek mal birinde 6 sene gider diğerinde 2 sene gitmez. Senin iş biraz şanssızlık olmuş. En azından sorunların nerden olduğunu bulabildin. İnşallah gönlünce binersin artık aracına :)

Sagolasin abi :)