PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni yakıt tüketimim Ş.içi 5.8 lt

seralex
16/01/2014, 11:35
Aracım geçen haftaki servis bakımından önce 6.2 ile 6.5 lt arasında yakıyordu, servisten sonra 7.5 8 lt lere çıkmıştı.

Hafta sonuda oldukça ağır yükle 700 km uzun yol yaptım aracı çok zorladım, 700 km uzun yolda ort. 5.7 lt yaktı.

Bir kaç gündür her zaman kullandığım güzergahtan işe gelip gidiyorum ve şuan ortalam 5.8 lt tüketimim var.

1- 6.2 - 6.5 arası yakan aracım servisten sonra 7.5 8 lt lere çıktığından pek çok kişi bir kaç yüz km yaptıktan sonra düzelir demişti, sanırım alışma evresini geçirdi ve yakıt düştü.

2- Uzun yolda 5 kişi + full dolu bagaj ile otoban ve söke-kuşadası rampasında aracı çok zorlamam sanırım aracı biraz açtı ve ş.içi tüketimi azaldı.

3- Yakıt tasarrufu sağlamak için aracı hiçbir zaman zorlamazdım, devir 2200 2500 rpm ye gelince vites yükseltirdim. bu konuda epeyce bir araştırma yaptım aracı düşük devirlerde kullanmak yakıtı azaltmaz aksine artırırmış ayrıca halk dilinde motor sağırlaşması dediğimiz olay gerçekleşir motor seriğini ve maximum hızını düşürürmüş. (Bunları ben demiyorum onlarca forumdan yaptığım araştırmalar sonucu tecrübeli ve uzman kişilerin dediği şeyler) Hatta pek çok kişi aracı redline'a sokuyor yani devir saatinde kırmızı çizgi. Böyle oluncada araç gaz pedalına daha çabuk tepki veriyor daha seri kalkıyor uzun yolda maximum hızı daha fazla oluyor.

Bu yüzden aracı birkaç gündür yüksek devirlerde kullanıyorum 3000 3250 devire çıkmadan vites yükseltmiyorum zaman zaman kısa mesafeli 4500 5000 devire çıkartıyorum. Aracımda bariz bir şekilde motorumun açıldığını serilik ve hızlanma kazandığını hissediyorum ve tüketimimim de 5.8 e düştü.

Aracını devirsiz kullanan arkadaşlara önerim bi 50 tl'lik yakıt alın ve o yakıt bitinceye kadar aracınızı bağırta bağırta kullanın vites geçişlerini 3500 4000 devirlere geldiğinde yapın. Denemekten birşey çıkmaz, en fazla 50 tl'lik yakıtın 20 tl'sini boşa harcamış olursunuz ancak öbür taraftan çok şeyde kazanabilirsiniz :)

Evren_c
16/01/2014, 12:28
Benim de şu an ortalamam 5.4 :) 170 km kadar yol yapmışım henüz bu depoda.

seralex
16/01/2014, 12:31
Benim de şu an ortalamam 5.4 :) 170 km kadar yol yapmışım henüz bu depoda.

Maşallah, sizinkide nerdeyse dizeller kadar :)

Kullanış tarzınızı öğrenebilirmiyim, agresif mi kullanırsınız sakin mi devirli mi? Birde izmirde o ortalamaları yakaladığınıza göre pek ş.içinde kullanmıyorsunuz sanırım.

BaranSelo
16/01/2014, 12:40
Valla elimden geldiğince sakin kullanıyorum, ortalamam 6.4
Sorun nedir ki? 5 küsürlere bir düşse daha ne isterim :D

seralex
16/01/2014, 13:02
Valla elimden geldiğince sakin kullanıyorum, ortalamam 6.4
Sorun nedir ki? 5 küsürlere bir düşse daha ne isterim :D

Sakin kullanmakta bi yere kadarmış bunu öğrenmiş oldum :)

Mesela kayınbirader 1,3 fiorinosunu 6,2 lerde kullanır, ben aldığımda 5,2 lere kadar düşürürüm :D Babam 1,3 doblosunu 6,4 lerde kullanır ben 5,6 lara düşürürdüm :D

Ama artık öle sakin kullanayım diye 2000 2500 devirde vites değiştirmek yok, tasarruf yapalım diye daha sarfiyatı artırıyormuşuz :)

oknadr
16/01/2014, 13:13
abi hangi yolda kullanıyorsun çok merak ettim :)

fethican
16/01/2014, 13:15
Benim ortalama 9 lt altına nadir düşüyor 9.6 ları bile gördüğüm çok olmuştur.

seralex
16/01/2014, 13:26
abi hangi yolda kullanıyorsun çok merak ettim :)

Evim üçlerde, işyerim kayalık caddesinde.

sabah üçlerden albayrağa orda sadık otonun oraya ordan anayoldan üçgene üçgenden topraklık ve kayalık caddesi.

akşam, ulu cami-istasyon caddesi-balık pazarının oradan sümerpark kavşağı-bakırlı ışıklarıın oradan eşimi alıyorum-sadık otonun ordan albayrak ve üçler :)

Sadece akşam trafiğinde sümerpark kavşağına kadar inmek zor oluyor onun dışında trafik rahat.

Aslında bu güzergahta 5 lt lere inmesi lazım, havalar ısınsın başaracam bunu :D

Benim ortalama 9 lt altına nadir düşüyor 9.6 ları bile gördüğüm çok olmuştur.

Naptın be birader benzin istasyonuyla ortaklığınmı var :D Benim eski 1.6 benzinli doğan aracım bile 42 krş yakıyordu, sanırım çok yoğun bi trafikte kullanıyorsunuz

oknadr
16/01/2014, 13:34
aynen abi, senin güzergah iyiymiş ondan bu güzel ortalamalar :)

alperalperler
16/01/2014, 14:16
Valla benim 1.3 mjet 650km ortalama değer 6.9 un altına düşmedi bir türlü :) sen hiç daha düşürmeye çalışma bence bizim araçta bir sorun var sanırım bir dizelin bu kadar yakması hiç normal gelmiyo bana

seralex
16/01/2014, 14:27
Valla benim 1.3 mjet 650km ortalama değer 6.9 un altına düşmedi bir türlü :) sen hiç daha düşürmeye çalışma bence bizim araçta bir sorun var sanırım bir dizelin bu kadar yakması hiç normal gelmiyo bana

Yukarıda da dediğim gibi kayınbiraderin 1.3 dizel fiorinosunu agresifte kullansam 5.5 lt nin üzerine çıkarmıyorum, babamın doblusunuda 6.5 lt nn üzerine çıkarmıyorum (doblo ağır olduğu için 1.3 motor küçük geliyor o yüzden fazla yakıyor)

o yüzden bencede senin araçta bir sorun var. Eğer aracınız yüksek km lerde ise egr ve monifolt temizliği yaptırın kurum bağlıyormuş temizlikten sonra ciddi bir performans artışı ve yakıtta düşüş yaşanılıyormuş.

Evren_c
16/01/2014, 23:35
Maşallah, sizinkide nerdeyse dizeller kadar :)

Kullanış tarzınızı öğrenebilirmiyim, agresif mi kullanırsınız sakin mi devirli mi? Birde izmirde o ortalamaları yakaladığınıza göre pek ş.içinde kullanmıyorsunuz sanırım.

Eski mesajlarımda detaylıca anlatmıştım, özet geçeyim :) Her gün işe gelip giderken Çeşme otobanını kullanıyorum. %60-70 otoban, kalan kısmı sahil yolundan Pasaport'a kadar. Sabah saat 7:30 civarı işe gittiğimden yoğun trafik olmuyor, dursam dursam ışıkta duruyorum. Dolayısıyla hız sabitleyici ile 50-60 km hızda gidebiliyorum (ki bu hızda 3'lü rakamlar gösteriyor). Otobanda da 90'la bile gitmiyorum, 80-85 km yine sabitleyici ile. Bu şekilde de yolun eğimine göre 4 ve 5'li rakamlar görüyorum. Ama ben aşırı sakin kullanıyorum (trafiği aksatmadan, insanları delirtmeden :))

Tabii ne zaman ki ailemi görmeye Bostanlı'ya (Karşıyaka) gidiyorum, ne kadar dikkat etsem de ortalama bir anda 6'lı rakamlara fırlıyor. Çünkü acayip dur kalk yapıyorsunuz Bostanlı'nın ara sokaklarında.

halils2
16/01/2014, 23:41
Valla tebrikler arkadaşım. Ben ş.dışı çıkmazsam yol bilgisayarım 5 li rakamları bırak 6 lı bile yazmıyor min 7 lerde ha az da olsa ş.dışı yapıp sakin kullanabilirsem o zaman 6.8 vs yazıyor. Bu ayki depo ortalamam şuan 210 km yolda 7lt. 80 i ş.dışı kalanı ş.içi. Ama sakin kullandığım söylenemez tabi aracımın bakımı da yaklaşıyor ve bu bakımda her zaman yaptığım 5 bindeki hava filtresi değişim ya da temizliği olmadı araç farklı zaten ama vaktim yok bu aralar. Sizin yakaladığınız değerler çok çok iyi benim araba ş.içi 5.8 yaksın ben onu sırtımda taşıyacam :)

katip onur
17/01/2014, 00:55
Multijet motorlar sanırım geç ısınıyor. Şehir içi kısa mesafe mjet kullanan arkadaşların araçlarının yakıt ortalaması yüksek çıkıyor o yüzden. Ortalama düşsün istiyosanız birazcık uzun yol yapın :) bende de GP dizel var 6.7-6.8 Antalya şehir içi yakıtım. ev-iş 5 km civarı. Motor ısındım diyene kadar iş yerine geliyorum. Uzun yol tecrübem olmadı ama bazen gece turlamaya çıkarsam trafik sakin olduğu için yakıt ortalamam hemen düşmeye başlıyor..

slmcnsl
17/01/2014, 01:10
1.3 multijet 95 hp lik aracimin ortalamasi genelde 5 litre üzerine çikmaz.

maince
17/01/2014, 09:49
dün akşam aracımın ş.içi yakıt tüketimi 10.1 gördüm ):
Ters giden bişeylermi acaba ¿

alperalperler
17/01/2014, 09:58
Yukarıda da dediğim gibi kayınbiraderin 1.3 dizel fiorinosunu agresifte kullansam 5.5 lt nin üzerine çıkarmıyorum, babamın doblusunuda 6.5 lt nn üzerine çıkarmıyorum (doblo ağır olduğu için 1.3 motor küçük geliyor o yüzden fazla yakıyor)

o yüzden bencede senin araçta bir sorun var. Eğer aracınız yüksek km lerde ise egr ve monifolt temizliği yaptırın kurum bağlıyormuş temizlikten sonra ciddi bir performans artışı ve yakıtta düşüş yaşanılıyormuş.

Valla egr manifolt enjektörler hepsi temizlendi daha 1 depo yakıt tam olarak bitiremedim şu anda da çeyrek depodan biraz az var ve ortalama 6.8 gözüküyor trip olarak ta 530 km yapıldı ortalama hız da 24... acaba şu yakıta etki eden başka ne gibi bir çözüm var merak ederim hep :) yoksa ayağımın ayarına sövmekten başka çare yok :)

seralex
17/01/2014, 10:24
dün akşam aracımın ş.içi yakıt tüketimi 10.1 gördüm ):
Ters giden bişeylermi acaba ¿

Ters giden birşeyler olabilir ancak, çok kısa mesafelerde çıkan ortalamalar yüzünden aracıda suçlamamak lazım :) Örneğin akşam çıktınız tri A veya B yi sıfırladınız şöyle bi dolaşayım dediniz 15 20 km yol yaptınız ve ort. 10.1 gördünüz. Bu şartlarda 8 9 lt ler normaldir, çünkü hava soğuk, motor soğuk birde motor soğuk iken trafiğe girdiyseniz düşük çıkması imkansız. Siz daha fazla yol yapıp öyle bakın 8 e kadar bence normaldir 8 in üzeri hatta 10.1 çok anormal bir durum.

Valla egr manifolt enjektörler hepsi temizlendi daha 1 depo yakıt tam olarak bitiremedim şu anda da çeyrek depodan biraz az var ve ortalama 6.8 gözüküyor trip olarak ta 530 km yapıldı ortalama hız da 24... acaba şu yakıta etki eden başka ne gibi bir çözüm var merak ederim hep :) yoksa ayağımın ayarına sövmekten başka çare yok :)

egr monifolt ve enjektör temizliğinden sonra adaptasyon yapılıyormu bilmiyorum eğer yapılıyorsa tekrar işi iyi bilen birine adaptasyon yaptır.
Mesela ben aracı bakıma soktum boğaz kelebeği temizlendi, boğaz kelebeği temizlenince adaptasyon gerekiyormuş usta da yapmış. Arac bakımdan çıkınca 7.5 8 lt yakmaya başladı, 2 gün öyle kullandım izmire gittim geldim 700 km yol yaptım. İzmire gitmişken aracımı forumdaki oto (a) gösterdim birde o adaptasyon yapıverdi, şimdi izmir dönüşü 5.8 lt lerde tüketiyorum. Zaten önceki ustanın adaptasyon işini pek kıvırabileceğini zannetmiyordum :)

Bildiğin güvendiğin sağlam biri varsa ecu yu bilgisayar bağlatıp bi kontrl ettir 5 dk lık iş :)

Birde senin ortalama km çok düşük, benim 33 35 km nin altına düşmüyor sizin ise 24 km.

Evren_c
17/01/2014, 10:40
Evi ile işi arasında 3-5 km olan arkadaşlara imreniyorum :) Ben bu kadar yakın otursam, kesinlikle arabayla gitmem işe. Toplu taşıma kullanırım, yazın bisikletle giderim, icabında scooter alırım ama yine de arabayla gitmem. Bu mesafelerde benzinli de olsa dizel de olsa çok yakacaktır. Benim ev-iş mesafem 32 kilometre (gidiş) :)

maince
17/01/2014, 10:50
Ters giden birşeyler olabilir ancak, çok kısa mesafelerde çıkan ortalamalar yüzünden aracıda suçlamamak lazım :) Örneğin akşam çıktınız tri A veya B yi sıfırladınız şöyle bi dolaşayım dediniz 15 20 km yol yaptınız ve ort. 10.1 gördünüz. Bu şartlarda 8 9 lt ler normaldir, çünkü hava soğuk, motor soğuk birde motor soğuk iken trafiğe girdiyseniz düşük çıkması imkansız. Siz daha fazla yol yapıp öyle bakın 8 e kadar bence normaldir 8 in üzeri hatta 10.1 çok anormal bir durum.

akşam saatlerinde ankara trafiği malum zaten toplamda da 15-20 km yaptım yada yapmadım haklı olabilirsiniz ben birde uzun yola çıktığımda kontrol edeyim. Aracı daha alalı 2 hafta oldu aracımdan çok memnunum iyiki de punto almışım yakıtına bakmak dün akşam bindiğimde aklıma geldi :)

seralex
17/01/2014, 11:10
akşam saatlerinde ankara trafiği malum zaten toplamda da 15-20 km yaptım yada yapmadım haklı olabilirsiniz ben birde uzun yola çıktığımda kontrol edeyim. Aracı daha alalı 2 hafta oldu aracımdan çok memnunum iyiki de punto almışım yakıtına bakmak dün akşam bindiğimde aklıma geldi :)

Öncelikle hayırlı olsun iyi günlerde kullanın Allah kaza bela vermesin.

Aracınız daha yeni olduğu için biraz tanıma alışma evresi olabilir. Zamanla araca alıştıkça hangi şartlarda ne gibi tüketimi olduğunu öğrendikçe tüketiminizde azalır. Birde aracı yeni aldığınız için mutlaka bakım gerekli (eğer yaptırmadıysanız) malum herkes aracı satacağı zaman hiçbir bakımını yaptırmıyor araç yürüsün yeter alan kişi yaptırsın diyor.

Ben aracımı 6 aralıkta aldım o günlerde de aşırı soğuklar bastırdı kar yağdı, hem soğuklar hemde araca yabancı olmamdan dolayı ort. 8.4 lt tükettim 1 hafta kadar, sonra havalar biraz ısındı ben araca alıştım tüketimim 6.2 6.5 lara düştü şu anda 5.8 6 lt gibi.

maince
17/01/2014, 11:21
Öncelikle hayırlı olsun iyi günlerde kullanın Allah kaza bela vermesin.

Aracınız daha yeni olduğu için biraz tanıma alışma evresi olabilir. Zamanla araca alıştıkça hangi şartlarda ne gibi tüketimi olduğunu öğrendikçe tüketiminizde azalır. Birde aracı yeni aldığınız için mutlaka bakım gerekli (eğer yaptırmadıysanız) malum herkes aracı satacağı zaman hiçbir bakımını yaptırmıyor araç yürüsün yeter alan kişi yaptırsın diyor.

Ben aracımı 6 aralıkta aldım o günlerde de aşırı soğuklar bastırdı kar yağdı, hem soğuklar hemde araca yabancı olmamdan dolayı ort. 8.4 lt tükettim 1 hafta kadar, sonra havalar biraz ısındı ben araca alıştım tüketimim 6.2 6.5 lara düştü şu anda 5.8 6 lt gibi.

Aracın yagını yag filtresini v.s değiştirdim hep aracım gp 2006 model 34000 km ben 2. sahibiyim ilk sahibi doğru düzgün binmemiş bile ama motor biraz sağır kalmış gibi geldi bana bende motoru biraz daha açarım diye devirli ve sert kullanıyorum onunda etkisi olabilir malesef.

seralex
17/01/2014, 11:32
Aracın yagını yag filtresini v.s değiştirdim hep aracım gp 2006 model 34000 km ben 2. sahibiyim ilk sahibi doğru düzgün binmemiş bile ama motor biraz sağır kalmış gibi geldi bana bende motoru biraz daha açarım diye devirli ve sert kullanıyorum onunda etkisi olabilir malesef.

Hımm o zaman durum anlaşıldı :) 8 yaşındaki bir araç sadece 34000 km yaptıysa o araç baya tembelleşmiştir :D Devirli kullanarak en iyisini yapıyorsunuz biraz fazla tüketirsiniz ama motor açılırsa hem performans hemde yakıt olarak olumlu sonuçlar alırsınız tabi motor soğuk iken çok fazla yüksek devirlere de asla çıkılmaması gerek. Birde uzun yol yapın uzun yolda zorlayın aracınızı. Konunun başında da yazdığım gibi ben uzun yolda ağır yükle yüksek devirlere çıktım zorladım aracı son birkaç gündür yakıt ve performans olarak ciddi farklar görüyorum aracımda.

maince
17/01/2014, 11:37
Hımm o zaman durum anlaşıldı :) 8 yaşındaki bir araç sadece 34000 km yaptıysa o araç baya tembelleşmiştir :D Devirli kullanarak en iyisini yapıyorsunuz biraz fazla tüketirsiniz ama motor açılırsa hem performans hemde yakıt olarak olumlu sonuçlar alırsınız tabi motor soğuk iken çok fazla yüksek devirlere de asla çıkılmaması gerek. Birde uzun yol yapın uzun yolda zorlayın aracınızı. Konunun başında da yazdığım gibi ben uzun yolda ağır yükle yüksek devirlere çıktım zorladım aracı son birkaç gündür yakıt ve performans olarak ciddi farklar görüyorum aracımda.

Aracım 4. viteste 5ooo devirde 140 km/hıza çıkabiliyor ama 5.viteste 4000 devirde 120 km/hız yapıyor. 5ooo devire çıktıgımda 160km/hıza çıktığını gördüm. Daha fazlada zorlamadım açıkçası..

chargen83
17/01/2014, 15:05
aracım linea 1.3 90 bg sabah akşam git gel 4+4 8 km 6.8lt\100

seralex
17/01/2014, 15:22
Aracım 4. viteste 5ooo devirde 140 km/hıza çıkabiliyor ama 5.viteste 4000 devirde 120 km/hız yapıyor. 5ooo devire çıktıgımda 160km/hıza çıktığını gördüm. Daha fazlada zorlamadım açıkçası..

4. viteste iyi gidiyormuş :) ara sıra basmak gerek motor bi silkelensin kendine gelsin :)
Ben de geçen hafta sonu izmir otobanında 5.vites 4000 devirde 150 km yaptım sonra korktum ayağımı gazdan çektim lastikler pek iyi değil güvenemiyorum.

aracım linea 1.3 90 bg sabah akşam git gel 4+4 8 km 6.8lt\100

Benim ev iş arası 4 km olsa yürüyerek gider gelirim işe yürümeyi severim. 4 km de motor ısınmaz bile o yüzden yakıtınız kötü değil bizim 1.4 benzinli olsa 8 lt nini altına düşmezdi

maince
17/01/2014, 15:34
4. viteste iyi gidiyormuş :) ara sıra basmak gerek motor bi silkelensin kendine gelsin :)
Ben de geçen hafta sonu izmir otobanında 5.vites 4000 devirde 150 km yaptım sonra korktum ayağımı gazdan çektim lastikler pek iyi değil güvenemiyorum.

Bende daha araca yeni yeni alıştığımdan çokta basmak istemiyorum iyice huyunu suyunu öğreneyim dahada basarım 160km hızla giderken güvensizlik vermiyor direksiyonda titreme, hafif virajlarda arka tarafı savruluyomuş gibi v.s olmuyor. Babamda 2011 palio var 150 km hızla giderken sanki ters dönecekmiş gibi oluyor :)