PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobil yazısı

EMRE ALTINOK
15/01/2014, 23:52
Herkese selam, teknoseyir.kom sitesinde videoları olan sevgili Can Akbulut'un 2011 yılında yazdığı bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizde kendi yorumunuzu yazarsanız sevinirim.Yarım sayfalık yazı dosyası ektedir.

cdogu
16/01/2014, 00:02
Ya size şey sorucam. TeknoSeyir'le ya da Can'la bir alakanız var mı yoksa takip mi ediyorsunuz sadece. Geçenlerde bir TeknoSeyir bahsi daha geçmişti o yüzden soruyorum yanlış anlamayın. Ben de TeknoSeyir'i severek takip ederim. Can da sağlam bir modelcidir.

cdogu
16/01/2014, 00:14
Ya size şey sorucam. TeknoSeyir'le ya da Can'la bir alakanız var mı yoksa takip mi ediyorsunuz sadece. Geçenlerde bir TeknoSeyir bahsi daha geçmişti o yüzden soruyorum yanlış anlamayın. Ben de TeknoSeyir'i severek takip ederim. Can da sağlam bir modelcidir.

Yazıyı da inceledim. Katıldığım nokta,aracın bakımlarının aksatılmaması yönünde. Özellikle periyodik bakımlar önemlidir.

Ama şu da bir gerçek ki,otomobil sektörü gelişiyor ama,Can Akbulut'un söylediği gibi de haddini aşmıyor. Günümüzde otomobil sektörü adeta bir sidik yarışında. Markalar birbirlerine iğnelemede bulundukları reklamlar çekiyorlar. Bkz : BMW Mercedes vs. vs 4 tane anahtarlık fonda bulunur,ama anahtarlıkların çember kısımları Audi logosu şeklindedir.

Bu sidik yarışının iki sonucu var. Ya olumlu ya da olumsuz. Bir marka aracını,diğer markadan daha iyi yapmaya çalışırken ya seri üretim dolayısıyla fabrika hatalı,ya da bir an önce çıkarmak için işlevsiz çıkartıyor. Misal ; Nissan Qashqai,Platinum paketle birlikte,çevre görüş sistemi ile satıldı ilk çıktığı seneler. Ama forumlarda, ünitede navigasyonun bulunduğu,ama yazılım kartının Nissan tarafından verilmediği yazıldı hep. Kullanıcılar donanım paketine verdiği binlerce lira paraya rağmen,navigasyon kullanamadı aylarca,kimisi yıllarca. Daha sonra Nissan gönderdi.2012'de son buldu fabrikadan navigasyon kartlı çıkmaya başladı.

Yani işin özeti,bu sektörün rekabeti arttıkça kalite düşebiliyor. Veyahut standart gelirli bir vatandaşın alamayacağı fiyatta oluyor.

Bir diğer sorun,biz arabanın bakımlarını yaptırmakla mükellefiz tabii. Yaptırıyoruz ama,Türkiye üzerinde pek çok servis iş bilmiyor. Daha 5 dk önce okudum,bir üyemize arkadan traktör çarpıyor. Servis japon yapıştırıcısıyla bagaj nikelajı yapıştırıyor. Böyle servisler çok var. E biz ne yapalım? Parasını veriyoruz ama yapılan iş ortada. Rezalet. Her şeyden önce bu işin standardı belirlenmeli. Kafasına göre iş yapan servisler bir an önce eğitilmeli. Şikayetleri dinleyen ve hızlı sonuç getiren bir Tüketici Hakem Heyeti olmalı. Mesela forumdan mutlaka vardır,hangi vatandaş,Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurup,sonucu için aylarca beklemedi? Bir tanıdık vs. yoksa ,en az 3 ayda çıkıyor sonuç. O da şanslıysanız.
Allah korusun fabrika hatası olduğu tespit edilmiş bir kaza sonucu,ben hasarlı halde 3 ay arabamı kapının önünde mi bekleteceğim?.. El mahkum yaptırılacak.

Benim yorumum bu şekilde. Can Akbulut'un bakım ile ilgili söyledikleri çok mantıklı.

knidos111
16/01/2014, 00:15
bende bişey sandım, hayatımın 1.5 dakikası boşa gitti :shuriken:

cdogu
16/01/2014, 00:19
bende bişey sandım, hayatımın 1.5 dakikası boşa gitti :shuriken:

Hocam benim gibi,bir kaç dakikasını böyle şeyler okumaktan keyif alan arkadaşlarımız için ayıp oluyor biraz.