PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima açık değilken hava geliyor?

malt
15/01/2014, 13:40
son bir aydır felan yapıyor bunu.klima kapalı ama peteklerden hava geliyor az bir şey.sıcaklık ayarı kırmızıdaysa sıcak hava geliyor.soğuk yani maviye aldığımda ılık hava geliyor.anlamadım ben bu işi.klima kapalıyken bile oradan az da olsa hava gelmesi normal mi.aslında az değil bildiğin hissediyorsun hava geldiğini

Evren_c
15/01/2014, 13:52
Hmm benimkinden gelmiyor. Acaba hava kanallarının kapakçıkları tam kapanmıyor olabilir mi? (boruların içindeki kapakçıklar yani)

malt
15/01/2014, 13:54
eskiden bendende gelmiyordu.ilk başta önemsemedim ama ciddi ciddi hava geliyor.bu durumda klima açık mı olmuş oluyor.çünkü aynı uzun yolda yarım litre fazla yakmaya başladı

BaranSelo
15/01/2014, 14:17
Hava sirkülasyonunu kapatıyor musunuz?

malt
15/01/2014, 14:23
ışık yanarsa açık olmuş olmuyor mu sürkilasyon

BaranSelo
15/01/2014, 14:24
Evet ışık yanarken hava vermemesi lazım, sirkülasyon motoru bozulmuş olabilir sanırım.

malt
15/01/2014, 14:29
ışık yanarken nasıl hava vermemesi lazım ışık yanarsa sürkilasyon açık demek.içerden alır yine içeriye verir.

şimdi ben ışığı yakmam mı lazım hava gelmemesi için.sizinki ışık yanıkken hava veriyor mu klima kapalıyken

Evren_c
15/01/2014, 23:40
Işık yanarken (elektronik klima için konuşuyorum) iç sirkülasyon açıktır, yani dışardan hava almaz. Işık yanarken klima açıksa araç içindeki havayı sirküle eder. Klima kapalıysa dışardan hava gelmemesi gerekiyor.

malt
16/01/2014, 10:42
klima kapalıyken hava geliyor işte.yakıtın artmasının sebebi bu olabilir mi?klima sürekli açık mı oluyor yani.soğuğa aldığımda çok soğuk olmasada ılık hava geliyorr.sıacağa aldığımda ise sıcak.bu nasıl oluyor klima kapalı olduğu halde.ayrıca ön sis farı yok onun yerine siyah plastik takıyorlar ya hani soldakinde o düştü orası açık yani.bunun bir zararı olur mu.

Evren_c
16/01/2014, 11:27
klima kapalıyken hava geliyor işte.yakıtın artmasının sebebi bu olabilir mi?klima sürekli açık mı oluyor yani.soğuğa aldığımda çok soğuk olmasada ılık hava geliyorr.sıacağa aldığımda ise sıcak.bu nasıl oluyor klima kapalı olduğu halde.ayrıca ön sis farı yok onun yerine siyah plastik takıyorlar ya hani soldakinde o düştü orası açık yani.bunun bir zararı olur mu.

Klimanın çalıştığını hissedersiniz zaten motorun sesinden, devir saatinden... Dediğim gibi hava kanallarının içindeki kanatçıklardan bir yerden sızdırıyordur, önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Araç durur vaziyetteyken (ama motor çalışırken) hava gelmiyor değil mi? Servise gösterirseniz hemen anlarlar problemi. Sis farının kapağının çıkmasının da bir zararı olmaz ama yağmur çamur girebilir oradan, kirlenir en fazla :) Yine de kapatmakta fayda var.

fotobelit
16/01/2014, 13:20
Fan ayarlarına bakman lazım,tam kapanmıyor olabilirmi.?Aracı stop edincede hava geliyormu..?

malt
16/01/2014, 14:15
Fan ayarlarına bakman lazım,tam kapanmıyor olabilirmi.?Aracı stop edincede hava geliyormu..?

fan 0 da.motor stop halindeyken hava gelmiyor

malt
16/01/2014, 14:17
Klimanın çalıştığını hissedersiniz zaten motorun sesinden, devir saatinden... Dediğim gibi hava kanallarının içindeki kanatçıklardan bir yerden sızdırıyordur, önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Araç durur vaziyetteyken (ama motor çalışırken) hava gelmiyor değil mi? Servise gösterirseniz hemen anlarlar problemi. Sis farının kapağının çıkmasının da bir zararı olmaz ama yağmur çamur girebilir oradan, kirlenir en fazla :) Yine de kapatmakta fayda var.

klima çalışsa hissederim evet klima çalışmıyor gibi deviri felan.motor çalışırken ama hareket halinde değilken gelmiyor herhalda.gelmiyorsa neden hareket halindeyken gelmiyor peki.dikkat etmedim pek.birazdan iner bakarım.

bende acaba dedim sis farının ordan hava giriyor o yüzdenmi peteklerden hava geliyor.

arabayı çalıştırdım hareketsizken hava gelmedi

blackhawk
16/01/2014, 15:22
Klima kapalıyken içeriye taze hava akışı sağlamak amacıyla bir miktar hgava girer. Eğer istemiyorsan çengel ucu ok olan tuş vardır sol tarafta o içeri hava alan kanatçığı kapatır. Kışın kapatırsan camların buğu yapar. Aracında anormallik yok emin olabilirsin...

malt
16/01/2014, 15:56
diğer arkadaşlar girmemesi lazım dedi.siz normal bu durum dediniz.anlamadım bu işi.sizdede hava geliyor mu

alixxx
16/01/2014, 20:03
diğer arkadaşlar girmemesi lazım dedi.siz normal bu durum dediniz.anlamadım bu işi.sizdede hava geliyor mu

Serdar bey dururken giriyorsa bilmiyorum fakat hareket halinde giriyorsa normal bu durum. Arkadaşın tarif ettiği klima grubundaki düğmeye basarsanız girmez fakat dendiği gibi camlar buğu yapar.

Evren_c
16/01/2014, 23:26
Araç hareket halindeyken ve iç sirkülasyon kapalıyken (yani ışık yanmıyor, dışardan hava alıyorken) hava gelir, normaldir. Yine hareket halindeyken ve iç sirkülasyon açıkken, hava gelmemesi lazım.

Araç dururken hiçbir şekilde hava gelmemesi lazım. Ancak sirkülasyon kapalıdır, araç burun tarafından sert rüzgar alıyordur, bu şekilde hava gelebilir, bu da normaldir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

malt
17/01/2014, 16:18
Araç hareket halindeyken ve iç sirkülasyon kapalıyken (yani ışık yanmıyor, dışardan hava alıyorken) hava gelir, normaldir. Yine hareket halindeyken ve iç sirkülasyon açıkken, hava gelmemesi lazım.

Araç dururken hiçbir şekilde hava gelmemesi lazım. Ancak sirkülasyon kapalıdır, araç burun tarafından sert rüzgar alıyordur, bu şekilde hava gelebilir, bu da normaldir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

şimdi anladım gibi.dururken hava gelmiyor zaten.hareket halindeykende bende sirkülasyon kapalı olduğu için dıştan hava alıyor.o zaman ben ya ızgaraları kapatacam ya da sirkülasyonu açacağım.bu durumda dışardan hava almayacak.yani arabada sorun yok gibi:clapping:

malt
17/01/2014, 16:27
Klima kapalıyken içeriye taze hava akışı sağlamak amacıyla bir miktar hgava girer. Eğer istemiyorsan çengel ucu ok olan tuş vardır sol tarafta o içeri hava alan kanatçığı kapatır. Kışın kapatırsan camların buğu yapar. Aracında anormallik yok emin olabilirsin...

çengel ucu ok tuş derken?

alixxx
17/01/2014, 16:42
çengel ucu ok tuş derken?

Kırmızı ile işaretli tuş

https://i.hizliresim.com/eaoONd.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

malt
17/01/2014, 16:46
sağ ol.anladım.sürkilasyon açmam lazım.o tuş kapalıyken yani dıştan hava alıyorken buğu yapmıyor mu.ama klima açık olmalı bugu çözmek için diyorlardı.kalorifer buguya fayda etmez diyorlardı

alixxx
17/01/2014, 16:52
sağ ol.anladım.sürkilasyon açmam lazım.o tuş kapalıyken yani dıştan hava alıyorken buğu yapmıyor mu.ama klima açık olmalı bugu çözmek için diyorlardı.kalorifer buguya fayda etmez diyorlardı

Serkan bey o tuşa basarsanız ışığı yanar ve dışardan içeriye hava girmez bir süre sonra camlarda buğu görürsünüz kalorifer açık olsada olmasada olur buğu. Işığı yanmıyorken zaten dışarıdan içeriye hava girer bu yüzden buğu olmaz.

malt
17/01/2014, 17:04
yani diyorsunki ışık yanıkken kalorifer açık olsada buğu yapar öylemi?

wmaster
17/01/2014, 17:45
Klima kapalı olsada kalorifer sıcak moddayken camlar buğu yapmaz. Yani sadece kaloriferin sıcak moduğuyla buğuyu önleyebilirsiniz. Havayı camlara vermeniz yeterlidir..

Kapalı konumdayken içeri hava verme durumu renault clio ve fluence lerde'de var.. Ne yaptıysam onlarda da çözülmemişti.

malt
17/01/2014, 17:47
ama klimayı sıcakta açınca sanki daha hızlı çözülüyor buğu

wmaster
17/01/2014, 17:59
ama klimayı sıcakta açınca sanki daha hızlı çözülüyor buğu
O bence kaloriferden gelen havanın sıcaklığıyla alakalıdır. Ne kadar sıcak o kadar çabuk buğu çözülüşü..

Benim aracımda öyle bir sıkıntı yaşamadım bugüne dek. Araba ısındıktan sonra kaloriferle buğuyu çözebiliyorum anında.

malt
17/01/2014, 18:03
cevaplarınız için teşekkürler

blackhawk
17/01/2014, 22:53
Sıcak hava buğuyu çözer ama dışarıdan taze hava girişi olmazsa içerdeki hava bir süre sonra doygunluğa ulaşır ve camda nemlenme olur. Ayrıca özellikle kış aylarında taze hava girişini kapatırsanız hava kalitesi düşer te uykunuz gelmeye baslar. O yüzden o tusu doğru kullanmak önemli.

boby
20/01/2014, 17:18
benim araçtada aynı sorun var. pek önemsemiyorum

phyevren
26/01/2014, 08:19
Sorun net bende yaşadım ve çözüm buldum polen filtre kapağı hassas tırnaklı ve servisteki iş bilen çıraklar o kapağı takarken tırnağı kırıyor.Kapak üstten sürekli açık kalıyor ve başlıyor içeriye soğuk hava girmeye yazında deli gibi klima çalışmaya ve soğutmamaya.
Servis fiyatı 30tl ama eliniz yatkınsa çift taraflı sağlam bir bantla yapışıtrabilir ya da vidalayabilirsiniz.