PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 Evo yakıt tüketimim uzun yol

seralex
13/01/2014, 15:52
Aracımı alalı 1 ay oluyor, geçen hafta salı gününe kadar ş.içi 6.2 6.5 ort tüketimim oluyordu 50 tl lik benzinle en az 150 km yapıyordum. Ancak salı günü 80 bin bakımı yaptırdım triger seti değişti 2 3 gün kullandım naptıysam aynı kullanım şartlarında 7.5 8 lt ortalamanın altına düşüremedim.

Cuma günü 3 kişi + bagaj yarı dolu uzun yola çıktım. Güzergahım denizli-nazilli (nazillide 15 20 km dolaştım 2 kişi daha aldım 5 kişi + ful bagaj yola devam ettim) kuşadasına gittim. Orada 3 kişiyi bıraktım bagajda boşaldı o şekilde izmire gittim. İzmirde 50 60 km ş.içi dolaştım. Pazar tekrar kuşadasına döndüm 2 kiş ordan aldım bagajda yarı dolu halde nazilliye geldim. Nazillide 50 kg zeytinyağı koydom bagaja ve 1 kişiyi bıraktım. 3 kişi + bagaj ful dolu ( 60 70 kg) denizliye geldim.

Toplamda 690 km yol yaptım 195 TL gibi benzin yaktım, ort. km de 28 krş eder. Yol bilgisayarında da ort. 5.7 lt gösteriyordu, yol bilgisayarıda aynı veriyi verdi.
Bu arada hızım ortalama 90-100, otobanda 100-110 km idi.

Sizce bu rakamlar normalmi? Araç boş olmuş olsa 25 26 kuruşlara düşürebilirmiydim.

Birde herkes lpg taktırmamı tavsiye ediyor 22 kuruşa düşer km de diyor. Benim araca lpg taktırsam 22 krş ve altına düşermi düşerse de performansa çok etkisi olurmu ?

Not: cumartesi günü izmire gitmişken kardeşimle ( oto) hem tanışayım hemde aracıma bi baktırayım dedim yanına gittim. Kendisi sağolsun aracımı a'dan z'ye herşeyini kontrol etti, motor kısmına elektriğine sigortalarına lastiklerine bagajına kısaca herşeyine baktı aracın çevresinde en az 4 5 tur attı. Bagajda pandizotlar kırıktı onları hallediverdi, çakmaklık yoktu onu takıverdi, motor kısmında eksik vida kelepçeler vardı onları taktı boruları söktü tek tek kontrol etti, ecuyu bilgisayara bağladı kontrol etti reset attı. Artık aracıma daha güvenli biniyorum.

İşinin ehli ustala kendini hemen belli ediyor, 80 bin bakımını yaptırdığım usta boruya bir kelepçe dahi takmamış basit bir vidayı dahi sıkmamış. Usta dedinmi kardeşim gibi olacak, kendisine bir kez daha çok teşekkür ediyorum.
İzmire sık sık gidip geliyorum, aracımda izmire gitmemi engelleyecek kadar bir arıza olmadığı sürece tüm sorunlarımda ve bakımlarımda artık hep kardeşimin yanına gidecedeceğim herşeyi ona yaptıracağım :)

Evren_c
13/01/2014, 16:50
Bana normal geldi açıkçası. Ben de İzmir'de şehir içinde kış şartlarında (İzmir ölçeğinde tabii) yol bilgisayarına göre 5,9-6,0 litre civarında ortalama tüketim yakalıyorum. Klima hep açık, 2 kişiyiz, bagaj boş. Yaz aylarında azıcık daha düşüyor ortalama. Mümkün olan her yerde hız sabitleyiciyi açıyorum. Bir de benim aracım dualogic.

seralex
13/01/2014, 16:57
Bana normal geldi açıkçası. Ben de İzmir'de şehir içinde kış şartlarında (İzmir ölçeğinde tabii) yol bilgisayarına göre 5,9-6,0 litre civarında ortalama tüketim yakalıyorum. Klima hep açık, 2 kişiyiz, bagaj boş. Yaz aylarında azıcık daha düşüyor ortalama. Mümkün olan her yerde hız sabitleyiciyi açıyorum. Bir de benim aracım dualogic.

Benim aracın uzun yolda yaktığını siz izmir gibi çok yoğun trafiğin olduğu şehir içi kullanımda yakıyorsunuz. Sizin aracınız benimkine göre çok daha iyi yakıyor. Tabi bunda dualogic olmasının etkisi vermı bilmiyorum, dualogic hiç kullanmadım nedir pekde bilmiyorum

ErtanOKUMUS
13/01/2014, 18:00
Vallahi ikinizinde belirttiği değerler çok iyi geldi bana, daha iyisi olurmu bilmiyorum, benim aracım henüz 850 km de ve ort tuketim 6.5 gosteriyor, bu arada Beyle nasıl tanışacağız ;)

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

Evren_c
13/01/2014, 18:10
Benim aracın uzun yolda yaktığını siz izmir gibi çok yoğun trafiğin olduğu şehir içi kullanımda yakıyorsunuz. Sizin aracınız benimkine göre çok daha iyi yakıyor. Tabi bunda dualogic olmasının etkisi vermı bilmiyorum, dualogic hiç kullanmadım nedir pekde bilmiyorum

Kusura kalmayın, belirtmeyi unutmuşum. Benim kullanımım tam olarak şehir içi sayılmaz aslında. Her gün işe gelip giderken kullandığım yolun %65-70'i otoban. Bu güzergahta hız sabitleyici ile 85 km/s gibi bir hızda yol alıyorum. Trafiğe girdiğimde de gaz pedalını "okşar gibi" bastığım için olabildiğince az tüketiyorum. Aynı aracın manuelinden arkadaşım da aldı (çok memnun), o tamamen şehir içinde, tek başına/yüksüz ve agresif olmayan bir sürüşle 7-7,5 litre yakıyormuş. Yani sizin aracınız çok da kötü sayılmaz bence.

oknadr
13/01/2014, 18:34
mesajı ilk okuduğumda ilkokuldaki matematik soruları aklıma geldi, ilk durakta 3 yolcu indi 2 yolcu bindi gibi :D o değerler denizli için normal gibi, anayola çıkmadan denizli içi benim kullanımım 8.5 altına pek inmiyor. 7.5 civarı ise gayet normal bence

etikEtEvo
13/01/2014, 18:57
bendede 1.4 evo fire dynamic arac var rize trabzon arasi gidiş geliş yaklasik 160 km yolda 40-50 tl arası yakt yakıyor

celenlee
14/01/2014, 14:47
Triger sonrası 1.5 dCi motorlu aracımızda biz de yakıt artışı yaşadık.
5.5-6.0 lt yakan aracımız, 6.5-7.0lt yakmaya başladı ancak bir süre sonra eski haline döndü, Trigerin yeni olmasına ve yapılan geri ayarına yorduk biz bu durumu.

Bu yaz kendi aracımın trigerini değiştirdim, 1.4 Fire 77BG, ancak bakım öncesi yeni LPG taktırdığım için triger sonrası, benzin tüketiminde değişim olup olmadığını net göremedim.

Triger+LPG öncesinde 8.4lt Benzin ortalamam vardı. (13BIN km ortalaması)
Triger+LPG sonrası ise 8.7lt LPG tüketimim var. (9700km ortalaması)

***Şimdi yazınca farkettim LPG Bakımı gelmiş :s

seralex
14/01/2014, 15:57
Vallahi ikinizinde belirttiği değerler çok iyi geldi bana, daha iyisi olurmu bilmiyorum, benim aracım henüz 850 km de ve ort tuketim 6.5 gosteriyor, bu arada Beyle nasıl tanışacağız ;)

Sıfır bir araca yakıtınız çok çok iyi bence, 5 6 bin km den sonra 6 lt nin altına mutlaka düşersiniz. bey forumda oto nickli arkadaşımız, işyeri otokentin karşısında 6.sanayide siz daha iyi bilirsiniz oraları. Eğer istersenizde cep telefon numarasınıda veririm özelden. Bence sizde izmirdeyken mutlaka gidip bi tanışmalısınız beyle :) Misal ben aracımda bir sorunum olduğunda 500 km yol yapıp ın yanına gideceğim, artık siz düşünün ne kadar memnun kaldığımı :D

mesajı ilk okuduğumda ilkokuldaki matematik soruları aklıma geldi, ilk durakta 3 yolcu indi 2 yolcu bindi gibi :D o değerler denizli için normal gibi, anayola çıkmadan denizli içi benim kullanımım 8.5 altına pek inmiyor. 7.5 civarı ise gayet normal bence

:D:D Açıklayıcı yazmasam bu defa da aracın yükü önemli ona göre bi cvp verebiliriz diyecekler bende ayrıntılı bi şekilde yazdım :D
Sen 8,5 lt ne yaptın yaa, ben 6,5 lt yi geçti diye canım sıkılıyor lpg taktırmayı düşünüyorum:)

Triger sonrası 1.5 dCi motorlu aracımızda biz de yakıt artışı yaşadık.
5.5-6.0 lt yakan aracımız, 6.5-7.0lt yakmaya başladı ancak bir süre sonra eski haline döndü, Trigerin yeni olmasına ve yapılan geri ayarına yorduk biz bu durumu.

Bu yaz kendi aracımın trigerini değiştirdim, 1.4 Fire 77BG, ancak bakım öncesi yeni LPG taktırdığım için triger sonrası, benzin tüketiminde değişim olup olmadığını net göremedim.

Triger+LPG öncesinde 8.4lt Benzin ortalamam vardı. (13BIN km ortalaması)
Triger+LPG sonrası ise 8.7lt LPG tüketimim var. (9700km ortalaması)

***Şimdi yazınca farkettim LPG Bakımı gelmiş :s

Benim aracımda bakım ve triger sonrası 6 6,5 dan 7,5 8 e çıktı, a gösterdim aracı eksik yanlış yan sanayi takılan bir parça varmı diye herşey normaldi. Artık bende sizin gibi zamanla düşer diye bekliyorum.

Sizin aracınız benzinden lpg ye geçinde hemen hemen aynı ortalamalarda yakmış normalde benzinde 8 lt yakan lpg de 10 lt yakar derler. Eğer bu araçlarda benzin lpg ortalaması aynı kalıyorsa lpg taktırıp 7 7,5 lt lpg ortalamasıyla 22 krş yaktırabilirim sanırım.

oknadr
14/01/2014, 17:07
multiair devir istiyor :)) devir arttıkça ses güzelleşiyor, o yüzden 8.5 normal benim kullanımıma :))

seralex
14/01/2014, 17:11
Aracın sesi güzel gelir ancak cepteki para sesi gider :D

sen o zaman km'de 42 krş yakıyorsun ben 32 krş, bir ses için 10 krş çok fazla biraz sakin ol az bas gaza :D

celenlee
14/01/2014, 17:23
Benim aracımda bakım ve triger sonrası 6 6,5 dan 7,5 8 e çıktı, a gösterdim aracı eksik yanlış yan sanayi takılan bir parça varmı diye herşey normaldi. Artık bende sizin gibi zamanla düşer diye bekliyorum.

Sizin aracınız benzinden lpg ye geçinde hemen hemen aynı ortalamalarda yakmış normalde benzinde 8 lt yakan lpg de 10 lt yakar derler. Eğer bu araçlarda benzin lpg ortalaması aynı kalıyorsa lpg taktırıp 7 7,5 lt lpg ortalamasıyla 22 krş yaktırabilirim sanırım.

Bu Bakım+LPG olayından 1 Hafta sonra da taşındım :) Eskisi gibi çok kısa mesafe ve trafik çekmiyorum o yüzden yakın değerler. Eskisi gibi olsa biraz daha fazla yakardı diye düşünüyorum.

7-7.5lt Benzinden 8.4LPG'ye geçti diye düşünebiliriz.

oknadr
14/01/2014, 17:34
hergün kullanmıyorum zaten, genelde evin önünde yatıyor araba, zevk için biniyorum :) az olsun öz olsun misali :)

seralex
14/01/2014, 17:50
Bu Bakım+LPG olayından 1 Hafta sonra da taşındım :) Eskisi gibi çok kısa mesafe ve trafik çekmiyorum o yüzden yakın değerler. Eskisi gibi olsa biraz daha fazla yakardı diye düşünüyorum.

7-7.5lt Benzinden 8.4LPG'ye geçti diye düşünebiliriz.

Hımm anladım, yol ve trafik durumu yakıtı çok etkiliyor.

O zaman şöyle birşeyde diyebiliriz, lpg'de benzine % 20 yakıt tüketimi fazla oluyor. Sizde de % 15-20 aralığında olmuş.

Ben lpg ye geçersem 6,5 dan 8 lt lere çıkabilirim ancak lpg ucuz olduğu için km'de 8 10 kuruş arası bir kar elde edebilirim.

Tabi lpg ucuzda olsa lpg nin montajı bakım masrafları ve her ne kadar lpg li de olsa ilk çalıştırışta yaktığı benzini de dikkate alıp iyice bi hesap etmek gerek.

Kısaca lpg ye geçme konusunda çok kararsızım

samirr86
14/01/2014, 23:07
Sürekli şehir içi kullanıyorsanız dur-kalk yapıyorsanız 6.5 çok iyi değer.

5. vites 80 km ile 5 bile yakıyor araçlarımız.ama şehir içi 7 bile çok iyi değer bence

araç 3700 km de ort hız 29 km/h ort 7.0 lt

celenlee
15/01/2014, 10:26
Hımm anladım, yol ve trafik durumu yakıtı çok etkiliyor.

O zaman şöyle birşeyde diyebiliriz, lpg'de benzine % 20 yakıt tüketimi fazla oluyor. Sizde de % 15-20 aralığında olmuş.

Ben lpg ye geçersem 6,5 dan 8 lt lere çıkabilirim ancak lpg ucuz olduğu için km'de 8 10 kuruş arası bir kar elde edebilirim.

Tabi lpg ucuzda olsa lpg nin montajı bakım masrafları ve her ne kadar lpg li de olsa ilk çalıştırışta yaktığı benzini de dikkate alıp iyice bi hesap etmek gerek.

Kısaca lpg ye geçme konusunda çok kararsızım

Benim gibi 10BIN km kullandıktan sonra geçip de pişman olacağına hemen geç ve keyfini çıkart :)

Artık aracım az yaksın diye kabız kabız kullanmıyorum ;)
keyfini sürüyorum.

seralex
15/01/2014, 11:21
Sürekli şehir içi kullanıyorsanız dur-kalk yapıyorsanız 6.5 çok iyi değer.

5. vites 80 km ile 5 bile yakıyor araçlarımız.ama şehir içi 7 bile çok iyi değer bence

araç 3700 km de ort hız 29 km/h ort 7.0 lt

Evet sürekli ş.içi kullanıyorum ancak günlük 20 km yaptığım yolun 4 5 km'si ş.içi yoğun trafik kalan kısım trafik ve ışıkların olmadığı ortalama 70 80 km hızla gittiğim yol, o yüzden 6,5 ve altına inebiliyorum, yoksa yoğun trafiğin oldeğe yerde bu değerleri yakalamak imkansız

Benim gibi 10BIN km kullandıktan sonra geçip de pişman olacağına hemen geç ve keyfini çıkart :)

Artık aracım az yaksın diye kabız kabız kullanmıyorum ;)
keyfini sürüyorum.

Şu son dediğinde çok haklısın, benzinde kullanırken az yakacam diye sağ şeride mahkum kalıyoruz gaza dokunmaya korkuyoruz, lpg olsa ve agresif kullanımda dahi 25 krş ortalama yaksa o zaman boşaltın sol şeridi ben geliyorum diyebiliriz :D

1 hafta 10 gün daha aracımı test edeceğim, eğer servisten önceki 6.2 - 6.5 ortalamalarını yakalarsam lpg konusunu askıya alacam yok 6,5 lt üstüne çıkarsa o zaman lpg yi ciddi ciddi düşüneceğim.

Lpg de kesin 22 23 krş yakacağımı bilsem hiç düşünmez hemen gider taktırırımda işte 26 27 yakacaksam 5 6 kuruşluk fark için 2000 tl masraf etmek pek akıllıca gelmiyor :)

celenlee
15/01/2014, 17:10
Lpg de kesin 22 23 krş yakacağımı bilsem hiç düşünmez hemen gider taktırırımda işte 26 27 yakacaksam 5 6 kuruşluk fark için 2000 tl masraf etmek pek akıllıca gelmiyor :)

2000TL masraf etmek zorunda değilsin.
Ben 1250TL masraf ettim ;)

seralex
15/01/2014, 17:25
2000TL masraf etmek zorunda değilsin.
Ben 1250TL masraf ettim ;)

Taktırmışken zavoli lavoto taktır diyorlar (markaları bilmem hangisi iyidir bilmem ismini bile yanlış yazıyor olabilirim) bunlarda sanırım 1500 1700 tl civarıymış. Ayrıca her ne kadar pek bilmesemde plan proje yeniden vize vs. gibi extradan 300 400 tl gibi masrafda olacakmış sanırım o yüzden dedim :) 6 krş fark etse, ettiğim masrafın bana dönüşü 3 yılı bulacak, yani 3 yılda kullanacağım 2000 tl'lik yakıtı ben peşin peşin vermiş olacam, 3 yıla kim öle kim kala :D

Ha eğer 10 rş fark olacaksa zaten hiç düşünmez taktırırım :)

celenlee
16/01/2014, 10:32
Atiker kullananlardan şikayet çıkmıyor ki fazla para vereyim :)

AKL taktırdım(Atiker Safefast) 1000TL + 250TL kadar da işletme+muayne masrafı oluyor.