PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaylarım presli aracım çok sert ne yapabilirim

cagataygumus86
12/01/2014, 17:32
Merhaba arkadaşlar yaylarım aldığım kişi tarafından preslenmiş aracımla çukurlara girmeye korkuyorum artı ön taraf basık olduğu için yere vuruyor sorum şu yaylarımı eski boyutuna getirirlermi yada yayları değiştirmelimiyim sizin ön süspansiyonlarınız nasıl aşırı sarsıntı hissediyorum çukurlarda 17 inch jant 40 yanak lastik var lastiklerim ve jantlarımı seviyorum değiştirmeden yayla çözülürmü bu iş

hanbjk
12/01/2014, 17:42
Preslenmişse açtırabilirsiniz Amortisörcüde. Benimkide sizinki gibiydi açtırdık gayet iyi oldu. Özellikle İstanbulda daha da sıkıntı Arabanın altı yerde gezersiniz.

cagataygumus86
12/01/2014, 17:50
aynen öyle dostum bende istanbuldayım aldıgım arkdaş baya bi basmış e bende ister istemez bütün çukurları sırtımda hissediyorum resmen

fthaksu
12/01/2014, 17:59
Benimde önceden çukurlara girince tısst tısst diye ses geliyordu amortisörlerden tam tarif edemedim ama anlamışsınızdır amortisor sesi yani şimdi gacur gucur ses geliyor ve çok sertleşti gibi. Bunun sebebi nedir arkadaşlar?

byadrenalin
12/01/2014, 18:03
Yeni orjinal yay alıp takmanı tavsiye ederim adaş :) Çünkü preslenen ve ısıtılan yaylar zamanla özelliği kaybediyor. Açtırmak bir işe yarar mı emin değilim. En garantisi ya yeni orjinal ya da helezon yay :) Bir ikinci tavsiyem ise 17 jantları hemen çıkart. Bütün ön takımcılar aynı şeyden bahsediyor. Akslar açılır. Bende 17 takacaktım şiddetle 2 tane ön takımcı arkadaşım karşı çıktı. Aksların açılır 3 ayda bir ön takım yenilemek zorunda kalırsın diye. Aman diyim dikkat :) Ayrıca 17 jant 77 beygir aracı çok aşırı yorar ve fazla yakıt yakmana da sebep olur. Performans olarakta üzülür. Arabaya her türlü zarar yani.

byadrenalin
12/01/2014, 18:04
Benimde önceden çukurlara girince tısst tısst diye ses geliyordu amortisörlerden tam tarif edemedim ama anlamışsınızdır amortisor sesi yani şimdi gacur gucur ses geliyor ve çok sertleşti gibi. Bunun sebebi nedir arkadaşlar?

Amantisörün patlamış olabilir. Aracın altına eğilerek bir bakın bakalım amantisör etrafında veya bitiş noktalarına doğru yağlanma varmı. Eğer yağlanma var ve yağ çamurla beraber kalıp bağlamışsa %98 amantisör patlamış demektir.

cagataygumus86
12/01/2014, 18:42
adaşım jantlarda çok şık duruyor ya ne bileyim çıkarmak istemiyorum ama bu sport modelin jantları varya ondan var benimkinde daha lastikleride yeni aldım şimdi sat yerine yeni jant falan tak sıkıntı yani peki 16 taksam nasıl olur yorarmı yine

byadrenalin
12/01/2014, 18:49
adaşım jantlarda çok şık duruyor ya ne bileyim çıkarmak istemiyorum ama bu sport modelin jantları varya ondan var benimkinde daha lastikleride yeni aldım şimdi sat yerine yeni jant falan tak sıkıntı yani peki 16 taksam nasıl olur yorarmı yine

Aynen. Yani o kadar para verilip çıkartılmak mantıksız tabi de. Ben olabileceği söyledim :) Bana da ön takımcı arkadaş öyle demişti. Puntoya takacağın en baba jant 16. Fazlasını kaldırmaz bu araç 16 yı bile taktım mı dikkatli kullanmak gerekir dedi. Çukurlardan tümseklerden geçerken vs. Arabanın beygir düşük olduğu için arabayı yoruyor. Ama şöyle bir şey de yapabilirsin. Tabi bir rot balanscıya danışıp olabilir. Jantları çıkarmak yerine arabaya chip tuning yaptırıp beygir gücünü biraz yükseltirsen belki dengeler kurtarır :) Benim jantlar 15 lastikler özel ebat çok ufak. Ama çamurluk araları o kadar açık ve kötü duruyorki bende büyültüp 17 yapmak istiyordum. Kime sorsam uygun olmaz dedi :) Cesaret edemedim kaldı öyle :) Son ihtimal 16 yapıp helezon yay ile çözeceğim işi :)

cagataygumus86
12/01/2014, 18:53
adaş değişelim jantları istersen bu puntonun orjinal 17 jantları var bende :) ön lastiklerde kanber var yani bakınca süper duruyor ama konfor yok yani mesela her yerden korkarak geçiyorum aslında yaylar işi çözerse aracın gidişinde bi sıkıntı yok yani hız performans bana iyi geliyor zaten çok yolda yapmıyorum ama dediğim gibi sürekli arıza vermektense değiştirmek en iyisi aracı yeni aldım bakalım yavaş yavaş senin gibi anlayan dostlara sorarak bişeyler yapacağım :) ama bana biraz tuzluya çıkacak işlemlerim var ister istemez of offff:(

byadrenalin
12/01/2014, 18:58
adaş değişelim jantları istersen bu puntonun orjinal 17 jantları var bende :) ön lastiklerde kanber var yani bakınca süper duruyor ama konfor yok yani mesela her yerden korkarak geçiyorum aslında yaylar işi çözerse aracın gidişinde bi sıkıntı yok yani hız performans bana iyi geliyor zaten çok yolda yapmıyorum ama dediğim gibi sürekli arıza vermektense değiştirmek en iyisi aracı yeni aldım bakalım yavaş yavaş senin gibi anlayan dostlara sorarak bişeyler yapacağım :) ama bana biraz tuzluya çıkacak işlemlerim var ister istemez of offff:(

Bahsettiğim de tam olarak buydu zaten :) Arabayı korkarak sürmek :) Değişmek isterdim ama benimde gözüm korkuyor 17 takmaktan :) O kadar tepki duyunca 15 ile iyi idare ediyorum :) Hem yakıtı da koklatıyor en azından :) İşte o kanber olması ve jant büyüklüğü arabaya ilerde büyük sorunlar açabilir. Mesela benim akslar açık zaten. Araba benden önce hor kullanıldığı için. Servis iki aks için tam 1600 tl fiyat çıkardı ve işçilikle birlikte 1800-2000 arası bir para istedi. O yüzden aman dikkat :)