PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Isıtma bujisi kırılması pire oldu deve.

BySeLcuK4154
12/01/2014, 00:27
Arkadaşlar bu ısıtma bujisi kırılması kesin olur gibi bir şey mi.Forumda bazı arkadaşlara kırılma sebebi 1000 TL masraf çıkartmışlar.Silindir kapağının sökülüp takılması 1000 TL mi ? Ne takıyor da o kadar ücret istiyor.

Usta faktörü çok önemli ben o kadar insan tanıyorumki öylesine bu işi yapan çobanlar var insanlar sanayiye gidip karambole bir dükkana girip olay başına geldikden sonra ustam böyle böyle yaptı diyor.

Ben çıraklıkdan beri bu meslekde olan 20 yıldır bu işi yapan bir ustanın bu riski bilmeyeceğine inanmıyorum ve riski bildiği halde kırılmasına sebebiyet vereceğinede inanmıyorumki kırıldı diyelim.Şahsen kendim için diyorum.

Benim ustam dediğim adam kendi hatasından dolayı gelişen sebepler neticesinde sök tak 1000 TL istemez ki arada olan dostluğmuz samimiyetimiz bu konuda daha ağır basar.Artı sök tak yaparken birşeylerin kesinlikle değişmesi mi ? gerekiyor. Bunuda öğrenmek istiyorum sizlerden ki değişmesi gerekse bile maliyet çıkmaması için çaba sarf eder BENİM USTAM DEDİĞİM ADAM.

Arkadaşlar bu Usta olayında çok hassasım kusura bakmayın öyle insanlar varki pireyi deve yaparak insanlar üzerinden haksız kazançlar elde ediyor.Bunlara el vermiyelim ustalarımızı iyi seçelimki başımıza daha büyük olaylar gelmesin.Aldığımız araçlar bize gökten düşmüyor kimimiz günde 8 kimimiz günde 12 kimimiz daha fazla çalışıyor bu araçlara sahip olabilmek ve evine bakmak için.

Herkese hayırlı forumlar.

Bu arada hafta içi bujileri bende değişdiricem inşallah uğraş çıkartmaz.

Birde bazı arkadaşlar punto araçlarda bu olayın daha çok karşılaşdığını söylüyor ama yanlış bir bilgidir ısıtma bujilerini araç firmaları üretmez bütün bujiler aynı çalışma prensibi ve hassasiyeti olduğu için tüm araçlarda aynı risk vardır ama ben inanıyorumki bu kırılma olayı ustaların tecrübesizliklerinden kaynaklanıyordur.

Her ısıtma bujisi değişiminde kırılma olursa Ohooooo :gatherin:

Ziyaretci046
12/01/2014, 00:53
piyasada jaeger marka ısıtma bujıileri patladıgında sökerken ortası zayıf oldugu için %90 kırılıyor hemen patlıyor zaten şansınız yok beru bosch da sıkıntı yok gibi

BySeLcuK4154
12/01/2014, 00:55
ya arabadaki fabrika çıkıcışı buji ise öle bi ihtimal olabilir mi:tooth000:yoksa kesinlikle değişir mi

OzzY
12/01/2014, 00:55
özenli ve düzgün yapılan işte kırılma ihtimali oldukça düşüyor. Ancak kırılma durumu usta hatası değil (dediğim gibi düzgün yapıldığı zaman) parçanın yerinden dolayı oluyor bu yüzden usta değil siz ödüyorsunuz.

Üst kapak sökülmesi araca göre değişsede zahmetli bir iş, değişmesi gereken sadece conta var diye biliyorum.

Detaylarını bilmiyorum ancak(geçenlerde forumda paylaşılmıştı diye hatırlıyorum), mesela motorun soğuması beklenip, sökme işleminden önce bir kaç gün kolay çıkmasını sağlayacak spreyler sıkıp, sökerken dikkat edilirse kırılma ihtimali epey düşüyor.

Birde her değişimde demişsiniz ama bu parçanın ömrü çok uzun değilmi? puntodakini bilmiyorum ama bizim eski cmaxteki 8 sene ve 150000km kullanıldı daha ne kadar gider bilmiyorum. Arıza kodu çıktı bir iki kere usta değişmesi lazım dedi erteledim, sonra başka bi usta bujiler sağlam rölede sorun vardı temizledim şuan sorun yok bi daha olursa röleyi değiştir demişti, ondan 2 ay sonra sattık arabayı sorun yoktu.

edit: ustamın yazdığını atlamışım parçanın kalitesi hepsinden önce tabi.

BySeLcuK4154
12/01/2014, 01:02
Anlamadığım bir şey var conta kapak açılınca değişmesi zorunlu bir şey mi.Ben forumlarda hiç öyle bir şey duymadım.

SaLDo
12/01/2014, 01:04
Bujileri gidin serviste değişin. Kırılırsa onların suç yaparlar :)