PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sis lambası hikaye mi ?

BySeLcuK4154
11/01/2014, 23:01
Herkese merhabalar arkadaşlar geçen hafta Kocaeli,de güzel bir sis çöktü :tux: Bende aracı kullanmak mecburiyetinde kaldım yarım saat yolculuk yaptım görüş mesafesi çok çok kısıtlıydı sadece yoldaki 2 çizgiyi görebiliyorsun.Bende sis farını açma mecburiyetinde kaldım.Ama ne çare hiç bir işe yaramıyor sadece sağ ve sol kenarı aydınlatıyor.Yanlış bir şey biliyorsam kusura bakmayın bu farların sisi delme özelliği yokmu sadece görüntü mü yoksa bizdekiler hikayeden far mı merak ediyorum ? :gome_whi:

SaLDo
11/01/2014, 23:10
Benim sisler de sağı solu aydınlatmakta :) Kenarlara doğru meyilli cunku. Ayar yapılır mı bilmiyorum.

khanunl
11/01/2014, 23:51
Sis lambaları far vazifesi görmez,Sis farının amacı yol kenarı sınırlarını tespit etmek ve karşıdan gelen sürücülerin sizi farketmesini sağlamaktır.Yeni model araçlarda sis farının içine daha düşük vatlı ampuller konmaktadır.(55 watt yerine 15 watt gibi)

cemdogu
11/01/2014, 23:59
olay şeritleri görmekte.mercek yapısı farlardan biraz daha farklı, yere odaklı diyebiliriz.Şerit hakimiyetinizi kaybetmemeniz için yapılmış bi olay.sisi delmez, zaten öyle olsa herkes rahat rahat giderdi.

Ne kadar ışık o kadar rahatlık diye yanlış bir algı var.Halbuki sise çarpan ışık ne kadar artarsa o kadar zor görürsünüz yolu beyaz yansımalardan...

OzzY
12/01/2014, 00:14
bende geçen dün ilk defa karanlıkta sise girdim incek bulvarında, çok yoğun değildi sis. sis farlarının açık olmasıyla kapalı olması arasında bir fark göremedim. ama uzunları açınca çok güzel oluyor sisin içinde ışık hüzmesi görünüyor(bi-xenon), bu görüşü düşürüyor tabi, yol boş ve düzken eğlenmek için açtım arasıra.

BySeLcuK4154
12/01/2014, 00:29
o zaman bende bir problem yok :) bence en iyisi sisli havalarda arabaya binmemek. :)

kovboy
12/01/2014, 04:21
karlı havada farlar kapalıyken faydasını görmüştüm.olmazsa olmaz değil,ha birde ön farlardan biri patlarsa değiştirene kadar stepne görevi görür.

OAGP1960
12/01/2014, 13:00
Bu arada, sarı rengin sisde ve gece ışık kırma ve görüşü arttırma gibi özellikleri olduğunu da belirtmekte fayda var.:)

usermm1
12/01/2014, 15:27
Bence sis farı görsellikten başka birşey değil. Siste bir faydasını görmedim.

ThePhenoM
12/01/2014, 19:13
Sise yoğun yani güçlü ışık verirseniz görüş azalır. Sise düşük ancak sıcak renk vericeksiniz(sarı) buda bi kademe size yardımcı olucak onun dışında siste performans beklemeyin.

khanunl
12/01/2014, 19:47
Uzun yıllar denenmiş ve başarılı olmuş özellikle Fransızların kullandığı sarı renk sis farı ampulleri

abulbul08
12/01/2014, 20:58
Sisli havalarda uzunlar yakılmaz kısa farlar ile gidilir. yoksa önünü hiç göremezsin. çok yoğun sislerde kısa farlarda işe yaramaz önünü hiç göremezsin. o zaman sis farları işe yarıyor. yol çizgilerini görerek yoluna devam ediyorsun. Sis farları sis de daha iyi yolu görmenizi sağlamaz. sadece yol çizgilerini daha iyi görmek içindir.

tirit
12/01/2014, 23:42
Bulutlar beyaz ışığı yansıtır o yüzden sarı ışık bir miktar belki fayda sağlayabilir. Yalnız bir çok arkadaşın da belirttiği gibi sis farları ön tarafı değil sağ sol kenarları göstererek sizin şeridinizde kalmanızda sağlamak için vardır. Eğer siste yol almak istiyorsanız özel kamera sistemleri kullanmanız gerekir.

etikEtEvo
13/01/2014, 00:11
ben genelde görsellik olsn diye kullaniyorm sıs farini normal far açmiyorrm genelde :))

must82
13/01/2014, 00:36
sisli havalarda uzunlar yakılmaz kısa farlar ile gidilir. Yoksa önünü hiç göremezsin. çok yoğun sislerde kısa farlarda işe yaramaz önünü hiç göremezsin. O zaman sis farları işe yarıyor. Yol çizgilerini görerek yoluna devam ediyorsun. Sis farları sis de daha iyi yolu görmenizi sağlamaz. Sadece yol çizgilerini daha iyi görmek içindir.

+100000

OzzY
13/01/2014, 18:38
Uzun yıllar denenmiş ve başarılı olmuş özellikle Fransızların kullandığı sarı renk sis farı ampulleri
uludağda herkeste bunlardan vardı :)

Sisli havalarda uzunlar yakılmaz kısa farlar ile gidilir. yoksa önünü hiç göremezsin. çok yoğun sislerde kısa farlarda işe yaramaz önünü hiç göremezsin. o zaman sis farları işe yarıyor. yol çizgilerini görerek yoluna devam ediyorsun. Sis farları sis de daha iyi yolu görmenizi sağlamaz. sadece yol çizgilerini daha iyi görmek içindir.

bu mesaj banaysa ben eğlencesine açtım, sisin içinde hüzmeyi görmek hoşuma gidiyor.