PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bakımdan sonra yakıt tüketimi arttı.

seralex
10/01/2014, 02:38
Arkadaşlar aracım dün sanayide özel bi serviste genel bakımdan çıktı, aracı tamirciyle samimi olan ve onun vesilesiyle gittiğim kayıbiraderim teslim aldı ve akşam evime bırakmış. Aracı alıp biraz yol katettikten sonra beni aradı performans ve çekişi çok iyi olmuş diye ancak ışıklarda durduğumda rölanti inip çıkıyor dedi sonrada ustayı aramış böyle bir durum var diye ustada boğaz kelebeğindendir cuma günü triger değişimine geldiğinizde hallederiz demiş (triger kayışı çatlakmış sipariş verilmiş yarın takılacak)

Dün akşam aracı denemek için biraz tur attım, araç 1. ve 2. viteslerdeki hantallığını atmış baya bi serileşmiş ancak triger kayışı çatlak olduğundan üst devirlerde denemedim. Rölantide aynen kayınbiraderin dediği gibi, hareketsiz haldeyken rölanti biraz düşüyor dolayısıyla araç stop edecek gibi oluyor derken birden gaza basılmış gibi rölanti yükseliyor araç hafif bağırıyor. Bu birkaç saniyede bir gerçekleşiyordu, cuma tekrar sanayiye gideceğim için ufak bi ayarla hallolur diye pek önemsemedim ancak bugün her zaman gelip gittğim güzergahtan işe gidip geldim giderkende araca benzin aldım ve trip a yı sıfırladım her benzin alışımda da sıfırlarım. Normalde benim araç ort. 6.2 ile 6.5 arasında bir yakıt tüketirdi ancak bugün ne yaptımsa 8 lt nin altına düşüremedim çok ciddi bir yakıt artışı var. Bende sebebinin bakım olduğunu düşündüm ve farumlarda araştırdım. Bakımdan sonra yakıt tüketimi artan pek çok konu var, kimse sebebini tam olarak bilmiyor ama genelde yakıt ve yağ filtrelerine bağlıyorlar. Ben onlara bağlamıyorum yeni ve temiz takılmış bir parça neden zarar versinki. Araştırmalarım devam ederken bir kişi boğaz kelebeğinden kaynaklandığını kelebeğin temizlik için sökülüp takıldıysa adaptasyon için ecuya tekrar yazılım yüklenmesi gerektiğinden bahsetmiş.

Sizce benim yakıt tüketimi neden kaynaklanıyordur. Muhtemelen boğaz kelebeğinden gibi görünüyor zaten usta rölanti olayını direk boğaz kelebeğindendir demişti, yakıt tüketimide ondan büyük ihitimalle. Hadi diyelimki usta boğaz kelebeğine baktı ayarladı peki bu adaptasyon olayı yapabilirmi? Bu adaptasyonu yaptıracam derken aracın beynini iyice karıştırıp diğer parçalarda da sorun yaşamaya başlayanlar varmış.

Bu adaptasyon olayı nedir her usta yapabilirmi yoksa illaki yetkili servisemi gitmek gerekir.
Birde yakıt tüketimini trigere bağlayanlar var, aaba usta trigeri kontrol edeceğim derken söküp taktığı parçalarda bi hata yapmış olabilirmi?
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

byadrenalin
10/01/2014, 06:37
Konu hakkinda bilgim yok ama sakın bogaz kelebegini ustaya sokturup taktirma. Dogru servise git. Gecen hafta benimkini biri soktu. Temizlendi. Takti. Pc den adaptasyon yapayim derken arabanin hem unitesini hemde body computer i bozdu. Bir daha da duzeltemedi. Arabayi cektirdim servise bes gundur yatiyor. Ya serviste yaptir bu isi ya da ustadan garanti al. Durumu anlat. Bozulursa meshuliyet kabul etmeyecegini soyle.