PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chip Tuning, EGR ve Katalitik Konvertör İptali ?

seralex
09/01/2014, 11:23
Aracım 2011 Punto Evo 1.4 77 hp 78.000 km'de

Aracımı alalı 1 ay oluyor, daha önce hiç punto kullanmamıştım ve puntolar hakkında pek bir bilgim yoktu. Aracı aldıktan sonra araçla ilgi performans yakıt mekanik yürür aksam kısacası araçla ilgili herşeyi araştırmaya başladım. Genel olarak aracımdan memnunun ancak performansa önem veren biri olarak eğer ki daha iyi bir performans ve yakıt tüketimi elde etme ihtimalimiz varsa neden değerledirmeyeyim diye düşünüyorum ve bu konuda birkaç gündür chip tuning olayını araştırdım. Chip tunungin yararlarını zararlarını uzun uzun araştırdım kimisi yararlı olduğunu kimiside zararlı olduğunu söylüyor sanırım kişiye ve araca göre değişiyor bende % 80 ihtimalle yaptırmaya karar verdim ancak bu defa da chip tuning yaptırırsan EGR iptalide yaptırmak gerektiğini okudum. dün gece de 4 5 saat EGR olayını araştırdım. EGR iptali de chip tuning gibi kimine göre yararlı kimine görede uzun vade de araca zararlı. Ben yine %80 ihtimalle EGR iptalide yaptırmaya karar verdim ancak yine karşıma EGR iptali yapılırsa katalitik konvertör iptali de gerekli diye birşey çıktı onuda araştırdım o da EGR gibi yararı zararı kişiye ve araca göre değişiyor.
Artık kafam allak bullak oldu, bu 3 işlemide büyük ihtimalle yaptıracam ancak kafam küçük sorular var o yüzden punto kullanıcıları olarak bu işlemi yaptıran siz değerli arkadaşlarımın fikirlerini almak istiyorum.

chip tuning + EGR iptali + Katalitik konvertör iptali ;

Bu 3 işlemi yaptıran, bilgisi, deneyimi ve gözlemi olan değerli arkadaşlarım,

Hangi işlemin ne gibi artıları eksileri olur, hangisini yaptırırsan diğerinide yaptırmalıyım yada birini yaptırsam diğerini yaptırmasam ne gibi artı eksileri olur.

Çeşitli forumlarda bunlar hakkında otomotiv uzmanları, mühendisler, kullanıcılar, üniversite de konu hakkında uzman kişiler gibi pek çok kişinin yorumlarını okudum ancak benim için önemli olan punto kullanıcısı olarak siz değerli arkadaşlarımın yorumları.

Bilgi ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler...

byadrenalin
09/01/2014, 11:41
Şu bölümü de inceleyebilirsin :) Yaptıran bir sürü arkadaş var, yardımcı olacaktır sana yorumları :)

Chip Tuning (https://forum.grandepuntotr.com/chip-tuning/)

seralex
09/01/2014, 12:06
O bölümü fazlasıyla inceledim hatta son birkaç gündür konu hakkında çeşitli forumlarda saatlerce incelemeler yaptım ancak yukarıda da dediğim gibi kafam allak bullak oldu. Birde bu işlemler araca göre farklılıklar gösteriyor sanırım o yüzden tam aradığım sorunun cevabını buldum diyorum araç farklı çıkıyor :)

Benim istediğim aracım 1.4 77 hp ve bu araçtan olupta bu işlemleri yaptırın arkadaşlar varsa, örneğin şunu yaptırdım aracımda performans arttı yakıtta bi değişiklik yok araçta sıkıştırmaya gelmiyor ses yapıyor hararet yapıyor arıza çıkarıyor vs. gibi kendi kendi gözlem ve tecrübelerini aktarabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Mesela forumda bir arkadaşımız konu açmış 1.4 77 hp için, yaptırmayı düşünüyorum ama önce bu araca yaptıran varsa ne gibi artıları eksileri oluyor diye ancak bi cevap alamamış, konu diğer farklı araçlara kaymış dizel, turbolu, bravo gibi.

Birde forumlarda genelde kulaktan duyma şöyle oluyormuş böyle oluyormuş gibi yorumlar var ancak ben yaptım böyle böyle oldu diyen kişi pek yok.

Sanırım çok şey istiyorum :D

byadrenalin
09/01/2014, 12:14
Valla ne diyim. En iyisi gidiceksin bir chip tuningciye ondan sağlıklı bilgi alacaksın :) Ama benim tahminime göre arabada olacak fark şu. Kalkışlardaki hantallıktan kurtulursun sadece biraz da yakıt belki düşebilir. Onun dışında fazla bir performans katacağını sanmıyorum. Sonuçta altımızdaki araba 180 falan görüyor :) Yani benim LPG li o kadar görüyor o da yokuş aşşağı :D Bildiğim zararı ise motorun ömrünü yediği. Chiple motorun üretmesi gereken güçten fazlasını ürettirdiğin için 300 bin gidicek motor 200 bin gidiyorMUŞ :D (sayılar gerçekci değildir, belirtme amaçlı yazılmıştır)

knidos111
09/01/2014, 12:38
benzinli araçlarda bir miktar performans artışı sağlasada turbo dizel motorlardaki kadar dramatik bir performans artışı sağlamadığı hakkında birçok yorum okudum,yani attığın taş ürküttüğün kuşa değecekmi iyi hesap yakmak lazım