PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlginç bir arıza. Araba çalışmıyor ! Tık yok.

byadrenalin
04/01/2014, 19:33
Merhaba arkadaşlar, bugün fiat servisinden ayrılma bir arkadaşın yanına uğradım alt şanzuman motor kulağının orjinali aldım ve değiştirmek için. Ve çocuğa başka bir derdimi de anlattım. O da boğaz kelebeğinden olabileceğini ve temizlersek düzelebileceğini söyledi. Nitekim boğaz kelebeğini söktü ve temizledi. Daha sonra da arabayı bilgisayara bağlayıp kelebeğin kalibrasyonunu yaptı. Fakat bundan sonra olan oldu. Araba çalışmıyor. Kontak hiç bir şekilde arabayı çalıştırmıyor. Marşa basıyoruz ama en ufak marştan tık sesi bile yok. Aküye takviye denedik, şasiden dedik şasi denedik, sigorta kutusu komple söküldü altı temizlendi. Ama nafile araba da tık yok. Bilgisayarın verdiği hata ise kafa karıştırıcı. P1302 hatası veriyor ve açıklamasında takviye kalibrasyonu düşük yazıyor. Hiç bir şey anlamadık. Araba şu an tamirhanede kaldı. Ne yapacağım bilmiyorum. Başına buna benzer bir sorun gelen veya bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

halils2
04/01/2014, 20:50
punto ile ilgili link bulamadım ama polo stiloda da aynı şekilde yapılıyor
Gaz (Bo?az) Kelebe?i Manuel Adaptasyonu (https://www.stiloturkiye.com/nasil-yapilir-227/gaz-bogaz-kelebegi-manuel-adaptasyonu-6552.html) belki bir faydası olur

byadrenalin
04/01/2014, 20:55
punto ile ilgili link bulamadım ama polo stiloda da aynı şekilde yapılıyor
Gaz (Bo?az) Kelebe?i Manuel Adaptasyonu (https://www.stiloturkiye.com/nasil-yapilir-227/gaz-bogaz-kelebegi-manuel-adaptasyonu-6552.html) belki bir faydası olur

Eyvallah, sağolasın. Bir bakayım.

byadrenalin
04/01/2014, 20:56
Grande Punto da aynı olmayabilir :)

halils2
04/01/2014, 21:01
Tam bilmiyorum ama polo forumunda da aynı şekilde adaptasyon yapıldığı için link verdim bir tane de fiat servisinin yaptığı adaptasyonu anlatan link var ama şuan bulamıyorum o da aynı şekildeydi fakat 2 defa aynı işlemi yapıp aracı çalıştırıp klimayı açıyordu. Albea fire için.
stilo ymuş albea değil.
https://www.stiloturkiye.com/teknik-destek-222/bogaz-kelebegi-adaptasyon-8109.html

byadrenalin
04/01/2014, 21:07
İlginçmiş. Pazartesi günü ustaya uğrayıp bir denemek lazım. O da yazılımı güncellemeyi düşünüyordu. Yeniden yazılım kurağım dedi.

byadrenalin
04/01/2014, 23:40
Gösterge panelinde herhangi bir arıza lambası yanmıyor bu arada. Immobilizer lambası falan yanmıyor yani. Sadece normal gösterge ışıkları ve motor arıza lambası yanık durumda. O da zaten normalde de yanıyordu çalıştırınca sönüyordu.

tab
05/01/2014, 10:41
Bakım-onarımda basit bir yöntem var akü başlıklarını sök ve bekle, yeniden tak deneyiniz.

khanunl
05/01/2014, 13:00
Merhaba arkadaşlar, bugün fiat servisinden ayrılma bir arkadaşın yanına uğradım alt şanzuman motor kulağının orjinali aldım ve değiştirmek için. Ve çocuğa başka bir derdimi de anlattım. O da boğaz kelebeğinden olabileceğini ve temizlersek düzelebileceğini söyledi. Nitekim boğaz kelebeğini söktü ve temizledi. Daha sonra da arabayı bilgisayara bağlayıp kelebeğin kalibrasyonunu yaptı. Fakat bundan sonra olan oldu. Araba çalışmıyor. Kontak hiç bir şekilde arabayı çalıştırmıyor. Marşa basıyoruz ama en ufak marştan tık sesi bile yok. Aküye takviye denedik, şasiden dedik şasi denedik, sigorta kutusu komple söküldü altı temizlendi. Ama nafile araba da tık yok. Bilgisayarın verdiği hata ise kafa karıştırıcı. P1302 hatası veriyor ve açıklamasında takviye kalibrasyonu düşük yazıyor. Hiç bir şey anlamadık. Araba şu an tamirhanede kaldı. Ne yapacağım bilmiyorum. Başına buna benzer bir sorun gelen veya bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Tamirci arkadaş bogaz kelebeği için yapmış olduğu kalibrasyon ayarı doğru olmadığı için sistem kendini korumaya alıyor.Tamirci arkadaş kalibrasyon ayarını yaptığı makinenin yazılım güncellemelerini yaptıktan sonra tekrar kalibrasyon ayarı yapmalı !

byadrenalin
05/01/2014, 13:44
Bakım-onarımda basit bir yöntem var akü başlıklarını sök ve bekle, yeniden tak deneyiniz.

Denendi. Hatta aküyü komple arabadan söktük :) 15 dakikadan fazla bekledik. Tekrar bağladık olmadı. Takviye yaptık yine olmadı.

Tamirci arkadaş bogaz kelebeği için yapmış olduğu kalibrasyon ayarı doğru olmadığı için sistem kendini korumaya alıyor.Tamirci arkadaş kalibrasyon ayarını yaptığı makinenin yazılım güncellemelerini yaptıktan sonra tekrar kalibrasyon ayarı yapmalı !

Son ihtimal olarak bizde öyle düşündük. Çünkü elindeki cihaz fiat servislerinin kullandığı bosch bilgisayar programı değil daha farklı bir programdı. Kalibrasyonu yarıda kesmiş olabilceğini düşünüyor. O yüzden servisten bir arkadaştan cihaz talep edip, tekrardan yazılım güncellemesi yapacağım dedi. Umarım beyinle ilgili bir hata çıkmaz. Moralim baya bozuldu açıkcası. Gece uyuyamadım uzun süre.

khanunl
05/01/2014, 13:58
Denendi. Hatta aküyü komple arabadan söktük :) 15 dakikadan fazla bekledik. Tekrar bağladık olmadı. Takviye yaptık yine olmadı.

Son ihtimal olarak bizde öyle düşündük. Çünkü elindeki cihaz fiat servislerinin kullandığı bosch bilgisayar programı değil daha farklı bir programdı. Kalibrasyonu yarıda kesmiş olabilceğini düşünüyor. O yüzden servisten bir arkadaştan cihaz talep edip, tekrardan yazılım güncellemesi yapacağım dedi. Umarım beyinle ilgili bir hata çıkmaz. Moralim baya bozuldu açıkcası. Gece uyuyamadım uzun süre.

Sorun çıkacağını zannetmiyorum.Orjinal yazılımı beyne attıktan sonra herşey normale döner.Yalnız bir olasılık daha var marşın takviyede dahi hiç basmadığını söylemişsiniz.Marş basmaması marş t.şş.klarındanda ve kömürlerindende olabilir,bunuda göz önünde bulundurmalısınız.O ana denk gelmiştir,şans bu ya dememek gelmiyor elden.Kolay gelsin.

byadrenalin
05/01/2014, 14:06
Sorun çıkacağını zannetmiyorum.Orjinal yazılımı beyne attıktan sonra herşey normale döner.Yalnız bir olasılık daha var marşın takviyede dahi hiç basmadığını söylemişsiniz.Marş basmaması marş t.şş.klarındanda ve kömürlerindende olabilir,bunuda göz önünde bulundurmalısınız.O ana denk gelmiştir,şans bu ya dememek gelmiyor elden.Kolay gelsin.

Marş motorundan hiç ses çıkmıyor yalnız. Hani öyle bir şey olsa en azından bir sıyırma sesi ne biliyim bir ufak başka bir ses gelir ama hiç ses yok. Sadece sigorta kutusundan elektrik tetikleyicisinin sesi geliyor. Tik tuk yapıyor o kadar. Şu ana kadar da arabanın hiç çalışmadığı olmadı. Hani öyle bir şey olsa bazı zamanlar 2. kontakta çalışırdı değil mi ? 1 senedir biniyorum bir kez bile ikinci kontak yaptığımı hatırlamam.

Biz de öyle düşündük. Arabanın orjinal yazılımını yükleyecek tekrardan sıfırlayacak. Güncel yazılım birde tabi. Umarım sorun çözülür.

Teşekkürler :)

benkimya
05/01/2014, 16:19
Hocam
Benimde geçen gün başıma geldi. Araba sabah durduk yere çalışmadı, kontak açılıyor ortada sarı üçgen uyarı çıkıyor ve marş basmıyordu, motordan belirtttiğiniz gibi tik tak tik tak sesleri geliyordu.
Neyse marş motoru otomatiği bozulmuş değiştirdiler düzeldi. İsterseniz bir baktırın ama benim araba vurdurunca çalışmış, sizde sorun farklı da olabilir.

byadrenalin
05/01/2014, 18:26
Hocam
Benimde geçen gün başıma geldi. Araba sabah durduk yere çalışmadı, kontak açılıyor ortada sarı üçgen uyarı çıkıyor ve marş basmıyordu, motordan belirtttiğiniz gibi tik tak tik tak sesleri geliyordu.
Neyse marş motoru otomatiği bozulmuş değiştirdiler düzeldi. İsterseniz bir baktırın ama benim araba vurdurunca çalışmış, sizde sorun farklı da olabilir.

Benim göstergede hiç bir hata göstermiyor :) Bende marş motorundan şüphelendim ilk başta ama marş motoru olsa en azından birazcık marştan ses çıkar benim marşta hiç ses yok :)

byadrenalin
06/01/2014, 20:56
Bugün servisten orjinal bilgisayar ile birlikte programı geldi. Araç tekrar güncellendi. Fakat yine olmadı. Tesisattan şüphelendik bütün tesisatı kontrol ettik, sigorta kutusunun altına kadar ama yine olmadı. Arabaya aküden marş motoruna direkt elektrik verdik çalıştırdık. Öyle yapınca araç çalıştı ve herhangi bir sorun gözlemlemedik ama kontaktan kesinlikle çalışmıyor. Kontaktan motor bölümündeki sigorta aksamına elektrik gidiyor. Kontakta sorun yok ama sigorta aksamından sonra elektrik geçmiyor. Bir türlü anlayamadık. Yarın arabayı Yetkili Servis olan Sultangazi Göker Otomotiv 'e çektirmeyi düşünüyorum...

MaxWave
06/01/2014, 21:40
Acil çalıştırma prosedürünü denediniz mi?

byadrenalin
06/01/2014, 21:53
Acil çalıştırma prosedürünü denediniz mi?

Hayır. O dediğiniz imbolizer kilitlediği zaman yapılan bir işlem. Mavi karttaki kodlar elimde mevcut ama denemedik. Çünkü gösterge panelinde arıza lambası yakmıyor yani imbolizer kilitlemesi yok. Bu hata bambaşka bir şey. Makineye bağlandığı zaman P1302 Şanzıma Tanındı gibi bir hata veriyor. Hata kodlarını açıklayan yere baktığımızda ise Takviye Kalibrasyonu Düşük hatası alıyoruz. Ve sorun nerde bulamadık. Çok ilginç bir durum var ortada.

serrko
11/01/2014, 00:12
Abs beyni ile problem var tesisatta yada beyinde kelebek bogazini soktigunde soketi ters takmis yada zorlayip pinleri yamulmus olabilir yada beyine giden ana besleme sigortadi atmis olabilir en son ihtimalde beyin zarar görmüş olabilir

byadrenalin
11/01/2014, 00:20
Abs beyni ile problem var tesisatta yada beyinde kelebek bogazini soktigunde soketi ters takmis yada zorlayip pinleri yamulmus olabilir yada beyine giden ana besleme sigortadi atmis olabilir en son ihtimalde beyin zarar görmüş olabilir

Hemen hemen doğru tahminler yakaladınız :) Arabayı Zincirlikuyu Birmot servisine çektirdim. 3 Gündür orda yatıyor. Aldığım bilgiye göre ECU ve Body Computer arızalanmış. ECU yu tamir ettirmişler Body Computer ile ilgili inceleme işlemleri devam ediyormuş :)

Teşekkürler ilginiz için. Eğer müsait olursanız şu konuma bakarsanız daha çok sevinirim. Asıl canımı sıkan hata bu çünkü :)

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/50415-vuruntu-ve-1500-devirde-silkelenme.html?highlight=1500+devirde+tekleme