PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntoma mazot yetişmiyor

onurcandegirmenci
04/01/2014, 13:35
iyi günler punto ailesi aranıza yeni katıldım kendımı tanıtayım ısmım onur ıstanbulda ıkamet ediyorum punto ailesine temmuz ayında katıldım aracımdam gayet memnunum ıyı ki de almışım diyorum neyse sorunuma gelmek istiyorum aracın ortalama yakıt seviyesi hiç düşmüyor şu anda araç 8bin km de dün baktım ortalama yakınt tuketımı 13,3 diyordu bu resmen gozumu korkuttu zaten 50 lira mazot koyuyorum arabaya bir hafta gitmiyor bu teknik bir arıza mı yoksa punto böle bır araç mı ilk başlarda rodaj dönemınde dıye pek sıkıntı etmedım ama son zamlardan sonra ıyıce canımı sıkmaya başladı şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim hazır konuyu açmışken ıkıncı bır sıkıntımı dıle getırmek ıstıyorum aracın cocuk kılıdı ya da herhangı bır kılıdı yokmu? ben muzik çalar konsolunun ust kısmındakı kılıt duğmesıne tıklayınca araba kılıtlenıyor zannedıyordum gecen hafta arabada cocuk vardı bende kılıtlı zannedıyorum arabayı kapıyı açtı cocuk annesı olmasaydı aşşağıya duşecektı bunun bır çözumu ya da benım bılmedıgım bır noktası var ise benı aydınlatırsanız mutlu olurum vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar.

aykut27
04/01/2014, 13:44
enjektorlerıne pislik gelmıs olabılır cekısınde bır problem varmı duman atma yag atma egzozdan bence servıse gotur baktır cocuk kılıtıne gelınce sanırım o kılıt dısardan acmamak ıcın yapılmıs

Castell
04/01/2014, 13:45
iyi günler punto ailesi aranıza yeni katıldım kendımı tanıtayım ısmım onur ıstanbulda ıkamet ediyorum punto ailesine temmuz ayında katıldım aracımdam gayet memnunum ıyı ki de almışım diyorum neyse sorunuma gelmek istiyorum aracın ortalama yakıt seviyesi hiç düşmüyor şu anda araç 8bin km de dün baktım ortalama yakınt tuketımı 13,3 diyordu bu resmen gozumu korkuttu zaten 50 lira mazot koyuyorum arabaya bir hafta gitmiyor bu teknik bir arıza mı yoksa punto böle bır araç mı ilk başlarda rodaj dönemınde dıye pek sıkıntı etmedım ama son zamlardan sonra ıyıce canımı sıkmaya başladı şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim hazır konuyu açmışken ıkıncı bır sıkıntımı dıle getırmek ıstıyorum aracın cocuk kılıdı ya da herhangı bır kılıdı yokmu? ben muzik çalar konsolunun ust kısmındakı kılıt duğmesıne tıklayınca araba kılıtlenıyor zannedıyordum gecen hafta arabada cocuk vardı bende kılıtlı zannedıyorum arabayı kapıyı açtı cocuk annesı olmasaydı aşşağıya duşecektı bunun bır çözumu ya da benım bılmedıgım bır noktası var ise benı aydınlatırsanız mutlu olurum vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar.

Aracınız hayırlı olsun, aracınızın yakıt tüketimi sizin sürüş stiliniz, yol durumu, hava şartları gibi durumlara göre değişir. 50TL'lik mazot 1-2 saat içinde de bitirilebilir, ortalama hızınız ve ortalama yakıt tüketimi değerlerinizi de görmek lazım net bir şey söylemek zor açıkçası............ Çocuk kilidi arka kapı içlerinde kendi oto anahtarınızla aktifleştirebilirsiniz............ Konsolun üst kısmındaki düğmeye basarsanız kilitler ama dışardan açılmasını önler sadece, içerden yine açılabilir...........

Tam resmini bulamadım ama arka kapıda şu tarz bir şey görmeniz lazım:.........

https://i.imgur.com/FPx3G.jpg

onurcandegirmenci
04/01/2014, 13:59
Aracınız hayırlı olsun, aracınızın yakıt tüketimi sizin sürüş stiliniz, yol durumu, hava şartları gibi durumlara göre değişir. 50TL'lik mazot 1-2 saat içinde de bitirilebilir, ortalama hızınız ve ortalama yakıt tüketimi değerlerinizi de görmek lazım net bir şey söylemek zor açıkçası............ Çocuk kilidi arka kapı içlerinde kendi oto anahtarınızla aktifleştirebilirsiniz............ Konsolun üst kısmındaki düğmeye basarsanız kilitler ama dışardan açılmasını önler sadece, içerden yine açılabilir...........

Tam resmini bulamadım ama arka kapıda şu tarz bir şey görmeniz lazım:.........

https://i.imgur.com/FPx3G.jpg

kilit olayına takıldım babamın kamyonunda bile şöför kabininden kilitleyınce acılmıyor kapılar illa fiziksel müdahele mi yapmak zorundayız yani. kullanım şekili derken şöle diyim size benim sert kullandıgım oluyor ama babam hayatımda gördüğüm bir arabayı en narin kullanan adam arabayı 2bin devirde tutar her zaman gereksiz yere hızlanmaz o kullanırken de anlık tuketım hep yukarı seviyede çok da kullanmıyoruz 10binde bakım geliyor ancak araba daha 8binde beklemek mi gerek yoksa direk gitmek mi servise çünkü 8 binin 4 bini uzun yol
6 ayda 4bin km yaptık uzun yolu saymazsak

onurcandegirmenci
04/01/2014, 13:59
bu arada verdiğiniz cevaplar ıcın teşekkür ederim yazmayı unutmuşum

Castell
04/01/2014, 14:04
Arka kapıların kilitlenmesi olayı EuroN Cap güvenlik testleri için önemli bir faktör, arka kapıların içeriden tamamen kilitlenmesi araç sahibinin insiyatifinde.... Çünkü allah korusun ani bir yangın vb. durumlarında araç içerisindekilerin kendilerini dışarı tahliye edebilmeleride gerekiyor...... O nedenle tamamen kitlenmesi araç sahibinin insitatifine bırakılmış durumda........ Dediğim şekilde aktif konuma alabilirsiniz........ İyi günler....

khanunl
04/01/2014, 14:53

İçeriden tuş ile kapı kilitleme ani hırsızlık , saldırı ve kapkaç için güvenlik amaçlıdır.Çocuk kilidi arka kapılar üzerindedir resimlerini ve uygulama yöntemini ilave ediyorum.ilk resimdeki yuvarlağın içinde anahtarın ucunun girebileceği bir yuva var ,buraya anahtarın ucunu sokup sola(saat yönünün tersine) çeyrek tur çevirirsen çocuk kilidi devreye girer.iptali içinde işlemin tersini uygulamalısınız.Çocuk kilidi aktif iken kapıları dışarıdan herhangi bir yetişkin açmadığı sürece çocuğunuzun yada arka koltukta oturan kişilerin kapıyı açıp dışarı çıkması mümkün değildir.

rodopian16
07/01/2014, 21:59
13,3 ortalama 4*4 2 tonluk dizel jiplerde yoktur...Servise bir uğrayın.

CoachK
08/01/2014, 22:12
İlk 10.000 km ye kadar yakar ama dizeli devirli kullanmak lazım.... Vites geçişlerininden sonra devir saati 2.000 dd ye düşecek şekilde gaza basmanız lazım. Puntonun motor bloğu çok kalın olduğu için kışın çok çok geç ısınır motor soğukken dizel olarak çok yakıyor.kışın 6.0 lt yazın 4.8-5.0 lt ortalaması yakalarsın....

Ama hepsinden önemlisi sürdüğün yol ve kullanım tarzı. Sbahın 7 sinde binip 3-4 km yokuş çıkıyorsan yakar....Affetmez :)

onurcandegirmenci
10/01/2014, 14:26
İlk 10.000 km ye kadar yakar ama dizeli devirli kullanmak lazım.... Vites geçişlerininden sonra devir saati 2.000 dd ye düşecek şekilde gaza basmanız lazım. Puntonun motor bloğu çok kalın olduğu için kışın çok çok geç ısınır motor soğukken dizel olarak çok yakıyor.kışın 6.0 lt yazın 4.8-5.0 lt ortalaması yakalarsın....

Ama hepsinden önemlisi sürdüğün yol ve kullanım tarzı. Sbahın 7 sinde binip 3-4 km yokuş çıkıyorsan yakar....Affetmez :)

mesajınızı tebessüm ederek okudum gerçekten motor ısınmıyor geçen bindik arabaya 4 kişi camlar buhar oldu ver anam gazı ver gazı motor ısınmıyor bir türlü dedım ulan punto ne hallere düşürüyon beni ama seviyorum seni

thesoulshaker
10/01/2014, 16:12

Hocam dediğinizi aynen ben yapıyorum, sabah işe gidiş güzergahım 4 km, ve dik yokuşlar inip çıkıyorum, işe vardığım zaman motor ancak ısınıyor, son dönemdeki soğuk havalarda üstüne eklenince ortalamam 10L civarı,

1.3 mj dualogic 2007

omerozkan123
12/01/2014, 01:52
sizin için en hayırlısı motor ustasına derdinizi anlatmak anladıgım kadarıyla bi tıkanma olmuş olabilir çünkü punto yakıt cimrisi bi aractır ayrıca o kilitte sizin aracınıza özel bi durum deil dışardan içeri girmeyi engelleyen bi kilit içerden herangi bi etkisi yok diye biliyorum kolay gelsin

onurcandegirmenci
25/02/2014, 16:46
bu sabah arabayı götürdüm servisine araçta sorun yokmuş gösterge yanlışmış yakıt tüketimi 5,3 litreye düştü kış oldugu için böyle dedi yazın 3,5 4,5 arası gösterir dedi aslında km bazında düşünürsek az yakıyordu 50 lira mazot alıp mucizeler beklersek tabı aracımıza mazot yetişmiyor deriz. cevap veren ilgi gösteren okuyan herkese teşekkür ederim.

Ersal
26/02/2014, 22:37
Sizin arabanın dizel olduğunu zannetmiyorum.Benzinlisi bu kadar yakmıyor.Bence de hemen servise.Geçmiş olsun

Taurus
27/02/2014, 13:48
bu sabah arabayı götürdüm servisine araçta sorun yokmuş gösterge yanlışmış yakıt tüketimi 5,3 litreye düştü kış oldugu için böyle dedi yazın 3,5 4,5 arası gösterir dedi aslında km bazında düşünürsek az yakıyordu 50 lira mazot alıp mucizeler beklersek tabı aracımıza mazot yetişmiyor deriz. cevap veren ilgi gösteren okuyan herkese teşekkür ederim.

Konuyu yeni gördüm bende bunu tahmin etmiştim. Gösterge de 1 lt ile kaç km gider seçeneği var ki bu sizin 13,3 rakamını açıklar. Diğeri de 100km'de kaç litre yakar. Bu da servisin ayarladığı şey.

Yakıt 5,3 iyi bir rakam. Bu arada 3,5 4,5 ltler yazın hayal aklınızda bulunsun. klima çalışınca yazın en iyi rakam 5-5,5 ltdir.

aozalatur
27/02/2014, 15:43
bence bu kmlerde sabah soğuk motorla yokuş rampa çıkarak hatta ısınsın diye azcık fazla gaza basarak kış aylarında 10Ltler normal görülmeli..

Taurus
27/02/2014, 15:51
Dizel arabalarla ilgili bir bilgi:

Kısa mesafede araç ısınmadığı için fazla yakar.
Teoride motor hiç ısınmadan giderse 100km'de 40lt yakar. Bu tabi teoride ama hergün 4km gidip duracaksan ve çok uzun yol gitmiyorsan benzin çok mantıklı :)

onurcandegirmenci
02/03/2014, 01:15
Konuyu yeni gördüm bende bunu tahmin etmiştim. Gösterge de 1 lt ile kaç km gider seçeneği var ki bu sizin 13,3 rakamını açıklar. Diğeri de 100km'de kaç litre yakar. Bu da servisin ayarladığı şey.

Yakıt 5,3 iyi bir rakam. Bu arada 3,5 4,5 ltler yazın hayal aklınızda bulunsun. klima çalışınca yazın en iyi rakam 5-5,5 ltdir.

güldüm yazınıza hayal mi gerçek mi görecez :)) otomatik klimalı araba aldık fıtığımız var klima açamıyorum kaderin cilversi işte :glare000:

brkzbkr
07/03/2014, 21:49

İçerden kilitleme ile açılmamasının sebebi acil durumda kapıları açabilmektir çocuk kilidini arka kapıların iç kısmından aracın anahtarı ile aktifleştirebilirsiniz ancak kapılar açık olsa dahi içerden açılmaz

IPhone cihazımdan aracılığıyla gönderildi.

2008 Grande Punto 1.3 Multijet Active 75hp Füme