PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg kışın ilk çalıştırma tavsiyesi

fire
25/12/2013, 11:26
kışın aracımı park ettikten sonra kontağı kapatmadan benzine geçirip bir kaç saniye sonra kapatıyorum.ertesigün daha kolay çalışıyor.lpg de bırakma ile arasında marş süresi bakımından fark oluyor.özellikle sabahları geç çalışan ve aküsü zayıf arkadaşlara tavsiye ederim.

halils2
25/12/2013, 11:35
Karbüratörlü araçlarda dediğiniz doğru olabilir ama sıralı sistem araçlarda dediğinize katılmıyorum. Zira aracımı lpgde stop eder sabah tek marşta kolayca çalıştırırım. Karbüratörlü olan eski aracımı da kışın en soğuk zamanlarında bile 2 3 defa kontak açıp kapatıp tek marşta çalıştırırdım.

fire
25/12/2013, 12:00
evet mantıken sıralı sistemlerde araç lpg de bırakılınca otomatik benzinde çalışıyor ben bu şekilde çok kullandım.
ama kışın dediğim yöntem ile aracın daha rahat çalıştığını görünce tavsiye ettim.
sanırım benzinde bırakınca benzin hortumları enjektörler gibi sıvı yakıtın sistemlerinde benzin kaldığı için benzin motora daha kısa sürede ulaşıyor ve çalışmasını kısaltıyor.

halils2
25/12/2013, 13:27
Enjeksiyonlu araçlarda kontağı ilk açtığınızda depo içindeki benzin pompası enjektörlere basınçlı benzin gönderir. Gönderilen basınçlı benzin kontak ilk çevrildiği andan itibaren enjektörlerden püskürtülerek motora gönderilip sıkıştırılır ve ateşlenir. Sıralı sistemli lpglerde benzin ve lpg enjektörleri birbirinden farklı olduğu ve karbüratörlü araçlardaki gibi aynı boğazdan gönderilmediği için araç ister lpgde ister benzinde çalışsın birbirini etkilemez. Karbüratörlü araçlarda lpg benzin hattından geçerek motora ulaştığı için benzinden lpgye geçişte karbüratörün şamandıralı deposu içinde bulunan benzin bitirilip yani araç silkeleme yapmaya başladığında lpgye geçilir aksi halde yani benzin bitmeden geçiş yapılırsa verimli yanma olmayacağından araçta silkeleme çekiş düşüklüğü görülür.