PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ESP'ye güvenmeyin

zahirbaba
19/12/2013, 22:10
gecen 60 ile viraja girdim esp bi saçmaladi doğru kendi halimde girecegim virajdan nerdeyse kaza yapıyordum

celenlee
19/12/2013, 22:26
Lastiklerin durumu nedir?

Lastiklerde diş farkı, ya da az diş olunca ESP işlevini gerçekleştiremiyor diyorlar?

Castell
19/12/2013, 22:42
gecen 60 ile viraja girdim esp bi saçmaladi doğru kendi halimde girecegim virajdan nerdeyse kaza yapıyordum
Nasıl saçmaladı biraz açabilir misin?..... Yol durumu, hava şartları, lastiklerinin durumu, fren balatalarının durumu, Esp'nin basıncı, sensörlerin, sürüş karakteristiğin, yolun tipi, hızın, dönüş açın......... Sana binlerce değişken sayabiliriz.....

cdogu
19/12/2013, 23:40
Ali abi haklı,binlerce etken var bu işte. Lastiklerinin durumu vs. bir ton şey sayılmış zaten..

Bir de bana bu durum çok saçma geliyor. ESP'yi denemek için 60'la viraja girmediniz sanırım. Hiç bir elektronik sisteme zaten bu şekilde güvenmiyoruz.60'la gireyim,ESP tutar ne de olsa diyemeyiz zaten.. Arabanızın bakımı lastiklerin durumu her şeyin etken olabileceği elektronik bir devreye bu kadar güvenip viraja 60'la girmemek zaten şart.

knidos111
19/12/2013, 23:49
ESP em yok kafam rahat :bye10000:

mucar
20/12/2013, 00:02
ESP devreye girmedi dersiniz anlarım, işe yaramadı dersiniz onu da anlarım, ama "kendi halimde gireceğim virajda kaza yapıyordum"u anlamadım.

cdogu
20/12/2013, 00:05
ESP devreye girmedi dersiniz anlarım, işe yaramadı dersiniz onu da anlarım, ama "kendi halimde gireceğim virajda kaza yapıyordum"u anlamadım.

ESP zorla 60 km hıza çıkarmış ta inadına,ölüme sürüklemiş gibi değil mi ? ben de anlamadım.

fencolic
20/12/2013, 00:17

Sanirim arkadas sunu demek istedi: "yani esp olmasa guvenli bir sekikde viraji alabilecektim ama esp devreye girdigi icin arabayi savurdu."

onurciko
20/12/2013, 00:38
ESP sayesinde bir çok kazadan kurtuldum, bence çok önemli bir güvenlik sistemi.Olmazsa olmazlarımdan.

Arrest
20/12/2013, 04:28
1.4 fire activede esp vardida bizmi kullanmadik? Esp ne la :)

Discovery cihazımdan gönderildi

TMRT
20/12/2013, 04:55
ESP nezdimde ABS'den bile daha etkili bir sistemdir. ESP > ABS net... :)

punto_multijet
20/12/2013, 09:41
virajlara hiçte yavaş girdiğim söylenemez neredeyse 4 tekerlekten lastik sesi geldiğinde bile her zaman esp devreye girmez. bence viraja girişte önemli. ayrıca diğer arkadaşların söylediklerine katılıyorum esp ye tek basında güvenmek saçmalık olur. sonuçta esp sadece yardımcı elektronik bir sistem. lastikleriniz ne durumda? dişler nasıl? havaları nasıl? özellikle aynı dingil üzerinde 2 lastiğinizin fiziki durumları aynı mı? yol ne durumdaydı? yağ su toz vs yolda var mıydı? belkide vardı farketmediniz vs uzar gider. esp sayesinde kazadan kurtulan o kadar cok kişi var ki.

İşin püf noktası fizik kuralları! herhangi bir sebeple fizik kurallarını aşarsanız esp değil ne olursa olsun kazayı yaparsınız elektronik sistemler sizi direk olarak kurtarmaz. sadece oluşan olaydan kurtulma ihtimalinizde size destek olur!

femoli
20/12/2013, 10:09
esp kısaca arka tekerleri frenlemedir, nasılsa esp var diyip karambole dalmayın lastikler kaymaya başladığında allaha dua etmeye başlayın:) esp nin güvenli çalışması için yerlerin kuru lastiklerin iyi olması gerekirki yolu tutsun kayma yapmasın ve sizin direksiyon hakimiyetini tekrardan kazanmanızı sağlatsin.

ecosi26
20/12/2013, 10:30
esp, öncelikle direksiyon açı sensörlerinden, moment (https://moment.nedir.com/) sensörlerinden, ABS (https://abs.nedir.com/) fren sisteminin sensörlerinden gelen verileri değerlendirerek, aracın kayıp kaymadığını hesaplar. Buna göre gerekli tekerlere fren yaptırarak ve motor (https://motor.nedir.com/) gücüne müdahale ederek aracı tekrar izine döndürmeye çalışır. Kayma önde gerçekleşirse arkaya, arkada gerçekleşirse ön tekerlere müdahale eder. Bu durum gerçekleşirken sizinde bir müdahaleniz olursa ve araç kaymaya farklı bir şekilde devam etmeye çalışırsa bu hesaplama yeniden başlayacağından kontrolün elinizden daha fazla gitmesine sebeb verirsiniz. En güzeli aracınızın bu gibi durumlarda ne yaptığını test ederek tanımaya çalışın...sevgi ve saygılar iyi sürüşler...

marineros
20/12/2013, 10:31
Electronic Stability Program(Elektronik Denge Programı).bizim teknelerimizde de kullanılan bir sistemdir.mantık aynı ama çalışma şekilleri farklıdır.

ahmet4646
20/12/2013, 11:18
tamam

ibooovn
20/12/2013, 11:25
esp yok kontrol bende:) eskiden seat leonla 40 50 denemiştim nasıl bir işe yarıyormu diye araba direk kaydı....daha sonra yurtdışında okurken tigramla 160 tan sonra hafif bir cıyk sesi geliyordu viraja girerken...yayları yeniledim tekrar sporla biraz yükseldi 140 tan sonra ses gelmeye başladı bu arada esp falan yok...onu değiştirdim 2000 model passat v6 aldım sanırım esp yoktu Asr anti patinaj vardı oda 160 tan sonra hafif cıyk sesi yapıyordu 220 giderken 100le gibi hissediyorum ...virajlara girerken ama savurma yoktu tabi 1600kg boş hali..şimdi ekonomi olsun diye yeni punto 1.3 aldım yakıt beni tatmin ediyor 120 yi geçmiyorum güven vermiyor bana sert viraja falanda 40 50 giriyorum ancak...aktrasyona gerek yok bence

tolgahan06
20/12/2013, 14:49
bir çok insan esp ye çok güveniyor ve hata yapıyor esp nin de limitleri var , unutmayalımki hiç bir esp fizik kanunlarını alt edemez :)

Ozzy3327
20/12/2013, 15:06
özellikle ıslak ve karlı zeminde çok faydasını görüyorum.esp yi kapatıp viraja hızlı bi şekilde giriyorum araç kontrollü bi şekilde kaymaya başlayıo.belli bi yerden sonra dahada zorlamaya devam edince espyi tekrar aktif hale getiriyo.yukardada denildiği gibi aracın limitlerini öğrendiğinzde esp cidden çok faydalı ve fazlasıyla güven veriyor.

görkem koçsan
20/12/2013, 15:13
aynen öyle esp çok faydalı bi sistem ama ne olursa olsun limitleri fazla zorlamamak lazım.

OzzY
20/12/2013, 15:23
1) araç kaymaya başlamadan esp devreye girmez
2) hiç bir sistem fizik kurallarını değiştiremez, delemez.

aalperdemir
20/12/2013, 19:49
Ayrica esp tam olarak virajlarda yolu tutsun diye yapilmis bir sistem degilsir. Onunuze cikan bir engelden kurtulmak icin yaptiginiz sol-sağ hamlesinde arabayi toparlar. Esp testlerinin bir coguda bunu dogrular. G kuvvetine bi yerden sonra mudahele edemezsiniz.

femoli
21/12/2013, 10:33
özellikle ıslak ve karlı zeminde çok faydasını görüyorum.esp yi kapatıp viraja hızlı bi şekilde giriyorum araç kontrollü bi şekilde kaymaya başlayıo.belli bi yerden sonra dahada zorlamaya devam edince espyi tekrar aktif hale getiriyo.yukardada denildiği gibi aracın limitlerini öğrendiğinzde esp cidden çok faydalı ve fazlasıyla güven veriyor.
oğuzhan esp yi nasıl kapatıyorsun :)

evodrift
21/12/2013, 12:25
virajda esp nin etkisinin iyi olması için yüksek devirde girmen lazım viraja ben öyle yapıyorum

Honor COOPER
21/12/2013, 12:27
ESP zararlıdır demek kabul edilemez bir düşünce yanlışıdır! Çok kez bana yardım etmiştir ama tabiki onunda limitleri var ama önemli olan bizlerin çok daha düşük limitlerde doğru müdahale edemiyeceğimiz anlarda onun bize yardımcı olması!

sezerism
21/12/2013, 20:50
Arkadaşlar esp Islak zeminde kapatılmaması gerek arkadaşlar neden kapatıyor anlamam ...................saygılar.

cdogu
21/12/2013, 21:36
Qashqai kullaniyorum.karli zeminde baya dik bi yokus cikarken kapatiyorum yoksa yuksek devirlere verimli cikmami engelliyor. Hizi alarak yukari cikiyorum yokusta araba zaten yavaslayarak kendi devrine dusuyor. Yokus inerken acmasaydim zaten su ankarada paket olurdum... saglikli sihhatli bir kis geciriyorum allaha sukur bunu da espye borcluyum diyebilirim. Tabii pilotaj da onemli.

LG-D802 cihazımdan gönderildi

Ersal
21/12/2013, 23:53
ESP kapatmak bana hiç mantıklı gelmiyor.Bugün 2013 Model Ford FOCUS lll Trend X Tdci 95 Bg Araç satın aldım.Arabada ESP var fakat ESP yi kapatma düğmesi yok.Servise sorduğumda ise; Abi bunlar akıllı ESP ye sahip araçlar.Kapatamıyorsun dedi.Bende dedim ki; Çamura battım patinaj yapmadan nasıl çıkacam ben bu araba ile dedim.Lazım olursa kendi kendini kapatıyor dedi ama ben inanmadım.Yaptığım araştırmalarda Avrupada çoğu marka esp kapatılmasın diye yol bilgisayarına ESP yi kapatma açmak için menü koymuş.Bende menüyü kurcaladığımda bu seçeneği buldum ve denedim doğru.Demek ki seyir halinde zırt pırt ESP ile oynanmasın diye zahmetli bir yere koymuşlar ESP on/of düğmesini.Adamlar insan hayatına ne kadar değer veriyorlar bravo doğrusu.

ThePhenoM
22/12/2013, 19:20
Ters kontra yapmaz iseniz ESP inanılmaz bir sistem. Sanki bir el sizi koruyor, kolluyormuş gibi bu söylenilenlere inanmayın.

Honor COOPER
22/12/2013, 19:22
Ters kontra yapmaz iseniz ESP inanılmaz bir sistem. Sanki bir el sizi koruyor, kolluyormuş gibi bu söylenilenlere inanmayın.
Kesinlikle tam doğru tespit!

Ozzy3327
22/12/2013, 20:04
oğuzhan esp yi nasıl kapatıyorsun :)

Asr yi kapattığında esp de devredışı oluyo:)

OzzY
22/12/2013, 20:39
ESP kapatmak bana hiç mantıklı gelmiyor.Bugün 2013 Model Ford FOCUS lll Trend X Tdci 95 Bg Araç satın aldım.Arabada ESP var fakat ESP yi kapatma düğmesi yok.Servise sorduğumda ise; Abi bunlar akıllı ESP ye sahip araçlar.Kapatamıyorsun dedi.Bende dedim ki; Çamura battım patinaj yapmadan nasıl çıkacam ben bu araba ile dedim.Lazım olursa kendi kendini kapatıyor dedi ama ben inanmadım.Yaptığım araştırmalarda Avrupada çoğu marka esp kapatılmasın diye yol bilgisayarına ESP yi kapatma açmak için menü koymuş.Bende menüyü kurcaladığımda bu seçeneği buldum ve denedim doğru.Demek ki seyir halinde zırt pırt ESP ile oynanmasın diye zahmetli bir yere koymuşlar ESP on/of düğmesini.Adamlar insan hayatına ne kadar değer veriyorlar bravo doğrusu.

ESPnin kapanmadığı doğru, yalnızca TVC ve TCS kapanıyor.

zahirbaba
24/12/2013, 00:40
konuya cevap yazanlara tesekkur ederim
çevremdeki arkadaslar iyi şöför oldugumu söylerler ege hariç tüm türkiyeyi dolastım. hiç kaza yapmadım inşallah ta yapmam. çok limitlerde kullanırım aracımı genelde. limitlerde kullanabilmek içinde aracın bakımlı olması lazım.
esp nin nasıl çalıştığını çoğu kişiden iyi bilirim. esp kayma yapan tekeri tork ve fren ayarı yaparak çizgide gitmesini saglar. benim başıma gelen çizgide giden araba birden esp mudahalesiyle saga sola kaçmaya baslad

OzzY
24/12/2013, 00:58
konuya cevap yazanlara tesekkur ederim
çevremdeki arkadaslar iyi şöför oldugumu söylerler ege hariç tüm türkiyeyi dolastım. hiç kaza yapmadım inşallah ta yapmam. çok limitlerde kullanırım aracımı genelde. limitlerde kullanabilmek içinde aracın bakımlı olması lazım.
esp nin nasıl çalıştığını çoğu kişiden iyi bilirim. esp kayma yapan tekeri tork ve fren ayarı yaparak çizgide gitmesini saglar. benim başıma gelen çizgide giden araba birden esp mudahalesiyle saga sola kaçmaya baslad

buda arıza demektir.

knidos111
24/12/2013, 06:01
bundan önceki arabam esp liydi, 200bin km yaptım sadece 1 kere devreye girdi, o da karlı zeminde zincir takılıydı,olay kontrolüm altındaydı devreye girmesine gerek yoktu,,, benim asıl şaşırdığım olay şöyle oldu, ılgaz-kastamonu yoluydu sanırım, birkaç sene önceydi,yol çalışması varmış,şeriti gidiş geliş vermişler, ben dalgınlıkla kamyon sollamaya çıktım hemde virajda, anam bir baktım karşıdan bir focus ipini koparmış üstüme geliyor,yüreğim nasıl yarıldı anlatamam, o anda frene koyduğum gibi kamyonuda kollayarak aniden sağa kırdım,kamyonun arkasına santimle geçtim süratte vardı, e birde viraj , araba bir sağa dalıyor sola kırıyom,bir sola dalıyor sağa kırıyorum, bu arada frene ve gaza anlık dokunarak çizgiye soktum ama ömrümün 10 yılı gitti, haa asıl mesele burada devreye girmedi esp iyimi,,, kardeşim burda girmiyceksen nerde girecen, karda buzda biz zaten tedbirimizi alıyoruz zahmet etmene gerek yok,birçoğu buzlu yolda kapatıyor zaten

ibooovn
26/12/2013, 13:18
Qashqai kullaniyorum.karli zeminde baya dik bi yokus cikarken kapatiyorum yoksa yuksek devirlere verimli cikmami engelliyor. Hizi alarak yukari cikiyorum yokusta araba zaten yavaslayarak kendi devrine dusuyor. Yokus inerken acmasaydim zaten su ankarada paket olurdum... saglikli sihhatli bir kis geciriyorum allaha sukur bunu da espye borcluyum diyebilirim. Tabii pilotaj da onemli.

LG-D802 cihazımdan gönderildi
senin o dedigin anti patinaj ASR....gaz verdikce lastikler kayarken araba kendi kesiyor gaz yemiyor..

ibooovn
26/12/2013, 13:21
bmw lerde yaparlar onu asc asd yi kapatirlar arka atsin diye..tamda vitesin oraya koymus adamlar...viraja girerken kapatiyorlar arka kaydirmak icin sonra kendilerini patates ediyorlar ::whip0000: zaten devredeykende viraja hizli girersen atar tanidigim 2 kisi var ikiside takla atti 3 kasayla virajda