PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik punto ani fren sonrasi stop etti

hyzanki
16/12/2013, 20:55
bugün ankara trafiğinde 30 km hizla giderken bir minibüs önümde zink diye durdu bende frene asildim. son anda vurmadan durdum. ABS devreye girdi fakat o anda gösterge panelinde start stop devre dişi yazdi. ilginç olani ben zaten araci çaliştirdiğimda s&s yi devre dişi birakmiştim. bu arada radyo açikti. sonra gaza bastim ama bir baktim motor çalişmiyor. viteste N konumuna gelmiş. çok şaşirdim. neyse, hemen kontaği kapatip tekrar çaliştirip devam ettim.

sorum şu: otomatik araç nasil stop eder. bu normal mi?sizin de başiniza böyle bir olay geldi mi?

hyzanki
18/12/2013, 10:01
sanırım kimsenin başına böyle bir olay gelmedi :)

fotobelit
18/12/2013, 10:19
İlk defa duydum..Manuelde olur sanıyordum bu gibi durumlar..Belki beyni anlık karışmıştır ani frenlemede..Eliniz kolunuz çarpmadı diimi vitese..(R konumuna gelmiş demişsiniz)Gerçi R yede gelse stop etmezdi sanırım..Motor soğuk olma ihtimali varmı?

hyzanki
18/12/2013, 11:15
yok hocam motor sıcaktı. daha önce de ani fren yapmıştım ama böyle bir durumla karşılaşmamıştım. bana da beyin karıştı gibi geldi. dediğim gibi s&s devre dışı olmasına rağmen tekrardan devre dışı demesi ve vitesi N ye alması saçmalıktı.

celenlee
18/12/2013, 11:40
Vitesi N'ye almasında bir problem yok bence (frenin sertliğine göre daha iyi duruş için N'ye alıyor olabilir bir iki deneme yapmak lazım);ama N'ye almış olmasına rağmen stop etmesi garip.

Araç LPG'li mi? Rolantide düşüklük var mı?

Eğer LPGli ise ve Rolantide problem varsa, ani frenlerde araçta güç çeken diğer ekipmanların da açıklık kapalılığına göre stop etme problemleri olabiliyor.

hyzanki
18/12/2013, 11:51
araç LPG li hocam ama rolantisi normal. zaten daha önce böyle bir şey olmamıştı. tabi soğuk hava etkisi olabilir belki onu bilemiyorum.

celenlee
18/12/2013, 12:03
araç LPG li hocam ama rolantisi normal. zaten daha önce böyle bir şey olmamıştı. tabi soğuk hava etkisi olabilir belki onu bilemiyorum.

Şöyle bir örnek vereyim.
Corollaların efsane kasası vardı 95-99 arası olan.

Orda 1.3 Motorlu versiyounun kitapçığında "frenleme yapıldığında frene tek seferde" basınız diye uyarır. Çünkü zayıf motorlarda problem oluyor freni bırakıp,bırakıp yeniden pompalamak.

Arkadaş bu aracına LPG taktırdı, ekonomi için de LPG'yi kendi kısardı.
Fren yaparken ayağını frenden çekip, ikinci kez ani basarsa araç stop mutlaka ederdi :)

Viraj dönerken frene basılı şekilde, çok ani şekilde direksiyonu kırarsa stop ederdi.

YANİ:
Bir kaç deneme yapmakta fayda var.
Bir kaç ani fren denemesi, freni yeniden bırakıp çekip, aniden frene yüklenmek gibi.
Ya da klima açıkken frene yüklenmek gibi.

eğer bu tip durumlarda hep stop ederse, gaz ayarı yaptırmakta fayda var.

hyzanki
18/12/2013, 13:39
Şöyle bir örnek vereyim.
Corollaların efsane kasası vardı 95-99 arası olan.

Orda 1.3 Motorlu versiyounun kitapçığında "frenleme yapıldığında frene tek seferde" basınız diye uyarır. Çünkü zayıf motorlarda problem oluyor freni bırakıp,bırakıp yeniden pompalamak.

Arkadaş bu aracına LPG taktırdı, ekonomi için de LPG'yi kendi kısardı.
Fren yaparken ayağını frenden çekip, ikinci kez ani basarsa araç stop mutlaka ederdi :)

Viraj dönerken frene basılı şekilde, çok ani şekilde direksiyonu kırarsa stop ederdi.

YANİ:
Bir kaç deneme yapmakta fayda var.
Bir kaç ani fren denemesi, freni yeniden bırakıp çekip, aniden frene yüklenmek gibi.
Ya da klima açıkken frene yüklenmek gibi.

eğer bu tip durumlarda hep stop ederse, gaz ayarı yaptırmakta fayda var.

anladım hocam denemekte fayda var. olmazsa gaz ayarını yaptırırız. cevabınız için çok teşkkürler :)

mesutpeker
11/07/2018, 19:57
Bende de iki sefer hafif ani fren yapınca araba stop ediyor ve yağ basıncı arıza ışığı yanıyor. Tekrar çalıştırınca sorun olmuyor. Sebebi ne olabilir. Aracım 2011 punto dualogic