PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan gelen vınlama (Kayış ya da Bilye Sesi) Akü Lambası Yandı Söndü

celenlee
16/12/2013, 14:10
Dün sabah yolda giderken Devir 3500'e yanaştığında giderek artan bir ses çıkmaya başaldı, vınlama gibi birşey anlam veremedim, ayağımı gazdan çektim, kaloriferi durdum ama aynen ses 20-25 saniye sürdü ve geçti. Çok önemsemedim. Yol boyunca da birdaha olmadı.

Akşam da gelirken, temde yine 3500'devre yaklaştığımda aynı ses bu sefer daha uzun süreli oldu ve arada 1-2 kere AKÜ ışığı yandı söndü.

Bİr kaç kere durdum, kalktım yeniden aynı devirlerde denedim bir daha aynı şey olmadı.

Bu neden olabilir fikriniz var mı?

Benim aklıma V-Kayışı ya da Şarj Dinomo Kasnağı geldi. Onlar böyle ses yapar mı? Durudk yer akü ışığı neden yanar ki?

kadir07
16/12/2013, 14:12
Büyük ihtimalle şarj dinamosonun kasanğından aynı belirtiler bende de vardı 2 ay önce kasnağı değiştirdim sorun çözüldü ;)

celenlee
16/12/2013, 14:17
Babam da

"Kayış zaten gevşekse, ani sıcaklık değişimlerinde kayış gevşeme yapar, gergiyi bir ayarlattır ses devam ederse " diyordu.

Baktıracağım yer doğru o zaman.
Şarj ve V kayışı rulmanlarını kontrol ettireyim o zaman..

celenlee
16/12/2013, 14:24
Büyük ihtimalle şarj dinamosonun kasanğından aynı belirtiler bende de vardı 2 ay önce kasnağı değiştirdim sorun çözüldü ;)
Ne kadar mal oldu ?

kadir07
16/12/2013, 14:38
Kasnak 65tl (aynı kasnağa 120tl isteyen de olmuştu :@ ) + 20tl işçilik tutmuştu.
Kasnak İNA marka Alman malıydı Opel grubunda kullanılanlardan