PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gösterge panelindeki arıza lambalarının anlamları...

kadir07
16/12/2013, 10:37
https://lh4.googleusercontent.com/-JGmMzNzA2kg/Uq6_umuiHfI/AAAAAAAABdI/SZ5DXnVq72k/w443-h306-no/wg09.jpg

1.Motor yağ basıncı
2.Soğutma suyu sıcaklığı
3.Vites arızası (opsiyon)
4.Ön ısıtma bujileri (sadece dizel için)
5.Mazot filtresinde nem
6.Fren sisteminde hatalı çalışma (yetersiz) Seviye Sıvı Fren/ el freni
7.Fren balataları aşınma
8.ABS sistemi
9.Park lambaları
10.Uzun farlar
11.Sis lambaları
12.Arka sis lambaları
13.Sağ sinyal lambası
14.Sol sinyal lambası
15.Lambalar arızalı
16.Akü şarjı
17.Emniyet kemerlerinin kilitlenmesi
18.Yakıt rezervi
19.Motor kontrol sistemi arızası (EOBD)
20.Air bag arızası
21.ASR sistemi arızası
22.Aracın koruma sistemi arızası
23.Direksiyon sistemi arızası
24.Kapıların tam kapanmaması
25.Yolcu tarafındaki hava yastığının manuel olarak devreden çıkartılması
26.Arka yan hava yastığının devreden çıkartılması (opsiyon)
27.Otomatik hız kontrolu ( opsiyon)
28.ESP sisteminde arıza ( opsiyon)
29.Jenerik arıza
30.Müsaade edilen hız (sadece Arap pazarı için)

ALINTIDIR...

wmaster
16/12/2013, 11:38
Bugünlerde sıklıkla motor arıza lambası yanıyor ve araç güç kesiyor. Kontak kapatıp tekrar çalıştırdığımda ise geçiyor. Birkaç gün ara verip sonra yine ortaya çıkıyor. Çok merak ediyorum acaba ne olabilir...

Antalyada puntodan iyi anlayan bir servis varsa önerebilir misiniz :)

Arrest
16/12/2013, 12:45
Güzel paylaşım teşekkürler

knidos111
16/12/2013, 13:11
2 ile 18 aynı işaret farklı arıza, o nasıl oluyor ))

kadir07
16/12/2013, 13:25
Bugünlerde sıklıkla motor arıza lambası yanıyor ve araç güç kesiyor. Kontak kapatıp tekrar çalıştırdığımda ise geçiyor. Birkaç gün ara verip sonra yine ortaya çıkıyor. Çok merak ediyorum acaba ne olabilir...

Antalyada puntodan iyi anlayan bir servis varsa önerebilir misiniz :)Araçta lpg var mı?

2 ile 18 aynı işaret farklı arıza, o nasıl oluyor ))Bende yeni farkettim :rolleyes2:

knidos111
16/12/2013, 13:48
bence ortası boş yuvarlak değil, sarı yuvarlak halka

https://i.imgur.com/san5OSc.jpg

wmaster
16/12/2013, 14:01
Araçta lpg var mı?

Hayır LPG yok. Bu aralar o kadar garip arızalar açmaya başladıki arabamı yeni almama rağmen keyfimi kaçırmaya başladı.

kadir07
16/12/2013, 14:17
Hayır LPG yok. Bu aralar o kadar garip arızalar açmaya başladıki arabamı yeni almama rağmen keyfimi kaçırmaya başladı.İstersen Kutsal oto ya bi uğra selamımı söylersen yardımcı olacaklardır bilgisayara bağlayıp arızanın neden kaynaklandığını söyleyip sorunu çözerler ;)
Kutsal Oto Fiat özel servisi
YEŞİL ANTALYA SANAYİ SİTESİ 3189. SOKAK NO:63
tel: 221 221 0

wmaster
16/12/2013, 14:38
Evet forumda birine daha tavsiye etmişsiniz görmüştüm. Bu çarşamba gidicem inşallah :)

Kaya26
17/12/2013, 20:22
İki kez Güç kesip araçım Durdu Sonra tekrardaN Çalışdırdım Aynısı benim Başımada Geldi Yarın Bayi Götürcem.

ferdigokhan
18/12/2013, 09:48
Güzel çalışma :)

emreaktan
21/12/2013, 00:25
bende 29 yandı araç silkelemeye başlamıştı 5000 km de filandı araç yakıtı düzenleyen bobin dendi bana yaptılar bidaha tekrarlamadı ayrıca çalışmanız için teşekkürler

uzunsamsun81
26/02/2014, 22:38
Merhabalar, ben aranıza yeni katıldım, aracı hala tanımaya çalışıyorum. 2009 model otomatik grande punto sahibiyim 2 haftadır. kontağı ilk çevirdiğimde 5 sn. kadar arıza ışıklarının hepsi yanıyor, sonra da sönüyor. bunlar arasında ilgimi çeken 20 numaralı ışığa benzeyen, ancak adamın kucağındaki topun üzerinde X işareti barındıran ışık. anladığım kadarıyla bu ışık, yolcu hava yastığının kapalı ya da arızalı olduğu anlamına geliyor. yolcu hava yastığım açık olsun istiyorum, kapının kenarında anahtarı olduğunu okudum ancak, bulamadım.
sürüş esnasında bu ışık yanmıyor. sizce yolcu hava yastığım açık mı kapalı mı?
yardımlarınız için teşekkürler.

byadrenalin
26/02/2014, 22:47
Yolcu hava yastığını solda bulunan sis farlarını açtığınız tuş yerlerindeki menü tuşundan açıyorsunuz. Menüyü kurcalayarak bulabilirsiniz. Passenger bag yazar eğer ingilizceyse menünüz.

uzunsamsun81
26/02/2014, 23:10
Yolcu hava yastığını solda bulunan sis farlarını açtığınız tuş yerlerindeki menü tuşundan açıyorsunuz. Menüyü kurcalayarak bulabilirsiniz. Passenger bag yazar eğer ingilizceyse menünüz.

cevabınız için teşekkür ederim. o menü üzerinden "on" moduna getirmiştim aracı alır almaz. anladığım kadarıyla benim aracımda anahtarla yapılan bir müdahale yok. servise götürdüğümde de danışırım hava yastığım aktif mi değil mi diye. daha ilk aracım ve acemi şoförüm. o yüzden güvenlik sağlayabilecek herşeyin tamam olmasını istiyorum. ilginiz için teşekkürler.

trakus
28/04/2014, 13:49
https://i.hizliresim.com/glZQAb.jpg (https://hizliresim.com/glZQAb)

bu işaret var el kitapciğindan baktim diş lampalar arizali diyor.

plaka işiklarina baktim sorun yok, stoplarda sıkıntı yok, geri vites lambasinda sıkıntı yok yogunum biraz o yuzden bi elektirikciyede gidemiyorum bu nedır acaba bilgisi olan var mi ?

bvb3414
28/04/2014, 14:53
kısa far uzun far veya park farına bakın bir de

grandeizmit
28/04/2014, 15:55
Uygun olmayan ampül kullanmış olabilirler bazı beyaz ampüller arıza lambası yakıyor diye forumda başka konuda okumuştum.

orkun09
09/07/2014, 02:09
Yahu 2 gün önce Aydın dan Çorum a giderken Afyon civarında 19 numaralı lamba yandı. Gece yarısı dağın başında... Neyse yavaş yavaş yokuş aşağı saldım yakında bir benzinliğe girdim. 15-20 dakika sonra marşa bastım lamba yanmadı. Birkaç kişi yağ azdır biraz ekle dediler. Benzinlikten alıp ekledim. Sonra da yaklaşık 400-450 km yol gittim ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Bu sürede 100-110 km hızla gittim hep. Aracı bi ustaya göstermeme gerek var mı ne dersiniz?

halils2
09/07/2014, 04:00
Yahu 2 gün önce Aydın dan Çorum a giderken Afyon civarında 19 numaralı lamba yandı. Gece yarısı dağın başında... Neyse yavaş yavaş yokuş aşağı saldım yakında bir benzinliğe girdim. 15-20 dakika sonra marşa bastım lamba yanmadı. Birkaç kişi yağ azdır biraz ekle dediler. Benzinlikten alıp ekledim. Sonra da yaklaşık 400-450 km yol gittim ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Bu sürede 100-110 km hızla gittim hep. Aracı bi ustaya göstermeme gerek var mı ne dersiniz?

Şimdilik gerek yok ama tekrar yanarsa bilgisayara bağlanıp hata kodunu öğrenin.

abdullahsarica58
11/08/2014, 01:09
Arkadaşlar 19 nolu arıza en çok rastlanan arıza. bu tip durumlarda aracın beyninde arıza var denip çok yüksek miktarlarda ücret talep ediliyor. Oysa markadan markaya değişen muhtelif yerlerdeki semörleri açılıp kompresörle hava tutulup bizlere çok önemli bir işlem yapılıyormuş gibi gösteriliyor aman dikkat. Daha önce vectra b de başıma geldi. 50 tl bile vermedim bilginize.

abdullahsarica58
11/08/2014, 01:21
Vectram 2000 model 2007 de başıma geldi araba hala saat gibi 7 yıldır benden o tarihte 750tl 1000tl isteyen bile olmuştu. Kısacası artık arabalarımızın birçok yerinde elektronik sistem var. 1.ihtimal arıza bölgesindeki devrenin yanması 2. İhtimal arıza olmamasına rağmen arızayı algılayan sensörlerin arızalanması 3.ihtimal arızayı algılayan sensörlerin arızalanmaması, toz kir veya su kaçması. Yetkili servisler bu tip durumlarda hemen aracın beynini değiştirmek isterler ve 2000 tl nin üzerinderakam verirler dudağın uçuklar. Özel servise gidersin uğrasır sensörü değiştirmek ister bir de gerçek ustalar vardır hiçbir şey değiştirmeden o 19 nolu arıza lambasını söndürürler ne yaptın diye sorduğunda hiiç temizledim derler :)

SejkiN
29/08/2014, 20:28
Peki arkadaşlar bu lamba yandığında ilk yapılması gereken işlemlerden başlayarak en son çare denilecek çözümleri sıralayabilirmiyiz?

cucuko
07/11/2014, 00:03
slm, 29 nolu generik arıza ne anlamda ? " Genel arıza " mı ? Neye bakmamız lazım arıza olarak ?

emberc
18/11/2014, 19:03
Arkadaşlar Mrb. forumda yeni olduğum için nereye yazacağımı bilemedim.kusura bakılmasın lütfen. Bu 20 nolu ışığı menüden kapatabilmemiz gerekmiyor mu aslında ben bir türlü kapatamadım. Bilgisayara soktuk b0103 hatası verdi bunun ne olduğunu bilen yardım edebilecek olan varsa şimdiden teşekkür ederim

Arrest
18/11/2014, 19:15
Sinyal kolu bozuktur ondandir

prens86
02/12/2014, 23:52
bende aracı yeni aldım 20 numara olan sürekli kırmızı yanıyor anlamadım neden yandığını çözümü nedir?

alixxx
03/12/2014, 00:07
bende aracı yeni aldım 20 numara olan sürekli kırmızı yanıyor anlamadım neden yandığını çözümü nedir?

Büyük ihtimalle airbag makarası bozuktur. Korna ve direksiyon tuşları çalışıyor mu kontrol edin. Çalışmıyorsa makaradandır.

prens86
04/12/2014, 20:21
korna ve direksiyon kumandaları çalışıyor ama kumandaların ışıkları yanmıyor. o 20 nolu işaret menüden felanmı söndürülüyor az önce kurcaladım bulamadım.

halils2
04/12/2014, 21:24
korna ve direksiyon kumandaları çalışıyor ama kumandaların ışıkları yanmıyor. o 20 nolu işaret menüden felanmı söndürülüyor az önce kurcaladım bulamadım.
kumanda ışıkları önceden yanarken şimdi mi yanmıyor? Korna, direksiyon tuşları çalışmıyor, airbag ışığı da yanıyorsa makaranız bozuktur. Airbag lambanız yanıp diğer aksamlarda sıkıtınız varsa ve devam ediyorsa yapılacak en iyi şey bilgisayarla arızanın tespit edilip ona göre müdehale edilmesidir.

prens86
04/12/2014, 21:50
korna çalışıyor tuşlar çalışıyor ama ışıkları yanmıyor. tek sıkıntı göstergedeki simge sürekli yanıyo kırmızı şekilde.

halils2
04/12/2014, 23:45
korna çalışıyor tuşlar çalışıyor ama ışıkları yanmıyor. tek sıkıntı göstergedeki simge sürekli yanıyo kırmızı şekilde.
Işıklar önceden yanıyor muydu?

nrmnjr
15/12/2014, 21:50
Bende diyorum 25 numara ne ayak. Bugün amfi tesisatı çektikten snra bu ışık yanmaya başladı. nasıl elle devredışı bıraktım anlamadım. Nasıl düzelticem onu ?

alixxx
15/12/2014, 22:00
Bende diyorum 25 numara ne ayak. Bugün amfi tesisatı çektikten snra bu ışık yanmaya başladı. nasıl elle devredışı bıraktım anlamadım. Nasıl düzelticem onu ?

Far ayarını yaptığınız kısımdaki menüden açarsanız sorun kalmaz sanırım.

nrmnjr
17/12/2014, 00:37
Far ayarını yaptığınız kısımdaki menüden açarsanız sorun kalmaz sanırım.

Çok teşekkür ederim.

djbeykoz
07/01/2015, 23:06

plaka işiklarina baktim sorun yok, stoplarda sıkıntı yok, geri vites lambasinda sıkıntı yok yogunum biraz o yuzden bi elektirikciyede gidemiyorum bu nedır acaba bilgisi olan var mi ?
Evet aynisi bendede yaniyo elektirikciye gosterdim sigorta panelindeki rolelerinde bi sıkınti olabilir dedi.

kimene
08/02/2015, 22:49

19 nolu ısık bendede yandı. kaputu actıgında solda beynin üzerinde 5 kabolu bir soket var ordan kablo kopmus bağladım hata gitti. dahada yanmadı. ustaya götürmüştüm daha önce 500 tl masraf cıkarmıştılar ben bedava halletttim punto kullanan varsa yardımcı olurum

cucuko
09/02/2015, 00:45
19 nolu ısık bendede yandı. kaputu actıgında solda beynin üzerinde 5 kabolu bir soket var ordan kablo kopmus bağladım hata gitti. dahada yanmadı. ustaya götürmüştüm daha önce 500 tl masraf cıkarmıştılar ben bedava halletttim punto kullanan varsa yardımcı olurum

500 tl masraf çıkaran ustayı " yiyeyim " ben... Onun gibi " usta " lardan çok var maalesef piyasada. Yazık ... hayatını bu şekilde kazanan gerçek ustalarda bunlar yüzünden kötü damga yiyiyor

Kinglion
21/05/2015, 14:08

Aynı olay bnde de oluyor çamur luk üstündeki sinyaller beyaz yanıyor olabilir mi acaba ?

kenjuri
29/05/2015, 15:14

Antalyada puntodan iyi anlayan bir servis varsa önerebilir misiniz :)
üstat arızana karşı aku kutup başını sök tak geçer :) serviste cihaza bağlat hatayı sildir.

kenjuri
29/05/2015, 15:17
Merhabalar, ben aranıza yeni katıldım, aracı hala tanımaya çalışıyorum. 2009 model otomatik grande punto sahibiyim 2 haftadır. kontağı ilk çevirdiğimde 5 sn. kadar arıza ışıklarının hepsi yanıyor, sonra da sönüyor. bunlar arasında ilgimi çeken 20 numaralı ışığa benzeyen, ancak adamın kucağındaki topun üzerinde X işareti barındıran ışık. anladığım kadarıyla bu ışık, yolcu hava yastığının kapalı ya da arızalı olduğu anlamına geliyor. yolcu hava yastığım açık olsun istiyorum, kapının kenarında anahtarı olduğunu okudum ancak, bulamadım.
sürüş esnasında bu ışık yanmıyor. sizce yolcu hava yastığım açık mı kapalı mı?
yardımlarınız için teşekkürler.
onlar normalde de öhyle olmalı abi. yanlışlık yok yanmıyorsa tehlike var demektir. :)

kenjuri
29/05/2015, 15:22
sakın ha oynama aigbaglerle hayatınla oynarsın:wink:

gokhanht
12/07/2015, 19:08
19 nolu arıza bende de var ama arabada bir problem yok...

sameture
17/07/2015, 11:42
19 nolu arıza sarı lamba şeklinde bende de yanmaya başladı ne yapabilirim bunun için. En son arabayı yıkattıktan sonra bu uyarıyı almaya başladım

YaYa
30/07/2015, 16:52
Arkadaşlar 4 numaralı ön ısıtma bujileri lambası arabayı çalıştırınca 15-20 sn yanıp sönüyor sonrasında komple sönüyor acaba böyle biraz uzun yanıp sönmesinin bir anlamı var mıdır?

Haftaya İzmit-Ayvalık arası uzun yola çıkacağız bize sıkıntı yaratırmı?

arenas
30/07/2015, 20:01
Arkadaşlar 4 numaralı ön ısıtma bujileri lambası arabayı çalıştırınca 15-20 sn yanıp sönüyor sonrasında komple sönüyor acaba böyle biraz uzun yanıp sönmesinin bir anlamı var mıdır?

Haftaya İzmit-Ayvalık arası uzun yola çıkacağız bize sıkıntı yaratırmı?

Böyle mi?
https://youtu.be/PZkTIzFqMMk

Böyleyse ısıtma bujilerinin bir yada birkaçı bozulmuştur.en son bosch unkiler 25₺ civarıydı tanesi.bu sıcak havalarda çok aciliyeti olmamakla birlikte,kışa doğru değiştirebilirsin

YaYa
31/07/2015, 10:19
Böyle mi?
https://youtu.be/PZkTIzFqMMk

Böyleyse ısıtma bujilerinin bir yada birkaçı bozulmuştur.en son bosch unkiler 25₺ civarıydı tanesi.bu sıcak havalarda çok aciliyeti olmamakla birlikte,kışa doğru değiştirebilirsin

Teşekkürler, kışa girerken değiştiririz artık.

bebeto78
01/08/2015, 16:31
Arkadaslar 19 nolu motor arıza lambam yanıyor. Cihaza bağlayıp baktığımızda 0001 yakit sensörü arızası görünüyor deyip resetlendi tekrar yakıt aldığımda lamba tekrar yandı neyapmaliyim teşekürler

ZeMHeRi
07/09/2015, 00:09
4.Ön ısıtma bujileri (sadece dizel için)

Bu arıza var bende sağ tarafta aynı işaret yanıyor sonra kayboluyor.
Çok masraf çıkartır mı?bilen var mıdır?

fawori
20/09/2015, 10:36
1 nolu ariza yandi dun uzun yoldaydim motor stop etti seyir halindeyken kontak kapatip sonra tekrar calistirdim birdaha uyari vermedi acaba yag mi tamamlasam cubuga baktim seviye normaldi:(?

dartanyal
21/09/2015, 21:28
Merhaba aracımda dur kalk şeklinde trafikteyken 7 numaralı ışık yandı yaklaşık adım adım 1km kadar gittikten sonra söndü acaba fren balataları mı bitti yoksa ısınmadan dolayı mı yandı? Geçenlerde ön lastik patlamıştı tekeri döktüğünde bi kablonun koptuğunu gördüm ucu ucuna bağladım acaba bununlamı alakalı lastikçi fren merkezinin kablosu demişti bilgisi olan varmı?

atillaserin
30/09/2015, 23:57
Arkadaslar 19 nolu motor arıza lambam yanıyor. Cihaza bağlayıp baktığımızda 0001 yakit sensörü arızası görünüyor deyip resetlendi tekrar yakıt aldığımda lamba tekrar yandı neyapmaliyim teşekürler

aynı olay bende var üstad yaaaa nasıl giderecegiz bu arızayı bende sanayide bir tamirciye götürdüm . oda bilgisayara bagladı bilinmeyen hata kodu diye arıza çıkarıyor. 0001 yakıtla alakalı dedi . depoya katkı koy temizlensin dedi . arızayı sildi ama yine yanmaya başladı. ne yapmak gerekiyor. varmı bilen arkadaşlar

karaca209
19/10/2015, 15:01
Merhabalar,
Punto 1.4 dualogic aracım var 2012 model .
Yolda giderken 3 numaralı ikaz ışığı yandı. "Vites arızası ( Opsiyon )"
Arabayı stop edip tekrar çalıştırdım. Uyarı işareti yok oldu. Bu ne demek oluyor.

sercankah
01/11/2015, 13:53
19 numarali motor ariza isi bende yandi dun gece sraba 3.500 devir i gecmiyor suan ve turbo calismiyor sanki. 50 tl lik mazot shell den aldim. 100 km yol yaptim durdum. 2 saat sonra geri donecegim. Isik yandi daha mars basarken. Kitapciktan baktim zorlamadan devam edin. Diyordu. Neyse geri dondum. Simdi bakacagim yagi falan mi eksildi acaba. 3.500 devir i gecmemesi garip ve turbo calismiyor sanki. 1. Viteste bile gaza basiyorsun parlamiyor 2000 devirden sonra.

sentier
03/11/2015, 17:00
Herkeze hayırlı günler yeni punto için katlanır ayna istiyorum kontağa bağlamak şartı ile sizce nasıl yapılır?

gorillaz
03/11/2015, 17:07
Herkeze hayırlı günler yeni punto için katlanır ayna istiyorum kontağa bağlamak şartı ile sizce nasıl yapılır?
Bi aralar konusu mevcuttu. Fiestanin ayna motorlari uyum sagliyormus diye hatirliyorum. Biraz arastirmak lazım...

Trex71
29/12/2015, 18:04
23 nolu direksiyon arıza kodu bazen araç çalıştıktan kısa bir(5 Dakika gibi) süre sonra yanıyo stop edene kadar sönmüyo stop edip tekrar çalıştırınca bazen yanmıyo bazen tekrar yanıyo ama direksiyonda hiç bir şekilde sertleşme olmuyo city modu sorunsuz çalışıyo.. bir öneriniz varmı... 2004 1.3 Mjet punto

Ezeldenberi
07/01/2016, 13:50
Sercan bey 3sene önce aynı arızayı benim aracımda da yaşadım.Fiat Adana birmotta bilgisayarda dpf diltre sensörü olarak bulunmuştu.Benim araç önden hasarlı olduğu için ustalar arızanın giderilmesi için tüm sensörlerin değişmesi gerektiğini söylemişlerdi.Bende kendi tamircimde turbonun hemen altında dpf filtresinin ön tarafındaki sensörü yenisi ile değiştirdik ve sonuç aynı anda motar arıza ışığı söndü ve ilk testimizde turbo devreye girdi.Eğer sizin sorunda bu sensorden ise kesin düzelir.

priceless
07/01/2016, 14:29
Yarım kontak yaptığım Zaman bütün ışıklar yanıyor . 3-4 saniye sonra ekran görüntüsündeki ışıklar sabit kalıyor çalıştırana kadar. Normal mi bu durum. Sarı simge de motor ışığı diye biliyorum.

feyzullah
07/01/2016, 15:37
Yarım kontak yaptığım Zaman bütün ışıklar yanıyor . 3-4 saniye sonra ekran görüntüsündeki ışıklar sabit kalıyor çalıştırana kadar. Normal mi bu durum. Sarı simge de motor ışığı diye biliyorum.

Sorun yok herşey yolunda. Çalıştıktan sonra sarı ışık yanmaya devam ederse o zaman servisin yolunu tutmalısınız.

priceless
07/01/2016, 18:52
İnşallah kimsenin sarı ışığı yanmaz :)
Gösterge panelinde ki hararet göstergesi çalıştırdığımda en düşük seviyede oluyor. Hareket etmeden evvel gösterge çubuğunun orta seviyeye gelmesini bekliyorum. Bu doğru olanı mı yoksa direkt hareket etsem olur mu? Doğrusunu yazarsanız sevinirim

ORS15
05/03/2016, 12:09
Arkadaşlar puntoda pdf uyarı ışıgı nasıl bir şey.

DofLaw
05/03/2016, 12:15
Soğuk havalarda orta seviyeye gelmesi baya zaman alıyor, ben çalıştırıyorum bi 5 dakika civarı bekliyorum, sonra ayak ucu gazda gidiyorum hararet artana kadar dip gaz yapmıyorum

mertela1980
13/06/2016, 00:42
Herkese selamlar. Bu aksam yolculuk esnasinda uyari ikaz lambalarindan 29 nolu isaret vuku buldu.
Ekranda stop lambalarini kontrop edin diyordu. Ara ara yanip kayboluyordu. Acikcasi araci durdurup
inipte bakamadim yoldaydim.
Varis yerime gelince de araci kapattim unuttum bakacaktim yanmayan isiklar var mi diye.
Simdi de aklima takildi bir yazayim dedim nedir ne degildir.

Ezeldenberi
13/06/2016, 00:56
Araç kontağı ilk açtığınızda arızayı tekrardan size bildirecektir. Ancak bazı aydınlatma lambaların sadece bir tarafında mesala sağ far lambası arıza verdiğinde araç ikaz ışığı yanar sol patladığında ikaz vermeye biliyor (benim sol far patladığında ikaz yakmadı). O yüzden tüm aydınlatma ve sinyalleri arka fren ve stopların ayrı ayrı gözle kontrol etmenizi öneririm.
Ayrıca bu konu tam sizin sorununuzun çözümü için;

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/35255-orta-stop-lambasi-arizasi.html?highlight=Arka+stop

mertela1980
13/06/2016, 01:22
Tesekkurler biraz olsun fikir sahibi oldum. Allah razi olsun

Fredee34
30/09/2016, 09:10
Selam 1-4 95hp starjet 2007 model puntomu Yen'i aldım.Aracda 23 ve 28 numaradaki arızaları veriyor.

23 numaradaki Arıza direksiyonu çevirince düzeliyor.

28 numaradaki Arıza ara sıra yanmıyor ama genelde Arıza veriyor.
Ankaradayım tavsiye edebileceğiniz yönlendirebileceginiz bir yer varmıdır.Ne yapmam gerekir.

emberc
04/10/2016, 17:15
Selam 1-4 95hp starjet 2007 model puntomu Yen'i aldım.Aracda 23 ve 28 numaradaki arızaları veriyor.

23 numaradaki Arıza direksiyonu çevirince düzeliyor.

28 numaradaki Arıza ara sıra yanmıyor ama genelde Arıza veriyor.
Ankaradayım tavsiye edebileceğiniz yönlendirebileceginiz bir yer varmıdır.Ne yapmam gerekir.

23 numaralı arıza için direksiyon kutusunu değiştirmen lazım dostum. Çevirince sönme nedeni içerisinde tel sargılı bir makara var kutunun ondaki kopukluk temassızlık. Servislerde 800 tl falan diyorlar. . Ama direksiyon kutusu tamircisi bulman lazım.İstanbulda olsan yönlendirirdim ama ankarada bilemiyorum.Ben 2 yıl garantili sanayiden 2015 yılında 160 TL civarına almıştım. Tamiri de yapılıyor ama sağlıklı olmaz 150 tl'ye yaptır gitsin.

28 ise ESP ışını kolay kolay sanayide söndürebileceğini zannetmiyorum servise gitmen lazım. Çoğu elektrikçi motorcu puntodan anlamıyor. Herkesin tek bir düşüncesi var yahu bu araba ne kadar karışık bulamıyoruz hiçbir şey diye. O da puntonun direk italyan olması diğerleri gibi Türkiyede üretilmiyor.

cavalier79
04/10/2016, 17:19
Yaz yada kış , ilk marşa basmanızın ardından , rolanti normale dönene kadar beklemek bana göre yeterli .

akinoz33
20/11/2016, 23:49
arkadaşlar foruma yeni üye oldum yaklaşık 10 gün önce bir punto sahibi oldum. aracım 2011 model 1.4 evo multiair. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. arkadaşlar dün akşam normal süratle ( 90-100 ) 1 saat kadar yolculuk yaptım ve son 15 dk hararet lambası yandı. 2 nolu lamba. ancak hararet göstergesi orta seviyedeydi yani hararet yapacak bir durum hiç yoktu. eve geldim biraz suyun eksik olduğunu farkettim ve su ekledim ışık söndü. bugün tekrar aracı çalıştırdığımda aynı 2 no lu lamba daha az parlak yandı ve sönmüyor. durum nedir sizce ne yapmalıyım?

Ezeldenberi
21/11/2016, 00:36
Pek bilgim yok ama termostat olabilir mi? Servise bir götürüp baktırın hatası ve nedenin ne olduğu belli olur. Aracınız kaç kmde. Bakımları pek yapılmamıs olmalıki su eksikmiş siz en iyisi genel bi bakıma götürün, sonradan başınız agrımasın.

akinoz33
21/11/2016, 14:18
Aracim 57bin km de bakımları en son 40binde yapılmış serviste sonra dışarda ustaya yaptırılmış bakımları.. peki o lambanın az yanmasi gibi birşey söz konusu mu yani lamba parlaklığı bir anlam taşır mı. Teşekkür ederim.

akinoz33
28/11/2016, 00:15
Hararet lambamin yandığı zamanlar benzin lambam da yanıyordu benzin aldim iki lambada söndü ilginç su an sorun yok..

DrKubi54
04/02/2017, 11:49
S.a arkadaşlar arabayı çalıştırıyorum (çalışmasi normalden uzun suruyor) motor ikaz ışığı yanıyor ve devir tablosu çalışmıyor hiç hareket etmiyor. Ayrıca gaz pedalina ne kadar bassamda araba çok yavaş gidiyor.

kutluay3301
17/03/2017, 13:58
MERHABA ARKADALAR HERKESE HAYIRLI CUMALAR BOL BEREKETLİ GÜNLER OLSUN.
BENİM ARACIMDA DA ŞÖYLE BİR SORUN VAR 15 NOLU ARIZA IŞIĞI FRENLERE BASTIĞIMDA YANIYOR VE SON SİNYALİ YAKTIĞIMDA SİNYAL LAMBASI YERİNE SOL FREN LAMBASI YANIP SÖNÜYOR. NOLMALDE 2 SANİYEDE BİR TİK TAK YAPAN SİNYAL SOL SİNYALDA SANİYEDE BİR YADA DAHA HIZLI ARALIKLARLA YANIYOR BUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM YADA ŞİMDİLİK BIRAKSAM ARACIMIN ELEKTRİKSEL SORUNLARI ARTARMI

Ezeldenberi
17/03/2017, 14:50
Süleyman bey, öncelikle foruma hoş geldiğiniz, sizede hayırlı Cuma'lar, faydalı paylaşımlar dileriz. Öncelikle büyük harf kullanmamaya özen gösterelim.
Sorunuz ya kablalarda bi şase veya oksitlenme olmalı gibi. Birde Lamba patlamış olabilir. Daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır.

musab8388
19/03/2017, 14:20
s.a 23 nolu lamba dıreksıyon ısretı aracın konta acınca yanıyor calstrınca sonuyor bu normalmı yoksa prblemı var aracı allı 3 gun oldu saygılar

SinanTR
19/03/2017, 15:09
s.a 23 nolu lamba dıreksıyon ısretı aracın konta acınca yanıyor calstrınca sonuyor bu normalmı yoksa prblemı var aracı allı 3 gun oldu saygılar

çalışırken yanmıyorsa sorun yok

musab8388
19/03/2017, 15:43
eyvlh hacım saolsın bir sorum daha var trıger setını degıscem linke bakarmısın komple setmı daha baska parcalarda almam gerekıyormu https://unluoto.com.tr/urunler/31191/triger-eksantrik-zincir-seti-1-3-multijet-fiat-palio-albea-doblo-punto-evo-fiorino-linea-grande-punto-idea-panda-punto-opel-corsa-c-astra-h-tigra-b-meriva-a-combo-c

SinanTR
19/03/2017, 21:26
zincir için sökülünce devir daimede bakılıyor gerek varsa oda değişiyor kararı usta verir benim gibi pimpirikseniz değişin kurtulun yok ben ustanın lafına bakarım derseniz siz bilirsiniz

melihfurkansmyye
26/03/2017, 18:46
Beyler selamunaleykum öncelikle bende bir aydır grande punto sahibiyim araç bir haftadır çalışmıyor elimde patladı diyebilirim yani araç koruma ışığı yani araba üzerinde aşma kilit olan ışık yanıyor ve çalışmıyor bu nedir neden yapar fikri olan var mı acaba

gebzeliyusuf
26/03/2017, 19:01
araban immobilayzır kitlemiş olabilir kardeşim servisine şase numarası ile git onlar açsınlar

melihfurkansmyye
28/03/2017, 00:20
Yalnız bugün arabayı çalıştırdım sıkıntı görmedim immo dan yapsa hiç bir şekilde çalışmaz öyle değil mi

volkan1065
28/03/2017, 00:29
Yalnız bugün arabayı çalıştırdım sıkıntı görmedim immo dan yapsa hiç bir şekilde çalışmaz öyle değil mi

Kontak kısmı ile ilgili sıkıntı olabilir. Immobilizıar okumuyor yada anhtarda sıkıntı var. yedek anahtarlada denedınizmi.

melihfurkansmyye
28/03/2017, 11:06
Denedim kardeşim ilk aklıma gelen o oldu zaten iki anahtarda da aynı tepkileri veriyor direksiyon lambası da yanıyor eşit zamanlı acaba direksiyon hidroliginden yapıyor olabilir mi elm 327 ile baktım arıza görmedi arabanın beyniyle ilgili bu problem olduğunu düşünüyorum bundan 10 gün önce geceleyin çok şiddetli yağmur yağdı o gunden sonra böyle yapmaya başladı su girerse böyle yapacak bi yeri var mı bunların acaba

Salih78
31/03/2017, 10:15
meraba arkadaşım benim punto evo var çakmaklık sigortasının yeriini bulamadımbir yardımcı olursan sevinirim

slmgns
31/03/2017, 12:04
Akünün yanındaki sigorta kutusunun içinde 15 amplerlik di yanlış hatırlamıyorsam küçüklerden

timbaz
31/03/2017, 12:32
15a 86 nolu sigorta yazili, 2009 kitapciginda.. motor bolumunde, gorselde yeri belirtilmemis..

Ezeldenberi
31/03/2017, 13:44
Gökten bey, evo'ya baktım yeri yazılmamış, bazıları var ama çoğunun yeri belirtilmemiş. Tesadüf daha önceden indirdiğim 2012 klavuzuna baktım yerini belirtmişler. Bu Fiat'ı anlamak gerçekten zor. https://uploads.-cdn.com/20170331/adcc255e73930ea543a9973a93ac42d9.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170331/b05e7a88a3d15e6b9b336e51c1ed8f5e.jpg

ec751ahmet
28/07/2017, 21:36
çok teşekkür ederim gayet bilgilendirici oldu.

Arkadaşlar 23 numaralı Direksiyon sistemi arızası aracı ilk çalıştırdığımda yanıyor ve dreksiyonu herhangi bir yöne 45derece falan çevirmedikçe de arıza ışığı sönmüyor.... normal diyenler oldu yağı eksik diyenler oldu özetle her kafadan bir ses anlam veremedim. aynı sorunu yaşıyan var mı? ve hatta nasıl çözebileceğim hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim. (2006 grande punto - aracı yeni aldım güzel günler geçireceğimize inanıyorum) :)

stevenbursa
23/09/2018, 13:01
Yaklaşık 15 gündür ısıtma buji lerinin uyarı lambası yanıyordu bi ara baktırırım diye düşünmüştüm dün akşam yoldayken sarı motor arıza lambası yanmaya başladı 2007 1.3 multijet aracım 205 binde
Neden yapmış olabilir

GGG
05/12/2018, 11:49
ARKADAŞLAR HEPİNİZE MERHABA. 2011 FİRE ACTİVE 77 HP (2016 YILINDAN BUYANA LPGLİ) GRANDE PUNTOM VAR. ARACIM YAKLAŞIK 1 AYDIR 19 CE 29 KODLU ARIZA VERİYOR. ARIZA KODU 1 GÜN YANIYOR VE KENDİLİĞİNDE KAYBOLUYOR. YAKLAŞIK 3 DEFA AYNI ŞEY OLDU. ARAÇ İLK ÇALIŞMA SÜRESİ BİRAZ UZADI. ARIZA IŞIĞI YANARKEN USTAYA GÖTÜRDÜĞÜMDE NET BİR YANIT VEREMEDİ. STAR STOP DA OLABİLİR, MARŞTA OLABİLİR DEDİ. BU ARIZA NEDEN OLABİLİR? İSTANBUL AVRUPA YAKASINDA BİLDİĞİNİZ GÜVENDİĞİNİZ GRANDE PUNTO USTASI VARMIDIR? YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

palio55
25/01/2019, 11:10
MERHABA ARKADALAR HERKESE HAYIRLI CUMALAR BOL BEREKETLİ GÜNLER OLSUN.
BENİM ARACIMDA DA ŞÖYLE BİR SORUN VAR 15 NOLU ARIZA IŞIĞI FRENLERE BASTIĞIMDA YANIYOR VE SON SİNYALİ YAKTIĞIMDA SİNYAL LAMBASI YERİNE SOL FREN LAMBASI YANIP SÖNÜYOR. NOLMALDE 2 SANİYEDE BİR TİK TAK YAPAN SİNYAL SOL SİNYALDA SANİYEDE BİR YADA DAHA HIZLI ARALIKLARLA YANIYOR BUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM YADA ŞİMDİLİK BIRAKSAM ARACIMIN ELEKTRİKSEL SORUNLARI ARTARMI

Merhabalar, aynı sorun benim 2005 model Palio' da mevcut. Farlar açık iken frene bastığımda 15 nolu arıza ışığı yanıyor, freni bıraktığımda ise sönüyor. Siz çözüm bulabildiniz mi acaba?

FIAT CEO
25/01/2019, 21:52
Kardeşim Topkapıda Ahmet Usta Var FIAT CEO sudur oda kendisi ona gidebilirsin bilgisayar ile bağlantı kurup arıza kaydına göre haraket edecektir FIAT servisinden Fatih gönderdi diyin yardimci olur size geçmiş olsun

kingmortal
26/01/2019, 23:51
Sari uyari yaniyor arac icinde asma kilit yaniyo benim aracimda 3 4 kere kontagi acip kapatiyom duzeliyor

Castell
14/03/2019, 17:05
Merhabalar, aynı sorun benim 2005 model Palio' da mevcut. Farlar açık iken frene bastığımda 15 nolu arıza ışığı yanıyor, freni bıraktığımda ise sönüyor. Siz çözüm bulabildiniz mi acaba?
Frene basınca lamba arızası beliriyorsa fren müşürünü kontrol ettirin...

gokhan54
28/04/2020, 22:01
3. nolu hata ara ara yanmaya başladı bende de 1haftasır.
yolda giderken başıma geldi şimdi.
neden yapıyor olabilir?

Ctycan
28/10/2020, 23:18
İyi akşamlar bu araçta bu arızayı gidermek için ne yaptınız acaba

Ctycan
28/10/2020, 23:20
19 numarali motor ariza isi bende yandi dun gece sraba 3.500 devir i gecmiyor suan ve turbo calismiyor sanki. 50 tl lik mazot shell den aldim. 100 km yol yaptim durdum. 2 saat sonra geri donecegim. Isik yandi daha mars basarken. Kitapciktan baktim zorlamadan devam edin. Diyordu. Neyse geri dondum. Simdi bakacagim yagi falan mi eksildi acaba. 3.500 devir i gecmemesi garip ve turbo calismiyor sanki. 1. Viteste bile gaza basiyorsun parlamiyor 2000 devirden sonra.

Selcuk55
28/11/2020, 21:36
Arabayı çalıştırdığımda 4 nolu ikaz birkaç sn yandıktan sonra sönüyor bu aorun mu yoksa normal mi?