PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto 1.3 multijet Turbo Arıza

karakuscoskun
13/12/2013, 22:03
Arkadaslar merhaba. Başlıktada belirttigim gibi puntomun turbo arızası cıktı. Yolda seyir halinde giderken gaza yüklendim birden hız kesti gitmez oldu motor işareti yandı. Tamircime gittim bilgisayara bagladı turbo hız sınırı aşıldı arızası verdi. Usta Turbo değişecek dedi. Fiyatını sordum pahalı oldugunu söyledi. Turbo fiyatları nelerdir ne yapmam lazım şuan bana yardım edermisiniz.

yavuzselim
13/12/2013, 22:47
bence turbo arızalı değil sensörlerde sorun olabilir. bilgisayara bağlattıp arıza ışığı koduna baktırdınızmı?

karakuscoskun
13/12/2013, 22:49
Usta bilgisayara bagladı. Ekranda Turbo hız sınırı aşıldı yazıyordu. Aracın göstergesindede motor arıza ışıgı yanıyordu. Bide aracın hızı düstü cekmiyor yani

petreli10
13/12/2013, 22:52
bencede turbo diye şartlandırma kendini benim puntomdada var aynı sorun emme monifoldu egr süper sarj valfi bunlardan yapabiliyor yarın kesinleşecek benimki sensör değişti yine yaktı egr temizlendi yine yaktı ama genelde emme monifoldundan ve egr den yapıyormu temizlenecek anlıyacağın eğer bunlardan değil ise turboyu düşünmeye başla...

yavuzselim
13/12/2013, 22:54
öyle bir arıza ilk defa duydum sizide yanıltmak istemem. sensörler arıza yapıncada turbo çalışmaz hale geliyor. benim aracımdada dediğiniz olaydan oldu. rampada gaza yüklendim ve birden araba sirkeledi arıza ışığı yandı. bilgisayara bağladım turbo bost sensör arızası çıktı. sensörleri temizlettim düzeldi. turbo öyle aniden bozulan birşey olcağını sanmıyorum. bence farklı bir turbocuya gidin baktırın.

petreli10
13/12/2013, 22:59
sayın yavuzselim hangi sensörler değişti yada temizlendi bilgi verirseniz sevinirim...

yavuzselim
13/12/2013, 23:05
sayın yavuzselim hangi sensörler değişti yada temizlendi bilgi verirseniz sevinirim...

map sensörünü temizlemiştik o an hata kayboldu ve araba eski haline döndü çekişi düzeldi. 7-8bin km sonra aynı sensör yine arza yaptı(sanırım ömrü bitiyor değişim istiyor). balata spreyi alıp kendim söküp maf ve map sensörleri temizledim yine düzeldi. artık her 5bin km'de bir map ve maf sensörlerini ikisinide kendim söküp balata spreyi(würth) ile temizliyorum.

karakuscoskun
15/12/2013, 12:14
Şimdi ne yapmam lazım kime gitsem adamlar para peşinde turbonun maliyeti yüksek diye turbo sökülecek diyorlar günahlarınıda almak istemiyorum. Servise gitsem ne kadar masraf çıkar.

Yada map sensörünü söküp temizlesemmi becerebilirmiyim ki? İnternetten araştırdım resimli anlatımları var.

ligdevi
15/12/2013, 12:25
hata kodlarını öğrenseydin iyi olurdu, arkadaşında söylediği gibi muhtemelen map sensörü-debimetre-egr valfi bu üçlüden biridir ...

karakuscoskun
15/12/2013, 12:30
turbodan olmasına bende inanmıyorum aracım temiz daha 50 binde 2008 model. servise gitmeyi öneriyormusunuz?

ligdevi
15/12/2013, 12:31
Benim tahminim map kurum yapmıştır, alttaki konuya bi göz at istersen

https://forum.grandepuntotr.com/arac-bakimi-ve-temizlik/43794-map-sensoru-temizlemesi-anlatimi.html

karakuscoskun
15/12/2013, 12:32
Az önce buna baktım kardeşim. Sprey alıp bende temizliyim yapabilecegime inanıyorum .)

turboferhat
15/12/2013, 12:34
sakın haaa servise falan aklından geçirme... Turbo arızası kendini çok bellli eder , sıradışı bir duman atma veya üfleme sesi duyuyorsanız (ıslık gibi gelir ) turbodur.. Değilse elektroniktir.. Benzer bir sorun arkadasımın basına gelmıstı , aradık aradık bulamadık sorunu , 2. veya 3. viteste giderken araç sanki bi anda yığılıyodu turbo devreden çıkıyo gibi bir his ki çıkıyomuş zaten:)) sonra anlık geri geliyodu , böyle kesintili kesintili bir süre devam etti.. Epeyce zaman çözemediler .. Sonra bir usta turboya giren soketi mi değişriemişti , maf mıydı hatırlamıyorum.değiştirince sorun morun kalmadı.. Muhtemel sorununuz arkadaşların dediği gibi elektronik. ya turbo üzerindeki soket , egr , veya maf olabilir... Kesinlikle iyi bir usta 2 günde çok çözer olayı.. Korkulacakda bir durum yok endişe etmenize gerek yok..

ligdevi
15/12/2013, 12:34
servis iyiyse tabiki servise gitmek daha sağlıklı olur. ama turbo olduğunu sanmam

karakuscoskun
15/12/2013, 12:40
sakın haaa servise falan aklından geçirme... Turbo arızası kendini çok bellli eder , sıradışı bir duman atma veya üfleme sesi duyuyorsanız (ıslık gibi gelir ) turbodur.. Değilse elektroniktir.. Benzer bir sorun arkadasımın basına gelmıstı , aradık aradık bulamadık sorunu , 2. veya 3. viteste giderken araç sanki bi anda yığılıyodu turbo devreden çıkıyo gibi bir his ki çıkıyomuş zaten:)) sonra anlık geri geliyodu , böyle kesintili kesintili bir süre devam etti.. Epeyce zaman çözemediler .. Sonra bir usta turboya giren soketi mi değişriemişti , maf mıydı hatırlamıyorum.değiştirince sorun morun kalmadı.. Muhtemel sorununuz arkadaşların dediği gibi elektronik. ya turbo üzerindeki soket , egr , veya maf olabilir... Kesinlikle iyi bir usta 2 günde çok çözer olayı.. Korkulacakda bir durum yok endişe etmenize gerek yok..

aynen benim araçta öyle oluyor ışık yanıyor 1 gün sonra sönüyor.Gaza basmaya korkuyorum. simdi sprey alıp temizlemeye calısacgm. Sonucu yazarım arkadaslar Çok teşekkürler.

blacklightning
15/12/2013, 22:50
Arkadaslar ayni sorun bendede var malesef gaza basmaya korkuyorum uzun sure basinca ariza yakiyor

bykamat
16/12/2013, 17:27
sayın arkadaşlarım map sensörü ve akışmetreyi balata spreyi ile güzelce temizleyin . bendede aynı sorun vardı sensörlerden kaynaklı olduğunu düşünmüştüm temizledim uzun bi süre ışık yakmadı sonra yine aynı problemlerle karşılaştım bu sefer wastagetenin hareket eden parçasına wd40 spray sıktım 10 gündür sıkıntı yok çok şükür :)

bykamat
16/12/2013, 17:28
usta turbodan girer pompadan çıkar buda sizlere yüksek meblara patlar :D

bykamat
16/12/2013, 17:59
https://forum.grandepuntotr.com/arac-bakimi-ve-temizlik/43794-map-sensoru-temizlemesi-anlatimi.html

konusunu buldum burdan takip edin arkadaşlar iyi forumlar

kdrrshnn
16/12/2013, 19:58
bendede aynı sorun vardı servis turbo arızalı değişmesi gerekiyor dedi bende turboyu aldım turbocuya gittim 60 tl ye işimi halletim bağlantı borusunun bir vidası kırılmış ondan yapıyormuş inşallah sizinkide basit bişey çıkar

karakuscoskun
11/01/2014, 10:54
map sensörünü söktüm balata spreyiyle iyice temizledim 15 20 gündür bir sıkıntı yok galiba map sensöründen dolayı yapiyormus arızyı.)